Láska nezná hranice a ve vzpomínkách je nesmrtelná. Ralph Fiennes v titulní roli amerického filmu, oceněného devíti Oscary... Román Michaela Ondaatjeho "Anglický pacient" (1992), vyznamenaný po svém vydání ve Velké Británii prestižní Bookerovou cenou, jakoby se vzpíral filmovému zpracování. Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby 2. světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře. Těžce zraněný „anglický" pacient (nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla) neví, jak se jmenuje, ani si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž v opuštěném a vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou, která se o něho stará a snaží se s ním komunikovat. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě, kde pracoval pro Královskou geografickou společnost při mapování Sahary, a pokračovaly až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Jeho milostný vztah k manželce kolegy Katharine se prolíná s osudem Hany, která trpí utkvělou představou, že všem svým blízkým přináší neštěstí a má strach o sikhského poručíka Kipa, s nímž se sblížila a jemuž hrozí neustálé nebezpečí při odstraňování nevybuchlých min. (Česká televize)

PTuranyi

Výborne natočený vášnivý ľúbostný príbeh tragickej lásky grófa Almásyho a Katharine Cliftonovej. Príbeh rozpráva Almásy, ktorý sa zotavuje po havárii lietadla, ošetrovateľke Hane. Časové roviny sa striedajú a postupne sa dozvieme ako sa osudový pár hrdinov stretol, ako sa ich vzťah vyvíjal až k tragickému rozdeleniu spôsobenému žiarlivým manželom a vojnou. Film sa nikam neponáhľa a v pomalom tempe dobre vyznie melodramatickosť príbehu, Produkcia aj herci potvrdzujú oskarové renomé. ()

Predin

Musim se priznat, ze sem se behem filmu silene nudil, tak pomale tempo se jen tak nevidi. Kdyby Pacienta zkratili tak o....40 minut, mohlo to byt lepsi. ()

supo odpad!

Ještě nikdy jsem se u filmu tak hrozně moc nenudil jako u tohoto dílka ... už nikdy se na to nechci dívat znovu ... ()

Stormkiss

Naprosto skvělý a intenzivní film o lásce, jejíž příběh se mi od prvních minut vkradl do srdce a v posledních chvílích filmu rozhořel v podobě slz, které mi celý snímek i po několikerém sledování pokaždé vykouzlí. Ano, Anglickému pacientu by se dalo vytknout mnoho faktorů, od jeho délky, která dle mého názoru na kvalitě filmu rozhodně neubírala, až po jeho silnou emotivní stránku, která může být pro nenavyklého diváka odrazující. Přesto se však jedná o hodnotný snímek, jehož tragicky romantický příběh přivede nejedno srdce do kolen. ()

rene75

Mám se dojímat nad člověkem, který rozvrátil relativně spokojené manželství (a tak nepřímo zavinil smrt obou manželů), předal mapy válečnému nepříteli (čímž opět zavinil smrt dalších lidí) a ještě si to nebyl ochoten ani dotrpět, ale řek si sestřičce o ránu z milosti? 9 Oscarů? Přitom v roce 1996 vznikl například Trainspotting (pravda, nevím, zda soutěžil ve stejném roce). ()

Sindymindy

Nádherná hudba, tajemná příchuť dalekých krajin, druhá světová válka zasahující ve své krutosti do lidských životů. Rozličné podoby lásky ztvárněné v citových bojích několika charakterově různorodých postav. Láska jako hnací síla lidského života, ale zároveň oheň, který jej může spálit, nebo přivést k šílenství. Láska jako křehký, těžko polapitelný cit, umožňující povznést se do nevšednosti. Láska jako tragické nutkání, které člověka vede ke lžím a zrazování svých nejbližších. Láska manželská, milenecká, přátelská... soucitná, obětavá, vášnivá, majetnická... Síla bořící bariéry, která ospravedlní i zabití nebo naopak usnadní umírání... Láska nikdy není jednoduchá a jednoduchý není ani tento film. Třebaže je hlavně o lásce, není romanticky sladký, ani pateticky rozervaný. Je zralý a je svůj. Plně však souhlasím s uživateli Lima "drtivé vítězství formy nad obsahem" i gouryella "až příliš monumentálně rozvleklé". ()

Spike86

Příběh je z válečného prostředí, romantický, dojemný, krutý. Nechybí záběry velkých exteriérů, většinou pouště, ale naopak ani detailů v interiérech, autech, různé průzory atd. Je zde příjemná hudba, která vhodně doplňuje atmosféru a působí jako dobrá kulisa, ikdyž samostatně by poslouchatelná pravděpodobně nebyla. Vyprávění příběhu je provedeno prolínáním více časových linií: přítomnost - pacient-ošetřovatelka a minulost - hlavní příběh v africe. Příběh je vykreslen zajímavě, nicméně v tak dlouhé stopáži nebyl zas až tak po celou dobu kvalitní, hutný a prokreslený. Není to holt tolik o příběhu jako takovém, jako spíš o melancholii a emocích. 80% ()

Efff

Bohužel nemůžu jinak než hodnotit pouze průměrně. Konec to sice zachránil, ale začátek a zvlášť prostřední pasáž mě neuchvátila vůbec. S milostnou dvojicí jsem začala cítit až při závěrečném odchodu z jeskyně, jinak mi téměř lezli na nervy. Těšila jsem se na Colina Firtha, no ten bohužel moc prostoru nedostal. Hlavně ta jeho poslední scéna mi přišla zbytečně strohá. Na to, jak neskutečně rozvleklej film to je, mi tato část přišla až odfláknutá. Krásná hudba a velmi příjemné scény s Juliette Binoche pro mě snímek zachraňují od dvou hvězdiček, na čtyři to ovšem vytáhnout nezvládly. Za mě tak 65% max. ()

Loganberry

Ano, je to dlouhé. Ano, je to romantické. A ano, žili šťastně až do smrti se v jednom ze dvou případů nekoná. Dodnes při každém sledování pevně a naivně věřím, ale to bych spojlovala... Srdcovka od prvního zhlédnutí, která můj DVD přehrávač pravidelně okupuje za dlouhých zimních večerů. ()

lapatata

Prudce charismatický Ralph Fiennes je jedním z hlavních tahounů tohoto filmu. Je to krásný velkovýpravný film, a když mu člověk promine, že občas je tempo vražedně pomalé a chvilkama díky tomu nudí, pak se té plejádě oscarů není co divit. Nutno dodat, že vedle Fiennese zde hráli i ostatní herci moc dobře. ()

Shaman::..

Na těchto typech filmů obdivuji zručnost amerického filmového řemesla. Dokázat skloubit romantiku, drama, válečné prostředí – vše do jednoho. A přitom to nesklouzne do kategorie kýče. Utřít slzy a jedině tleskat! ()

saaaky

Anglický pacient je u nás doma již tradicí. Na někerých kanáleh jej pravidelně opakují a tak mám tento film shlédnutý celkově snad již patnáctkrát. Velmi dobré a neotřelé téma, perfektně výpravné provedení, Juliette Binoche ... už to vše zavdává důvod ke shlédnutí. Shlédnutí, které ve výsledku znamená velmi kvalitní zážitek a zanechává v člověku dojem na hodně dlouho. A tak to má být. ()

Chlo0opek

To zas byl záhul! 2,5 h film! To ať mi někdo neříká, že se během něho aspoň jednou nezamyslel, kdy už to, probůh, skončí! Opět by to šlo udělat na 1,5h a bylo by to skvělé, záživné a akorát.. Zas tak geniální příběh, že by si zasloužil tolik mého času, to přece nebyl. Holt když už mně někdo předloží tak časově náročný velkofilm, tak to už musí být zkrátka naprosto výjimečný počin, abych nelitoval toho času, který nad ním strávím... A tenhle film prostě takový nebyl. Každopádně za ten příběh a za ty exteriéry mi to na ty 2* vychází.. ()

ubikace

Viděl jsem spousty filmů, ale nenacházím paralelu k tomuto skvostu. Dokonalé, nikoliv dlouhé. Dojemné, nikoliv kýčovité. Romantické, nikoliv účelové. Lampa už nesvítí a já píšu po tmě... ()

Elleva

Láska přesahující čas a místo… Skvělé obsazení: Hana, se svým jemným záhadným úsměvem; Katherine, vědoma si svého kouzla, které ale nestaví na odiv; hrabě Almásy, vyzařující svůdné tajemství a hrozbu zahalenou v povýšenosti. Zdá se, že postavy se topí v zlatavém světle pouštního písku a v tichém bohatství modré oblohy… Skvělá literární adaptace zdůrazněná vynikajícím výkonem Ralpha Fiennese, Kristin Scott Thomas a Juliette Binoche a dokonalou prací kameramana Johna Seala podtrhující kontrast mezi smyslnou metaforou aféry Almásyho a Katherine a nepříjemnými obrazy válečné brutality v africké poušti. ()

Otan

Zase ta romantika,ale tady je velice solidně provedena.J.Binoche je k zamilování,ale vesměs je to zahráno velice pěkně a s citem.pro mne byla i kamera tím lepším a hudba k filmu byla také pěkná.Vychází s toho hodně solidní film.Proč ne. ()

Janebuschka

Patřím bezpochyby k těm, které Anglický pacient okouzlil. Křehký, emotivní a nezapomenutelný flm, který dnes po mnoha letech sleduji se svou dcerou. ()

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

19.08.2021

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (více)

Bratři Weinsteinovi nespí

Bratři Weinsteinovi nespí

04.11.2005

Když na přelomu března a dubna tohoto roku po 25 letech bratři Weinsteinovi ohlásili svůj odchod z vedení společnosti Miramax, neboť se nepohodli s majoritním vlastníkem, studiem Disney, bylo jejich… (více)