Hrdinové legend

Noe a potopa (E01)

(epizoda)
  • Německo Noah und die Sintflut
Německo, 2021, 51 min

Už dlouhá desetiletí pátrají vědci z celého světa po hmatatelných důkazech, které by potvrdily, že měla biblická přírodní katastrofa reálný předobraz... Nebeské průduchy se otevřely a po čtyřicet dní a čtyřicet nocí bez přestání pršelo. Šlo o apokalyptickou katastrofu. Odevšad se řinula voda. Seshora i zezdola. A pokryla celou zemi. Bůh se rozhodl zničit všechen život na zemi. S výjimkou jednoho muže, kterému přikázal postavit loď – Archu. A tím mužem byl Noe. Je biblická potopa jen výplodem lidské fantazie? Je pouhým mýtem? Nebo má historický základ? (Česká televize)

Arsenal83

Snaha pochopiť biblickú potopu, ktorá je plagiátom z Eposu o Gilgamešovi. Zistiť, čo sa mohlo stať a čo sa naozaj stalo. Následne ale dokument prechádza do porovnávania so súčasnosťou a tam som už šípil, kam to pôjde. Pýtajú sa otázky ako: Čo nám minulosť hovorí o vtedajšej prirodzenej zmene klímy a jej dopadoch na ľudí? Aké ponaučenie si z toho zobrať pri čelení súčasným klimatickým zmenám? Bude sa história potopy opakovať? Vtedy mi dvihlo kútiky. Z príbehu o biblickom Noem sa ideme použiť, aby sme zachránili green deal, pardon, planétu. Už viac by mal rozosmial len prestrih na narušenú Grétku ako ziape na uznávaných vedcov. ()