Reklama

Reklama

Obsahy(1)

20. ledna 1942 se v honosné vile u jezera Wannsee poblíž Berlína došlo na pozvání Reinharda Heydricha k setkání předních představitelů nacistického Německa. Předmětem krátkého a veskrze oficiálního jednání byl jediný bod nazvaný „konečné řešení židovské otázky“, tedy postup při likvidaci Židů v Evropě. Schůze trvala přibližně hodinu a půl a zúčastnilo se jí patnáct mužů, především vysokých úředníků klíčových ministerstev, kteří měli úzce spolupracovat na „úspěšném řešení problému“. Po válce se z konference dochoval jediný zápis, který umožňuje nahlédnout do průběhu několika desítek minut, které vyústily ve vyvraždění milionů nevinných lidí... Snímek Mattiho Geschonnecka můžeme vnímat téměř jako dramatickou rekonstrukci událostí v reálném čase, čímž se pojetím značně blíží i snímku Konference ve Wannsee (2001) Franka Piersona. V tomto případě jde ovšem o německou produkci a v hlavních rolích se představí plejáda známých německých herců – Philipp Hochmair, Jakob Diehl, Godehard Giese a řada dalších. Snímek měl premiéru k 80. výročí této zlomové události evropských dějin, v roce 2022. (Česká televize)

(více)

Recenze (34)

Fingon 

všechny recenze uživatele

Před lety jsem viděl britskou verzi (Conspiracy/Konference ve Wannsee) z roku 2001, k nové verzi z roku 2022 jsem se dostal náhodou, díky manželce, která tento - opět televizní - snímek odchytila v TVtéce ORF. Stejně mrazivé, jako britský projekt, o to silnější zážitek, že je to v němčině. TV film z osmdesátých let jsem neviděl, i když porovnat všechny tři verze by jistě bylo zajímavé. ()

Paxxx.cz 

všechny recenze uživatele

Druhé filmové zpracování nejznámější nacistické konference ohledně konečného řešení židovské otázky. Tak trochu se nabízí srovnání s tou první verzí, kterou už si popravdě tak moc nepamatuji, ale ta byla samozřejmě lépe obsazená, protože šlo o UK/USA koprodukci a mluvilo se tam anglicky - zde německy, což je určitě lepší. Samozřejmě to je film spíše pro náročného diváka, který o této problematice má alespoň trošku přehled, protože na konci je zde uveden jen počet lidí, které Němci nakonec dokázali povraždit, není zde uvedený osud jednotlivých účastníků konference. To by ocenili diváci, kteří neví jak dopadl např. Eichmann, Heydrich, Himmler nebo Höss. Každý si to může vygooglit to je jasné, ale za mě to na konci filmu uvedeno byt mělo. Pro ty co se dívají na válečné filmy, jde o povinnost 8/10. ()

Reklama

grogodil 

všechny recenze uživatele

Navonok nezáživne statické, ako len obchodné rokovanie kravaťákov v jednej miestnosti okolo jedného stola môže byť natočené. Vymeňte ale obleky za nacistické uniformy a aj keď sa debatný krúžok bude niesť naďalej v rovnako uvoľnenom nevzrušivom odosobnenom duchu, tak vám odrazu znepokojením narastie čosi v hrdle, čo sa bude dve hodiny ťažšie pregĺgať. Rekonštrukcia tejto ostudne slávnej debatnej seansy o plánovaní európskej genocídy pohltí skôr, či neskôr asi každého, pretože obsah a koncentrácia zvrhlých desivých argumentov v 'priamom prenose' je fakt enormná. Štvrtá hviezda za nemeckú produkciu. Typické nemecké xichty a originál nemčina tomu pristane a pridáva na pôsobivosti. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Nadmíru chladným jednáním občas blýskne závan emocí, to když se pánové rozdurdí, že mají svých Židů dost a nepotřebují další, nebo řeší logistický problém. Určitě to není ten nejlepší válečný film, který byl kdy natočen. Nemá žádný velký spád, nestaví na špičkových hereckých výkonech, ani na propracovaném scénáři. Ale naprosto mistrně ukazuje princip jakékoliv diktatury. Úkolem vůdce není špinit si ruce, ale přesvědčit lidi kolem sebe, aby přestali být lidmi. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Německá verze "projektu Wannsee" sice nedosahuje působivosti anglického zpracování, přináší však zdůraznění rutinně úředního rázu jednání, které zachovává formálně lidský ráz jednání a chování jeho účastníků. Umožňuje také pochopit rozhořčení usvědčených válečných zločinců po roce 1945 a klade další otazník nad hromadná upouštění od prokázaných válečných zločinů zhruba od přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století. Otevřenou zůstává otázka právního a mravního uchopení srovnatelných činů pozdějších dob a jejich politické prosaditelnosti (My-lai a mnoho jiných). ()

Galerie (25)

Zajímavosti (5)

  • Film sa natáčal na pôvodnom mieste pri jazere Wannsee na okraji Berlína a v ateliéroch v Berlíne. Natáčacie obdobie trvalo od 3. novembra do 18. decembra 2020. (Arsenal83)
  • Film premiéroval v Nemecku dva dni pred 80. výročím predmetnej konferencie. (Real Tom Hardy)

Reklama

Reklama