Veselohra nakrútená podľa poviedky M. Kukučína. Adam Krt so svojou ženou Evou nažívajú v svornosti, nebyť škriepnych susedov Trnkovcov, s ktorými sa povadia pre kozu a hydinu. Adam Krt sa vyberie na jarmok predať kapce a kúpi v dobrej nálade od Trnku jalovičku. Pálenka ich zblíži, lenže kým sa oni meria, jalovička spred krčmy zmizne. U Krtov nastane súdny deň, lebo Adam prišiel domov bez jalovice, aj bez peňazí. Všetko sa však šťastne vyrieši: Trnková jalovicu doviedla domov a práve na Štedrý večer nastáva medzi rodinami túžobné zmierenie. (oficiální text distributora)

nascendi

Rysavá jalovica je slovenskou klasikou. S tým sa nedá nič robiť. Ale čím už môže abstinentská agitka zaujať dnešných divákov? Hereckými výkonmi, archaickým jazykom? Isteže, jedným aj druhým, ale aj tak je to klasika, ktorú chce mať každý absolvovanú, ale málokomu sa do nej chce pustiť. Tak aspoň v tom má zmysel tento dobre nakrútený a zahraný televízny film, že približuje literárnu klasiku nečitateľom. ()

Radko

Pozoruhodný príspevok do kazuistiky alkoholovej toxikológie. A nielen alkoholovej ale aj tej susedskej. Umelecky i kostýmovo presvedčivá adaptácia literárnej klasiky. Za zmienku stojí najmä skvelý kameramanský výkon rozkmitaného vnímania sveta naslopancov, alko halucinácie a výstižné dialógy ukazujúce opilecké poňatie spravodlivosti, dohadovanie kšeftov a následnú kocovinovú ublíženosť. ()

bloodline

Ťažko prekonateľná adaptácia. Krásna slovenská komédia na motívy nezabudnuteľnej tvorby Martina Kukučína, ktorá nesmie chýbať na Vianoce ako kapor na štedrej večery. Nezabudnuteľné herecké výkony hereckých legiend. Ďakujem páni Kroner a Rajniak, ďakujem dámy Kristínová a Strnisková. Vás si v Rysavej jalovici nenechám každý rok ujsť ani keby Slovensko okupovala ruská zima :) ()

Lucjen

Predtým, než skončil Janko Kroner tam, kde skončil, to bol jeden z najcharizmatickejších slovenských hercov súčastnosti. Hanba mi, že k jeho strýcovi som sa dostala až teraz. Jednoduchý príbeh slúži ako perfektný podklad na humorné situácie, vďaka krátkej stopáži tu niet hluchého miesta. Smiala som sa v podstate stále. Ani svojho pravidelného spoločníka nepočujem každý deň smiať sa tak nahlas. Za 62 minút som sa naučila, že slovenská kinematografia nie je taká zúfalá, aspoň nie ak siahnem o pár desiatok rokov naspäť a pripomenula si, že dej skutočne nemusí byť prekombinovaný, aby bol pútavý. A po rokoch som objavila pôvod známeho označenia "mrcha žena". ;) ()

lemonova

Toto boli roly ako šité na mieru Jozefovi Kronerovi. Hoci by nebolo spravodlivé vnímať ho len ako "potrešteného prostáčika", pretože on bol hercom akýchkoľvek charakterov .. neviem, ako sú tieto staré veselohry chápané súčasným mladým publikom, myslím si však, že daný žáner v danom čase ani nemohol byť natočený lepšie. ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v nasledovných lokalitách: Habovka, Zuberec, Hámričky, Trstená a Oravský Biely Potok. (dyfur)