Cesta do hlubin študákovy duše (1939)

Klasická predvojnová veselohra, ktorá ukazuje, že za 80 rokov od jej natočenia sa na študentoch a profesoroch takmer nič nezmenilo. Výborný scenár plný jednoduchých zľudovených gagov a hlboká myšlienka na záver. Herci sú autentickí. Hlavne  Ladislav Pešek, Rudolf Hrušínský, František Filipovský ako študenti a Jindřich Plachta, Jaroslav Marvan a francúzštinár Miloš Nedbal medzi profesormi.

Kamarád do deště (1988)

Vcelku príjemný aj keď len mierne nadpriemerný film o príhodách dvoch kamarátov, ktorí sa dostanú do problémov a smola sa im lepí na päty. Herci pôsobia hodnoverne na rozdiel od príbehu, ktorý sem tam kríva na jednu nohu. Povšimnutie si zaslúži Karel Augusta v roli podvodníčka. Andy Hryc mu sekunduje v úlohe jeho zaťa. Obraz sprevádza výborná hudba korešpondujúca s dobou vzniku. Beáta Dubasová, Richard Muller, Vašo Patejdl. 70%

Dvojitý milenec (2017)

Ťažký psychologický thriller založený na zameniteľnosti dvojčiat. Tá vytvára prostredie, v ktorom hlavná postava Chloé nevie rozpoznať čo je pravda a čo nie. Odhaľovanie minulosti a oscilácia medzi dobrým a zlým dvojčaťom stupňuje napätie a bezradnosť. Temnú atmosféru dopĺňajú informácie o parazitujúcich dvojčatách, vzťahy s mačkami a iné bizarnosti. Divák je vydaný napospas režisérovi, neschopný rozoznať nie len čo je pravda, ale aj či je to skutočné alebo sa to odohráva len v hlave hlavnej hrdinky. Herci sú perfektní a film si vystačí takmer bez hudby. Film znesie porovnanie so Základným inštinktom. Postreh: Jazdí sa tu na Škodovkách.

Mlčení (2016)

Výborná historická sonda do kresťanského vnímania viery. Scorsese nás vrhá do príbehu misionárov v stredovekom Japonsku, ktorí sú vystavení prenasledovaniu a mučeniu pre svoju vieru. Viera kňazov Rodrigueza a Garupa je vystavená skúške. Vzdajú sa viery aby zachránili životy obyčajných veriacich? Fyzický a psychický teror zo strany inkvizitora síce všetkých nakoniec zlomí, ale z teologického hľadiska je ich dilema podvod a Inoue by bol v dišpute roznesený na kopytách. Medzi ostatnými postavami vyniká Kichijiro, ktorý akoby predstavoval Judáša. Hoci je veľmi veriaci, opakovane sa pod tlakom vzdáva viery a následne hľadá útechu v spovedi. Príbeh je podaný dramaticky a výpravne bez akýchkoľvek produkčných zádrhelov.

My a Giulia (2015)

Príjemná komédia založená na nápade spojiť dohromady troch smoliarov s úplne odlišnými povahami, ku ktorým sa postupne pridá jeden komunista, jeden mafián, pár ghanských imigrantov a popletené dievča. K tomu dvaja mladí výpalníci v pivnici. Obnova spoločnej usadlosti, ktorá dostane príznačne názov Farma bláznov, prinesie množstvo úsmevných situácií. 70%

Noci s nepřítelem (1991)

Veľmi dobre natočený thriller. Napínavý príbeh, dobre budovaná atmosféra a veľmi dobré herecké výkony.

Anna (2019)

Celkom dobre natočený thriller zo špionážneho prostredia. KGB vs. CIA. Anna hrá za KGB, ale nie je slobodná, takže keď jej CIA ponúkne spoluprácu s lepšími podmienkami tak prijme. Lenže na to aby sa oslobodila musí hrať na obe strany. Luc Besson zobral Brutálnu Nikitu a skrížil ju s Johnom Wickom. Skvelá kamera a strih pripomínajú Kingsmanov. Žiaľ príbeh je postavený na banálnych klišé a hoci si udržuje dobré tempo a obstojnú atmosféru, nedokáže vybudovať vzťah k hlavnej hrdinke, ktorá si udržiava homosexuálny vzťah ako krytie, ale pritom spáva s so svojimi kolegami s CIA aj KGB. Na jednej strane unikne z centrály KGB plnej agentov a stráží či reštaurácie plnej zabijakov, ale pár agentom CIA sa neubráni.

Wanted (2008)

Akčný film plný klišé a prehnanej akcie za hranicami Mission impossible posilnenej monumentálnymi digitálnymi efektami. Tajomné bratstvo nájomných vrahov vytiahne z bahna priemeru nímanda, ktorý ma špeciálne vražedné schopnosti ako jeho otec a vycvičí ho aby zlikvidoval jeho vraha. Tajomné bratstvo, tajný kód vtkaný v látke, ohýbanie dráhy striel a celá kopa ďalších hlúpostí. Ale všetko je inak a po vzore Hviezdnych vojen sa Wesley dočká scény "Ja som tvoj otec". Na tento priemerný príbeh najali špičkových hercov, takže James McAvoy aj Morgan Freeman nerobia chyby. Angilne Jolie však drsné úlohy nesedia (viď agentka SALT) a nezachráni to ani jej patetická samovražda jednou guľkou spojená s likvidáciou ostatných členov bratstva. Za zmienku stoja niektoré scény z pohľadu dráhy strely a vtipné rozmlátenie "kamošovej" huby pomocou klávesnice. Hromadná strieľačka v tkáčovni sa snaží dosiahnuť na úroveň Kingsmanov, ale nedosiahne ju a chlapík odrážajúci guľky nožmi len vyvolá úsmev.

Dobře placená procházka (1966) (TV film)

Výborná spievaná veselohra (jazzová opereta). Prostý príbeh rozvodu manželov a následnej komplikácie s dedičstvom po tete je zabalený do originálnej formy. Vstupy Jiřího Šlitra ako rozvodového právnika vyvolávajú úsmev už len jeho prítomnosťou. Jiří Suchy a René Gabzdyl ako poštár a manžel sú tak trocha v jeho tieni. Hana Hegerová je skutočná hviezda, ktorá si ma získala svojím šarmom, čím opäť zatienila Evu Pilarovú.

Patrola (2012)

Veľmi dobrý policajný film natočený v dokumentárnom štýle. Spolu s policajnou hliadkou Taylor a Zavala prežívame ich pracovné dni a spoznávame zločin v LA. Vďaka kamere strážnika Taylora vidíme každú akciu akoby ich očami. Jednotlivé zásahy sú poprepletané čriepkami ich súkromného života. Ich práca je náročná. Ponúka nebezpečenstvo a napätie,  neponúka však veľmi šťastný koniec.