Podzim 1943. Nacistická armáda okupuje Krakow a nelítostně likviduje zdejší židovské ghetto. Dvanáctiletému Romkovi (HALEY JOEL OSMENT) se podaří zachránit z pekla útěkem na venkov. Ve východním Polsku ale malého židovského uprchlíka nepřivítají dvakrát pohostinně. Nic mu není platné, že se ho zastane katolický kněz (WILLEM DAFOE), Romek je sám uprostřed neznámých lidí. Nepřátelsky naladění vesničané, strach, pronásledování... válka dospělých je všude kolem. A radosti dětství zůstaly v jiném světě. (oficiální text distributora)

efko

Istá moja slabosť pre filmy z obdobia WW2 spôsobila, že tento film hodnotím ****. Na scénu, kde malý Tolo dobrovoľne nastupuje do vlaku smrti asi len tak skoro nezabudnem. ()

dawe787

Výborně zahrané dětské role! Naprosto překvapující! Škoda, že se na to nedá dívat moc opakovaně, moment překvapení je hlavním rysem tohoto příběhu, ale opravdu doporučuji. ()

Lucas87

Původně sem chtěl napsat, že se jedná o průměrný film o nacistické okupaci Polska, přičemž vidíme válku očima mladého židovského chlapce, který se dostane do polské rodiny, kde vládne rivalita mezi sourozenci, postupem času a zradou sousede přijdou sourozenci spolu s židovským chlapcem o tátu, nejmladší z dětí je ztrátou otce poznamenáno, nakonec si svolí smrt svým dobrovolným odchodem do transportu smrti i když má možnost žít. Tento snímek zobrazuje taky docela choulostivé téma v Polsku a to jak poláci okrádají židy. Také je milé vidět jak se upevní přátelské pouto mezi židovským chlapcem a jeho nevlastním bratrem, jak si pomáhají a čelí zlobě z polské i německé strany. Dafoe jako kněz mi tam moc nesedl. ()

anitae

milé překvapení, i když se jedná o hodně drsný a smutný film. Dětská hra na apoštoly, prasata, prohledávání židovských uprchlíků...přiznávám, asi trošku nereálné, ale já si prostě nepomůžu, mám slabost pro tento typ filmů s dětskými hrdiny. ()

Puerdraco

Vysoko hodnotím kvôli perfektným výkonom detských hercov, ktoré sa tak často nevidí, skutočne som tie deti obdivoval, ale film je napriek tomu dramaticky plochý a tých pár "akčnejších" scén ma nedokázalo udržať v napätí, ktoré by si tento snímok zasluhoval. Kladne hodnotím aj fakt, že aj keď sa jedná o dielo pojednávajúce o "večne omieľanej židovskej otázke" za druhej svetovej vojny, netlačí tak na pílu a viac sa snaží preniknúť do sveta detského pohľadu na vojnové udalosti. Naopak mi trochu vadilo šialenstvo jedného z chlapcov, ktorý sa stotožňoval s Kristom a chcel vykúpiť svet, táto jeho psychická porucha mi prišla priam nereálna a ako prvoplánová záležitosť scénaru. Nuž, sláva sa nekoná, avšak v porovnaní s ostatnou filmovou produkciou reflektujúcou II. svetovú vojnu je táto dráma nadpriemerná. BTW. Analógia či zrovnávanie schovávania prasaťa/sviňe a žida pod jednou strechou je originálne. :o) ()

mauinka

Soudě dle zdejších komentářů jsem jedna z mála komu se tenhle film líbil. Musím uznat , že Tolo byl trochu přitaženej za vlasy, ale jéžiš (teda vlastně Ježíš ) stane se. A W.Dafoe v roli faráře mě bavil. Já mám prostě ráda pomalu plynoucí lidský příběhy a to byl tenhle film . ()

boombang

S Kachyňou bych to nesrovnával, tím spíš, že je to víc americké než polské. Nudné to ale nebylo a za skvělého Osmenta a Dafoe nemůžu nedat čtyři hvězdy. Jen ten mesiášský klučina byl dost přitažený za vlasy. ()

CrazymanM

Zajímavé,ovšem silně nedotažené,jako celek takové nemastné,neslané.Zajímavé dětské výkony,to určitě,to je však trošku málo! ()

Oudis

Jednou půjdu v hodnocení zase trošku proti proudu. Mě se tento film...nemohu říci líbil, protože by to znělo divně. Přeci jen kvůli tématu filmu. Ale přesto...pěkně zpracované. Uchvátily mě herecké výkony troufnu si říct neznámých, šikovných malých herců. Z těch všech u mě nejvíce vedl samozřejmě Joel Osment v roli židovského chlapce Romka. Od začátku film hrál na city (alespoň u mě). Nechal jsem se znovu unést. Někdo může filmu vytýkat špatně zinscenovanou atmosféru války apod. - mě to tedy bohatě stačilo. Svůj účel to dle mého splnilo. Je to zase jiné válečné drama než např. Chlapec v pruhovaném pyžamu...ke mě si to našlo našlo cestu. Co mi trošku vadilo byla mluva německých vojáků - k těm neodmyslitelně ta tvrdá němčina prostě patří a chybělo mi to tam. (film jsem shlédl s angl. dabingem a cz titulkama).Také je film hezky podbarven hudbou od Kaczmareka. Nad filmem jsem musel i přemýšlet - při svitu měsíce do obličeje jsem z toho nemohl usnout. Možná s odstupem času se na film podívám znovu a své hodnocení přehodnotím, ale teď 4 **** ()

Nerajohn

Kamera a hudba vynikající. Herecké výkony také, povedl se mimo jiné i český dabing. Jenom některé scény jsou nedotažené a řada scén je pro děj naprosto nepodstatných, což je v kontrastu se silným koncem. ()

vykyn

Silné,vděčné téma.Ale bohužel v tomto filmu se toho o válce a židovské problematice moc nedovíme.Sledujeme v podstatě pouze "dětské hry"hlavních představitelů a skvělého Osmenta.To je docela ale málo.. ()

Bránolog

Mně to teda přišlo jako docela zajímavý pohled na okupaci Polska a holocaust. A nikdy neškodí si zopakovat, že největší svinstva nemusí napáchat vždycky "oficiální" nepřítel - od něho to čekáš, horší je podlost zdánlivých přátel... ()