Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se rok 1947 a čtyřicetiletý anglický profesor Humbert Humbert přijíždí do USA učit na univerzitě. Když si pronajímá pokoj v domě Charlotte Hazeové, spatří v zahradě majitelčinu dvanáctiletou dceru Lolitu. Zjišťuje, že potkal svou osudovou lásku a je ochoten udělat vše proto, aby byl Lolitě stále nablízku.Využije lásky Lolitiny matky, a přestože ji nesnáší, ožení se s ní. Vztah Lolity a Humberta se naplno rozvine - Humbert Lolitě zatají smrt matky a odstartuje s ní divokou cestu Spojenými státy. Po celý čas jsou sledováni. Po dvou letech Lolita Humberta nečekaně opouští... Příběh graduje. Hluboká žárlivost a pocit viny z nevhodné lásky začnou Humberta měnit v psychicky labilní trosku... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (396)

Krissty 

všechny recenze uživatele

Začátek mě bavil, druhá část filmu už méně.. Celkově jsem čekala o trochu víc, ale co se dá dělat.. Těšila jse se na tu zvrhost a napětí chtíč.. No a ono nic.. Ano, chtíč byl cítit z pohledu Jeremyho Ironse, ale to bylo tak všechno.. Irons byl vlastně na celém filmu ten hlavní a nebýt jeho, asi bych to v půlce vypla ;) Líbilo se mi, jak se díval na Lolitu, líbilo se mi i to, jak se Lolita dívala na něj.. Ale to je asi všechno.. Příběh sice zajímavý, ale jinak to bylo nemastné-neslané a až příliš zdlouhavé.. Ovšem závěr docela nečekaný a napínavý, to je plus.. I zpracování filmu (kamera, hudba, ...) bylo příjemné.. Co nejdřív asi budu muset kouknout na starší Lolitu, abych mohla srovnat :) ()

Šandík 

všechny recenze uživatele

Řemeslně dokonalé, ale ve srovnání s Kubrickovou Lolitou z roku 1962 působí utahaně, zbytečně popisné a ve výsledku vlastně nezajímavé a nudné. I přes daleko smyslnější popis vztahu Lolity a Humberta je toto ztvárnění jaksi sterilní a chladné. V podstatě další doklad toho, že otrocký přepis románu není vhodný přístup k literární předloze. Tři hvězdičky si však dát nedovolím, na to je to příliš kvalitně natočené i zahrané. Především výkon Jeremyho Ironse je skutečně bezchybný a také Dominique Swain hraje postavu mladé dívky, která je v mnohém ještě bezprostředně se chovajícím dítětem, přestože už dokáže velmi cílevědomě využívat své probouzející se ženskosti velmi dobře. Výraznou chybou je však nevýrazné ztvárnění Lolitiny matky, jejíž deptající, ponižující a sekýrující přístup (ve filmu prakticky nepřítomný) je psychologickým klíčem k Lolitině flirtu. Tato složka přitom v Kubrickově verzi funguje naprosto bezchybně, zatímco zde zcela selhává. ()

Reklama

nascendi 

všechny recenze uživatele

Počas uplynulých štyroch dní som videl štyri filmy a žiadnemu z nich, vrátane tohto, som nemohol dať viac, ako dve hviezdičky. Nabokovovu predlohu som nečítal , pretože som k tomu nenašiel pádny dôvod. Videl som však Fincherov pokus o jej sfilmovanie. Fincher je natoľko zručný režisér, že výraznejšiemu úspechu bránila vtedajšia prudérna spoločnosť. Naivne som predpokladal, že Lyneov o 35 rokov neskorší pokus bude úspešnejší. No nebol, lebo tentokrát úspechu nebránila prudérnosť, ale nemohúcnosť režiséra, ktorý okrem iného nedokázal ani ukočírovať prehrávanie oboch hercov v hlavných úlohách. A tak z celého filmu ostala kvalitná iba Morriconeho hudba, ale kvôli nej predsa nebolo potrebné nakrúcať film. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Dřív jsem měl tenhle film rád, ale po novém zhlédnutí po letech mě skoro otrávil. Hlavní důvod rozčarování má jméno, ó ano, Dominique Swain - pro roli 12 leté Dolores Haze byla ve svých 17 letech beznadějně stará a typově zcela nevhodná. Humbert Humbert byl zcela na férovku pedofil, proto nemohl mít standardní sex se svou dospělou manželkou, a proto ji uspával prášky na spaní - Dominique Swain je zde ovšem v podstatě kompletně sexuálně vyzrálá a nerozeznatelná od dospělé ženy, a ne, těch pár culíků z ní fakt 12 letou dívenku nedělá. Jakýkoli pedofil by o ni neopřel ani kolo - byla by pro něj ve své vyspělosti naprosti asexuální. Herečka dostala ve filmu zcela neobyčejný herecký prostor, který náležitě a beze zbytku využila, osobně jsem však její hereckou exhibici shledal spíše protivnou, a její herectví mě nebaví. Ve scéně, kdy v hádce křičí na Humberta, aby ji zabil stejně jako její matku, mi byla vyloženě extrémně nesympatická. Skutečnost, že se nikdy později nevymanila ze stínu své nejslavnější role a de facto se po ní slehla zem a není o ní slyšet, budiž smutným dokladem toho, jak může raketový start s člověkem nevratně zamávat. Jeremy Irons je také starší než jeho postava Humberta, nicméně již ne tolik jako jeho zmíněná herecká kolegyně, a jeho noblesní herecký projev tvoří velmi příjemnou rovnováhu tomu ztřeštěnému šaškování jeho mladšího protějšku. Film mi navíc přišel úmorně dlouhý a hlavně, proč to nenapsat, i strašlivě zbytečný. Nemohu si pomoci, ale musím zde napsat to samé, co jsem vytýkal i starší Kubrickově adaptaci - jestliže společenské konvence nedovolují natočit film, který bude věrnou adaptací geniální Nabokovovy předlohy (tzn. kde by Lolitu skutečně hrála 12 letá herečka a kde by se nevypouštěly z románu všechny ty pikantní pasáže), pak ať se takový film vůbec netočí. Ostatně, stejně si myslím, že Lolitu ani věrně zfilmovat nejde, ten román je příliš sofistikovaný a promyšlený, aby se ho kdy mohlo povést nějak zdařile převést na filmové plátno - míra nezbytných redukcí bude zkrátka vždy nesnesitelně nabobtnalá. Filmu ovšem nelze upřít celou řadu předností - krásnou Morriconeho hudbu, vynikající kameru i režii, a především pak vystižení retro atmosféry poválečné Ameriky - film je v tomto ohledu velmi příjemnou, byť poněkud zdlouhavou podívanou, které nechybí řada působivých scén a emotivní závěr. Člověka dobře obeznámeného s předlohou může tento film jen těžko uspokojit, ale nehledě na to si ho lze vcelku bezproblémově užít, a zapomenout na ty parchanty z pornoprůmyslu, kteří si slovo lolita ukořistili ke svým účelům - to mi na celé věci přijde nejsmutnější, jak si to slovo dávno od vydání románu žije svým životem - životem, z něhož se chce zvracet. ()

Nick Tow 

všechny recenze uživatele

Z knižnej predlohy veľa nezostalo /Nabokov je predsa len intoušská šálka kávy/ a tak je škoda, že ani toho druhého, teda erotického dusna, tu zďaleka nie je toľko, koľko by sme my, "loliťáci", uvítali. Po každej stránke korektný, umiernený až nevzrušivý film. Adrian Lyne sa zľakol vystrčiť. Rožky, samozrejme. ()

Galerie (72)

Zajímavosti (18)

  • Tato adaptace zachovává zápletku knižního románu V. Nabokova i filmové verze z roku 1962. (Zetwenka)
  • Frank Langella (Clare Quilty) až dodatočne zistil, že režisér behom natáčania záverečnej scény veľmi zreteľne zachytil jeho genitálie a tieto zábery vo filme použil. Toto herca nesmierne nazlostilo a je to pre neho doteraz citlivá téma, o ktorej nerád hovorí. (SarumanKo)
  • Po závěrečných titulcích následuje ještě jeden krátký záběr na Lolitu (Dominique Swain). (fisus)

Související novinky

Bankovní loupež á la Lyne

Bankovní loupež á la Lyne

08.08.2006

Kontroverzní Angličan stojící za úspěchy Lolity se po čtyřech letech vrací k režii. Adrian Lyne byl dosazen samotnými představiteli Warner Bros. na místo režiséra filmové adaptace knihy Chucka Hogana… (více)

Reklama

Reklama