Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Rambův bývalý velitel z Vietnamu, plukovník Samuel Trautman, vede misi na pomoc mudžahedínským vzbouřencům v Afghánistánu, kteří bojují proti sovětské invazi do Afghánistánu. Je tam ale zajat, uvězněn a krutě mučen ruským plukovníkem Zajcenem. Ze zajetí by ho mohl dostat jediný muž – a tím je právě Rambo… Seržant americké armády John J. Rambo se po prožitých dobrodružstvích ve vietnamské válce uchyluje do ústraní thajského kláštera. Věnuje se meditacím a jen občas si odskočí do boxerského ringu. Tam ho vyhledá jeho bývalý velící důstojník z Vietnamu, plukovník Samuel Trautman. Přemlouvá jej k účasti na válečné misi, která má za cíl dopravit americké rakety Stinger statečným mudžáhedínům v Sověty okupovaném Afghánistánu. Rambo odmítá, nechce již bojovat... Po čase jej navštíví důstojník Griggs a sděluje mu, že plukovník Trautman byl při akci zajat Sověty a je držen v pevnosti poblíž pákistánských hranic jako rukojmí. To Ramba přesvědčí a vydává se na záchranu svého druha. V pákistánském Pešáváru se vyzbrojí municí a zkontaktuje se s mudžahedíny vedenými Masoudem. Na sovětské základně je Samuel Trautman podrobován krutému mučení brutálním sovětským plukovníkem Zaysenem, aby vyzradil místo dodání raket. Rambo se sbližuje s mudžahedíny a obdivuje jejich statečný boj proti okupantům. Když Zaysen nechá z vrtulníků zmasakrovat vesnici, vrhá se Rambo do boje s plným nasazením a pevným přesvědčením o spravedlivosti svého boje... Ihned zlikviduje pomocí těžkého kulometu jeden z útočících vrtulníků a ještě té noci se obtěžkán municí vydává v doprovodu Masouda a malého chlapce Hamida na záchrannou akci do pevnosti... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (613)

castor 

všechny recenze uživatele

Úvodní scéna arénového souboje v Bangkoku, kterou tak náramně zparodoval Charlie Sheen, je solidně sestříhaná a má slušné grády, pak si ještě několikrát uvědomujeme, že sledujeme osudy starého dobrého vietnamského veterána, ale vesměs jde jen o pokračování, o které nikdo příliš nestojí. Ale nostalgie dělá divy. Afghánistán, ještě než vstoupil do povědomí lidí kvůli reálnému nebezpečí, si vzal do svého příběhu o vzbouřencích, kteří bojují proti sovětské invazi Stallone spolu s akčním béčkařem Sheldonem Lettichem a napsali prostou antikomunistickou agitku. Ta je poměrně drsná a špinavá, akčních sekvencí má požehnaně a Jerry Goldsmith se ukazuje v poměrně solidní síle. Celkově nám může být líto, že takové kousky se už dneska prostě netočí. Tehdy jsme měli pány producenty Andrewa G. Vajnu a Maria Kassara, kteří stáli se studiem Carolco Pictures za takovými hity jako byl právě Rambo, Total Recall, druhý Terminátor nebo Základní instinkt. A ti si prostě můžou dovolit, že Sly šípem sundá plně vyzbrojený bitevní vrtulník. No, není to krása? PS: Mimochodem za velmi zdařilým filmovým plakátem stál umělec Renato Casaro, který dokázal vystihnout podstatu filmu i pro plakáty snímků Tenkrát v Americe, Tanec s vlky, Nekonečný příběh nebo Pro hrst dolarů. Krásná práce. ()

sniper18 

všechny recenze uživatele

Tretí Rambo za svojim predchodcom prakticky v ničom nezaostáva, takže opäť je to jeden z najlepších akčných filmov osemdesiatych rokov. Tentoraz sa už nejedná o Rambovu vojnu, ale o ruskú inváziu v Afganistane, čo mi nadmieru vyhovuje, nielen tým, že prenesenie bojiska do púšte bolo dobrou voľbou, prekvapivo mi to v tejto sérii príde rovnako atraktívne ako v džungli, ale hlavne preto, že film sa už zbavil toho politického pozadia, kde je Rambo vlastne za takého chudáka, ktorý miluje svoju vlasť, ale ona mu to neopláca a tak mi ho vo viacerých scénach predchádzajúcich dielov prišlo až tak ľúto. Tým ale nechcem tvrdiť, že toto pozadie bolo zlé, páčilo sa mi, len jednoducho svoj potenciál už v dvoch filmoch naplno využilo a bol čas pohnúť sa trochu ďalej, síce do klasického žánrového štýlu, ale aj tak. A práve aj preto mám úvodnú fázu práve pri tomto diele najradšej, Rambo už s vojnou a zabíjaním nechce mať nič spoločné, ale keď sa jedná o jeho priateľa, ktorý sa dostal do problémov, urobí všetko preto, aby ho zachránil a popritom sa zoznamuje s novou vojnovou situáciou. A tak tu si na rozdiel od dvojky, kedy jedna akčná scéna striedala druhú treba na akciu trochu počkať, ale nevadilo mi to, keďže dej je dostatočne zaujímavý. No a keď sa už akcia začne, tak sa už prakticky neskončí a je opäť perfektná. Akčných scén je síce o niečo menej, ale sú dlhšie a veľkolepejšie, než v dvojke, takže akčný dojem je vlastne z oboch filmov rovnaký. Prostredie ruskej základne a jej okolia je výborné, pričom sa aj naplno využilo a tak síce súboje opäť za moc nestoja, aj keď teraz sú tu až dva dlhšie, ale všetky tie veľkolepé prestrelky sú výborné s veľkými množstvami zabitých, zaujímavých likvidácií a slušným zapojením vojenskej techniky, hlavne vrtuľníkov. A tak jedine finále ma trochu sklamalo, súboj tanku s vrtuľníkom mi už predsa len príde trochu mimo, ale inak je všetka akcia výborná, spomenúť musím hlavne prvý príchod do ruskej základne, postupná likvidácia ruských vojakov v jaskyni a určite aj zostrelenie vrtuľníku výbušným šípom, čo v mojom detstve bol ten najikonickejší akčný moment. Obsadenie je samozrejme stále skvelé, Sylvester Stallone je tu asi najsvalnatejší za celú svoju kariéru, Richard Crenna sa už tentoraz zapojí aj do akcie, poteší hlavný záporák, teda ruský plukovník a aj tých pár nových vedľajších postáv z radov afgánskych bojovníkov. A režijne som tiež nepocítil žiadnu zmenu, v rámci akčného žánru je to stále skvelá práca. Takže aj tentoraz musím hodnotiť naplno, jednoducho prvotriedna akčná zábava, jedna z najlepších, na akú sa dalo nielen v osemdesiatych rokov naraziť. 85% ()

Reklama

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Sylvester Stallone byl v ideální fyzické formě a hon sověty mohl tedy započnout. Pokud zvládnete svůj mozek vypnout, tak se i po tolika letech můžete velmi příjemně bavit. Film je nasáklý akcí. Je třeba ho brát jako čistokrevnou zábavu. Za tímto účelem byl konec konců vytvořen. Ti, kteří se v něm stále budou snažit vidět něco navíc, budou pochopitelně silně zklamaní. 3* ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Kto si myslí, že je? Boh?!" - "Boh má zľutovanie." Bezmocné, matné a čudným spôsobom priemerné. Celý čas sa to rozbieha a potom prídu titulky. Po "serióznej" jednotke a hyperkomiksovej dvojke (so scenárom Jamesa Camerona), prichádza trojka a s ňou... veľká nuda. Hoci trojka mohla po megaúspechu dvojky "všetko", vôbec to nevyužíva a pôsobí dojmom, že sa nikomu zo zúčastnených, od režiséra cez hercov (bohužiaľ v čele so Slyom) prakticky vôbec nechcelo a napokon do toho naskočili azda len kvôli peniazom. Ak nerátame úvodnú bitku s domorodcom (sparodovanú v Žeravých výstreloch 2), zostane minimum scén, ktoré by voňali nezabudnuteľnosťou (zrážka tanku s helikoptérou). Všetko je ladené skôr do šedej farby rutiny, stereotypu, nenápadnosti. Akoby sa do toho nikomu moc nechcelo a podľa toho to aj vyzerá. Vrátane Stallonea, ktorého do trojky neprinútila vlastná chuť, ale skôr fanúšikovia, ktorí ho v iných rolách (teda ešte okrem Rockyho) neboli ochotní akceptovať. K tomu si pripočítajte podpriemerný scenár s nudným sovietskym nepriateľom (perfektne ovládajúcim angličtinu), už dosť otravným Richardom Crennom a nezaujímavým prostredím (kam sa to hrabe na pochmúrne lesy a vlhkú džungľu?). ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

V mnoha ohledech je tenhle počin podobný dvojce, jen těch zparodovaných scén si Žhavé výstřely vypůjčily asi více. (Upozornění, následující text může obsahovat ironii…) A díky tomuhle dílu jsem začal pohlížet na Ramba jako na čistě renesančního člověka, přece jenom je to schopný voják, bitkař v aréně, stavitel chrámů, zručný „zahradník“ (možná nestříhá živé ploty, ale se svým nožem se zvládne prořezat čímkoliv), nemýlící se lučištník, dobrodinec přispívající na mnichy, běžec na krátké i dlouhé tratě, trénovaný horolezec, jeskyňář, lékař samouk, jezdec na koni, příležitostný tankista, pilot helikoptéry s oblibou ve zkoušení nových typů, obstojný řečník, hloubavý filosof („Na co je tohle?“ – „To je modrý světlo.“ – „Co to dělá?“ – „Modře svítí.“), hodný americký strýček od vedle…ke štěstí mi chybělo snad jenom to, aby popadl plátno, štětec a začal malovat afghánské hory či vytasil loutnu a zahrál nějakou zdejší lidovou píseň. A těch nezapomenutelných scén tu bylo daleko více, jako třeba tank, který ještě nikdy nebyl tak moc prostorný a odolný vůči explodující helikoptéře jako právě tady, či granát, který jako jediný vybuchuje až podle potřeby toho, kdo ho použil, opravná připomínka pro antisportovce, kteří si snad pořád naivně myslí, že slovo „football“ vzniklo ve spojitosti s nohou (foot), nechybí trochu autentičnosti v podobě stříkající „krve“ na kameru či dezinfekce rány pomocí střelného prachu (vůbec jedna z nejlepších scén filmu) anebo třeba bojující Afghánci žijící na otevřeném a tudíž dobře napadnutelném prostoru. Snímek má navíc historicko-politický přesah; kromě toho, že by si měl divák už podruhé a definitivně zapamatovat, že naši ruští bratranci se s tím neštvou a své rukojmí mučí zásadně pomocí elektřiny, je tady to vykreslení jinak nadmíru přátelských Afghánců, cituji plukovníka:“ Měl byste vědět, že se tihle lidé nikdy nikomu nevzdali. Radši zemřou, než by byli otroky okupujících vojsk. Takový lid nemůžete porazit.“ No, historie a americká vláda mu dává za pravdu… S čímž souvisí i takřka geniální dovětek v podobě věnování tohoto filmu hrdinnému národu Afgánců a jako edukační film bych Ramba III nechal pouštět americkým školákům, kteří mají možná z dnešní doby trochu pomotanou hlavu a neví, kdo je vlastně nepřítel a kdo spojenec. (…konec možné ironie) Hodnotím 2*, moc jsem se (nechtěně) bavil na to, abych dal méně. ()

Galerie (122)

Zajímavosti (44)

  • Natáčelo se od 30. srpna do 22. prosince 1987 v Izraeli, Kalifornii, Arizoně, Thajsku a v Pákistánu. (Varan)
  • Příběh se odehrává šest let po událostech z předchozího filmu Rambo II (1985). (Jizni Tlapa)

Reklama

Reklama