Reklama

Reklama

Golda - Železná lady Izraele

  • Velká Británie Golda (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

6. října 1973, pod rouškou tmy, v den největšího izraelského svátku a během měsíce ramadánu, zahájila spojená vojska Egypta, Sýrie a Jordánska překvapivý útok na Sinajský poloostrov a Golanské výšiny. Golda Meirová, jediná premiérka v dějinách Izraele, stojí proti přesile, čelí bezprostřednímu, evidentnímu a všudypřítomnému nebezpečí, tikající časované bombě, které, jak doufala, nikdy nebude muset čelit. Zahlcená, paralyzovaná a frustrovaná spory ve svém čistě mužském kabinetu, s malou nadějí na záchranu, se tato jediná žena ocitá v závodě s časem o záchranu milionu životů na obou stranách konfliktu. Téměř nepoznatelná Helen Mirren ztělesňuje jednu z nejikoničtějších a nejvlivnějších politických vůdkyň dvacátého století, kterou předtím v televizi ztvárnila Ingrid Bergman a na divadelních prknech Anne Bancroft. Golda Meirová se ocitla v centru dramatických geopolitických událostí a v rozhodující scéně vysoké diplomacie, v okamžiku, který se její zemi mohl stát osudným, jako žena obklopená samými muži – generály Dajanem, Elazarem, Šaronem a také Henrym Kissingerem. (Film Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (32)

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Maska Helen Mirren mě sice zpočátku rozptylovala, ale její stoprocentně spolehlivé herectví se pod ní naštěstí neztratilo. Golda je navíc životopisný film natočený tak, jak to mám rád, neboť stále tak trochu kontroverzní osobnost představuje ne od dětství po stáří, ale během jomkipurské války, kdy se naplno projeví snad všechny její kladné i ne-úplně-kladné vlastnosti. Scénář se zručně vyrovnává s velkým počtem postav, které jsem neměl problém od sebe rozlišit i díky výborně vybraným a s výjimkou bezvadného Lieva Schreibera také ne úplně známým hercům, ke klišé se uchýlí jen opravdu výjimečně a nepotřebuje ukázat ani rozmáchlé bitevní scény, aby nám řekl, jak hrozná věc je válka. Překvapivě dobrý film. A se skvělou hudbou! ()

Othello 

všechny recenze uživatele

Chvályhodný pokus o subjektivní portrét historicky důležité persóny na pozadí krátkého úseku několikadenních událostí, který tak chce upomínat na filmy jako Spencer či Jackie. Postrádá však Larrańovu neokázalost a sklouzává k instantním senzacím, díky čemuž se jedná spíš o takový celovečerní klip k písni Vezeme bábu, což nemusí být nutně špatně. Navíc odůvodnění ratingu PG-13 od MPAA, k němuž se uchýlila z důvodu "pervasive smoking" mi určilo další z životních cílů. ()

Reklama

Rimsy 

všechny recenze uživatele

Hlavním tahákem tohoto ne-životopisu je jistě suverénní výkon Helen Mirren a jejího maskérského týmu, výsledek však překvapivě soustředěně a poutavě nabízí i trochu jiný (a zábavnější) zážitek, než by člověk od biopicu o političce čekal. Více zde. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Tu samozrejme treba byť opatrný. Najmä s kritikou na Goldu a podobných, na to sú predsa paragrafy. V každom prípade Mirren vynikajúco zamaskovaná a presvedčivá vo svojej úlohe, hoci jarmulková obec sa ozvala, že ako je možné, že hrá Židovku Nežidovka., lebo doteraz si nevšimli, že už aj černosi hrajú belochov a to je sakra väčší rozdiel na prvý aj druhý pohľad než medzi synom Dávidovym a Gójom. No a aj to obdobie Jomkipurskej vojny bolo vo filme ukázané dobre, samozrejme z pohľadu Goldy a s ohľadom na geopolitiku. Aj preto to môže diváka odrádzať, dosť má geopolitiky aj pomimo filmu a tu je celé rozprávanie zamerané najmä na politické diskusie a rozhodovanie za zatvorenými dverami. Film však môže byť poučný pre tých, ktoré nepoznajú úplne detaily tejto udalosti a zaujímajú sa o históriu. Ale úplne pre všetkých nie je. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Tohle není klasický životopisný film, který by sledoval Goldu Meir v nějakém delším časovém úseku. Celý děj je smrsknut do tří týdnů jomkipurské války. A pokud se nechytáte stran historie, tak budete docela silně tápat. Kolikrát mi připadalo, že tvůrci počítají s tím, že divák má téma v malíku a bílá místa si s přehledem doplní sám. A i když se považuju za někoho, kdo má o tomhle něco načteno, dost mě ten přístup autorů štval. Pro člověka neznalého se tak film musí nutně omezit na sledování odhodlané ženy, která musí vést válku a nést břímě, které tato odpovědnost přináší. Tady se ukázalo herecké mistrovství Helen Mirren, která zahrála excelentně a řekla si o dalšího Oscara. Bohužel ani ona ale nedokázala vyrovnat rezervy, které film má. Na druhou stranu ve světle toho, co se nyní v Izraeli děje, film získává na intenzitě a proto hodnotím výš, než za běžných okolností. 80% ()

Galerie (37)

Zajímavosti (10)

  • Pieseň na konci filmu je „Who by Fire“ od Leonarda Cohena. Je založená na modlitbe, ktorú vyslovujú Židia počas veľkých sviatkov – najmä Jom Kippur – volá sa „Unetanneh Tokef“ („Hovorme o úžasnosti“). Pieseň je ďalej relevantná pre tému filmu, pretože Cohen v októbri 1973 odcestoval do Izraela, aby odohral sériu koncertov, čo ho inšpirovalo k napísaniu tejto piesne, ktorá sa objavila na jeho albume z roku 1974 s názvom „New Skin for the Old Ceremony“. (Arsenal83)
  • To, že britská herečka Helen Mirren hrá s americkým prízvukom nie je celkom náhoda. Skutočná Golda bola úzko spätá s USA. Narodila sa na dnešnej Ukrajine, no vyrastala v Milwaukee vo Wisconsine po tom, čo sa jej rodina prisťahovala do Ameriky, keď mala asi osem rokov. Základná škola, ktorú navštevovala, Fourth Street School, sa teraz volá Golda Meir School pre nadaných a talentovaných študentov. V Spojených štátoch zostala až do svojich dvadsiatich rokov, následne sa odsťahovala do Palestíny. (Arsenal83)
  • Událost, o které Golda Meir (Helen Mirren) hovoří v úvodu filmu při vystupování z letadla, se týkala uzavření tranzitního tábora v Schönau v Rakousku, přes který proudilo 200 000 Židů, kterým byla povolena emigrace ze Sovětského svazu. Rakousko tábor uzavřelo po teroristickém nátlaku palestinských radikálů (zaútočili na vlak s Židy, unesli několik Židů). Golda Meir ve Vídni neúspěšně apelovala za udržení těchto táborů a neustupování teroristům u kancléře Bruna Kreiskyho: „Kreisky mi nenabídl ani sklenici vody,“ uvedla. Rakousko otevřelo nový tábor na novém místě až o několik měsíců později. (Jirka_Šč)

Související novinky

Desátý ročník Be2Can začíná zítra!

Desátý ročník Be2Can začíná zítra!

03.10.2023

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se mezi 4. a 11. říjnem a do programu ji zařadí 28… (více)

Reklama

Reklama