Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Psychologický thriller z blízké budoucnosti o tom, jak se špičkové technologie mohou vymknout kontrole, respektive jak se z dobrého sluhy může stát zlý pán. Andrej (V. Dyk) pracuje jako programátor u nadnárodní firmy, která se zabývá vývojem tzv. inteligentního domu. Ten má znamenat revoluci v bydlení, má být ovládaný pouhým hlasem a má svým obyvatelům zajišťovat maximální pohodlí i stoprocentní bezpečnost. Andrej je pověřen finalizací celého projektu a společně se svojí čerstvou manželkou, ambiciózní sochařkou Zuzanou (G. Marcinková), se stěhují do funkčního prototypu inteligentního domu, do luxusní vily z kamene a skla, stojící na samotě uprostřed nádherných hor. To, co se zprvu jeví jako pohádka, se ale rychle mění v noční můru. Dům projevuje vysokou chybovost, v okolí domu se začíná pohybovat tajemný neznámý a pak se kdosi začne dvořit Zuzaně, která na samotě uprostřed hor zůstává velmi často sama, protože její manžel opakovaně odjíždí na pražské ústředí firmy. Zuzana hledá pomoc jak u své kamarádky Moniky (Z. Porubjaková), která za ní pravidelně jezdí a které se ve vztazích s muži pravidelně nedaří, tak u podivínského souseda Maxe (O. Malý), který žije nedaleko odsud jen se psem, tak i u Andrejova šéfa (A. Hajdu), který se za všech okolností tváří tak vstřícně a empaticky. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 3

Recenze (311)

dubinak 

všechny recenze uživatele

Asi se mi vyplatí hodnotit film tak, jak jsem si ho užila, jak na mě zapůsobilo zpracování, vizuál, herecké výkony, prostředí, dialogy a raději se nebudu vrtat v tom, jestli je scénář reálný nebo nereálný jako většina zdejších komentářů. Moje vědomosti totiž nejsou natolik široké, abych věděla, zda je tyto technologie možné využít v opravdovém životě, protože kdybych se měla nad každým scénářem takhle zamýšlet, asi bych nesměla dát dobré hodnocení ničemu. Takže já říkám, že Důvěrný nepřítel se mi líbil tak nějak lehce nadprůměrně, protože vizuálně byl na velmi vysoké úrovni, herecky jakbysmet, vyloženě mě tam nic konkrétního neštvalo, naopak to na mě působilo až zahraničním dojmem. Scénáristicky to samozřejmě mouchy mělo, šlo to ke konci až do extrémů a taky to začínalo být zdlouhavé, ale velké pomluvy o tomto snímku říkat nemůžu. Na české poměry velice výživné. ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Ono nalepit k vážně míněnému technologickému thrilleru na plakáty slogan „od tvůrců filmů Snowboarďáci a Rafťáci“ svědčí buď o velmi svérázném smyslu pro humor distributora, nebo o jeho naprosté ignoraci diváckých očekávání, protože tohle by opravdu nalákalo do kin snad jedině masochisty. Ale pár slov k filmu: Rád ocením každou relevantní snahu přinést do československé kinematografie nějaký temnější žánrový film, ale tohle fakt ne. Postavy zažívají hodně podivné a znepokojivé události, ale z nějakého důvodu je úplně přecházejí a dále se o nich nebaví. Ony celkově postavy v tomto filmu jsou jen tak na oko, aby tam prostě někdo byl a mohl jakkoliv posouvat děj nějak kupředu, charakteristiku mají ale tak mělkou, až je to směšné - zvlášť v souvislosti s finálním zvratem, který staví na psychologii hlavní hrdinky Zuzany, ale tím pádem vůbec nefunguje. Postava její kamarádky je absolutně na pěst, Dyk je tam jen jako lákadlo pro holky a Ondřej Malý rekapituluje roli zlověstného podivína, kterého hraje ve všech filmech. A že scénář je fakt laciný a při troše zamyšlení nedává smysl? Nevadí, vyřešíme to tak, že se hlavní hrdinka bude neustále svlékat a koketovat s mluvícím domem. Námět se snaží být strašně moderní, přesto dává pocit, jako by zamrzl v minulém století (při sledování jsem si vybavil v principu hodně podobné Ďábelské sémě, přes čtyřicet let starý a mnohem, mnohem lepší film). On je Důvěrný nepřítel sám o sobě úplně zapomenutelný, ale co zřejmě nezapomenu, je ten neskutečně přestřelený product placement. Čeští filmaři jsou v tomhle ohledu unikát, protože product placement pod jejich rukama tak strašně bije do očí, až to z mnoha českých filmů dělá jednu dlouze rozbředlou reklamu. Z Důvěrného nepřítele jsem si tedy odnesl dvě věci: Vojta Dyk nosí oblek od Bandiho a v nejvyhrocenějších životních situacích surfuje po stránkách mall.cz. Směšné, opravdu směšné. ()

Reklama

Vančura 

všechny recenze uživatele

Film s neuvěřitelně debilním scénářem - je hrozné, že teoreticky tak skvělý námět byl zpracován tak příšerným způsobem. Ta zázračná "inteligence" domu se na začátku projevuje třeba tak, že umí spouštět žaluzie a reaguje na hlasové ovládání (omg, vždyť to už tady je asi tak sto let), své obyvatelce ve vaně přivodí orgasmus cíleným proudem vody (asi nejtrapnější scéna filmu), a ke konci už pro změnu ovládá i tramvaje, libovolné mobily a vyměňuje si maily s nájemným vrahem (to tam fakt je). Ačkoli jsou hlavní postavy podle všeho za vodou - on je špičkový programátor a ona úspěšná sochařka - ve filmu vlastní pouze jedno auto, a sice obstarožní Chrysler PT Cruiser, který už se skoro 10 let nevyrábí a jehož cena po bazarech se pohybuje v rozmezí 20-90 tisíc - absolutně nechápu, proč se tvůrci rozhodli oběma postavám přidělit tak nepravděpodobné auto. Dyk s ním navíc vůbec nejezdí a neustále se přepravuje taxíkem - podle všeho jenom proto, aby se do filmu mohl prodat product placement Renaultu (btw. je zajímavé, že ačkoli manželé na začátku nemohou najít cestu k domu, jakékoli další postavy tento problém nemají, včetně přiblblé Zuzaniny kamarádky, která tam trefí úplně v pohodě - takových nesmyslů je tam snad bezpočet). Marcinková se ve filmu permanentně prohání ve spodním prádle nebo nahá, a všechny její milostné scény s Dykem jsou trapas - nejvíc asi ta, kdy oba běhají venku, chytne je bouřka, a tak se ona svlíkne a začne si to se svým dokonalým mužíčkem rozdávat pod stromem (za podkresu naprosto příšerné Brzobohatého hudby), zatímco každej normální člověk by koukal, kam se v tu chvíli schovat a promočeně by se klepal zimou. Jindy - po zmíněné scéně ve vaně, kdy si k ní do postele vleze Dyk a chce sex - se od něj odvrátí se slovy ""Prepáč, já som opitá" - stupidita dialogů v tom filmu je kapitola sama pro pro sebe, jeden příklad za všechny, kdy velký programátor Dyk pronese: "A v části 362 je taky chyba. Kdo to dělal? Robo, to jsi dělal ty? Tak se podívej na řádek 18. Díky tomu může dojít k výpadku." To bych si fakt rval vlasy z hlavy, slyšet někoho mlít takové sračky. Už jsem zmínil hrozný soundtrack - Brzobohatého hudba je stejně trapná jako celý děj a fakt mi vadila hodně. Celkově jsem z toho filmu měl pocit, že ho natočil někdo, kdo ví hovno o programování, moderních technologiích i sochařství, proto je to celé tak strašně nepřesvědčivé a trapné, jako nějaký český pokus o thriller amerického střihu, který se zoufale nepovedl. Dodávat k tomu něco dalšího je asi zbytečné, když zjevné nedostatky filmu už dobře popsali jiné přede mnou. UPDATE 10.9.2019 - Na druhé zhlédnutí mě to iritovalo snad ještě více než poprvé, ten film jako by přímo řval do světa, jak je dementní. Líbila se mi tam jen ta Slovenka, jinak je to neuvěřitelná sračka, které není rovno. A hluboce obdivuji, jak výstižně a trefně Kamil Fila vystihl, proč je ten film tak špatný. ()

Bebacek 

všechny recenze uživatele

Konceptuální přehlídka spodního prádla (kdybyste to nevěděli, tak sochařka standardně v ateliéru pracuje v sexy černém prádelku, ze kterého jí leze půlka zadku) a hlouposti nelogického jednání postav. Rozhodně se budu svěřovat chlápkovi, co vypadá nejvíc podezřele a polezu do jeho baráku, když už mám echt podezření, že mě špehuje. A taky ustelu svojí kámošce na sedačce v obýváku a přikryju ji levnou dekou z IKEA, když mám monstr super-barák, ve kterém když nejsou pokoje pro hosty, tak co tam je? Sex s výřivkou ultra WTF a Vojtěch Dyk jako jeden z mnoha pasivních, okatě nastrčených product placementů. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Slovenská současná herecká generace je na tom mnohem lépe než ta česká. Vynikne to obzvláště zde, kde skvělá Marcinková má tvořit pár s naprosto nevěrohodným Dykem, který se tváří jako vždy unyle. Samotný film má dobře vystavěnou atmosféru, nebýt pokusu o automobilovou honičku, ani bych nenašla zásadní chybu. Upřímně, není to na čisté 4, ale tak nízké hodnocení, jakým snímek častují místní uživatelé, si film nezaslouží. ()

Galerie (48)

Zajímavosti (13)

  • V jednom zábere si na počítači možno všimnúť hlásenie "Files has been deleted." Gramaticky správne by však hlásenie malo byť "Files have been deleted." (GTS_PUNK)
  • Natáčelo se v Bratislavě (Staré Město a Petržalka), ve Vojenském obvodu Záhorie, v Tatranském národním parku (TANAP), na letišti Poprad–Tatry, v obci Reľov, na Spišské Maguře, Tatranské Javorině, na chatě Muráň a v Praze. Nemocniční scény byly natočeny v popradské nemocnici a v pražské Nemocnici Na Homolce. V Praze se též natáčelo v Danube House a v Galerii Chemistry. Natáčelo se 38 dní. (jungewolf)

Reklama

Reklama