Město bohů (2002)

Vynikajúca filmová koláž príbehov chlapcov z favely. Produkcia je veľmi dobrá. Nesnaží sa manipulovať zvukom či hudbou, ale stavia na výbornom vizuálnom podaní a hre s kamerou. Gangsterský príbeh gangov je totiž natoľko silný, že nepotrebuje barličky. Na rozdiel od Elitného komanda, ktoré zobrazuje ten istý problém akurát zo strany polície, však dokáže vytvoriť atmosféru, ktorá vtiahne do deja hoci má podobne dokumentaristický spôsob rozprávania. 90%

White Plastic Sky (2023)

Celkom dobrá psychologická dráma, ktorá v kulisách originálneho dystopického scifi príbehu skrýva filozofickú úvahu o otázke zmyslu života. Produkcia je veľmi dobrá, ale filmu uberá na príťažlivosti slabý spád a hĺbavá atmosféra. Grafika je vynikajúca, ale postavy nesú neprehliadnuteľnú pečať rotoskopie, ktorá v kontraste s takmer realistickými kulisami pôsobí ako päsť na oko. V konečnom dôsledku mohol byť celý film hraný a natočený pred zeleným plátnom. 70%

Malý Nemo: Dobrodružství v Dřímkově (1989)

Celkom dobrá animovaná rozprávka, ktorá však nesie neprehliadnuteľnú pečať americkej produkcie. Príbeh malého Nema zachraňujúceho kráľa ríše snov pred vládcom nočných môr, ktorého sám vypustil, je tak rozjuchanou eskapádou, ktorá akoby Disneymu z oka vypadla. Hlavný hrdina pôsobí ako hlúpy Jano, pardón Janko, väčšinu času len necháva unášať okolnosťami a nechápavo sa prizerá tomu čo spôsobil. Samozrejme nakoniec však predsa len precitá a hrdinsky víťazí.  Príbeh pôsobí celkovo veľmi naivne aj keď obsahuje množstvo pekných fantaskných nápadov a v hĺbke skrýva archetypálny príbeh dospievania. Samotná animácia nie je zlá, ale vôbec ničím neohúri.

Kdo to klepe na moje dveře (1967)

Pekná ľúbostná dráma, ktorá je režijným a zároveň hereckým debutom Martina Scorseseho. Na príbehu talianskeho mladíka J.R.a sa tak odzrkadľuje začiatočnícka neskúsenosť dnes veľkého režiséra. J.R. sa len tak poflakuje s kamarátmi New Yorkom a okolím. V spomienkových scénach spoznávame jeho dievča, no ich vzťah je vystavený zaťažkávacej skúške. Nejde o žiadny slaďák so šťastným koncom, ale je skôr malým čriepkom doby a spoločnosti, ktorej je J.R. súčasťou. Pripomína tým tak trochu Paradise alley. J.R.ova neschopnosť milovať dievča bez výhrad je však jeho osobným zlyhaním, s ktorým sa musí vyrovnať, Na produkcii vidieť, že začínajúci režisér mal umelecké ambície a spomienkové sekvencie sú kolážami detailov, ktoré veľmi dobre navodzujú atmosféru zobrazovaných momentov. Tá však často chýba príbehovým scénam, v ktorých sú herci väčšinou ponechaní bez produkčnej podpory. Spolu so slabým zvukom tak niektoré scény vyzerajú tak trocha amatérsky. Herci to však vynahradzujú nadšením. Hlavne Harvey Keitel stvárňujúci J.R.a  je výborný hoci je to jeho druhé filmové účinkovanie a prvá hlavná úloha. 70%

Růžový panter (1963)

Klasická situačná komédia, ktorá začína s fórikmi už v animovaných titulkoch. Produkcia je síce dobrá, ale pomalý štýl rozprávania berie príbehu vietor z plachiet. Inšpektor Clouseau spočiatku nedostáva veľa priestoru a dej sa točí okolo sira Charles Lyttona, čo sa našťastie postupne mení. Sellersove drobné situačné gagy totiž stále dokážu vyvolať úsmev. Herci sú úplne prirodzení, no veľkú časť príbehu tvoria tak trochu nudné dialógy.

Vítejte v džungli (2003)

Spočiatku celkom nadupaný akčný príbeh s tisíckrát obohraným námetom dobrodružstva v džungli vychádzajúcim z Indiana Jonesa či Tomb Ridera. Čaká nás teda hľadanie artefaktu, zákerné pasce, bitky a naháňačky s miestnym lotrom okorenené štipkou humoru. Produkcia je kvalitná a Dwaynove pästné súboje majú šmrnc. Škoda len, že postupom času naberajú na intenzite a akcia v závere devalvuje na úroveň Komanda. Humor zaobstaráva Seann William Scott so svojimi prihlúplymi grimasami a Ewen Bremner, ktorý aj keď nie je zábavný je aspoň štýlový. Zbytok je vypchatý klišé a humor sa stráca v hĺbke džungle medzi opicami.

Predátor: Kořist (2022)

Výborný akčný thriler z predátorského univerza ozvláštnený umiestnením príbehu do obdobia divokého západu. Ambiciózna hlavná hrdinka tiež nie je úplnou samozrejmosťou a Amber Midthunder ju stelesnila veľmi dobre. Napriek málo známym hercom sú postavy stvárnené presvedčivo. Produkcia je vynikajúca a akčné scény sú dychberúce. Možno zamrzí trocha preháňania s krvou.

Divočáci (2007)

Celkom obstojná americká komédia čerpajúca komické situácie z kontrastu medzi slobodným dobrodružným životom motorkárov a pohodlným obrazom hlavných hrdinov. Manažér, zubár, programátor a hajzlopucér je každý svojím spôsobom karikatúrou. Herci predviedli očakávané výkony no tie ich opičky ma veľmi neohúrili. Produkcia je kvalitná a diváka nič nevyrušuje. Zábavných situácií je dosť, ale miestami je humor dosť prízemný a romantická koncovka robí z celkom dobrej zábavy priemerný čajíček. Pokiaľ však máte radi šťastné konce, môžete si 10% pridať.

Velký případ (1999) (TV film)

Priemerná česká kriminálka s koncovkou súdnej drámy, ktorá stavia príbeh okolo morálnej dilemy obhajcu, obhajujúceho vinného. Problémom filmu je nevyprofilovanosť hrdinov a nejasnosť výpovede celku. Spočiatku sa tvári ako kriminálka a dej sa zameriava na odhalenie pravdy okolo smrti manžela pani Dupréovej. Lenže postavy sú nemastné neslané a žiadna z nich nie je ťahúňom príbehu. Keď sa konečne odhalí vinník, mení sa film na súdnu drámu, v ktorej opäť ani obvinené, žalobca ba ani obhajca nedokázali strhnúť moje emócie. Konečný verdikt neprináša žiadnu katarziu ale je skôr fackou spravodlivosti, čo film naznačoval už od úplného začiatku, zobrazením obhajcu Cassidisa ako bezškrupulózneho právnika schopného aj z vinníka urobiť nevinného baránka. Záverečná scéna sa snaží byť akýmsi morálnym mementom, v ktorom akoby sa v Cassidisovi, čeliacemu plným policiam súdnych spisov, pohlo svedomie, avšak bez reálneho zakončenia. Priemerná televízna produkcia je nudná a herci sa vo výkonoch tiež nepretekajú.

Četa (1986)

Vynikajúci vojnový film s prostým príbehom prežitia vo vojnovom pekle. Na rozdiel od Apokalypsy nehrá na mysteriózne alegórie ani na satirickú strunu, ale zameriava sa na osobné prežívanie vojnových podmienok a súboj dobra so zlom, ktorý sa odohráva v každom človeku. Produkcia je perfektná, takže aj keď sa netlačí na atmosféru za každú cenu, dokáže vtiahnuť do deja a vytvoriť napätie. Herci sú výborní a Charlie Sheen, zhodou okolností syn Martina Sheena, predstaviteľa hlavného hrdinu z Apokalypsy, hrá veľmi dobre. Za zmienku stojí ešte Willem Dafoe, ktorého finálna scéna sa vďaka svojej emblematickosti dostala na filmové plagáty. 90%