Reklama

Reklama

Z této cesty se nikdo nevrátí takový, jaký na ni vyšel... Osadník Thomas Dunson spolu s nalezencem Matthewem vybuduje v Texasu vlastní dobytkářské impérium. Půda, na které se usadil, je pro chov skotu ideální, avšak stádo více než devíti tisíc kusů dobytka je třeba jednoho dne dopravit k obchodníkům. Nejbližší známá železniční stanice se nachází v Missouri. Cesta trvá několik měsíců a je plná nástrah. Dunson a jeho muži bojují s Indiány, se suchem, s deštěm, s obtížným terénem i s vlastní únavou. Z Dunsona se postupem času stane ješitný tyran, který nepřipustí jiný názor než svůj. Právě díky své paličatosti dosáhl všech úspěchů. Teď však chce zastřelit každého kovboje, který je proti jeho rozhodnutí. A tak přichází čas, kdy se mu postaví i jeho nejbližší přítel, Matthew… Film Howarda Hawkse patří v žánru westernu k těm nejlepším. Velkolepé scenérie s dobytčím stádem tvoří pozadí příběhu o rivalství dvou mužů (ztvárnili je John Wayne a Montgomery Clift), z nichž každý prosazuje svou vůli jiným způsobem. Scénář filmu vznikl na základě článku v časopise Saturday Evening Post. (Česká televize)

(více)

Recenze (109)

Toj 

všechny recenze uživatele

Aneb jak jsem si nakonec potvrdil, že mi u westernu (který jako žánr vlastně nemusím), sedí mnohem víc Ford, než Hawks... Slabší i než pozdější Rio Bravo, ale charakter hlavní ženské postavy mi přišel téměř identický. Problémem je možná stopáž, příliš se toho neděje, film mě neudrží mě v napětí.. A tak na filmu zůstává nakonec nejzajímavější samotný začátek a konec.. ()

argenson 

všechny recenze uživatele

Asi klasika. Pro mě jeden z mnoha příběhů, u kterýho jsem si říkal, že tady někde je počátek současných horních deseti tisíc Ameriky. Ale štrachat se přes půl kontinentu s krávama bez auta, bez google.maps, bez navigace, bez sprcháče, bez teplý večeře aspoň obden, na to bych se pěkně mohl. Proto taky nikdy nebudu v horních deseti tisících. ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Srovnání remaku s originálem: Waynův western je tvrdší, chybí v něm užvaněnost, Dunson si půdu nekoupil, ale zabral ji mexickému zbohatlíkovi, který svůj majetek ovládá až odněkud zpoza Rio Grande. Hned na počátku přišel při útoku indiánů o svou snoubenku (tedy motiv se později opakuje u jeho chráněnce Matthewa), na jiném místě svedl skvěle natočenou obranu před útočícími indiány (úžasný záběr letícího hořícího šípu). V originálu chybí rasová zápletka (místo černocha je v tlupě indián), naopak je tu zajímavější (a velmi povedený) hudební motiv, výborná B&W kamera. Zajímavé je, že ani Hawks s Rossonem se nevyhnuli poměrně zšenštilému "červenému románku". Resultát: originál třikrát lepší remaku. ()

corpsy 

všechny recenze uživatele

Boli doby, keď sa točili westerny westernovejšie, ako ktorékoľvek potom. V dnešných časoch ich už v ponuke nenájdeme. A preto sa treba vracať ďaleko do minulosti, hlboko do histórie filmu, aby sme našli kúsok, ktorý páchne špinou a potom kovbojov a honákov, dusia všadeprítomným prachom a ponúkajú notnú dávku hrdinstva a divokozápadného sentimentu. Tak ako RED RIVER. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Ani minútu nenudiaci western na čele s najväčšou hereckou legendou žánru. Hawks prekvapil vykreslenosťou ťažkého života kovbojov, nebolo to iba o prestrelkách, kde obhajovali svoju česť, ale najmä o ťažkej lopote s kravami. Taktiež morálna nejednoznačnosť Wayenovej postavy, keď si dojde do krajiny a odkáže majiteľovi, že táto zem je zrazu jeho, prekvapí. Nesmie chýbať ani klasický dej, zameriavajúci sa na priateľstvo, ktorý už ale toľko neprekvapí. Jednoznačne vysoký nadpriemer. Road movie a mierna alternatíva v rámci westernového žánru. Pozrel som si aj kolorovanú verziu a dosť ma sklamala. Film farbami stratil viac ako trochu zo svojho kúzla. Red river je o otázke vlastníctva v dobovej amerike, kde si každý privlastňoval, čo chcel. Tu sa jedná o akúsi krádež na tretiu, pôvodne poškodení boli ale indiáni. Ďalej je to o vyvarovaní sa opakovania rovnakých chýb minulosti. Mám na mysli radu tatíka Waynea, ktorý radí svojmu adoptívnemu synovi, aby sa oženil. ()

Galerie (112)

Zajímavosti (20)

  • Film se dotočil v roce 1946, ale premiéra přišla až za dva roky, z části kvůli právním problémům s Howardem Hughesem, který tvrdil, že je snímek stejný jako film Psanec (1943). (facojurka)
  • Po dokončení filmu dal Howard Hawks Johnu Waynovi přezku k opasku s logem Červené řeky a Wayne tuto přezku nosí později ve filmu El Dorado. (facojurka)

Reklama

Reklama