Anna (2019)

Celkom dobre natočený thriller zo špionážneho prostredia. KGB vs. CIA. Anna hrá za KGB, ale nie je slobodná, takže keď jej CIA ponúkne spoluprácu s lepšími podmienkami tak prijme. Lenže na to aby sa oslobodila musí hrať na obe strany. Luc Besson zobral Brutálnu Nikitu a skrížil ju s Johnom Wickom. Skvelá kamera a strih pripomínajú Kingsmanov. Žiaľ príbeh je postavený na banálnych klišé a hoci si udržuje dobré tempo a obstojnú atmosféru, nedokáže vybudovať vzťah k hlavnej hrdinke, ktorá si udržiava homosexuálny vzťah ako krytie, ale pritom spáva s so svojimi kolegami s CIA aj KGB. Na jednej strane unikne z centrály KGB plnej agentov a stráží či reštaurácie plnej zabijakov, ale pár agentom CIA sa neubráni.

Wanted (2008)

Akčný film plný klišé a prehnanej akcie za hranicami Mission impossible posilnenej monumentálnymi digitálnymi efektami. Tajomné bratstvo nájomných vrahov vytiahne z bahna priemeru nímanda, ktorý ma špeciálne vražedné schopnosti ako jeho otec a vycvičí ho aby zlikvidoval jeho vraha. Tajomné bratstvo, tajný kód vtkaný v látke, ohýbanie dráhy striel a celá kopa ďalších hlúpostí. Ale všetko je inak a po vzore Hviezdnych vojen sa Wesley dočká scény "Ja som tvoj otec". Na tento priemerný príbeh najali špičkových hercov, takže James McAvoy aj Morgan Freeman nerobia chyby. Angilne Jolie však drsné úlohy nesedia (viď agentka SALT) a nezachráni to ani jej patetická samovražda jednou guľkou spojená s likvidáciou ostatných členov bratstva. Za zmienku stoja niektoré scény z pohľadu dráhy strely a vtipné rozmlátenie "kamošovej" huby pomocou klávesnice. Hromadná strieľačka v tkáčovni sa snaží dosiahnuť na úroveň Kingsmanov, ale nedosiahne ju a chlapík odrážajúci guľky nožmi len vyvolá úsmev.

Dobře placená procházka (1966) (TV film)

Výborná spievaná veselohra (jazzová opereta). Prostý príbeh rozvodu manželov a následnej komplikácie s dedičstvom po tete je zabalený do originálnej formy. Vstupy Jiřího Šlitra ako rozvodového právnika vyvolávajú úsmev už len jeho prítomnosťou. Jiří Suchy a René Gabzdyl ako poštár a manžel sú tak trocha v jeho tieni. Hana Hegerová je skutočná hviezda, ktorá si ma získala svojím šarmom, čím opäť zatienila Evu Pilarovú.

Patrola (2012)

Veľmi dobrý policajný film natočený v dokumentárnom štýle. Spolu s policajnou hliadkou Taylor a Zavala prežívame ich pracovné dni a spoznávame zločin v LA. Vďaka kamere strážnika Taylora vidíme každú akciu akoby ich očami. Jednotlivé zásahy sú poprepletané čriepkami ich súkromného života. Ich práca je náročná. Ponúka nebezpečenstvo a napätie,  neponúka však veľmi šťastný koniec.

Policejní akademie 4: Občanská patrola (1987)

Kapitán Harris je späť a s ním stará známa partia, ktorá rozbieha nový program Opčianska Patrola, ktorá je vlastne recykovaným nápadom pôvodného filmu. Napriek tomu prináša znovu veľa zábavných situácií, napríklad legendárna Modrá ustrica 70%

Slídil (2014)

Skvele natočený príbeh Loua Blooma, ktorý to zo zberača starého železa dotiahne na profesionálneho lovca správ o zločinoch. Lou je bezškrupulózny a manipulatívny mladík, ktorý sa rýchlo učí. Náhodou sa ocitne pri dopravnej nehode a sleduje prácu lovcov krimi správ priamo v akcii. Táto skúsenosť s výhľadom na slušný zárobok ho nakopne aby si kúpil kameru a začal v noci križovať mesto so zapnutým policajným rádiom. Zbavený akýchkoľvek morálnych zábran neváha zatajiť a využiť informácie, ktoré mu umožnia natočiť neuveriteľné veci. Jake Gyllenhaal výborne stvárnil postavu slizkého manipulátora. A bezchybná produkcia nám tak podáva obraz zvrátených médií loviacich senzácie.

Kdyby tisíc klarinetů (1964)

Vydarený hudobný film, na ktorom sa podieľala spevácka elita vtedajšieho Československa. Protivojnová myšlienka ukrytá za nápad zmeny zbraní za hudobné nástroje vyústi do televízneho estrádneho programu, v ktorom je veliteľ štábu šašom a kým bežní vojaci sa podieľajú na hudobnom programe, velenie kuje pikle. Zvláštne je, že Václav Neckář, ktorý celý  incident vyvolal svojím zbehnutím si nakoniec vo filme vôbec nezaspieva.

Ali (2001)

Veľmi dobre natočený životopisný film o časti kariéry Cassiusa Claya alias Muhammada Aliho. Will Smith tu prekvapivo dobre zvláda širšie spektrum emócií ako má možnosť použiť v akčných filmoch. Výborná kamera zaberá boxerské zápasy z nezvyčajných uhlov a originálnym spôsobom. Okrem boxu sa film venuje hlavne Aliho ženám a náboženstvu aj keď tomu len povrchne.

Psanci Ameriky (2001)

Film nie je žiadna historická dráma ale trocha netradičný western inšpirovaný životom Jessieho Jamesa. Odohráva sa po konci vojny juhu proti severu. Hlavní hrdinovia sú z Missouri a bojovali na strane juhu. Po vojne sa však pre nich nevyvíja situácia príliš dobre. Stoja proti záujmom železnice, ktorá s nimi rovnako ako s farmármi rozhodne nejedná v rukavičkách. Popri prepadávaní si však hlavný hrdina Jessie James nájde čas aj na humor a romantiku. 70%

Cesta za králem trollů (2017)

Staršie filmové spracovanie nórskej rozprávky ako Cesta za živou vodou. Táto verzia pôsobí o čosi dospelejšie a nesnaží sa za každú cenu vtipkovať. To však neznamená, že film nie je vtipný. Hlavne herci sú presvedčivejší. Niektoré scény by si zaslúžili detailnejšie prepracovanie a trol by mohol trochu menej tancovať. 70%