Hrdinové legend

• Německo Große Mythen aufgedeckt (více)

Epizody(3)

Recenze uživatele Arsenal83 k tomuto seriálu (4)

Hrdinové legend (2021)

Nemci si náhodne vybrali troch hrdinov, všetkých označili za pravdepodobne neexistujúcich, pridali pár zaujímavostí a niekedy aj chaos v miešaní reálnych a fiktívnych postáv, no hlavne dokument potreboval dotáciu, že? A ako dnes dotáciu dostaneme? Do popisu o autorskom zámere napíšeme, že v rámci histórie dávnoveku a stredoveku budeme riešiť témy ako klimatická kríza či feminizmus. A naozaj tak to je. Noemovu potopu ani nevedia vysvetliť, ale s určitosťou tvrdia, že sa z nej môžeme použiť v boji proti klimatickej kríze. Alebo Kriemhildu z Piesne o Niebelungoch dávajú za vzor boja proti genderovým stereotypom. Tož, za takých podmienok samozrejme musela byť dotácia udelená. Škoda, že zabudli ešte pripomenúť, že aj Wagner vo svojej opere Prsteň Nibelungov zaručene odkazuje na antikoncepčný vaginálny krúžok a že Kriemhilda bola v epose určite prvou aktivistkou za právo na potrat. ()

Noe a potopa (2021) (E01)

Snaha pochopiť biblickú potopu, ktorá je plagiátom z Eposu o Gilgamešovi. Zistiť, čo sa mohlo stať a čo sa naozaj stalo. Následne ale dokument prechádza do porovnávania so súčasnosťou a tam som už šípil, kam to pôjde. Pýtajú sa otázky ako: Čo nám minulosť hovorí o vtedajšej prirodzenej zmene klímy a jej dopadoch na ľudí? Aké ponaučenie si z toho zobrať pri čelení súčasným klimatickým zmenám? Bude sa história potopy opakovať? Vtedy mi dvihlo kútiky. Z príbehu o biblickom Noem sa ideme použiť, aby sme zachránili green deal, pardon, planétu. Už viac by mal rozosmial len prestrih na narušenú Grétku ako ziape na uznávaných vedcov. ()

Záhada krále Artuše (2021) (E02)

Záhada taká veľká, že tu miešali Artuša s Viliamom Dobyvateľom, pritom je to rozdiel niekoľko storočí, no človek sa strácal v tom, kedy hovoria o kom a prečo ich vlastne stotožňujú, keď legenda vznikla ešte pred narodením Viliama. Nakoniec aj tak dospejú k záveru, že je to asi vymyslené a pápá, vybavené. Rušivý bol aj expresívny prejav britskej historičky, ktorá tam mátala hnátmi, ako keby už mala nezvratného Huntingtona. ()

Píseň o Nibelunzích (2021) (E03)

Že do trilógie o legendárnych hrdinoch si Nemci hodia aj toho svojho, to je pochopiteľné. Ale že do popisu stredovekého príbehu hádžu moderné nezmysly o tom, že tu fungovali "genderové stereotypné roly" a že tu vidíme počiatky feminizmu, to už je fakt na hlavu, ako ten aktivizmus zatemňuje mozog. ()