Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Čepičářův syn Vítek jednoho dne najde ve staré truhle kouzelnou čepici, která tomu, kdo ji vlastní, může splnit jakékoli přání. Ve vévodství, kde žije, však lidé nejsou moc šťastní. Vládne jim krutý vévoda, který na své poddané posílá vojáky. Vítkova tatínka nechal zatknout a jeho samotného poslal do sirotčince. Chlapci se ale podařilo utéct. Vítek se vydává se svými kamarády Hynkem a Majdou zachránit tatínka. Chce k tomu použít kouzelnou čepici. Jenomže když má někdo takovou magickou věc, nezůstane to dlouho tajemstvím. Chamtivý vévoda se o ní dozvěděl a chce ji za každou cenu získat. (TV Nova)

(více)

Recenze (43)

honajz 

všechny recenze uživatele

Chtělo to možná výraznější režii, i když dětští herci jsou ukočírováni skvěle. Velice solidně herecky vychází ve filmu i celá pekařská skvadra, kde se lidé chovají tak nějak normálně. Problém je, že Skořepová, Kopecký a Kodet měli pravděpodobně přehrávat, aby to bylo veselé a vtipné - mustr si tvůrci zcela evidentně vzali v pohádce S čerty nejsou žerty -, jenže ne vždy je přehnané tajtrlíkování vtipné a zapadajícího do dalšího kontextu. Velkou roli na slušném provedení filmu má kamera, která z jednotlivých míst a interiérů vydoluje, co se dá. Obří válečný stroj sem spadl z Tajemství ocelového města, a i když je jeho konec vtipný, celkově celý film nedrží pohromadě díky různým a neopodstatněným skokům v žánru a přes krátkou stopáž i díky méně sevřenému ději (třeba tajemství čapky mohlo být více propracováno, mohlo mít nějakou historii, svůj vlastní příběh, čímž by došlo k dalšímu ozvláštnění a nové rovině příběhu). ()

curil 

všechny recenze uživatele

Průměrná pohádka z osmdesátých let, pěkná výprava, kouzelné prostředí Českého Krumlova, kde je natočena část exteriérů. Nemohu se zbavit dojmu, že koprodukce s tehdejší NDR filmu trochu škodila. Typický český humor je nakažený toporným prušáctvím, filmu chybí uvolněnost a lehkost. I tak pohádkový příběh strčí do kapsy všechny pohádky Zdeňka Trošky. Ale když režisér Zdeněk Zelenka, kam se poděla jeho oblíbená herečka Jiřina Bohdalová? ()

Reklama

Chlo0opek 

všechny recenze uživatele

Tuhle zvláštní pohádku jsem viděl, když jsem byl malý a pamatoval jsem si z ní tak maximálně to, že tam byla nějaká kouzelná čepice, která přestala být kouzelná. Dokonce si myslím, že jsem ji tehdy viděl i v kině. Od té doby jsem ji snad už nikdy neviděl - chtěl jsem ji tedy vidět, ale nevěděl jsem, jak se jmenuje a v televizi jsem ji ne a ne zachytit. Až teprve nedávno jsem ji kousek zase shlédl a dnes už konečně i celou. Na takový zvláštní tajemný nádech, role veličenstva není prezentována vůbec jako nějaké silné, vládnoucí postavy, a poddání zas netuší vyloženě vystrašení zajíčkové. Nicméně mě nezklamala a příště se na ni jistě rád podívám znovu. Je to taková šedá eminence mezi standardními vánočními pohádkami již tak stokrát viděnými. ()

GrooteLulu 

všechny recenze uživatele

...nikdy jsem ji neviděl dřív před rokem 2023.. připadne mě to jako typická pohádka s armádou dětských herců té doby, na motivy "Krakonoše a lyžníků".. skvělý exteriéry - Pernštejn a Č.Krumlov ..poslední role Kopeckého (jako "baron Gorc po odchodu z dlouholetého vězení").. se zvukem a triky předboj pro Nesmrtelnou tetu .. s ohledem na dnešní herce v pohádkách a jejich um hodnotím tuto pohádku, výš než všechny "pozdně porevoluční" 3,5* ()

zette 

všechny recenze uživatele

Namet neni spatny, ale jak se ceskoslovensky filmovy stab spojil s tim vychodonemeckym... Temer vzdy z toho byla desiva nuda, kdy se spousta deje odehrava v nerozpoznatelne tme. Carovne dedictvi neni vyjimkou, tato koprodukce byla zakleta i pres dobre herecke obsazeni, slusnou vypravu a kvalitni namet. Ma to par dobrych momentu a zajimavych dialogu, celkove vsak spise utrpeni dokoukat to do konce. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (6)

  • Z filmu byla cenzurou dodatečně vystřižena scéna, kde kořenářka radí Miloši Kopeckému: „Rozemnete si trochu černobýlu, to vás ochrání.“ V době promítání v kinech totiž došlo k jaderné katastrofě v Černobylu, takže všechny kopie z kin byly svezeny a inkriminované záběry vystřiženy. (Zany)
  • Film sa natáčal na hrade Pernštejn a taktiež na zámku v Českom Krumlove, konkrétne v maškarnom sále. (dyfur)
  • Ve filmu byl použit totožný valčík jako v dalším Zelenkově filmu RumplCimprCampr (1997), ačkoliv autor hudby je u obou filmů jiný. (JT19)

Reklama

Reklama