Láska nezná hranice a ve vzpomínkách je nesmrtelná. Ralph Fiennes v titulní roli amerického filmu, oceněného devíti Oscary... Román Michaela Ondaatjeho "Anglický pacient" (1992), vyznamenaný po svém vydání ve Velké Británii prestižní Bookerovou cenou, jakoby se vzpíral filmovému zpracování. Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby 2. světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře. Těžce zraněný „anglický" pacient (nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla) neví, jak se jmenuje, ani si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž v opuštěném a vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou, která se o něho stará a snaží se s ním komunikovat. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě, kde pracoval pro Královskou geografickou společnost při mapování Sahary, a pokračovaly až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Jeho milostný vztah k manželce kolegy Katharine se prolíná s osudem Hany, která trpí utkvělou představou, že všem svým blízkým přináší neštěstí a má strach o sikhského poručíka Kipa, s nímž se sblížila a jemuž hrozí neustálé nebezpečí při odstraňování nevybuchlých min. (Česká televize)

Petus

Poušť - nekonečná, horká, mrazivá, vášnivá, majetnická, jiskřící, nemilosrdná a věčná – plná krásy i nepojmenovatelného děsu a prázdna. Plná protikladů. Stejně jako bezejmenný smrtelně zraněný anglický pacient v německém letadle, jehož poušť vyvrhla ze svého chřtánu. Tenhle pacient je pro sestru Hanu stejná záhada, jako pro její kolegy její pevné rozhodnutí postarat se o něj až do jeho úplného a jistě blízkého konce. A možná, že na oplátku pomůže zas on jí. Ve chvílích, kdy začne odhalovat střípky své minulosti, začne zároveň před Hanou ožívat příběh plný lásky, vášně, zrady, zoufalství i síly lidské vůle. Příběh, kterým se vypravěč očišťuje od svých hříchů, příběh, kterým vypravěč mění své posluchače. Příběh, na jehož konci snad najde odpuštění a vykoupení. Příběh s čarokrásnou hudbou, dechberoucí výpravou a herci, z jejichž výkonů mrazí. Jedním slovem okouzlení. Možná trošku melodramatické, ale neobyčejně působivé. ()

Gromit

Často se setkávám s názorem, že si tento film Oscara nezasloužil, ale osobně to vidím zcela opačně. "Anglický pacient" není pouhou kostýmní romancí, ale především filmařsky a umělecky bravurním počinem. Má sice velmi komplikovanou dějovou strukturu, ale budete-li dostatečně pozorní, zjistíte, jak krásně do sebe jednotlivé motivy zapadají. Všechny čtyři hlavní postavy (Almásy, Katharine, Hana a Caravaggio) jsou perfektně propracované a mají svůj vlastní velký příběh. A jsou také výtečně zahrané, i když u herců jako jsou Ralph Fiennes, Kristin Scott Thomasová, Juliette Binocheová a Willem Dafoe to není nic překvapivého. Anthonymu Minghellovi se s jejich pomocí podařilo natočit krásný a nevšední film, který s přibývajícími léty zraje jako víno. ()

MRPitivier

Člověk po shlédnutí nemá slov! 160 minut dlouhé drama z let kolem druhé světové války přináší tolik témat, od kolaborace, bádání, přes lásku, nevěru k eutanizii! Každá scéna, každý příběh má svou pointu, důležitost, tajemnost, skrytost... Tento snímek je jedinečný, k pochopení toho všeho, co se na filmovém plátnu stalo, potřebujete čas a možná potom oceníte kvalitu tohoto skvostu! Výborné výkony Ralpha Fiennese, Kristiny Scotty Thomasové či Juliette Binochové! Síla lidskosti, odhodlanosti lásky a krutosti lidského života Vás zasáhnou! Doporučuji! ()

Rodin

Držel jsem až do momentu, kdy to Colin narval s letadlem do země. Pak jsem to vzdal a už jsem od zbytku filmu opravdu nic nečekal. Ono taky už nic nepřišlo, že? Co je platná vynikající kamera, co je platná překrásná scenérie, hudba a vynikající herci, když scénář stojí za prd? Tohle bylo opravdu jako Saturninovsky vytahané z několika románů pro ženy a násilně poslepované dohromady bez ladu a skladu... Na mě to tedy nezabralo ani po třech produkcích zažitých s dlouhými časovými odstupy. Ovšem baby byly krásné, to nemohu říct. ()

lenzi

Čo sa mi za študentských čias zdalo príliš povrchné a na efekt, teraz sa mi začína páčiť. Pôvodne tri. ()

rottik-cb

Bezchybně natočené, možná až moc. A v ději jsem se trošku ztrácela, všechno se mi to poskládalo až na konci. Juliette Binoche i Kristin Scott Thomas to velmi slušelo, každé trošku jinak, ale obě jsou takové… čisté. Ale devět sošek je tedy opravdu příliš, to se na mě nezlobte. 77. ze 1001 ()

Izz

Další zdánlivě limonádový doják,který ale díky velkému režisérovi,hercům,kteří dokáží vykřesat silné emoce pouhým pohledem a naprosto dokonalou technickou stránkou,představuje esenci těch nejlepších hollywoodských velkofilmů obohacenou o geniální vyprávěcí strukturu,která už byla mnohokrát vykradena.Naprosto zasloužený oscarový megaúspěch,jen bych ještě přidala sošku pro Ralpha,který svou ne-tak-docela-sympatickou roli podal způsobem naprosto dechberoucím.Stejně tak herci ve vedlejších rolích,každičký detail tohoto filmu je vypilován k dokonalosti,která se leckdy může zdát až akademická,ovšem pořád je tady ten vášnivý,srdcervoucí příběh,který nedovolí divákovi vydechnout a na konci vymámí slzy i z největšího cynika.Brilantní kus filmařiny,který už Minghella nepřekonal ani podobně stavěným Návratem do Cold Mountain.A pro mě osobně jedna z nej srdcovek,na které nedájm dopustit. ()

lebik

Ralph Fiennes je pro me Amon Goeth...A pres to nejede vlak.Pravdepodobne ma chyba, ale skatulka je u me jasne dana a tomudle chlapkovi proste uniforma SS sekne vic, nez uhlazeny milovnik plny idealu....A film?Dlouhy, preslazeny a obcas blby jako ligovy fotbalista. ()

john.h

Pěkné exteriéry i interiéry, romantika s příchutí cukrové vaty, smutný a dojemný příběh a dalších pár zajímavých příběhových odboček u vedlejších postav, vše dobře zahrané kvalitními herci. Přelomová záležitost jak to podle Oscarů vypadá to ale není. ()

Smerfetka88

Tak tenhle film mě velmi mile překvapil. Když jsem si přečetla obsah, čekala jsem opravdu romantický film. Ale tahle romantika nebyla prvoplánová, byla velmi decentně obsažena. Byla v dialozích, v době, v nádherném prostředí, v hudbě....byla taková, jakou si ji představuju. Popravdě první polovina filmu mě nadchla o něco více, ale ani ta druhá nezklamala. Dvě dějové linie jsou tak nenásilně zpracovány, že mě vůbec nerušilo jejich prolínání. ()

DadysGirl

Zu jen svoji delkou to neni film na kazdy vikend... Ale kazde jeho shlednuti stoji za to... Emoce v krasnem vizualnim obalu... ()

papadoce

Nenašiel som záľubu v tomto filme. Dlhé, nudné, príbehovo nevýrazné a herecké výkony vzhľadom na slabý príbeh síce obstojné no v žiadnom prípade nie oslnivé. 9 Oscarov ? Ty kokos, fakt neprimerane nadhodnotený film. ()

1mArc0

Spoveď postavy Ralpha Fiennesa. Herecky bohaté - príbehovo zaujímavé - hudobne rozmanité. Juliette Binoche ABSOLUTE! Počas filmu si človek môže užiť ako Julie, tak aj Raplha. Ten Ralph to nemá pekné.... v jednom nemá nos, v druhom je neskutočne bezcitný nacista, v treťom je zhorený na kosť, aspoň že sa tu oňho starajú. /85%/ ()

Unka

Pro mě je to jeden z nejkrásnějšídch filmů, jaké jsem kdy viděla. Z těch "milostných" přímo number one. Když jsem tehdy šla do kina, vůbec jsem nevděla, o čem film je. A úplně mě strhnul. Asi dva dny jsem nemohla myslet na nic jiného. Cítila jsem nesmírnou ztrátu nad smrtí oněch dvou úžasných postav. Nikdo nemůže Pacientovi upřít nádherný obraz, hudbu a vynikající herecké výkony. Především Kristin Scott-Thomas byla pro mě absolutním objevem. ()

PeterJon

Keď som videl film po prvý krát asi pred ôsmimi rokmi, veľmi veľa z neho vo mne zostalo, nadchol ma. Teraz som sa dosť ošíval pri ňom a vôbec ma nezaujal, dokonca som ho ani nemal chuť dopozerať. No, ľudia sa veru menia. Film sa naprogramovane odvíja a je prehnane citový. ()

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

19.08.2021

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (více)

Bratři Weinsteinovi nespí

Bratři Weinsteinovi nespí

04.11.2005

Když na přelomu března a dubna tohoto roku po 25 letech bratři Weinsteinovi ohlásili svůj odchod z vedení společnosti Miramax, neboť se nepohodli s majoritním vlastníkem, studiem Disney, bylo jejich… (více)