Kdo z koho

• Česko Kdo s koho (více)

Ať vyhraje ten nejlepší! Nebo ne? Reese Witherspoonová v hlavní roli americké studentské komedie... Maturantka Tracy Flicková (Reese Witherspoonová) je modelovou středoškolskou studentkou. Vzornou, iniciativní, ctižádostivou a chladně manipulující svým okolím, ať se jedná o spolužáky nebo pedagogy. Profesor McAllister (Matthew Broderick) ji nesnáší, ale současně je jí přitahován, i když ví, že si zahrává s ohněm. Když učitel zjistí, že Tracy ke svým trofejím hodlá přidat při nadcházejících studentských volbách i titul školní prezidentky, rozhodne se jí vytvořit náležité konkurenční prostředí... Režisér řeckého původu Alexander Payne (nar. 1961), který za svého mentora považuje českého emigranta Jiřího Weisse, upoutal pozornost celovečerním debutem Občanka Ruth o těhotné feťačce, jejíž nenarozené dítě se stane předmětem nátlaku dvou názorových skupin. Spolu se svým stálým spolupracovníkem Jimem Taylorem zpracoval pro svůj další snímek Kdo s koho (1999) román Toma Perrotty (jeho další kniha "Jako malé děti" byla rovněž úspěšně zfilmována) jako jízlivou satiru nejen na americký volební systém, ale také na záplavu bezduchých teenagerských veseloher. Snímek získal řadu ocenění především za svůj propracovaný scénář (mj. oscarovou nominaci a Cenu newyorských filmových kritiků) a také uznání za herecké výkony, mezi nimiž vévodí kreace Reese Witherspoonové v ústřední roli bezohledné manipulátorky, za niž byla vyznamenaná Cenou Národní společnosti filmových kritiků a nominací na Zlatý glóbus. (Česká televize)

teltri

Začátek je úžasný. Tracy je tak hezoučká. Celou dobu jsem na ní visel očima, na Reese mam slabost. Matthev je taky velmi sympatický. Ke konci to už nějak vyšumnělo. ()

SB

Slušná, lehká komedie, rozhodně ne k popukání. Stylem vyprávění a prostředím připomíná Rushmore. Obecně rozebírá americké myšlení a hodnoty. ()

fimler

Mně se to teda hodně líbilo a nuda to rozhodně není aspon teda taková jak jí tady popisují!Dost dost a dost NEDOCENĚNÉ!!!! ()

pollstro

Na první pohled tvářící se klasická komedie z amerického školského prostředí, zachycující školní prezidentské volby z pohledu různorodých adeptů. Při detailnějším pohledu je Election ale velice trefnou a velmi dobře schovanou satirou, která účelně a chytře poukazuje na americkou společnost, školství, bezohlednost a snaživost osobností lidské povahy. Komediální pojetí postupem času přechází v hořko-sladkou podívanou, která poukazuje na rozpadající se americký sen společnosti, kde se snaha změnit osud, stává sama osudnou. Plně ocenitelné až v samotném závěru, kde veškeré předcházející události plně vyznějí. Reese Witherspoon v roli ambiciózní a bezohledné školačky je opravdu skvělá. Stejně tak jako perfektní Matthew Broderick, jehož postava, svádí souboj nejen v pracovním, ale taktéž i v soukromém životě, navíc nacházející se uprostřed veškerých školských volebních soubojů. Election se velmi nápaditě podobá ranné tvorbě Johna Hughese a není to vůbec na škodu. Navíc v oblasti filmu z školského prosředí nadpůrměrně chytré, nápadité a originální. "You see, you can't interfere with destiny, that's why it's destiny. And if you try to interfere, the same thing's just going to happen anyway, and you'll just suffer." & "Larry, we're not electing the fucking Pope here. Just tell me who won." ()

mr.sulas

Pozoruhodný to film!Nemůžu říct,že bych se u tohoto filmu nějak moc nasmál,spíše naopak.Chvílemi jsem se přistihl jak jen zírám s otevřenou pusou do prázdna.Spíš mi to možná chvílemi přišlo k pláči.Ale musím říct,že náměť by se dal zpracovat ještě lépe,než jak zpracován byl.Ale musím říct,že nejlepší na filmu je ten uklízeč odpadků!Díky tomu parádnímu konci dávám čtyři! ()

endrix

Pravdivé, až to bolí. Bolí, ale současně se smějete. Protože se ani nic jiného dělat nedá. Jednou šlápnete vedle a pak už se nestačíte divit, vršíte jednu chybu za druhou a zbydou vám jen oči pro pláč a toaletní sada beznadějně zaseknutá v motelovém automatu. Jo, a ještě jedno poselství tenhle film má: Život není fér a mezi velikostí příčin a následků není přímá úměra. Kdo s koho není dokonalý film. Některé scény jsou příliš křečovité a ztvárnění občas skřípe. Ale to jsou chyby tak za jednu mínusovou hvězdu. ()

Emmyvision

Jo, sledovat vnitrotřídní bojůvky mě vždycky bavilo a Reese WItherspoon je v téhle roli dokonale, ale D O K O N A L E nesnesitelná. Stylem se hodně blíží mojí milovaný Kráse na zabití a ani neškodí, že v sobě nemá tolik cynismu. Pořád marně čekám, že podobná satirická komedie vznikne i u nás. Nezapomenutelná scéna: Morální dilema a útok na limuzínu. ()

lapatata

Docela zábavný, ale velmi zapomenutelný film. Vadí mi na něm především to, že se točí kolem voleb prezidenta na střední škole, což je něco velmi amerického, s čímž se obyčejný středoevropan asi těžko dokáže ztotožnit a plně se do toho vžít. Humor je zde naopak velmi anglický, řekl bych. Není to úplná nuda, ale podruhé už bych si to nepustil. ()

P@\/EL

Než jsem film viděl, byl jsem plný očekávání a popravdě jsem byl pak trochu zlamán. Situací, jimž se člověk zasmál, zde bylo spíše poskromnu, ikdyž někdy mě docela dobře pobavily trefné hlášky a dialogy. Líbil se mi závěr, který byl navzdory tomu, jak jsme u tohohle druhů filmů zvyklí, pojat dost netradičně. Škoda jen, že film měl poněkud nevýrazný děj. ()

Snakefinger

Já bych řekl. netypická emerciko halywůůůdská komédyje. Sice některé vtípky byl na můj vkus docela ordinérní ale Reese Witherspoon hraje super a pro tuto herečku mám opravdu slabost minimálně od oskarového Walk The Line. ()

draxxi

Trochu nahorkla komedie, ale neskutecne zabavny film. Vyborny scenar i skvele obsazeni... Moc prijemne prekvapeni... 6/10/2020 75% ()

Mezerník

Nenechte se odradit prostředím střední školy, ono je to spíš o "středním věku". Mohla z toho být druhá Americká krása - v některých momentech je to hodně podobné, ale bohužel autoři jako by se nemohli rozhodnout, jestli raději nechtějí točit teenagerskou komedii. Přesto příjemné překvapení. ()

peproch

Studentka vzorňačka a nejlblbější světa tvor - středoškolský profesor ve své ještě relativně mladické mizérii. Jo, jo, jo, jo. ()