Reklama

Reklama

Láska nezná hranice a ve vzpomínkách je nesmrtelná. Ralph Fiennes v titulní roli amerického filmu, oceněného devíti Oscary... Román Michaela Ondaatjeho "Anglický pacient" (1992), vyznamenaný po svém vydání ve Velké Británii prestižní Bookerovou cenou, jakoby se vzpíral filmovému zpracování. Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby 2. světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře. Těžce zraněný „anglický" pacient (nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla) neví, jak se jmenuje, ani si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž v opuštěném a vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou, která se o něho stará a snaží se s ním komunikovat. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě, kde pracoval pro Královskou geografickou společnost při mapování Sahary, a pokračovaly až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Jeho milostný vztah k manželce kolegy Katharine se prolíná s osudem Hany, která trpí utkvělou představou, že všem svým blízkým přináší neštěstí a má strach o sikhského poručíka Kipa, s nímž se sblížila a jemuž hrozí neustálé nebezpečí při odstraňování nevybuchlých min. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (468)

Anthony 

všechny recenze uživatele

Příliš dlouhé! Spíše než film jako celek se mi líbí jednotlivé scény: skoro vše s Binocheovou, příchod písečné bouře, odjišťování bomby u mostu a hlavně závěr v jeskyni. Tedy spíše se mi líbí ty scény smutné, než ty zamilované. Krásná hudba (Yared), herci a kamera. Ale všechny Oscary rozhodně zasloužené nebyly ()

Boss321 

všechny recenze uživatele

Povedené dílko o lásce a drtivém životě člověka, který je zohaven po pádu letadla a žije jen vzpomínkami. Pěkné výkony Ralpha Fiennesa, Juliette Binoche (naprosto zasloužený Oscar), Kristin Scott Thomas a Williama Dafoa. Výborná režie do té doby nepříliš známého Anthony Minghella, který Oscara získal zaslouženě, ale určitě bych nedal Oscara za nejlepší film. Místami romantické jindy zase smutné, ale rozhodně je to krásný film. Nebýt to až tak moc natahované, tak neváhám a dám pět hvězdiček, ale bohužel možná až po druhém shlédnutí. Na závěr bych ještě chtěl pochválit hudbu Gabriela Yareda, která není to nejlepší co jsem ve filmu slyšel , ale rozhodně neurazí. ()

Reklama

Dr.film 

všechny recenze uživatele

Převést na filmové plátno román Michaela Ondaatje Anglický pacient je nelehký úkol. Anthony Minghella z románu nasává všechny potřebné atributy ke kostře melodramatu a nechává si čas na pozvolné vyprávění se stupňujícím tempem. Samotné filmařské řemeslo je na perfektní úrovni - jenom kamera a soundtrack mohou složit bez diskuze ukázkovým příkladem. Anthony Minghella dosáhl tímto snímkem dle mého názoru vrcholu své kariéry. Všechny ostatní snímky, které následovali, byli nadprůměrné, ale kvalit pacienta nedosáhli. Anglický pacient se brzy stal zcela mým osobním filmem a předpokládám, že mne nikdy nepřestane fascinovat… zprvu vláčné tempo, proseté řadou inteligentních dialogu nabírá na intenzitě a pomalu vás veze do finálních třiceti minut, které považuji za absolutní emotivní vrchol hraného celovečerního filmu. ()

nunka 

všechny recenze uživatele

Anglický pacient bol doteraz pre mňa trinástou komnatou - mnohými preceňovaný, mnohými nedocenený...a tie dvere konečne odomkla moja zvedavosť a rozhodne neľutujem. Obsahovo aj formálne precízne veľdielo, v mojom merítku nie však dokonalé. Nakrútené mimoriadne pomaly a rozvláčne, zo začiatku som si nemohla zvyknúť na tempo, neskôr som podľahla. Film mal na mňa skľudnujúci až relaxačný efekt, hlavne vďaka opantávajúcemu Ralphovi Fiennesovi. Až prekvapujúcim zistením bolo, že mi nevadila dĺžka (aj keď priznávam, že som to na jeden krát nevstrebala), hudba Gabriela Yareda vyznievala kúzelne, skoro dokonalým hereckým výkonom nemožno takisto nič vyčítať. Jediné s čím som mala problém bola presladenosť celého príbehu - príliš cukrové či preromantizované ľahôdky mi až tak nechutia, som za vyváženú "stravu". ()

Madsbender 

všechny recenze uživatele

U Anglického pacienta mi nevadila veľmi dlhá stopáž. Pri filme som sa nenudil. Naopak, celkom sa mi páčil. Problém však vidím v tom, že je to jednoducho jeden z tých "nedejových" filmov, proste je to len vyše dve a pol hodiny dlhý tragický romantický príbeh zasadený do Afriky na konci druhej svetovej vojny. Jednoducho iba príbeh niekoľkých mužov a žien, nachádzajúcich a strácajúcich lásku uprostred sveta plného smrti a nenávisti, s vynikajúcim Ralphom, Kristin a Juliette, bohato podporovaných zvyškom hviezdneho obsadenia. Ale nič viacej v tom nehľadajte. A mne to teda úplne nestačilo. Napriek tomu však film za zhliadnutie paradoxne určite stojí. ()

Galerie (53)

Zajímavosti (40)

  • Celosvětová premiéra proběhla 6. listopadu 1996 v Los Angeles. (Varan)
  • Filmovanie snímky prebiehalo na mnohých miestach v Taliansku a taktiež na viacerých miestach v Tunisku. (MikaelSVK)
  • V roce 2005 si Juliette Binoche nechala od Akademie opravit svého Oscara. Její tříletý syn si se sošku hrál, později se na ní začaly objevovat skvrny. Jedna z výhod toho být oscarový vítěz je ta, že vám Akademie vašeho Oscara zadarmo opraví. (novoten)

Související novinky

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

19.08.2021

Román Anglický pacient spisovatele Michaela Ondaatjeho se dočká nové, tentokrát televizní adaptace. Tu chystá stanice BBC, která zaúkolovala scenáristku Emily Ballou (Taboo, The Turning), aby seriál… (více)

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (více)

Bratři Weinsteinovi nespí

Bratři Weinsteinovi nespí

04.11.2005

Když na přelomu března a dubna tohoto roku po 25 letech bratři Weinsteinovi ohlásili svůj odchod z vedení společnosti Miramax, neboť se nepohodli s majoritním vlastníkem, studiem Disney, bylo jejich… (více)

Reklama

Reklama