Skandál v katolické škole

• USA The Dangerous Lives of Altar Boys (více)

Dramatický příběh ze 70. let nás zavádí do katolické střední školy, kterou navštěvují dva kamarádi Francis (Emile Hirsch) a Tim (Kieran Culkin). Oni i jejich nezkušení spolužáci zatím vnímají svět podle jednoduchých pravidel. Existuje dobro a zlo, které od sebe lze vždycky odlišit. Sestra Assumpta (Jodie Foster) v jejich životech figuruje jako úhlavní nepřítel a proto chlapci nakreslí komiks, v němž sestra vystupuje jako zloduch na motorce. Ve skutečném životě oba přátele potkávají události komické i vážné a maturita se blíží. Francis prožívá první lásku ke spolužačce Margie (Jena Malone) a zjišťuje, že život není takový, jaký se zdá a že dospět znamená naučit se samostatnosti. Cesta od nevinnosti k poznání není vůbec lehká (oficiální text distributora)

Sfinkter

Nejdříve jsem si myslel, že mě budou komiksové prostřihy spíše odrazovat, ale nakonec to bylo příjemné zpestření celkově kvalitního snímku. Film o mládí, o tmavých koutech duší a o lásce. Foster opět skvělá, mohu doporučit. ()

danoo

Aj keď sa MINIŠTRANTI (preč s otrasným distribučným názvom!) nepriblížili k hĺbke a katarzii Mangoldovho NARUŠENIA (1999), zvláštnym ich robí, odhliadnúc od Hirshovho nedôveryhodného sexuálneho prebudenia, práve zmes animácie a banálnych scén zo života: bavil som sa tým viac, čím odvážnejšie boli spôsoby, ktorými sa chceli zabávať. To mi pripomenulo obdobie v živote človeka predtým, než si uvedomí, ako málo toho vie, ako svet dokáže byť krutý a že v konečnom dôsledku sme všetci poraziteľní... ()

Pavlínka9

Z tohohle filmu si nebudu pamatovat jen hlášku „Tak,matematika. Zadání znělo: najít praktické využití pro naše učivo. Trojúhelník :) :) První scéna z filmu je přesnou ukázkou toho, jak dva hlavní hrdinové prožívali střední školu. Tím ale film dost mate. Postupem času se přeneseme do prostředí, které diváka podle mého názoru spíše zaskočí, jelikož se film dostane na dramatickou a psychologickou vlnu a mladíci nevědí, jak se v daných situacích zachovat. Kieran Culkin je pro mě nejlepším hercem z celého klanu Culkinů, tudíž je zde zbytečné ho už po několikáté vychvalovat za jeho herecké dovednosti. Ale i Emile Hirsch nezůstává pozadu a dohromady tvoří dvojici, která si padla do noty. Prolínání reality a vymyšleného světa v komiksovém příběhu, v němž se nacházejí hlavní hrdinové a souvisle bojují proti svému „zlu“ v podobě „Dřevěné hnáty“ a svých problémů, je ztvárněno výborně. Pocity, názory, myšlenky a boj sám se sebou je převážně znázorněn v komikové verzi hlavních hrdinů, což nebyl vůbec špatný nápad. Co je ale nejdůležitější – děj tohoto výborného dramatu je zcela nepředvídatelný a vůbec netušíte, co se v další minutě může stát. ()

lennyd

Dva mládenci Francis (Emile Hirsch) a Tim (Kieran Culkin) sice navštěvují církevní střední školu, ale jinak stejně jako spousta jejich vrstevníků vstupují do fáze, kdy kromě pubertálních vylomenin (jako třeba ukrást z církevní školy sochu Panenky Marie, či vyrobit komiks, kde jako ústřední padouch vystupuje jejich učitelka, sestra Assumpta (Jodie Foster)) také začínají dělat první krůčky v oblasti lásky a sexu... Tento film jsem si vyhlídl jako další do sbírky s oblíbenou Jenou Malone, a musím potěšeně zkonstatovat, že určitě nejsem zklamaný (dokonce i J.Malone zde měla docela sympatickou roli). Potěšilo i ostatní herecké obsazení - o Jodie Foster a jejím hereckém umění netřeba pochybovat, ale i Emile Hirsch a Kieran Culkin ukázali, co v nich je (hlavně teda Culkin). Trochu mne zklamal samotný závěr filmu, nějak jsem čekal trochu toho ponaučení, že kluci přijdou sami na to, že jejich nápady nejsou úplně ideální, leč pořádná facka (byť v tomto případě tragická) taky udělá svoje. A určitě kladné body musím přičíst za komiksové zpracování části filmu - to mne bavilo možná ještě víc než to hrané (resp. skvěle tu hranou část doplňovalo) a určitě je to zajímavý nápad jak film trochu obzvlášnit... ()

venison

"Skandál v katolické škole" je celkem příjemně koukatelný teen filmeček, který možná mohl vzniknout o 20 let dříve a díky originálnímu komiksovému zpracování by vyzněl lépe.. Bohužel působí přestárle a i přes hloubku událostí vyznívá ploše.. Emile Hirsch a Kieran Culkin přijatelně baví a své role nechávají v rámci scénáře vyniknou.. Jodie Foster je tu do počtu a bohužel nemá příliš silnou roli.. "Skandál v katolické škole" je více sentimentem než komedií.. ()

Natabar

Který blbec vymyslel ten český název?? Jen zbytečně zavádí... Jinak lepší průměr, tak 3,5* - ze šedé zóny jej pozvedá Kieran Culkin a ty animáče. ()

MI-380

Pěkné spojení maturation-story s komiksem. První láska, básničky, sešit plný komiksů, velké tajemství, velká gesta...kde jsou ty časy... 70%. ()

Dreadd

"Tyger, Tyger, burning bright, In the forests of the night, What immortal hand or eye, Could frame thy fearful symmetry?" Nemusíte být zrovna milovník poezie, ale pokud jste viděli tento film, jistě ve vás tato slova vyvolávají nějakou odezvu. Příběh o nástrahách dospívání a formování osobnosti, o tom jak první láska vstupuje mezi dosud nerozlučné kamarády, navíc se zvláštním nádechem díky prostředí katolické školy. Pocity, které čtveřice kamarádů promítá do komiksových příběhů, jsou v podobě animovaných sekvencí příjemným oživením. Kieran Culkin od této chvíle definitivně překonal svého bratra, on i Emile Hirsch zahráli skvěle, stejně tak Jodie Foster, která dělá závěr takový, jaký je. ()

P1tr

Poměrně zvláštní film, ve kterém mladí herci hrají kupodivu dobře. U Hirsche to nepřekvapí, ovšem u Kierana Culkina ano. Kam se hrabe jeho bratr. Ten ať zůstane Sám doma. ()

mohamedsfinger

Slušný nezávislý film, oživený sekcemi komiksových fantazií. Vyzdvihnout musím výkony herců, dále taky přítomnost Jodie Foster a hlavně Jeny Malone, která mě k obrazovce přikovává svým charizmatem a tajemnou přitažlivostí. Ale na toho, kdo vymyslel ten český název, bych poslal pumu. ()

danca044

Docela obyčejný příběh s vleknoucím se dějem. Čekala jsem více a jsem trochu zklamaná. Smutný konec má diváka zřejmě dojmout, ale na mě to nedojalo, ačkoli jsem velice citlivý člověk. Komiksový příběh to trochu oživil, ale jinak je to spíše film pro mladší děti. ()

blueskin

komiksové vsuvky a jena malone v jedné z vedlejších rolí jsou fajn, jinak se jedná ale o tuctový film o teenagerech tropících hlouposti, jen ty hlouposti mají trochu destruktivnější charakter. za celou dobu trvání snímku jsem si nedokázal vytvořit k nikomu z hrdinů žádný vztah, takže mě tragický konec jednoho z nich vůbec nezasáhl (trochu mi to připomělo van santova elephanta). prostě mnou ten film prošuměl a za půl roku už o něm nebudu skoro vědět. ()

casioa....

Našlapaný úvod, so stĺpom padajúcim na láhev (možno s whisky, lebo mala tvar ako Ballantines :), a ja spoznávam svojho obľúbenca (Hirsch-a :) ktorý takto iba plní svoju domácu úlohu z matematiky! ha haa-body od christ, hadr :D ako malý chlapec som miništroval (ale po svojom duchovnom obrodení-ktoré prišlo pomerne skoro, som to samozrejme nechal, tak ako celú "svatúú" cirkev!) tak viem pochopiť všetky "miništranské popkultúrne odkazy", tu servírované s riadnou kadenciou. A Jodie Foster ako BADGUY, v komixe ktorý mal rozmrdať všetky Marvelovské (Someone singing my lord Kumbayaa :) ..........neskôr, útok druhej pumy ukáže naším hrdinom, že život je kurva zlý :( ale, aj o tom je dospievanie. Citát na pohrebe, z knihy The Marriage of Heaven and Hell od W.Blakea skvelý, slzy prišli ako na zavolanie. Osobne som tu zažil podobné pocity, ako pri filme Die Welle (2008). Opäť môžem skonštatovať, že presne kvôli takýmto pocitom, mám rád filme...ba čo, priam ich milujem! OST príjemný...na spôsob neskorších filmov, v ktorých sa Emie Hirsch objavil. PS:Medzi Hirschom a Jenou Malone to veľmi prirodzene iskrilo. ()

aquiver

Příjemnou poetikou, profesionální nezávislou režií a prostředím dospívající mládeže mi snímek připomíná vynikající Smrt panen. O čtvrté hvězdičce už nepochybuju ani trochu. 80 % ()

dehlie

výborná dráma plná mladých hviezd- emile hircha, kierana culkina a jeny malone. k tomu jodie foster. nenápadný veľký film. ()

EllienPM

Není mnoho filmů, které mě sejmou - donutí vstát z postele a jít gůglit, kdo to byl Chris Fuhrman. Úžasný mládežnický svět fajn přátel, bez mobilů, plný očekávání (nejen před stánkem na nové číslo oblíbeného komiksu), plný nápadů, nesmělosti a bujné klučičí fantasie. Zajímavé, záživné a místy nemožně napínavé, až jsem se orosil. Prostě téměř fenomenální. ()

toi-toi

Mladý Kieran v roku 2002 dokázal natočiť dva skvelé filmy - dokonalého Igbyho a práve zaujímavých chlapcov Altars Boys, čím dokázal, že talent u Culkinovcov nebol zakopaný u škaredého blonďáka, ktorého rodičia všelikde zabúdajú. Samotnému filmu málo čo vytknúť, no však nie je to ani dych vyrážajúca snímka. Kvalitná dramatická práca so skvelými mladými hercami a zaujímavými nápadmi. ()

jarvis

nechápu, co máte všichni s těmi komiksovými vsuvkami. sice nebyly úplně samoúčelné a děj komentovaly, ale i tak mi neskutečně lezly na nervy, protože příběh rušily. nemluvě o příšerně nevkusném zpracování. ()

KOZEL84

Hezký film o dospívajících kamarádech ve kterých se všechno začíná bouřit .Vedle Hirche září hlavně Kieran Culkin,který je narozdíl od brášky dobrý herec a ne jen roztomilý malý klučík (který v dospělosti vypadá jako pedofilní vrah). ()