Reklama

Reklama

Baron Prášil

  • angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)
Trailer

Obsahy(1)

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (329)

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

Už jsem si zvykl (nebylo to vůbec těžké), že výtvarná stránka Zemanových filmů, to je vskutku vyšší dívčí, poctivá masterclass. Inu, i mélièsovská tradice nespoutané fantazie a fantastických dobrodružství má v naší zemičce své místo, a hlavně díky Karlu Zemanovi se nemáme, zač stydět, ba právě naopak, můžeme být právem hrdí. Rozhodně se tu však tímto komentářem nechci pouze vlastenecky prsit, to vůbec - to důležité, co chci říct je to, že jelikož jsem si již navykl na určitou úroveň, tak, abych neupadl do jednotvárné euforie, musím si pro každý další objev nutně hledat něco dalšího, nad čímž bych mohl plesat. Zde by to mohl být onen jemný humor (z toho mála, co jsem zatím viděl, je Baron Prášil bezkonkurenčně nejzábavnější; a to v užším slova smyslu, totiž pokouší se o nějaké ty srandy) a suverénní výkon Miloše Kopeckého (opět: z toho mála, co jsem zatím viděl, má Baron Prášil bezkonkurenčně nejhvězdnější obsazení). Za mě: Baron Prášil patří k těm filmů, které by ctitel národní kinematografie neměl minout. A teď mě omluvte, jdu se proletět na dělové kouli. 80 % ()

zette 

všechny recenze uživatele

Skutecne genialne absurdni fantasmagorie v podani Karla Zemana. Skvele triky, vytvarne zpracovani a choreografie postav. Vyborne herecke obsazeni, Kopeckemu sita role na miru. Proc tedy nedavam pet hvezdicek? Osobne mam trochu problem s postavou Barona Prasila. Film vsak povedeny a velmi originalni. ()

Reklama

Vančura 

všechny recenze uživatele

To nejlepší na tomto filmu je jeho výtvarná stránka, která je místy skutečně neuvěřitelně okouzlující. Hlavně ona je tím hlavním opodstatněním, proč byl tento film oproti o 3 roky staršímu Vynálezu zkázy natočen na barevný film - barevné filtry a stylizace zde hrají zcela zásadní úlohu (po této stránce může Zemanův Baron Prášil připomenout slavný film Vojtěch Jasného Až přijde kocour). Zeman zde podle mě dosáhl svého naprostého výtvarného vrcholu, který už nikdy nepřekonal, a celý film je vyloženě esteticky skvostný. Jinak k němu mám za sebe stejnou výtku jako ke zmíněnému staršímu Vynálezu zkázy - neschopnost vyprávět jakýkoli souvislý (nedejbože zajímavý nebo napínavý) příběh - celý film je mnohem spíše sledem volně pospojovaných epizod, které spolu drží jen nenuceně a které jsou zapředeny do hutného lyrického hávu (celý film je místy skutečně velmi lyrický - a právě v těchto momentech je nejvíce okouzlující, jako např. v krásné scéně pod mořskou hladinou). Miloš Kopecký v titulní roli je naprosto báječný, nemohu se ovšem ubránit dojmu, že zde však neměl moc co hrát, protože prostor věnovaný jeho postavě není tak veliký, jak bych si osobně představoval. Nemluvě o tom, že celý ten Zemanův nápad pojmout dobrodružství Bürgerova rokokového hrdiny jako horečnou halucinaci moderního kosmonauta nepovažuji za příliš nosný - ty rokokové kostýmy se s tou postavou ze současnosti dost tlučou. A za sebe nemám problém napsat, že přes všechno, co je na tomto filmu pěkné, mi tam hodně věcí přijde i stupidních (scény námořní bitvy, postavy námořníků, apod.) a že jsem se u něj i celkem nudil. Za sebe nemohu jít pocitově nad 3 hvězdy. ()

BadoXXII 

všechny recenze uživatele

Krásne efekty!!! Majú oveľa vačšie čaro ako tie dnešné počítačové. Človek má z toho pocit, že na tom ľudia naozaj dlho pracovali, vymýšlali ako čo spraviť (lebo možnosti boli podstatne menšie a obmedzené), hrali sa s tým a robili to z lásky k filmu. Je len veľká škoda toho, že je to príliš pomalé a príbeh dosť slabý. 6/10 ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Filmová fantasie, nepřekonatelná a nepřekonávající svým originálním výtvarným pojetím ani současné moderní technologie. Osobnost režiséra Karla Zemana se zdá být v tomto ohledu nepostradatelnou, v mnohém dokonce hodnou světové proslulosti. Stejné pocty se potom dostává mimořádným uměleckým kreacím předních zástupců soudobé filmové i divadelní družiny, semknutých v ucelený sbor v čele s nedostižným Milošem Kopeckým, mladinkou Janou Brejchovou, Jelínkem, Högerem i Werichem v roli sice malé, ale výrazné. Výjimečnost nastalého okamžiku je důkazem filmové nesmrtelnosti pro všechny zúčastněné. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (28)

  • Jan Libíček ve své první filmové roli. Na několik sekund se zde mihnul jako sultánův vrchní eunuch Hadži Baban. (bomber7)
  • Ve filmu se defacto cestuje časem (což by s touto tématikou byl po Cestě do pravěku druhý film Karla Zemana), protože tu máme: vesmírné lodě s astronautem Toníkem z 20. nebo možná 21. století, Verneovy kosmonauty z 19. století, Cyrana z Bergeracu ze 17. století a samozřejmě Barona Prášila z 18. století, kde se odehrává i zbytek filmu. Toník mluví pořád o vědě a technice, vypráví princezně Biance moderní pohádku o letu na Měsíc a že vlastně přišel z budoucnosti potvrdí i sám Baron Prášil v rozhovoru s generálem EleMele: „Možná že přišel ze světa, kde něco takového (cestování pod vodou a na Měsíc) už je zcela normální.“ (Jan.Kanak)
  • Vystřižená scéna: Když Baron (Miloš Kopecký) s Toníkem (Rudolf Jelínek) letí na Zemi, míjí různé druhy létajících vynálezů. Toník říká: „Tahle fantazie zaslouží daleko více obdivu, než ty Vaše čarodějnice a košťata.“ Baron odpovídá: „Každý máme svůj vkus.“ Tato scéna předjímá Toníkův zájem o techniku a jeho pozdější pokus sestrojit parník. (tomalakis)

Související novinky

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)

Reklama

Reklama