Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film vypráví příběh mírumilovného syna bohatého a významného rodu v Jeruzalémě, který je dílem kvůli své snaze bránit práva židů a dílem nešťastnou shodou okolností odsouzen na galeje. Po mnoha útrapách a dobrodružstvích vybojuje zpět svobodu a vede svůj národ proti hněvu Římanů. Wylerův Ben Hur je nejenom epickým příběhem, ale také jedním z nejlepších a nejslavnějích filmů historie. (Pannonia Ent.)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (473)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Náboženský motiv, zvláště díky styčným prvkům s Životem Briana, ve mě vyvolával silné podráždění bránice. Římské a vůbec dobové reálie jsou silně poupraveny vzhledem k "poselství věků", stopáž značně přepálená a závěr notně kýčovitý. Snad žádný film nevyjadřuje velkohubost Hollywoodu více, než právě tenhle. Ale já jsem bezvěrec, věřící to asi vidí jinak. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Třiapůlhodinový epos podle knihy generála Lewa Wallace z roku 1880 vypráví o zámožném židovském šlechtici z rodu Hurů, který se vydává na cestu pomsty poté, co jej zrad nejlepší přítel. Drama fiktivních postav se odehrává v autentickém prostředí známém především z Nového zákona. Vždyť také podtitul zní „Příběh Ježíše Krista“. Samotného Ježíše uvidíme pouze zezadu, tvář kamera nikdy nezabere, přesto právě scéna s nim patří k těm nejsignifikantnějším. Co se však při vyřčení jména Ben Hur vybaví každému, je nezapomenutelný, cca osmiminutový závod čtyřspřeží. Rok průběžně natáčená scéna, kterou paradoxně nerežíroval samotný Wyler, nýbrž pomocný režisér Yakim Vanuty. Jelikož podobně rozmáchlá produkce nemůže být postavena na jedné, byť bezmála dokonalé scéně, jsou zde pochopitelně také věrohodné kostýmy, skvělí herci, scénář vyhýbající se patosu, orchestrální hudební doprovod Miklose Rozsy, novátorské techniky kamerových záběrů, obrovský emotivní náboj a pochopitelně režie Williama Wylera, který si mohl vyzkoušet i sandálový velkofilm. Velkofilm, těžké se vyhnout tomuto slovu, když již sedmiminutová hudební předehra napovídá, že tohle nebude komorní drama o třech postavách. Přejděme však k jádru věci: Ben Hur za ty roky zestárl a dost. Příběh je na dvě stě minut příliš povrchní, jásavá, nepošpiněná červeň pelerín římských vojáků tahá oči, myšlenku „víra tě postaví na nohy“ pohřbívá její plochost a souboj galér v jedné obrovské nádrži? – škoda slov. Ale stejně: 100 švadlen, zbrojířů a koželuhů, 40 tisíc tun španělského bílého písku, 100 tisíc kostýmů, 8000 statistů, celkem přes 300 scén, 15 milionů rozpočet, 80 milionů zisk. To mluví za vše – Ben Hur JE velkofilm a jako takový si zaslouží být hodnocen. 85% ()

Reklama

Kothy 

všechny recenze uživatele

Asi jsem od tohoto Wylerova velkofilmu čekal víc. Nevýhoda těchto filmů je jejich délka a tu je opravdu přemrštěná. Jinak se tu najdou i pozitiva. Je to nesrovnatelně lepší než poslední remake. Je to klasický příběh o pomstě a o tom, kam až člověka může dohnat. Super je ale námořní bitva a závod vozatajů. Celá linka s Ježíšem mi ve filmu přišla naprosto zbytečná. Jedna z nej rolí Charltona Hestona. Dnes už by to tak nikdo nenatočil... Dost se mi tu ale líbila velkolepá hudba. "Sláva vašemu bohu." ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Je těžké napsat něco, co by tu už nezaznělo o tomto tři a půl hodiny trvajícím gigantovi. Ben Hur je opravdový velkofilm a to po všech stránkách. Výborná hudba, kostýmy, výprava, režie, střih, herecké obsazení a výkony, děj, myšlenka a také stopáž. Vše, co jsem právě vyjmenoval může divák vnímat izolovaně nebo jako celek, přičemž to, jak zdařilá jsou výše uvedená hlediska pozná podle toho, jak je vtažen do příběhu, že se nenudí ani ve chvíli, kdy se nic převratného na obrazovce neodehrává. Monumentálnost Wylerova snímku je patrná hned od prvních záběrů a už během prvních minut jsem si uvědomoval, že sleduji něco mimořádného, o čemž svědčí i tučné oscarové ocenění, dle mě zcela oprávněné. Charlton Heston je v roli Judah Ben Hura natolik přesvědčivý, že s ním divák musí intenzivně prožívat každou grimasu, větu a jednání. Podobně jako začátek, tak i konec filmu zabředává do religiózní roviny, což může nevěřícím lidem možná trochu vadit. Přiznám se, že mně to ovšem nevadilo ani trochu a naopak mě závěrečná půlhodinka dost odrovnala a utvrdila mne v již se tvořícím plném hodnocení. Podle mého názoru takto nějak má vypadat velkofilm s historickým, dobrodružným, romantickým, dramatickým a náboženským nádechem. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Ben Hur je megafilm. Skutočný megafilm. Nie film, kde vytvoríte státisícové armády v počítači. Proti tomu samozrejme tiež nič nemám, ale tá ručná práca, tá drina, keď máte pred sebou desaťtisíc štatistov a velíte im, čo majú robiť, tá je tu cítiť úplne všade. Ben Hur je slávny hlavne kvôli závodnej scéne s vozmi, lenže nie je to ani zďaleka jediná megalomanská scéna, tých je tu popravde omnoho viac, ako som očakával. Ben Hur je pre mňa najvýznamnejší film Hollywoodskeho monumentalizmu. Spolu s Návratom kráľa asi najväčší veľkofilm všetkých čias. Aspoň z môjho uhľa pohľadu. ()

Galerie (169)

Zajímavosti (77)

  • Producent Sam Zimbalist chtěl natočit závod koňských spřežení systémem Cinerama (širokoúhlý formát). Kvůli vysokým nákladům ale od nápadu ustoupil. (HellFire)
  • Perfekcionista William Wyler asi nebol zrovna chápavým pánom za kamerou. Charlton Heston (Judah Ben-Hur) neskôr spomínal, ako ho režisér nútil niekoľkokrát opakovať jednoduchú scénu, keď prechádza izbou. Po ôsmom repete sa herec osmelil a spýtal sa, čo robí zle. Dostalo sa mu odpovede, že dobrý bol iba prvý pokus, kedy Heston cestou cez miestnosť kopol do hrnca a ozval sa pri tom zvuk. Herec si však myslel, že to kopnutie je zle a v ďalších záberoch sa mu schválne vyhýbal. (classic)

Související novinky

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Včera bylo během úvodního ceremoniálu Star Wars Celebration oznámeno, že režisér Logana či Ford vs. Ferrari James Mangold natočí vlastní Star Wars. Snímek s názvem Dawn of the Jedi bude vyprávět o… (více)

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (více)

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014

O italském filmovém studiu (čti „činečita") sídlícím v Římě jsme se tu už zmínili před několika měsíci v souvislosti s několika připravovanými nákladnými televizními sériemi (jedna z nich v režii… (více)

Reklama

Reklama