Kobra 11

• Německo Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolizei (více)
TV spot
Německo, (1996–2022), 323 h 27 min (Minutáž: 44–105 min)

Scénář:

Arne Nolting, Jan Martin Scharf, Andreas Brune, Jürgen Matthäi (více)

Erdogan Atalay, Mark Keller, René Steinke, Tom Beck, Christian Oliver, Daniel Roesner, Vinzenz Kiefer, Gedeon Burkhard, Johannes Brandrup, Gottfried Vollmer (více)

Série(27) / Epizody(381)

Ich revírom je diaľnica, ich tempo vražedné, ich súpermi sú zlodeji áut, vrahovia, vydierači...  Hlavnými hrdinami azda najúspešnejšieho nemeckého akčného krimiseriálu vôbec, sú dvaja skvelo zohratí policajní dôstojníci fiktívneho kriminálneho oddelenia diaľničnej polície. V úplne prvých častiach seriálu tento tím tvorili komisári Frank Stolte (Johannes Brandrup) a Ingo Fischer (Rainer Strecker), no už v tretej epizóde vstúpil do deja dnes už služobne najstarší - a zjavne i najvytrvalejší a najodolnejší - komisár Semir Gerkhan (Erdogan Atalay) a nahradil Inga, ktorého zastrelili v akcii. O ďalších sedem epizód nahradil jeho partnera Franka, v podstate bez vysvetlenia, drsný komisár André Fux (Mark Keller), ktorý tragicky zahynul na konci tretej série pri nasadení na Malorke, keď sa po zásahu harpúnou zrútil do Stredozemného mora. jeho telo sa však nikdy nenašlo. Od pilotného filmu k štvrtej sérii sa novým Semirovým partnerom stal komisár Tom Kranich (René Steinke), s ktorým – s menšou prestávkou – vytvoril nerozlučnú dvojicu viac ako sedem rokov! Na začiatku siedmej série dostal Semir nového partnera, pretože Tom sa po tragickej smrti svojej tehotnej priateľky pri výbuchu bomby, ktorú im do auta nastražil drogový díler a ktorá vlastne mala zabiť jeho, psychicky zrútil a od svojho náročného zamestnania si potreboval oddýchnuť, na neurčito… Jeho nástupcom sa stal mladý dynamický komisár Jan Richter (Christian Oliver), ktorý sa k diaľničnej polícii nechal preveliť z oddelenia krádeží. Na konci ôsmej série sa Jan z deja vyparil, vysvetlenie jeho zmiznutia i tentoraz absentovalo… Na začiatku deviatej série však Semir vyhľadal Toma a požiadal ho o pomoc pri vyšetrovaní aktuálneho prípadu – bol totiž jediný, kto poznal tvár bombového atentátnika, ktorého považovali za mŕtveho a ktorého dovtedy nik nedokázal spoľahlivo identifikovať. A hoci Tom pôvodne plánoval po uzavretí tohto prípadu svoju prácu definitívne zavesiť na klinec, rozhodol sa napokon pre pravý opak – vrátil sa k diaľničnej polícii a znovu sa stal Semirovým partnerom. Toto rozhodnutie sa však v konečnom dôsledku pre oboch ukázalo ako tragické, ba priam osudové - na konci desiatej série totiž Toma zastrelili... Od jedenástej série sa prázdne miesto po Semirovom boku snažil zaplniť skúsený komisár Chris Ritter (Gedeon Burkhard), pracujúci dlhé roky v utajení, ktorý však len po dvoch sériách tragicky zahynul pri pokuse o záchranu bývalej priateľky. Od trinástej série sa tak novým Semirovým partnerom stal mladý komisár Ben Jäger (Tom Beck)! Nuž a keď sa ten napokon po zrelej úvahe rozhodol zavesiť policajný odznak i zbraň definitívne na klinec a venovať sa radšej sľubne sa rozvíjajúcej hudobnej kariére, od devätnástej série si Semir opäť zvykal na nového partnera, komisára Alexa Brandta (Vinzenz Kiefer). Od dvadsiatej prvej série sa Semirovým novým partnerom stal sympaťák Paul Renner (Daniel Roesner), pre ktorého bol Semir už detstva obrovským vzorom - a práca pre diaľničnú políciu splneným snom! (TV Markíza)

Recenze uživatele Colonist k tomuto seriálu (121)

Falešná hra (2002) (S05E12)

Dobrý díl. Tváří se to jako průměrná německá detektivka, ale je to mnohem chytřejší. Je to totiž jedna velká bouda na diváka. Člověk si myslí, že jde o další z epizod podle klasické šablony a že je jasné, kdo je vrah a kdo neprávem stíhaný. Jenže na konci se ukáže, že to celé bylo úplně jinak. Na poměry Kobry 11 povedený twist. Při prvním zhlédnutí před lety jsem to nečekal. Pravda, bylo mi tenkrát asi 10, ale i dneska musím uznat, že je to dobře napsaná epizoda. ()

Zlý sen (2001) (S05E13)

V komentáři ke 4. sérii jsem si posteskl, že je v ní Tom Kranich takový mdlý. Ve 4. řadě je to hodně plochá postava, sice sympatická, ale nemá žádnou vlastní přidanou hodnotu. Tvůrcům seriálu to asi muselo dojít, neboť toto je již několikátá epizoda 5. série, která se točí kolem Toma a buduje jeho charakter. Super díl, název "Zlý sen" ho opravdu vystihuje, tady se s Tomem nemazlili. Příběh hezky graduje, akce je klasicky povedená, no prostě zase za 5. V 5. řadě je rozdávám jak na běžícím pásu, ale nemůžu jinak. Tady nabral seriál druhý dech. ()

Znepřátelení bratři (2001) (S05E14)

Neuvěřitelná nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuda. Nemůžu říct, že by ten díl byl vyloženě špatný (neirituje mě a nepřijde mi debilní), ale takovouhle zápletku bych Kobře prominul v první, maximálně ve druhé sérii. Znesváření bratři, vydírání, intriky kolem závěti...je to reálné, což je na jednu stranu fajn, ale v této fázi seriálu už jsme zvyklí na napínavější a šílenější epizody. U této jsem málem usnul. Slabé 3 hvězdičky, protože akce je dobrá. Vždycky jsem rád, když do standardní honičky přidají něco kreativního - zde auto srážející parkovací automaty, z nichž se sypou drobáky. To je zábavná blbůstka. ()

Schmölderův sen (2002) (S05E15)

Tam, kde "Schumannova velká šance" končí, "Schmölderův sen" začíná. Tematicky jde o podobné díly - oba jsou spíše pomalejšími osobními příběhy obyčejných lidí, co přijdou ke špinavým penězům, které chtějí zpět mafiáni. "Schmölderův sen" má štěstí na sympatické a dobře zahrané postavy - bezdomovci i Schmölderova dcera jsou charaktery, kterým divák nemůže nefandit. A dokáží (alespoň u mě to tak bylo) vyvolat emoce. Na konci jsem měl příjemný pocit z toho, jak to dopadlo. Díl je hodně zábavný, akce je povedená, ale hlavním tahounem jsou ty ústřední postavy příběhu, které to celé táhnou. Mafián je opět generický a můj negativní názor na tento typ postav je dobře znám, v komentářích to často omílám :-). Za mě výborný díl, ale chápu, že pro většinu hardcore fanoušků Kobry 11 bude asi slabší, protože není to typický akčňák. ()

Krátké štěstí (2002) (S05E16)

Vynikající epizoda. Je to napínavé a neskutečně zábavné. Příběh není dvakrát originální, ale to vůbec nevadí. Raoul W. Heimrich v řadách 4-6 režíroval díly s tou nejlepší akcí. Skvělá je honička v prostředku epizody, v níž Semir a Tom v malém autě prchají historickým centrem města před policisty. Je to vlastně "Štvanice" z příští sezóny v malém měřítku (tu mimochodem dělal stejný režisér). Kvalitní je i závěrečná honička s koňmi po dálnici. Je to přepálená akce, ale zábavná a kvalitně natočená. Fajn je i záporák, klasický krásně přehrávající psychopat staré Kobry. ()

Truckstop (2002) (S05E17)

Nějak nemám co říct. Ale jelikož jsem zatím komentoval každý díl, tak něco napsat musím :-) Je to solidní epizoda, i když poněkud nezapamatovatelná. S akcí se tentokrát Raoul W. Heimrich držel hodně zpátky. Většinou jsme u něj zvyklí na něco velkolepějšího. ()

Série 6 (2002) (S06)

Pro mě je toto poslední série té klasické staré Kobry 11. A je pravdou, že seriálu už tady trochu dochází dech, čehož jsem si všímal i v mládí. Jako celek to není špatná řada, ostatně není tu žádný díl, který bych mohl označit za příšerný nebo nekoukatelný, ale je to už takové průměrné (při sledování některých epizod jsem se přistihl, že vzpomínám na lepší díly a čumím na to už víceméně jen z povinnosti). Jednotlivé epizody nejsou až na výjimky moc zapamatovatelné. U většiny dílů jsem si myslel, že pocházejí ze sérií s Janem Richterem (až toto poslední zhlédnutí v roce 2020 mou špatnou paměť napravilo). Kobrácká formule se tu již zcela ustálila (úvodní bouračka - vyšetřování - prostřední honička - vyšetřování - závěrečná honička) a jádro 6. série tvoří nemastné a neslané epizody (zpravidla jde o nudné detektivky), které nejsou úplně blbé, ale také to není nic, o čem bych psal dopis domů. Navíc nemají čím překvapit. Proto je tu hodně tří a čtyřhvězdičkových dílů, které však kvalitou neodpovídají čtyřhvězdičkovým dílům z předešlých sérií. A o rozdílech v hodnocení tak zpravidla rozhodují jen drobnosti. Akce je pochopitelně v této řadě vynikající, řemeslně vychytaná. Hodně mě také v této sérii baví interakce mezi Semirem a Tomem a kolegy z dálniční strážnice. Obzvláště vedlejší komické podzápletky s Bonrathem a Herzbergerem jsou fajn. Nějak nemám chuť tuto sérii popisovat hlouběji, koho by můj názor zajímal podrobněji, ať si vyhledá komentáře k jednotlivým dílům a z toho si udělá obrázek. Co je podstatné: Pořád je to zábava, ale už ne taková. Řada epizod by se dala přeskočit a člověk by o moc nepřišel. Nejlepší epizody 6. série: Otec a syn; Hluboký pád; Až do hořkého konce; Rozloučení...a vlastně i ta Štvanice, byť jsem k ní byl při posledním zhlédnutí hodně kritický. Nejhorší epizody 6. série : Zrada; Smrt novináře (jsou nejhorší v tom smyslu, že jsou slabší než zbytek této série, nejedná se o nejhorší díly seriálu). A když už máme tedy starou Kobru za sebou, přikládám ještě své řazení jednotlivých sérií od nejlepší po nejslabší: S3, S5, S2, S4, S6, S1 ()

Štvanice (2002) (S06E01)

Konec staré Kobry započal. Je to dobrý pilotní film, ale jako celek není tak kvalitní jako jeho předchůdci ze 4. a 5. série. První polovina filmu je super. Semir a Tom v base, emoce pracují, přátelé ze stanice musí spolupracovat v utajení, aby jim pomohli, a vše to vyvrcholí ikonickou honičkou s policejními auty. Ta je výborná a nezapomenutelná (navíc se starou dobrou hudbou Reinharda Scheureggera). Slůvko "vyvrcholí" je tady bohužel na místě. Po této legendární akční scéně už pilot nemá moc co nabídnout. Druhá polovina filmu je utahané vyšetřování s občasnou akcí, do kterého se navíc vloží otravný Schröder (jeho postava mi nikdy nepřišla vtipná). Akce je tu už taková sterilní, postrádá větší koule. A třeba závěrečná honička s padouchy po dálnici, kdy se ze samopalů střílí na všechny strany, je celkem slabá. Kromě toho je mizerně natočená, kamera je strašně roztřepaná, což mě osobně irituje, a tak si to jako divák nemohu vychutnat. Co se tady Raoulu W. Heimrichovi stalo? Vždycky točil luxusní akce, na které se krásně koukalo. Holt už se pomalu blížíme do fáze seriálu, kdy jsou rozklepaná kamera, rychlé střihy každé 2 vteřiny a nadužívání slow motion (nebo naopak zrychlování obrazu) pevnou součástí Kobry 11. A to já nemám rád. Ještě se musím zmínit o záporácích. Na to, že se jim povedlo dostat Semira s Tomem do vězení, jde o naprosto nevýrazné a mizerné postavy. Tento příběh by si zasloužil mnohem lepší padouchy. "Specialistka na vraždy" je sice známá německá tvář, ale je to jen další z řady generických mafiánů se svým henchmanem, kterých od 6. série dál budou v seriálu desítky. Jedna tato postava je jako druhá. No a jelikož jsme už v 6. sérii, tak tu pochopitelně máme obligátního zkorumpovaného policajta. Ti se také od této chvíle budou v Kobře objevovat pomalu v každém druhém dílu, takže to za chvíli bude vypadat, že jsou Semir a jeho kolega jediní poctiví policajti v celém Německu. Už v mládí, kdy jsem Kobru žral ve velkém, mě motiv zkorumpovaného policisty štval. Kdyby to alespoň byly nějak zajímavé charaktery, ale taky jsou jeden jako druhý. Ale ještě zpátky k tomuto pilotu - jelikož jsou záporáci natolik nevýrazní, tak epizoda postrádá nějaké větší zúčtování s nimi. Prostě je závěrečná honička a tam se vybourají a explodují. Žádný osobní duel se Semirem a Tomem, který by byl nějakým zadostiučiněním za to, jak jim padouši zkomplikovali život, se nekoná. Takhle se přeci s hlavními záporáky velkého příběhu, jako je tento, nepracuje. Abych to shrnul - pilot je to dobrý, ale nejlepší je jeho první půlka. Pak už to moc připomíná tu novější Kobru 11, kterou já nemusím. P. S. Proč všechny piloty z posledních tří sérií končí na dálničním staveništi? Nedokázali vymyslet něco originálnějšího? Edit: Při natáčení té finální akce zřejmě neměl Heimrich svůj den, v dalších epizodách už točí zase vynikající akci. ()

Chlapec (2002) (S06E02)

Vcelku dobrý díl. Rozjezd je slabší, ale příběh je zajímavý, je tu pár hezkých interakcí mezi postavami (Tom - chlapec, Semir - Andrea, Tom a Semir v jedné posteli) a finále epizody na pile se hodně povedlo. Za každý díl, který nekončí automobilovou honičkou s výbuchem, jsem v této fázi seriálu rád. Každopádně tu máme další epizodu se zkorumpovaným policistou. Jupí, to je tak originální. Vůbec jsme to neměli v pilotu k této sérii a vůbec to ještě neuvidíme stokrát. I když je pravdou, že v tomto dílu je ten zlý polda alespoň trochu charismatický. Bohužel se na scénu dostává až téměř na konci epizody, takže toho nestihne moc předvést. Bonusové body dávám za to, že o generickém mafiánském bossovi se tu jen mluví, v epizodě se neobjevuje, takže jsme ušetřeni "klasických" scén z mafiánova sídla, kterak rozdává rozkazy svým poskokům. Tady přeskočili už rovnou k těm poskokům. Takže máme o jednoho zapomenutelného mafiána méně. ()

Bezbranná (2002) (S06E03)

Stejný případ jako u jiných epizod 6. série. Nemůžu říct, že by to byl špatný díl, jsou to solidní 4 hvězdičky, ale dobrovolně bych si tento díl sám od sebe nepustil (což se nedá říct o čtyřhvězdičkových dílech z předcházejících sezón). Zase je to takové trošku nezáživné, je to průměrná kriminálka, která místy není tak úplně zábavná. Akce je fajn, postavy taky, ale postrádá to ten náboj starších sérií. Jsou to spíše jednotlivé drobné elementy, které to na ty 4 hvězdy vytáhnou, není to samotná síla příběhu. Mimochodem - opět není těžké vydedukovat, kdo je hlavním padouchem. ()

V křížové palbě (2002) (S06E04)

Po delší době díl s nadprůměrnou, respektive velmi povedenou akcí. Úvodní honička je dobrá, útok na Semira s Tomem na dálnici také, ale nejvíce musím vyzdvihnout závěrečnou honičku. Tam ani tak nejde o akci jako spíše o to, kde se odehrává. Stále častěji v Kobře 11 vidíme - a ještě uvidíme - pronásledování, která se odehrávají v nějaké průmyslové zástavbě (ocelárny, skladiště) nebo v docích. To mě moc nebaví. Já mám nejraději honičky v centru města nebo v přírodě (což je tento případ). Tady se navíc do akčních scén snažili vložit nějaký originální element (přestřelka s otevřenou kapotou, namačkávání na cisternu), takže se nejedná o sterilní kopírování něčeho, co už jsme v seriálu viděli (viz akční scény v epizodě "Výpadek paměti"). Příběh je slušný, ale dalo se z něj vytřískat víc. Samotná mafiánova pomsta se rozjede až moc pozdě. Toma měli unést o něco dříve, aby to pořádně rozproudilo děj. Takhle ho unesou, vykoupou v bazénku a za pár minut už je zase se Semirem. Neměli strávit půl epizody tím, že se hledala přítelkyně zavražděného vyděrače. A vlastně ani záporák neměl zabít půlku dílu tím, že jen kecal o tom, jak se Semirovi s Tomem strašně pomstí. Toto téma by si zasloužilo zábavnější díl. Hlavní zloduch je sice v rámci seriálu jedním z těch lepších mafiánských charakterů (otec snažící se pomstít smrt jediného syna), ale kdovíjaká sláva to také není. Vážně nechápu, proč již od 4. série tak strašně recyklují herce v epizodních rolích. To bylo v Německu tenkrát tak málo herců? Martin Armknecht se v seriálu objevuje již potřetí (hrál tajného policajta Kesslera v posledních dvou dílech s Andrém a neurotického Eda v "Pekelné jízdě na dálnici A4"). Předtím ztvárnil zapamatovatelné a zábavné blbečky, v roli mafiánského asistenta je ale neskutečně nudný a tato poloha mu vůbec nesedí. Tenhle štěk mohl hrát kdokoliv. P. S. To je ale náhodička, že zrovna v tento den dostala stanice Kobry GPS lokátory, které si chtěla Andrea strašně moc vyzkoušet... Tímto si to scenárista hodně ulehčil. ()

Černé ovce (2002) (S06E05)

Pokud jste četli některé mé komentáře k předchozím dílům, tak jistě víte, že v Kobře 11 nenávidím zkorumpované policajty. Je to typ záporáka, který se v novějších dílech seriálu objevuje stále častěji. Proto mám na tento typ postav neuvěřitelnou averzi, v rámci seriálu se z toho stalo směšné klišé. Vždyť jen v 6. řadě (Nova Action ji vysílá v jiném pořadí, než je tady uvedeno) je toto teprve třetí díl a ve všech třech byl zkorumpovaný polda. Tady je to dokonce celá stanice zkorumpovaných policajtů. Takže by vlastně pro mě měl být tento díl noční můrou. Jenže není. V této epizodě je to trochu něco jiného. Nemám rád ty epizody, v nichž Kobra něco vyšetřuje a v příběhu se objeví nějaký policajt, který jim buď asistuje nebo je šéfem nějakého jiného oddělení, a dříve nebo později se ukáže, že je špinavý (pracuje pro hlavního padoucha). V "Černých ovcích" je to ale jiný typ zkorumpovaných policistů. Tihle dělají na sebe, šikanují a vydírají autodopravce a kasírují od nich peníze. Což je celkem dobrý nápad, možná trochu přitažený za vlasy, ale rozhodně zajímavý. Šéfa stanice se snažili alespoň částečně charakterizovat - býval dobrým policistou v drsné čtvrti, ale jednou udělal chybu a už se to s ním táhlo celý život, tudíž snadno sklouzl na opačnou stranu, když s ním systém vydupal. Takže se jedná o jednoho z těch nejzajímavějších zkorumpovaných policajtů v seriálu, jelikož je takhle vykreslený. Navíc v závěru jeho představitel krásně přehrává, což je u kobráckých záporáků vždycky zábavné. To, že jsou policisté v tomto okrsku, kam jsou překládáni za trest, vlastně determinováni k zločinu, je také dobrý nápad. Rozhodně bych se ale v příběhu obešel bez hodné a naivní mladé policistky, která postupně odhaluje, co jsou její kolegové zač. Její postava není moc zajímavá (vlastně je mi celkem ukradená) a pro děj zas tak významná není, Semir a Tom by na to přišli i bez ní. Dodnes si pamatuji, jak jsem v dětství tento díl poprvé viděl a na konci jsem měl radost z toho, že bude pracovat u Kobry. Dnes nechápu proč. To se mi ta postava tak líbila? Každopádně jsem byl hodně naivní, když jsem si myslel, že se z ní stane stálá vedlejší postava a la Bonrath s Herzbergerem :-) Po této epizodě už se nikdy neobjeví. Akce je klasicky dobrá, i když finální honička mi přišla mírně odfláknutá. Je to povedený díl. Kdyby si s tím trochu vyhráli, mohlo to být za 5. Jenže na úplný vrchol tomu pár věcí chybí... ()

Opožděná pomsta (2002) (S06E06)

Je to dobrý díl, ale absolutní hodnocení mu přeci jen dát nemůžu. Příběh nepřináší nic nového, prostě standardní pomsta nějakého psychopata. Já mám v Kobře 11 rád, když psychopata sledujeme od začátku, je to zábavnější a jeho charakter je více budovaný. Tady však z jeho identity dělají hroznou záhadu (i když se vlastně tváří, že nedělají), přitom každému musí být jasné, kdo to ve skutečnosti bude. Nejznámější německý ksicht v epizodě = vrah. Navíc s tématem odplaty už byly v seriálu lepší díly. Tenhle zas tak moc zapamatovatelný není. A finále v opuštěných průmyslových areálech mě už začínají otravovat. ()

Výpadek paměti (2002) (S06E07)

Přísahal bych, že tento díl pochází až ze sérií s Janem Richterem...vida jak mě paměť klame. Je to celkem dobrý díl, i když příběh je zbytečně komplikovaný. Tak úplně nechápu, co měl záporák v plánu, kdyby na začátku Semira nechytil Tom. Kdyby ho chtěl rovnou zabít, tak by bylo zbytečné, aby to narafičil tak, že Semir někoho přejel autem (nechtěl ho pošpinit v očích kolegů, proč taky, když by byl mrtvý). Navíc ze závěru epizody je jasné, že ho chtěl zabít osobně, aby si svou pomstu vychutnal, tak proč by riskoval, že zfetovaný Semir zahyne při bouračce na dálnici? A kdyby ho na začátku nechtěl zabít, tak proč ho honily jeho gorily? No radši nad tím nebudu moc přemýšlet. Téma amnézie nemám rád, je to okřídlené klišé, ale jelikož jde o osobní případ, který se dotýká Semira, tak jsem ochoten to skousnout. Akce je dobrá, ale vcelku neoriginální. Honičky se sanitkou už jsme v seriálu viděli několikrát, Semira skákajícího na dodávku, v níž prchá padouch, taky. No a lidi visící z budovy jsme už tu taky párkrát měli. Trochu kreativity by to chtělo... Jinak v závěrečné honičce už tu máme toho Semira, který by se z fleku mohl přidat k Avengers. ()

Otec a syn (2002) (S06E08)

Jeden z vrcholů 6. série. Historicky první epizoda zaměřená na Bonratha se povedla na jedničku. Akční scény jsou vynikající a příběh je tvořen tím správným mixem zábavnosti a kobrácké stupidity (sezení na bombě, záchrana v poslední vteřině). Záporák je krásně béčkový - dělá zlé věci, které by ani nemusel, ale dělá je, protože je prostě zlý. Mohl by si vzít od Jochena CD zpátky a nechat ho na pokoji, nikdo by proti němu nevypovídal, aby nevyšla najevo pravda o krádeži auta. Ale on je tak strašně zlý, že zkrátka musí zabít každého, kdo se mu připlete do cesty :-) Jediný problém mám s Bonrathovým synem, který je neskutečný idiot. Aby udělal dojem na holku, ukradne auto. Před svědky. Syn policajta. Ale nějak tu zápletku s cédéčkem holt rozjet museli... ()

Zrada (2003) (S06E09)

Další nemastný díl 6. série, který nepřináší nic moc zajímavého nebo nového. Celé je to zapomenutelné a zaměnitelné s obdobnými díly. Prostě průměrná detektivka, u níž opět není těžké uhodnout padoucha. Pořád se tu v komentářích oháním zkorumpovanými policajty a mafiány, přitom jsem úplně zapomněl na třetí typ opakujícího se kobráckého záporáka - zlotřilého právníka. To není spoiler, to se dá snadno odvodit (navíc to v této sérii není první díl s tímto typem zloducha). Tři hvězdičky dávám alespoň za solidní akci. ()

Až do hořkého konce (2002) (S06E10)

Jeden z nejlepších a nejzapamatovatelnějších dílů 6. série. Je zábavný, napínavý a pořád se něco děje, takže 5 hvězdiček je rozhodně na místě. Není to ovšem nejlepší díl seriálu a v žádném případě se to nevyrovná pětihvězdičkovým dílům ze 3. série. To hodnocení platí v rámci 6. řady, kde máme většinu epizod maximálně lehce nadprůměrných, takže "Až do hořkého konce" je příjemným zjevením. Jasně, zápletka je značně neoriginální (situace s rukojmími už byla v Kobře mnohokrát). Ale tentokrát jsou v ohrožení naše staré známé postavy ze stanice, tudíž jsou sázky vysoko. Navíc klasická "hostage situation" je vděčné téma, které jen málokdy nefunguje. Akorát tak úplně nechápu, čeho chtěl falešně obviněný policista/únosce vlastně dosáhnout. Dobře, očistí ho z podezření vraždy a do jisté míry mu vrátí "čest", ale stejně za ten únos, vyhrožování a ohrožování zbraní skončí na dlouhá léta v base. To je trochu z deště pod okap... Scenáristicky to není nejsilnější, ale hlavně že je to zábavné. V této fázi seriálu je to to nejdůležitější. A kdo má tušení, že je toto další díl se šablonovitým zkorumpovaným policajtem, má naprostou pravdu! ()

Smrt novináře (2003) (S06E11)

Jeden z těch slabších dílů 6. série. Je to taková recyklace motivů z jiných epizod. Engelhardtová se nevědomky připlete do cesty zločincům ("Taxi 541"). Někdo má v rukou něco, po čem touží gauneři (naposledy třeba "Otec a syn" z této řady). Šéf nějaké firmy dělá špinavé kšefty a snaží se to za každou cenu ututlat ("Smrt z motoru"). Tady konkrétně je to majitel společnosti, která ilegálně převáží a likviduje toxický odpad ("Smrtící náklad"). S tím souvisí obligátní akční scéna s cisternou (opět "Smrtící náklad" nebo pilotní film "Štvanice"). Samozřejmě to není úplně stejné jako v uvedených příkladech, ale originalitu tato epizoda opravdu postrádá. Proto je to takové nezáživné a nezapamatovatelné. Záporák je slabý (není to generický mafián ve smyslu hlavy organizované skupiny, ale také jen rozdává příkazy svým pochopům a neštítí se ničeho, takže to vlastně malý generický mafiánek je). Akce průměrná. Tedy kromě finálové honičky. Sice jsme tu už akční scény s cisternou měli, ale ta v této epizodě je hodně povedená. Vlastně je to nejlepší moment celého dílu. A druhým nejlepším je scéna, v níž Bonrath za znění "Eye of the Tiger" běží za padouchem. To je tak blbý, až je to geniální. Když už jsme u toho - na 6. sérii mě kolikrát víc než vlastní případ baví ta vedlejší komediální linie s Bonrathem a Herzbergerem. Když je díl slabý, táhnou ho alespoň staré dobré postavy. ()

Modré období (2002) (S06E12)

Není to špatný díl, ale zápletka je poměrně nudná. Víc než příběh nebo akce mě tady baví interakce mezi postavami. Herzberger jako dočasná "šéfová" je super. Vlastně to jsou právě staré známé postavy, které táhnou většinu 6. série, jež po dějové stránce není tak silná. Jen nemám rád, když z Toma dělají svůdníka žen. Vím, že už to bylo v několika epizodách z minulých sezón, ale podle mě si scenáristé s jeho postavou v tomto ohledu tak trochu dělají, co chtějí. Jednou je Tom romantický snílek, co touží po vážném vztahu a osudově se zamiluje na první pohled (většinou do špatné ženy a končí to tragicky - viz "Slepá láska" či "Černá vdova"), jindy je to zase sukničkář, který se snaží dostat každou kost do postele. Takový byl André (respektive na něj ty ženské spíš letěly samy), Tom je slušňáček, takže když z něj v některých dílech dělají donchuána, přijde mi to totálně proti jeho charakteru. Respektive jsem ochoten to pochopit v 9. a 10. sérii, kdy se jeho postava vrací po ztrátě životní lásky, takže prošla určitým vývojem a ke vztahům přistupuje jinak. Ale v této dřívější fázi seriálu mi toto chování k Tomovi nesedí. Příběh "Modrého období" nepatří k nejsilnějším, ale rozhodně musím ocenit motivaci padoucha. Nejde mu o peníze, je to prostě jen fanatický milovník umění, který chce mít sbírku obrazů pro sebe. To je celkem originální motiv. Škoda že už jsme ve fázi seriálu, kdy si divák řekne: "Ten v tom jede!" v momentě, kdy se daná postava poprvé objeví na scéně. Žádné překvapení se tak s odhalením záporáka nekoná. ()

Dokonalá vražda (2002) (S06E13)

Velmi dobrý díl s kvalitním příběhem. Epizodě s klasickým sériovým vrahem bych se nebránil, ale tento zamotaný případ mě také dost bavil. Dalo by se uvažovat i o slabších 5 hvězdičkách, kdyby zase nebylo tak okaté, kdo se na konci ukáže jako skutečný pachatel. Opět byla uplatněna zásada "nejznámější ksicht v epizodě = vrah". ()