Kdo z koho

• Česko Kdo s koho (více)

Ať vyhraje ten nejlepší! Nebo ne? Reese Witherspoonová v hlavní roli americké studentské komedie... Maturantka Tracy Flicková (Reese Witherspoonová) je modelovou středoškolskou studentkou. Vzornou, iniciativní, ctižádostivou a chladně manipulující svým okolím, ať se jedná o spolužáky nebo pedagogy. Profesor McAllister (Matthew Broderick) ji nesnáší, ale současně je jí přitahován, i když ví, že si zahrává s ohněm. Když učitel zjistí, že Tracy ke svým trofejím hodlá přidat při nadcházejících studentských volbách i titul školní prezidentky, rozhodne se jí vytvořit náležité konkurenční prostředí... Režisér řeckého původu Alexander Payne (nar. 1961), který za svého mentora považuje českého emigranta Jiřího Weisse, upoutal pozornost celovečerním debutem Občanka Ruth o těhotné feťačce, jejíž nenarozené dítě se stane předmětem nátlaku dvou názorových skupin. Spolu se svým stálým spolupracovníkem Jimem Taylorem zpracoval pro svůj další snímek Kdo s koho (1999) román Toma Perrotty (jeho další kniha "Jako malé děti" byla rovněž úspěšně zfilmována) jako jízlivou satiru nejen na americký volební systém, ale také na záplavu bezduchých teenagerských veseloher. Snímek získal řadu ocenění především za svůj propracovaný scénář (mj. oscarovou nominaci a Cenu newyorských filmových kritiků) a také uznání za herecké výkony, mezi nimiž vévodí kreace Reese Witherspoonové v ústřední roli bezohledné manipulátorky, za niž byla vyznamenaná Cenou Národní společnosti filmových kritiků a nominací na Zlatý glóbus. (Česká televize)

Greg

"It's like my mom says: 'The weak are always trying to sabatoge the strong.'" Z mého pohledu spíše tragikomedie o poměrech na americké střední škole. Paradoxně mě bavily a víc jsem se zasmál u scén ze školního prostředí. Scény z civilního života hlavních hrdinů pak nutily hlavně k zamyšlení nad maličkostmi, které mohou radikálně změnit lidský život. Z hereckého hlediska bylo vše naprosto v pořádku, zářila zejména Reese Witherspoon (a její obličeje a grimasy), které bych i chvílemi věřit, že taková opravdu je. Ale ani Matthew Broderick a ostatní nepodali vůbec špatný výkon. A konec filmu byl také natočen velmi vkusně a mohl by i odpovídat realitě... ()

zlabus

I cca. dva týdny po projekci ve mně Election hodně rezonuje a musím uznat, že ho oceňuji čím dál tím víc. Svěží, černohumorné, satirické a zatraceně připomínající to nejlepší od Johna Hughese. Přidávám čtvrtou hvězdu. 80% ()

UncleG

Filmek Election mě nadevšechna očekávání velmi pobavil. Je to chytré, nápadité, lehké, s myšlenkou a zvláštním smyslem pro humor, který mi celkem padl do noty. Střílí se tu težkým kalibrem do amerického snu, středního školství a nafoukaných kariréristických zmetků. Závěrečná scéna s "odpuštěním" a odjíždějící limuzínou je už jenom nádherná sarkastická třešnička na dortu. Takhle to vypadá, když si Amíci utahují sami ze sebe... a mně nezbývá než uznale zatleskat. ()

kaylin

Alexander Payne zde ukazuje, že má prostě cit pro scénář a že dokáže napsat dobrý scénář, i když máte na první pocit, že tohle bude jen středoškolská kravina. V první řadě, "Kdo s koho" není prvoplánová komedie, ale je to místy velmi dobré drama. Tohle střídání atmosféry je hodně dobré a dovede vás znejistit. Matthew Broderick je v těchhle lehce slizkých rolích ve svém živlu. ()

Maq

Mám raději Kačera Donalda než Mickey Mouse. Mickey je superman, bezchybný, skvělý, nedostižný, nereálný. Donald je smolař, vrták, postava důvěrně známá, lze ho milovat jako kamaráda. A tento film je komedie s Donaldem v hlavní roli. Překrásné a pravdivé na ní je, že když poctivec a dobrák zkusí švindlovat, provalí se to na něj okamžitě a nemilosrdně, ze všech stran. --- Jenže dialogy nejsou úplně na úrovni dobrého námětu. Takže až tak ostrovtipné to zas není. ()

Anglie

Já bych taky nechtěl proti Tracy Flick(mrše možná malé vzrůstem, ale velké bezohledností a ambicemi - Reese Witherspoon ji zahrála fakt dobře) kandidovat. ()

kinderman

Nejvýstižnější definici (českého) učitele najdete právě v tomto Paynově filmu: "Člověk, který stojí neustále v jediném nemožném oblečení v jedné místnosti a rok co rok po celý život tvrdí tytéž věci, zatímco všichni jeho studenti přecházejí na univerzity, stěhují se do velkoměst a vydělávají balíky peněz." ()

fmash

Abych se přiznal, tyhle hořké komedie nepatří mezi mé nejoblíbenější žánry. Nebo spíš - musela by být natočena trochu jinak. Kdo s koho ve mně po celou dobu sledování vzbuzovalo dojem, že prostě za každou cenu chce na všech postavách najít jejich nejtrapnější jádro a trochu se v něm pošťourat, aby se vidělo, kdo tu má lidi zmáknutý. Jistě, satirický příběh to má tak říkajíc v popisu práce a je třeba přiznat, že scénář dovedně vypíchnul pár zajímavých detailů ze života demokracie, a maloměstsky pojaté demokracie obzvlášť. Na můj vkus se tu ale příliš tlačilo na pilu - to, že jsem schopen rozeznat lidské slabosti, když mi na ně někdo poukáže, neznamená automaticky, že mě to musí pobavit. ()

honajz2

Payne z nějakého záhadného důvodu natočil film ve spolupráci s MTV. Člověk by na základě toho čekal automaticky průser nebo něco nanejvýš průměrného, s cílovou skupinou teenagerů, ale to by to nesměl režírovat Payne. Ten si totiž školní prostředí a zápletku voleb nového školního prezidenta vzal jen jako základ pro svůj další hluboce propracovaný film, který si samozřejmě pojal úplně po svém a na nějakou cílovku MTV zvysoka kašlal. Celou dobu jsem si sice myslel, že je to celé nějaké nesourodé a úplně nechápu, proč to představuje tolik postav, když pak z děje vypadnou a proč to rozehrává tolik témat, když se pořádně nepropojují, ale v závěru mi to došlo a spolu se závěrečnými titulky a geniálními posledními scénami se přede mnou objevila nádherně propracovaná koláž, kterou už jsem konečně nevnímal po jednotlivých dílcích, ale jako celek. Ten chlap je prostě génius. Není to žádný náročný art, ale myšlenek to člověku předá víc, než kdejaký film, co si na hlubokomyslný jen hraje a artový je jen formou. Je to jeho další typická tragikomedie, tentokrát i satirická, kde se vtipné scény skvěle střídají dohromady a někdy jsou dokonce obojím naráz a přesto pořád fungují dokonale. Jako teen komedie se to tváří jen podle obsahu, skutečnou hlavní postavou tu je profesor McAllister a jeho osobní život je hlavní zápletkou, od které se odvíjí vše ostatní a skrze lidi okolo něj i další témata. Zápletka okolo školních voleb je vlastně nepodstatná a slouží jen jako podklad pro nastolení otázky "Kdo je tu skutečný vítěz?", vše se vyvíjí nepředvídatelným směrem, je to skvěle natočené, má to poutavou atmosféru, většina herců se do svých rolí naprosto vžila a Reese Witherspoon obzvlášť (jen tu teda hraje obrovskou manipulátorku, ale hraje ji skvěle), má to velmi podmanivou atmosféru a vedené je to skutečně chytře. Pro mě to je hlavně další důkaz toho, jak geniální režisér Payne je a na základě tohoto filmu, který mi od něj zbýval jako poslední, jsem se definitivně rozhodl, že si ho definitivně musím přidat mezi oblíbené režiséry. A i když tu má neskutečně zápornou postavu, dokonce i u ní nezapomíná na to, že se lidé nedají posuzovat černobíle. To mě v jeho filmech fascinuje taky - doslova každá postava tu má své kladné a záporné stránky, ale tady mě fascinoval ještě víc, jelikož na to nezapomněl ani u Tracy! Byla na zabití po celou dobu, ale ani ona nebyla jen ztělesněním čistého zla... Tohle si ode mě plný počet zaslouží určitě, bez pochyb. 5* ()

agathon

Snad nejlepší (=nejtrefnější) komedie z amerického středoškolského prostředí. Mezi zdrcujícími gagy tu promlouvá trpká zkušenost se současnou středostavovskou Amerikou, která je (bohužel) velice snadno přenositelná i do reality dnešní střední Evropy. Payne tu s ironickým úšklebkem hovoří o životě a jeho peripetiích, které dřív nebo později najdou každého, kdo není primárně svině, ale občas má naopak chuť těm sviním kolem sebe něco perného říct... Tenhle film to říká za ně. Není co dodat - snad jen, že Broderickovo sprchování je pro mě nejneuvěřitelnější "koupelnovou scénou" všech dob. ()

zette

Prekvapuje me relativne nizke hodnoceni. Skvele zrezirovana a zahrana komedie, ktera ma slusny pribeh, vtip a tah na branku. ()

Juto

Nekompromisný pohľad režiséra Alexandra Payna na stredoškolskú politiku. Špinavé, ostré a vtipné. 7/10 ()

WolfR

Jo ono je to dobré a možná s tímhle hodnocením filmu trochu i křivdím. Dobrých filmů ze středoškolského prostředí je jako šafránu. Ale asi jsme buran a mám raději Prcičky, 3 hvězdy. ()

vesper001

Tragikomedie s pozoruhodným morálním kreditem. Studentka Tracy je na zabití, ale poněvadž se k tomu nikdo nemá, všechny intriky jí hladce procházejí a vše spěje k raketové politické kariéře. Chudinka. Profesor McAllister je pro změnu trouba k pohledání, kterému se stane osudným nechuť k vynášení košů a příliš časté čištění cizích odpadů. Vsadím se, že po téhle sondě do americké nátury ztuhnul sebekritičtějším U.S. divákům keep smiling a docela jim to přeju. ()

touchmud

Tenhle film byl pro mě celkem přijemné překvapení. Velmi ironická komedie ze středoškolského prostředí. Dobře vybraní herci v čele s Matthew Broderickem řešící své zdánlivě důležité problémy. Škoda, že potenciál některých vedlejších postav zůstal nevyužit. Výsledenému hodnocení tak pomáhá pěkná kamera a hudba. ()

Samuel7

Film s inteligentním scénářem, který mě velmi potěšil. Matthew Broderick a Reese Whiterspoon opravdu zářili. Navíc filmy ze školního prostředí jsou mi velmi blízké. ()