Thriller Výkupné (1974) zavádí diváky do blíže neurčené skandinávské země, kde skupina teroristů obsadila rezidenci britského velvyslance, aby dosáhla propuštění svých druhů z britských vězení. V dramatickém a komplikovaném ději se překvapivě zkříží zájmy britské a místní bezpečnosti… Hlavní roli místního šéfa bezpečnosti Tahlvika ztělesnil známý skotský herec Sean Connery, který se v té době snažil zbavit nálepky své nejslavnější postavy – neohroženého agenta 007 Jamese Bonda. Jeho protihráčem v úloze teroristy Petrieho byl tehdy populární anglický herec Ian McShane. Režíroval málo známý finský tvůrce německého aristokratického původu Casper Wrede (1929–1998), který na sebe předtím upozornil filmovou adaptací Solženicynova románu Jeden den Ivana Děnisoviče (1970), a za kamerou stál slavný Bergmanův spolupracovník Sven Nykvist. Snímek vznikl v norských exteriérech a hrál se v druhé polovině sedmdesátých let i v našich kinech. Tehdy také vznikla česká verze, v níž postavu Petrieho namluvil těsně před svou emigrací Jan Tříska, jehož jméno bylo z filmu odstraněno. (Česká televize)

Orlau32

Nevím jak hodnotit tento film. Mně se líbil, ačkoliv připouštím, že jsem byla velmi ovlivněna mým oblíbencem Seanem CONNERYM. Ale i druhý hlavní herec Ian McSHANE hrál velmi dobře. Mám ho též v oku, často hraje v historických filmech. Děj ... nic mimořádného - únos letadla s rukojmími, ale mělo to spád a když na letišti náhodně kontroloval plukovník Tahlvik parkující auto britského velvyslanectví, začala jsem větřit lotrovinu ze strany Britů. I stalo se. Nenudila jsem se, je to dobrý film, ikdyž existují s touto tématikou i lepší. Ale o to tady nejde... stojí za shlédnutí. ()

kinderman

Vděčné téma mezinárodního terorismu ve scénáři s několika zajímavými dějovými zvraty, S.Connery v hlavní roli, S.Nykvist za kamerou a J.Goldsmith u notového papíru plus přírodní krásy Norska, a přesto je výsledkem nepříliš uspokojivý, nevýrazný film se špatně inscenovaným dramatickým finále. Škoda. ()

Martin741

Tak tu nic nesuvisi s realitou, Karel dobre pise ze vsetky postavy a dej su komplet vymyslene .... syr Sean Connery je tu len lakadlo na divakov, aby sa chytili, Connery ani poriadne nema co hrat : 55 % ()

majo25

Téma nie je ničím originálna - klasický únos lietadla teroristami, ktorí požadujú isté nepeňažné podmienky - akurát, že sa odohráva na zemi, síce nie v Spojenom kráľovstve, ale v netypicky zasneženom exteriérovom prostredí. Britská produkcia sa snaží hrať na 'ameriku', ale povedzem na to ešte nedorástla. To ale neznamená, že isté - bohužiaľ nenapínavé - kvality film má. Jednou z nich je Connery, ktorý príbeh ťahá, aj keď do akcie sa zapojí až v úplnom závere. Druhou je rozvinutejšia hra tých nahore. Na vyšší počet hviezd mu toho ale dosť chýba - viac akcie, riadnejšia dávka napätia, lepší herci vo vedľajších roliach a vyrovnanejšie tempo. ()

Thorn

Naprosto brilantní a bezchybně zpracovaný kriminální thriller, jenž diváka hned od začátku dočista strhne a ani na chvíli jej nenechá v klidu. Zpočátku poměrně jednoduchá zápletka o únosu velvyslance skupinou fanatických a všehoschopných teroristů se začne velmi rychle zamotávat a nabírat zcela nečekaný směr. Divák přitom postupně zjišťuje, že tady zřejmě půjde o něco úplně jiného, než původně čekal. Do věci se totiž připlete další teroristická skupina, která unese letadlo plné bezbranných cestujících a požaduje bezpečnou únikovou cestu pro své kolegy. K tomu si pak ještě připočtěte různé tajnosti, pletichaření a intriky uvnitř zasahujícího protiteroristického týmu. Nouze pochopitelně není ani o různé vychytralé finty a to jak ze strany teroristů, tak i ze strany policie. Myslím, že tohle všechno už bohatě stačí k tomu, aby si člověk udělal dostatečný obrázek o nesmírné promyšlenosti a rafinovanosti tohoto snímku. Jak o tom tak přemýšlím, musím uznat, že podobně originální, nápaditou a nádherně zamotanou zápletku jsem už velmi dlouho neviděl. Vše do sebe přitom krásně zapadá a ve finále dává celý příběh dokonalý smysl. Kromě toho tu však samozřejmě nechybí ani všudypřítomné napětí, akce, nečekané zvraty a skvělé herecké výkony. Oba hlavní představitelé jsou zde naprosto vynikající a celkový dojem z filmu ještě výrazně umocňují. Bez přehánění mohu říct, že Výkupné je skutečným klenotem svého žánru. ()

andrii

Poplach. Vratká je dráha /po/zemská. Plánované "pilotování" moci v kraji ledu a sněhu. Neúnosný komplot zájmů hlásí, hasí on. Otevírá zadní vrátka. Oblíbená tajná zbraň. Bytost éry maskulinní, Connery Sean. ()

Jizni Tlapa

Těžce odzívaná filmová zívačka! Conneryho vizáž a herecký projev přirovnávám k slabotě. To samé mohu konstatovat o samotném příběhu, zápletce a kameře. "Držákem", postupně odpadávajících hvězd v mém hodnocení je nápad s autobusem a Goldsmithova hudba, který, jako vždy, nezklamal! ()

JohnSmith

No, hodně slabé tři *, nebýt Conneryho, tak dám rozhodně horší hodnocení. Celé je to takové divné. Fingování výměny sice vypadalo zajímavě, ale nemělo to řešení. No prostě divnokus. ()

liuk

Snad skoro první věc, která vás při sledování Ransom napadne je "to jsou ale blbečci...". Ono totiž hned na začátku filmu a po celé jeho trvání postavy i filmaři žijí v domnění, že Skandinávie je stát - Skandinávské ministerstvo, Letiště xyz-Skandinávie atd. Jestli se v 70. letech báli Britové kvůli něčemu Nory provokovat, tak ať, ale tohle je prostě hrozný. :) Jinak je Ransom slušným thrillerem, ze kterého klidně mohla hodně čerpat Die Hard, používá totiž její později velmi oblíbené schéma - jedna lokace, problém, frajer ho proti vůli všech řeší. Moc se mi líbila letecká "honička" mezi horami. Film je napínavý, trpící hlavně trochu překombinovaným koncem, který zase aspoň vysvětlí zprvu podivné chování postav v průběhu filmu. Já jen doufám, že se za pár let v amerických filmech nedočkáme termínů: Blízkovýchodní ambasáda a Ministerstvo buddhistů. Akorát 3*. ()

Han22

Občas se mezi těmi neznámými průměrnými retro kriminálkami vyloupne nečekaná pecka. Kdesi ve Skandinávii drží teroristi britského velvyslance. Další skupina teroristů drží letadlo na letišti se stovkou cestujících a žádají pro první skupinu volný odchod. Kapitán letadla ale poškodil podvozek a odlet se protáhne. Britové tlačí na volný odchod a velitel švédské bezpečnosti zkouší přijít na to, co dělat a co se vlastně děje. Toho hraje Connery, který se zkoušel oprostit od Bonda, jeho postava je obyčejný chlápek středního věku a analytik na hony vzdálený akčnímu Bondovi. Až na 2 minutky na konci to není akční, ale za to napínavé s pár perfektními scénami (odhalování špeha na letišti, letecká honička v horách), mrazivou atmosférou a nečekanou pointou kdo je kdo. Vzpomněl jsem si při tom na o dva roky novější Profesionály, kde se Britové taky nebáli šít do vlastních řad. Silné 4*. ()

solid

Velice pěkně plynoucí, už v úvodu nestandardně rozhrané drama. Všechny informace vedou k rozuzlení, na které přijít možná není těžké, ale když nic nečekáte budete přinejmenším příjemně překvapeni. ()

MickeyStuma

V 70. letech byl námět o únosu letadla hodně populární a to tak moc, že se k tomu filmaři vraceli ještě v 80. letech. Za zmínku stojí třeba 'Delta force' (1986), kde exceloval Chuck Norris a Lee Marvin. Tento snímek, ve kterém je asi největším lákadlem Sean Connery, si však nehraje na lecjaké akční rošambo v rámci záchrany rukojmích, ale více sází na důvtip a mazanost strážců zákona. Tady neplatí známé současné pořekadlo, že se s teroristy nevyjednává. Tady se události dějí přesně naopak, čímž je snaha dosáhnout co nejméně obětí. A tak to má celé daleko reálnější průběh, což dokazuje i akce v oblbnutí únosců letadla, které se v poslední chvíli nepovede. Protože by se stala obětí letuška, je dán povel se stáhnout. Něco takového dnes už prostě neuvidíme. Dnes jsou případné oběti zcela postradatelní. To s tím letadlem ani není zcela všechno. To slouží jen jako pojistka k události jiné, daleko zásadnější. Sean Connery hraje člověka razantního, ale kdo by čekal podobnou roli, jakou byl James Bond, bude prostě zklamán. Tohle není akční film a snad ani thriller. Jedná se spíše o dramatizaci, jehož atmosféra bohužel každým rokem ztrácí jiskru. Connery se svou přítomností snímek i tak snaží podržet. ()

Evzeni1

1.DABING: (kino, ČT) V českém znění: Eduard Cupák - Sean Connery (plukovník Nils Tahlvik), Miroslav Moravec - Jeffrey Wickham (Barnes), Otakar Brousek - James Maxwell (Bernhard), Jan Tříska - Ian McShane (Ray Petrie), Petr Štěpánek - John Quentin (Martin Shepherd), Ota Sklenčka - Robert Harris (Palmer), Eva Jiroušková - Isabel Dean (paní Palmerová), Míla Besser - Norman Bristow (Denver, kapitán letadla), Jan Pohan - Kaare Kroppan (plukovník Donner), Lucie Němečková - Karen Maxwell (teroristka Eva), Bohumil Šmída - Knut M. Hansson (ředitel letiště Matson), Alfred Strejček - Malcolm Rennie (terorista Terry), Jiří Novotný - Colin Prockter (terorista Mike), Oldřich Lukeš - William Fox (Ferris), Stanislav Fišer - Harry Landis (pilot George Rawlings), Milan Mach - Alf Malland (policejní inspektor) + Per Tofte (řidič z britského vyslanectví) + (hlas v rádiu), Daniela Bartáková - Brita Rogde (letuška), Jaromír Spal - Frimann Falck Clausen (Schmidt), Bedřich Prokoš - Preston Lockwood (generál Hislop), Jan Sedliský - Richard Hampton (terorista Joe) + (muž v TV), Ladislav Županič - Peter Birrel (pilot) + (více rolí), Ladislav Krečmer (terorista "Pomněnka"), Bedřich Šetena (terorista), Jiří Havel (letový dispečer) a další Zvuk: Tomáš Bělohradský Střih: Zdena Antonyová Vedoucí výroby: Mojmír Ticháček Zvukové efekty: Marie Fronková České dialogy a režie českého znění: K.M.Walló Vyrobilo: Filmové studio Barrandov Dabing 1977●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●● 3.DABING: (DVD) V českém znění: Pavel Šrom - Sean Connery (plukovník Nils Tahlvik), Zdeněk Mahdal, Libor Hruška, Zdeněk Podhůrský, Zdeněk Maryška, Jiří Zavřel, Bohdan Tůma, Zbyšek Pantůček, Filip Jančík, Jakub Saic, Jaroslav Kaňkovský, Radovan Vaculík, Jan Kalous, René Slováčková, Kateřina Velebová a další Překlad: Robert Hájek Zvuk: Tomáš Čisárik Produkce: Leoš Lanči České dialogy a režie českého znění: Zdeněk Podhůrský Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska 2006 ()

kyLuke

Film má sice pěkné rozuzlení a scénář není zas tak slabý,ale herecké výkony nejsou tak přesvědčivé a především z toho táhne stáří.60%. ()