Reklama

Reklama

Oblečen na zabíjení

Trailer

Obsahy(1)

Každý zlý sen má začátek, tenhle ale nechce skončit. Michael Caine v sugestivním americkém dramatu o psychopatickém vrahovi. Žijící klasik americké kinematografie Brian De Palma během své kariéry natočil řadu filmů, které svým kontroverzním námětem způsobily jistý rozruch, zároveň však vynikaly brilantním a do detailu promyšleným filmovým zpracováním. Nejinak je tomu i v případě snímku Oblečen na zabíjení, v němž De Palma v hitchcockovském stylu rozehrává nervy drásající thriller o tajemném zabijákovi atraktivních žen. O jeho identitě by mohl něco vědět psychiatr Robert Elliott, k němuž v souvislosti s problémy v manželství pravidelně dochází Kate Millerová. Její osud se zase protne s příběhem protřelé Liz, které v té chvíli začne jít doslova o život. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (168)

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Teď vážně váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami - proto dám tři a půl, které zaokrouhlím dolů. Oblečen na zabíjení je velice solidní ukázka toho, co De Palma umí. Tak třeba dlouhých kamerových jízd podbarvených nádhernou (tentokrát Donaggiovou) hudbou. Dále kombinování scén, které berou dech (úvodní sprcha, sekvence z galerie) se scénami, které jsou až neskutečně napínavé (ta nejlepší se - jak jinak, že pane režisére - odehrává na nádraží a ve vlaku). Nejslabším článkem celého tohohle eroticko-thrillerového řetězu je zřejmě scénář. Ne, že by byl předvídatelný... Ale není to ani žádný šlágr. Alespoň že se opírá o spolehlivé herce typu Michaela Cainea, který zkrátka nezklame.__P.S. Závěrečných 10 minut si ale filmaři mohli odpustit. ()

Šakal 

všechny recenze uživatele

Těžce dýchavičný scénárista B. De Palma, v ostrém kontrastu s příjemně osvěžujícím B. De Palmou režisérem a nápaditým kameramanem R. D. Bodem, v osobitém vyznání se Hitchovi. Geniálnímu úvodu s A. Dickinson až do SPOILER osudového definitivního (výtahového) vystavení stopky, se už sice za celou dobu, De Palma, ani nepřiblíží (snad pouze v závěrečné snové sprchové scéně), ale já si i tak, tenhle halucinogenní výlet, do jedné choré mysli, nad očekávání užil. Mozek jsem totiž odložil. Přesněji řečeno jeho rozumovou část. Ta emoční fungovala spolehlivě. [Zábavně zvrácené, provokativně dráždivé a potřebný nadhled nepostrádající dílko. Smysl pro větší dramatičnost a logiku, však bohužel ano]. 78% ()

Reklama

honajz odpad!

všechny recenze uživatele

Myslím, že tohle přirovnávat k Hitchcockovi je urážka Hitche. Nabuzený De Palma, který v každém filmu musel mít každou herečku (nebo aspoň její dublérku) nahou, mi svým sexuálním postižením připomíná Kachyňu nebo toho současného českého pedofilního rejžu tureckého původu. De Palmovy filmy mi přišly vždy přeceňované - možná právě kvůli těm nahotinkám, kterých na plátech kin v 80. letech moc nebylo a chlapa vzrušil o odhalený kotník herečky, ale in neumí ani jako režisér a tenhle film je toho zářným příkladem - špatná postavení kamery, špatná mizanscéna, mizerné dialogy, prostinký příběh na 20 minut, a ne celovečerák... No, chtěl jsem se po letech, kdy to ČT znovu uvedla, ujistit, že mé dřívější dojmy se nezměnily, a ujistil jsem se, že je to ještě horší, než jsem si myslel. ()

poz3n 

všechny recenze uživatele

Jedna z Palmových poct Hitchcockovi. Dressed to Kill je taková stylová blbinka, která je v několika momentech a scénách naprosto božská (přesně v Palmově režijním stylu), ale jako celek bohužel trochu nudná. Pokud by vám někdo vystřihal jednotlivé scény a koukli byste se jen na ně, budete mít pocit, že to je ten nejstylovější thriller ever. A takhle nějak se i celý film pokusím zapamatovat. Brian De Palma je totiž frajer. 6/10 ()

MarekT 

všechny recenze uživatele

Královská hra s diváckými očekáváními, domněnkami, předpoklady. Aneb - ten, kdož se tváří jako anděl, schovává uvnitř něco nečistého. Přičemž o koho byste ani to pomyslné kolo neopřeli, má nakonec k poctivému a morálnímu jednání blíže, než si lze myslet... A zároveň v rámci jednoho velkého filmového pásma cesta do míst, kam se britský gentleman Hitchcock ve své režijní dráze už neodvážil - ať už hodnotíme míru erotiky, násilí či poruch chování... Jeho mladší kolega De Palma zase ukázal, že variace na oceňované dílo nemusí být jenom obyčejnou kopírkou, ale že se může jednat o svébytný zápis do kinematografických análů, aniž by bylo třeba jakéhokoli srovnávání. Jakkoli zde také máme nenadálou změnu kurzu, akademické vysvětlování, a i na to sprchování dojde :-) Pro co si budu tohoto díla oproti jiným výrazně cenit, je příspěvek Pina Donaggia - romanticky znějící hudba, která paradoxně posiluje všechny ty mrazy v zádech a tuhnutí krve v žilách. Přičemž kdybych zkušenost se snímkem neměl, ani bych nevěřil, že tato kombinace vůbec může fungovat... Snímek proslul i pro vlnu nevole ze strany feministek, kdy bylo kritizováno až přehnané násilí na ženách. V mých očích až přehnaná hysterie (u tohoto druhu aktivismu však nepřekvapující), neboť to poslední, co bych si s podobnými mysteriózními příběhy spojoval, je nějaká "oslava" násilí. Když už, tak bych spíš použil výraz "varování", které prostě ne vždy jde natočit tak, že kamera se odvrátí bokem. Již premiérový divácký zážitek bych popsal jako ohromující (přičemž od něčeho, co jsem o šest let dříve měl jako součást domácího úkolu, jsem nic moc neočekával) a i opakování po letech mělo takovou sílu, že nevidím důvod, proč si na tohle fikční universum někdy znovu nevyhradit časový prostor. 100% ()

Galerie (58)

Zajímavosti (21)

  • Režisér si vysloužil kritiku za napodobování tzv. slasher movie. (Zetwenka)
  • De Palmův snímek byl pro mainstreamové studio příliš krvavý a sexuálně explicitní. Režisér proto některé násilné obrazy a vulgární repliky vystříhal. (Petrus1)

Související novinky

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Ve věku třiaosmdesáti let zemřel ve čtvrtek v nemocnici Mount Sinai v New York City po krátké nemoci americký herec Mark Margolis, mnoha divákům známý především jako zlověstný don Hector Salamanca ze… (více)

Reklama

Reklama