• Krátkometrážní

Lowlifes (2024)

50 minút treba čakať, kým sa niečo stane. Predtým máme ale parádnu agitku o tom, aké tolerantné mamy sú, ale otcovia, to je, ako slečinka povie, "temný stredovek", lebo vraj nedokážu pochopiť, ak má dcéra každý deň nos zaborený v inej neumytej šuške. Zvyšok po hororovej stránke ušiel, pridali aj kinder surprise, ale prečo všade pchať nezmysly? Aby boli dotácie?

Opičí muž (2024)

Patel sa na nič nehrá, aspoň je úprimný. Jasne sa inšpiruje Wickom a preto ho vo filme aj spomenie a veľká časť filmu Wicka pripomína. A potom už prichádza kombinácia s Bruceom Leem v zápachu kari a je to vybavené, aj krvavý ksicht bol. Len nechápem, čím sa inšpiroval s tými transgendermi, či tam bol nejaký ideologický sponzoring, alebo to je nejaký výsmech, lebo moslimská transgenderová komunita to znie ešte menej reálne než Boris Kollár v celibáte. Našťastie si Patel dal pozor a v súvislosti s názvom radšej nenajal žiadnych Afričanov.

Slnko v sieti (2024) (pořad) odpad!

Ďalší ročník zborového lamentovania Slniečkár v smeti neprekvapil. Ono sa to síce nazýva aj slovenský osral, no tá slovenská tvorba je taká široká, že v nomináciách zase každý druhý film alebo nominovaný Slovákom ani nebol. A toľko skáču po pódiách, toľko protestujú, že akí sú to umelci, a keď príde na nominácie, odrazu niet koho nominovať. Ešte, že máme tie zahraničné koprodukcie. Pomaly moderátor na pódium nevyšiel a hneď začali ovácie na Čaputovú, ktorej sa neskôr umelci dokonca oficiálne ospravedlnili (!) za to, že ju tak málo bránili, no a larchovský výraz jej prezidenta Rizmana hneď dával vedieť, že si to monarchistické pochlebovanie od "slobodných" umelcov ozaj užíva, veď pre túto príležitosť výnimočne zožral tri pravítka a dnes sa nezavesil na žiadnu vežu. Hneď prvé odovzdávanie ceny naznačilo, v akom kvalitnom duchu je galaprogram pripravený, keď si cenu za Godlu nemal dlhú chvíľu kto prevziať a dokonca nikto ani nevedel, že Godla v sále ani na Slovensku prítomný nie je... To bolo ale to najlepšie, čo sa ešte udialo, pretože od tohto momentu prišiel už len Jablonský v kimone a následne začala brutálna politická agitka, kde sa s korčokovskými okuliarmi čítali prejavy takých, z ktorých niektorí síce ani slovensky poriadne čítať nevedeli, ale zas dobre vedeli, že treba spomenúť Kuciaka, Kušnírovú, inakosť, tyranskú vládu, nejaké útlaky a podobne. Solčanská sa tak ponáhľala, že ani nevedela, že odkazy tých, ktorí neprišli, netreba čítať ešte kým znejú fanfáry. Bojler Bebjak zas takú chybu neurobil a zaútočil na "duchovných bezdomovcov", mysliac tým samozrejme vládnych predstaviteľov, ktorí podľa neho šíria "nenávisť, strach, dezinformácie, klamstvá, aroganciu, nepriateľstvo, rozoštvávanie". Pekne to mal naučené, zrejme ho stále škrie, že zvesili obraz jeho milenca Andreja Dúbravského, pretože on v ňom síce vidí umenie, no v skutočnosti je to mazanica, kde jeden buzerant drží druhému vtáka. A že na obraze je naozaj sám Dúbravský a ten tučko je sám Bebjak, o tom snáď málokto môže pochybovať. Samozrejme, že sa mu chudákovi vzbúrili hormóny a pred havloidným pravdoláskaním vyhlásil: "Chcem žiť v časoch, kedy nebudem vôbec myslieť na politiku!" No ale prečo ju potom drahí umelci sami svojou angažovanosťou a tvorbou robíte? Jaj, lebo vy nebudete myslieť na politiku len vtedy, keď sa budú hrnúť peniažky zo štátneho rozpočtu do mimovládok, v ktorých máte podiely, do projektov, ktoré nikto nepotrebuje a nikto vidieť ani nechce, ale za tučné honoráre zo zdrojov nás všetkých budete piť kávičku, mudrovať, pohŕdavo sa vystatovať, akými ste neskutočnými artistami, a tých, ktorým sa vaša "tvorba" nepáči, označíte za dezolátov, hoci aj na ich daniach sa práve priživujete. Zvyšok sa niesol v podobnom duchu, po Čaputovej sa sála otriasala aj po príchode Hubu, ktorý nás nedávno vyzýval ísť voliť, ale keď sme si zvolili, nadával, že ako sme si dovolili voliť tak, ako on nechce. Po ňom si už nikto si už nenechal príležitosť nejakým spôsobom si kopnúť do súčasnej garnitúry, pretože za Matoviča bol ten raj, no a kvalitu "nových" umelcov dokumentovala Droppová, ktorá sa na pódiu takmer zrútila a pri potokoch sĺz nariekala, ako žije v beznádeji a strachu z toho, čo nás čaká, že je tu obrovský útlak elgebeťákov a že nechápe, ako môže niekto utláčať lásku. Ako jedna z mála si asi nevšimla, že široko ďaleko ani nechyrovať, že by niekto niekomu zakazoval robiť si v spálni, čo len chce. Avšak z jej prejavu, vďaka ktorému získa určite nejakú roličku a kostičku, vzišla aj veta, ktorá mnohé odhalila: "Ja som nevyrastala v prostredí, kde mi niekto hovoril, že je niečo zlé alebo nesprávne..." V poriadku, takže v tom prípade nič nie je zlé ani nesprávne. Tak prečo potom označujete tých druhých za zlých?

Římanka (1988) (TV film)

Oproti roku 1954 stále veľmi kvalitná, ale neslušnejšia verzia. Doba sa pohla tak vpred, že to, čo sme predtým pochopili aj bez nahoty už v rokoch osemdesiatych muselo byť ukázané naplno. Asi divák zimbecilnel. Ale aj to je ten rozdiel medzi Lollobrigidou a Dellerou, aj preto len jedna je zapísaná zlatými písmenami, hoci pevne verím tomu, že ak by sa Gina narodila neskôr, chovala by sa tiež ako bežná "moderná" herečka. V každom prípade nesmrteľný príbeh Rimanky znázornený dobre a na adresu Lollobrigidy sa a dá povedať, že ešte aj vo svojich šesťdesiatich tú prostitútku kľudne mohla hrať aj ona.

Pád (1999)

Keď vám slečna Fužerol dá britvu pod krk, je jasné, že po vás túži. A keďže film sa volá Pád, tak ide o pád rovno do postele. Inak nízkorozpočtový thriller so smiešnou pointou, do ktorej ľúbostné scény vložili len preto, že nemali čo.

Offroad (2012)

Film presne taký, aký pasuje na kožu baráka od nemeckých kebabov. Road movie, strihnuté komédiou a preložené romantikou na nemecký spôsob, čiže humor a romantika sa klbčia v jednom niekedy aj tak, že dvaja akože silno prášia a tretí ich sleduje. Holé zadky a kundobranie ako povinná zložka nemeckých vtipov.

Dean Martin, král frajerů (2021)

"Prečo sa hovorí, nech ti je zem ľahká, keď ti potom na hlavu dajú poltonový náhrobok?" povedal 12 hodín pred smrťou Dean Martin. Nikdy mi nejako nerezal, ale humor v sebe určite mal. Dokument je dlhý, predlhý, pridlhý.

Krásná Fatmagul (2010) (seriál) odpad!

Od čias prítomnosti osmanských vojsk v Hornej Potôni asi to najhoršie, čo sa v našich končinách z Turecka objavilo.

Kiraz Mevsimi (2014) (seriál)

Ten fenomén vtipných telenoviel je niečo, čo Turci naozaj od čias kebabov vymysleli asi najlepšie. Nehrajú sa na žiadne latino lamentáre a slzáre. Nechajú tam lásku, aj dlhšie pohľady, aj naivnosť, ale vedia to zaobaliť do humoru a tak sa to dá stráviť. Toto je jeden z takých kúskov, ktorý navyše prináša niečo, čo našinca necháva v šoku. Homosexuálnu postavu, ktorá je zákerák! Áno, až v Istanbule sa taký našiel. A hoci nenosí žiadne vlajky ani tangáče spredu dúhové a zozadu hnedé, je takým erdoganovským gayom, teda návrhárom, ktorý nepotrebuje všetkým ukázovať análne kolíky, aby sa prezentoval. Avšak urobiť z neheteráka negatívnu postavu je niečo, čo ťažko my vo vyspelom svete ešte spoznáme, tuším je už na to aj bruselská vyhláška. Nevídané, asi aj preto nie je Turecko ani po 37 rokoch v EÚ.

Clevelandský únos (2015) (TV film)

Naozaj prípad, ktorý si zaslúži viac. Lepší formát, dokumentárny aj filmový, no a určite ukázať toho viac, lebo za tú dobu mnohoročného mučenia sme videli iba nejasné znásilnenia šúchaním sa po rifliach a potom tanečky na rádio hity. A to nie vždy pôsobilo ako brutalita a nekonečné utrpenie. Zároveň je ale prípad dôkazom toho, že svet spravodlivosť nevie a zabezpečiť a nikdy ani zabezpečiť nebude vedieť. Môžete dávať aj teatrálne americké tresty 100 000 rokov odňatia slobody, keď nakoniec to dopadne ako dopadne. V takých prípadoch radšej vinníka rovno predhodiť davu a zavrieť oči.