Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a chandlerovsky typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci. (Warner Bros. CZ)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (565)

Tetsuo 

všechny recenze uživatele

Hrozivý debakl po všech stránkách. Režijně i herecky nevzvládnutý převod divadla do filmu - nehledě na sklepácká specifika. Hard-boiled detektivky a filmy noir bývají velmi svižné a atmosféra je až výsledkem rychle navazující akce. Mazaný Filip je ovšem uondaný a vaří atmosféru z řídce rozhozených žánrových ingrediencí. Na celovečerní film je tam toho velmi málo, každá situace i pointa se neúměrně natahují. Hudba tu většinou absentuje zřejmě nikoli ze stylotvorných důvodů, ale prostě proto, že ji nikdo nenapsal, nebo ji režisér neuměl zapojit do stavby vyprávění a dynamizace montáže. Vůbec statičnost celého dílka je velmi nesmírně protivná. Není to jemný a rafinovaný, ale velmi primitivní pokus o parodii. Nevěřím tomu, že Marhoul rozumí žánru, poněvadž tam kromě citací nových - notabene ne-noirových - filmů nemá nic, co by prozrazovalo jeho poučenost. Genialitě Pytlákovy schovanky nebo Limonádového Joea Mazaný Filip nesahá ani po kotníky. O tom, že Hanák vypadá dobře, ale neumí hrát, se všeobecně ví. Rád bych celé partičce okolo tohoto filmu fandil za jejich odvahu a jistou nepopiratelnou výtvarnou pečlivost, ale nemůžu si pomoct, hanba z koukání na tento nepodarek mě fackovala celou dobu. ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Sklepáky mám moc rád, ale nemůžu se zbavit dojmu, že jediný člověk schopný přenést jejich humor na plátno je Tomáš Vorel. Marhoul natočil cosi, co v první části funguje jako vtipný soubor divadelních skečů a ne jako film, v té druhé zase něco, co funguje jako film, ale nefunguje jako soubor vtipných skečů. Prostě ani ryba, ani rak. Ani věčně škrobený Hanák už mi nekonvenuje tak jako v Cestě z města a nebýt několika opravdových hereckých výkonů, mohlo to skončit jako hodně velký propadák. Holt, Dobeška je Dobeška... ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Mazaný Filip působí ze všeho nejvíc poloamatérským a laciným dojmem. Přijde mi to, jako kdyby skupina studentů filmových oborů a nadšených fanoušků natočila vlastní film, ze kterého čiší radost z tvorby a je znát talent, ale zároveň chybí zkušenosti, producent a pečlivost. Vzhledem k tomu, jaká herecká špička se na filmu podílela, je to až překvapivé. Tomáš Hanák v hlavní roli mi moc neseděl, při nejlepší vůli je jeho herecký rejstřík omezený a snad se na mém dojmu z jeho výkonu podepsalo i to, že je v poslední době trochu přehanákováno. Ze snímku je jasně vidět, že tvůrci pracovali s nanejvýš omezeným rozpočtem, což by mi ani tak nevadilo, jako spíš to, že řada vtípků je nedotažených a stejně tak nedotažený je i scénář. Za první republiky se filmy točily za týden a Mazaný Filip vypadá, jako kdyby se tomu chtěl přiblížit. Nejsem zarytým odpůrcem product placementu, ale musí být do filmu zasazen ciltivě a s ohledem na míru. Ani jedno ani druhé v tomhle snímku neplatilo. Celkový dojem: 35 %. ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Zoufale trapná, nudná a nevtipná divadelní inscenace natočená na filmový materiál. Divadelnost kouká z každého záběru, papundeklových kulis, příšerného přehrávání herců i opravdu děsivých dialogů, jediný rozdíl mezi tímto a inscenacemi které jsou občas k vidění na čt2 je v docela slušné práci s kamerou. Některé scénky sice jsou docela koukatelné, ale jsou v takové menšině že opravdu nestojí za to s tímto kouskem ztrácet čas. Ani já ho nevydržel sledovat dál než do poloviny. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Prognóza vývoje obliby Mazaného Filipa. 2003: MF jde do kin. Kritika se lačně chytá dílčích nedostatků, diváci srovnávají s klasikou. Všichni lamentují. "Pcha! Barevná parodie na film noir?" "To mají být herecké výkony? Hanák není žádný herec!" "Achich ouvej, kdeže jsou časy Limonádového Joa nebo Adély..." 2013: V biografii některého z herců je MF opatrně zmíněn jako "ve své době možná trochu nedoceněný". 2023: Reedice na DVD. MF šokovaně objevuje násleující generace a stává se pro ni malým kultem. 2033: V Premiere/Cinemě v rubrice Retro/Legenda vychází článek o MF. Dramaticky líčí jeho vznik navzdory protivenstvím, vyzdvihuje originalitu v šedi okolo a "odvahu" natočit parodii na film noir v barvě. Pranýřuje slepotu tehdejší kritiky. 2043: Všichni herci, nyní nazývaní "starou gardou", jsou buď v Národním nebo po smrti, MF je součástí Zlatého fondu a každoročně se objevuje ve vánočním tv programu. 2053: Do kin přichází nová česká parodie. Všichni lamentují. "Achich ouvej, kdeže jsou časy Limonádového Joa a Mazaného Filipa..." 70% ()

Galerie (16)

Zajímavosti (28)

  • Po třech letech shánění finančních prostředků měl Václav Marhoul stále jen 200 000 Kč. Celkem oslovil přes 300 firem. Pouze osm z nich se nakonec na snímku podílelo. (hippyman)

Reklama

Reklama