Kdo z koho

• Česko Kdo s koho (více)

Ať vyhraje ten nejlepší! Nebo ne? Reese Witherspoonová v hlavní roli americké studentské komedie... Maturantka Tracy Flicková (Reese Witherspoonová) je modelovou středoškolskou studentkou. Vzornou, iniciativní, ctižádostivou a chladně manipulující svým okolím, ať se jedná o spolužáky nebo pedagogy. Profesor McAllister (Matthew Broderick) ji nesnáší, ale současně je jí přitahován, i když ví, že si zahrává s ohněm. Když učitel zjistí, že Tracy ke svým trofejím hodlá přidat při nadcházejících studentských volbách i titul školní prezidentky, rozhodne se jí vytvořit náležité konkurenční prostředí... Režisér řeckého původu Alexander Payne (nar. 1961), který za svého mentora považuje českého emigranta Jiřího Weisse, upoutal pozornost celovečerním debutem Občanka Ruth o těhotné feťačce, jejíž nenarozené dítě se stane předmětem nátlaku dvou názorových skupin. Spolu se svým stálým spolupracovníkem Jimem Taylorem zpracoval pro svůj další snímek Kdo s koho (1999) román Toma Perrotty (jeho další kniha "Jako malé děti" byla rovněž úspěšně zfilmována) jako jízlivou satiru nejen na americký volební systém, ale také na záplavu bezduchých teenagerských veseloher. Snímek získal řadu ocenění především za svůj propracovaný scénář (mj. oscarovou nominaci a Cenu newyorských filmových kritiků) a také uznání za herecké výkony, mezi nimiž vévodí kreace Reese Witherspoonové v ústřední roli bezohledné manipulátorky, za niž byla vyznamenaná Cenou Národní společnosti filmových kritiků a nominací na Zlatý glóbus. (Česká televize)

cielle

Celkem se divím, že jsem to dokoukala..Příběh mi prostě nějak nesedl, vtipů tam sice pár bylo, ale protože si ani na jeden nevzpomenu, tak asi nebyly tak kulervoucí, jak by řekl můj přítel :)) ()

Rockerman odpad!

Neuvěřitelná slátanina. Film o ničem a o všem. Škoda peněz za takový film. Měli to dát raději na charitu!!! ()

Rathalos

Celkom fajn komedia,no najviac ma potesilo herecke obsadenie,Matthew Broderick je sympatak a sedia mu role v tomto zanri a Reese Witherspoon je moja oblubena herecka,roztomila a pekna zena...:-) ()

GIK

Co to bylo za strašné herečky v rolích učitelovi manželky a především milenky? Naprostá katastrofa. Zbytečně uškodili jinak kvalitní komedii s výbornou Reese Witherspoon. ()

..Anya

Pusťte si tohle uprostřed zkouškovýho a zaručeně se u toho musíte pobavit. Nečekejte inteligentní humor, nýbrž odlehčenou zábavu. Reese je zde prostě kouzelná, věřila jsem jí každou emoci, každý náznak výbuchu nebo přetvářku. Mathew Broderick nezáří nijak extrovně, nicméně tvoří s Reese skvělou dvojku. ()

Torgal

Zľahka čierna satira na americké malomeštiactvo. Veľmi vtipná mi neprišla a čakal som tiež, že pôjde viac na dreň. Kvalitné herecké výkony Witherspoon a Brodericka tak ostali trochu nevyužité. Oscarová nominácia za scenár je pre mňa prekvapením. 6-/10 ()

Titus

Sice je to značná prdel, ale čekal jsem od toho víc. Projevuje se tam ten zasranej americkej konzumní humor. Ale bezvadně to ukazuje, jaký problémy nám chlapům může způsobit jedna nebo více ženských. ()

VerteX

Podle mě nejslabší Paynův film. Election je komedie točená pro rodinné návštěvy, odehrává se na střední škole, kam samozřejmě chodí jen samí krásní studenti a studentky, navíc se Payne na rozdíl od svých ostatních filmů vyhýbá sexuální tématice, ačkoliv má mnoho možností ji trochu rozebrat. Ani jsem se moc nesmál. ()

markotter

Po letech jsem zkouknul znova a zvedám hodnocení o hvězdičku, protože jsem si uvědomil, že se nejedná úplně o klasickou teeny komedii, ale spíše o kritiku americké společnosti, kde už od mládí jsou děti vychovávány k vlastenectví, psoudodemokracii za každou cenu a k nejvyšší míře sobectví jen proto, aby neskončily někde pod mostem, protože amerika je všechno než jen sociální stát. A co se stalo Broderickovi? Může si za to sám debil. ()

mira.l

No, viděl jsem, jednou a asi stačilo. Koukat se na to dá, Reese mám rád, tohle byla řekl bych pro ni taková typická role v tom období,občas se člověk i zasměje, ale téma celého filmu je našinci tak nějak vzdálený. Copak někdo opravdu může naplno žít nějakou přiblblou volbou "prezidenta" mezi žáky na střední škole? K čemu to je dobrý? Ale americký školský systém má asi svoje specifika, která zůstávají našinci utajena. ()

boni

Skvělý film, vtipný a inteligentně pojatý jako satira na některé plytké teen komedie a důležitost, či nedůležitost studentských voleb, jakožto i voleb obecně, a na koncept vzdělávacího systému, jenž bezprecedentně formuje osobnosti mladých lidí, a jeho konsekventní analýza důsledků pro budoucí život. Pročetl jsem si zde komentáře, a i tak stále nemůžu pochopit těch 66%. Každopádně jen další důkaz toho, že zdejší hodnocení se musí brát s opravdu velkou rezervou, neb někdy je vypovídající hodnota prakticky nulová. ()

neo93

Skvělá komedie z prostředí americké střední školy, jejíž děj se točí kolem volby studentského prezidenta. Sledujeme v ní především čtyři hlavní protagonisty, z nichž každého hlasování nějakým způsobem ovlivní. Dlouholetého a oblíbeného učitele Jima, který se již delší dobu se svojí manželkou snaží o vlastní dítě, přehnaně ambiciózní až nesnesitelnou Tracy, která je pro vítězství ochotná udělat cokoli, místního playboye a fotbalistu Paula, jehož učitel Jim přesvědčí,  aby také kandidoval na post prezidenta a nakonec Paulovu sestru Tammy, která se naopak uchází o vedoucí místo ve škole jen proto, aby se pomstila kamarádce i svému bratrovi. Vyprávění hlavně funguje na osobních výpovědích zmíněných čtyř hrdinů, čímž se dozvídáme o jejich životě, touhách i obavách. Nejzajímavější linku tvoří učitel Jim v podání Matthewa Brodericka a Reese Witherspoonová, v roli naprosto protivné Tracy. Jejich příběhová spojitost je výborná. A i díky nim jsem si snímek náramně užil. Existuje spoustu filmů pojednávajících o studentech a jejich učitelích, Election rozhodně patří mezi ty nadprůměrné. ()

rivah

Satirický pohled na volbu školní prezidentky, již chce být Reese, ale učitel tomu chce zabránit všemi prostředky.(max.70%) ()

dogma97

Ačkoliv jinak zásadně nehodnotím cizí komentáře, tentokrát si neodpustím povzdech: proč proboha bodují tento film lidi, kteří nesnášejí žánr satirické komedie a jsou tudíž zákonitě zklamáni, když se nedočkají své dávky přímočaré komiky? Je to stejné, jako bych si u West Side Story stěžoval, že sice příběh a herci ujdou, ale spád ruší zbytečné písně a taneční vložky... Film nemá kladného hrdinu, což možná některé lidi podvědomě irituje. Taky jsem se neválel celou dobu smíchy, naopak v druhé půlce mě několikrát zamrazilo v zátylku. Výrazná mimika skvělé Witherspoon a celkově energický projev její nesnesitelně cílevědomé Tracy výmluvně kontrastuje s pasivním a ve své podstatě zbabělým profesorem McAllisterem (Broderick), kterému se intrika (a nakonec i podvod) proti zvolení Tracy Flickové stává posledním symbolickým pokusem, jak se ve svém neuspokojivém životě vzepřít osudu. ()

zmates

A toto bylo co? Herecké výkony velmi slušné, slušně je i vystižená atmosféra na malém městě (s jejími klady i zápory), ale nějak mi unikl smysl toho celého. Na komedii zoufale málo komické a na seriózní dílo zoufale naivní. ()