Policejní inspektorka (1980)

Policajná dráma morálne otázky korupcie a bezzubosti polície podobne ako mnoho iných francúzskych filmov z prelomu 70/80-tych rokov. Napadá mi "Kto nastaví kožu" s Alainom Delonom či "Traja muži na zabitie" akurát Delona nahradila herečka Miou-Miou. Tá svoju úlohu zvláda dobre, možno aj preto, že práca s detskými obeťami jej pristane. Produkcia je síce dobrá ale film na thriller nemá dosť šťavy a napätia. Dej sa skôr tacká než akoby vykročil rázne za svojim cieľom. Zbytok postáv až na komisára je nevýrazných hoci zahrané nie sú zle. Záverečné morálne memento má však tú správnu úroveň. 70%

Ďábelsky Váš (1967)

Snaha o thriller spojený so stratou pamäti hlavného hrdinu, ktorý sa snaží spomenúť, kto vlastne je. Manželka a priateľ ho ubezpečujú, že všetko je v najlepšom poriadku a časom sa mu pamäť vráti, ale od začiatku tu niečo nesedí. Alain Delon teda postupne skúma svoje okolie a pátra po indíciách, ktoré by ho naviedli k pravde. Spočiatku si dej udržuje celkom dobré napätie a atmosféru, ale v okamihu keď presvedčí Christianu, aby mu všetko prezradila, sa všetko zrúti ako domček z kariet. Neuveriteľnosť tohto dejového zvratu spolu s prázdnym záverom tak zničil dobrú prácu produkcie aj celkom dobrú prácu hercov.

Vdova (1971)

Výborná dráma o chlapíkovi na úteku z väzenia. Akčných scén sa tu však nedočkáte. Výborná produkcia rozpráva príbeh rozvážne a nevyhýba sa každodennej rutine a sociálnym vzťahom. Alain Delon a všetci herci pôsobia prirodzene. Príbeh graduje a záverečné minúty sú nahustenou zmesou drámy lapania hlavného hrdinu a zároveň drámy vzťahu Jeana a vdovy Coudercovej. Tento príbeh nemôže mať šťastný koniec. 75%

Hlavně v klidu! (1971)

Výborná komédia s jednoduchým príbehom. Produkcia je kvalitná a na minimálnom pôdoryse vykreslí prostý príbeh muža, ktorý prišiel o manželku ale tá sa náhle objavila aj s túžbou vziať si ho späť. Nápad je dostatočne bláznivý a scenáristi sa s ničím veľmi neponáhľajú. Všetko však leží na pleciach Alaina Delona, ktorého som síce nemal možnosť vidieť v príliš veľa komických úlohách. Ten však dokazuje, že sa vyrovná aj Pierrovi Richardovi. 80%

Swannova láska (1984)

Melancholický existenciálny príbeh posadnutosti láskou. Bohatý šľachtic Charles Swann skvele stelesnený mladým Jeremym Ironsom, je zaľúbený do prostitútky Odette. Film je prehliadkou jeho túžob, neistôt, žiarlivosti, podozrievania a vášne. Odette v podaní Ornelly Muti je zvodná, vášnivá a roztopašná no napriek tomu nie lacná a dovolí si ukázať zo svojho pôvabu nie len Charlesovi ale aj divákom, omnoho viac ako by mohol dúfať. Swannove pochybnosti sú sprevádzané poetickými úvahami o zmysle toho všetkého, v čom mu zručne sekunduje priateľ Méme obsadený hviezdnym Alainom Delonom. Tomu však melancholická poloha až tak veľmi nepristane. 75%

Kočky (1964)

Výborný francúzsky thriller, v ktorom sa šarmantný Delon stane cieľom odplaty mocného manžela jeho milenky. Hoci sa mu podarí uniknúť, paroháčovi nohsledi sú mu neustále v pätách. Má však smolu lebo sa dostane do hľadáčika mladej bohatej vdovy snažiacej sa prepašovať svojho milenca do Ameriky. Vďaka svoju šarmu sa však dostane do siete ľúbostných trojuholníkov, aby nakoniec skončil v pasci svojho predchodcu. Produkcia je na vysokej úrovni, herecké výkony sú bezpochyby vynikajúce a príbeh dobre vymyslený, ale to čo dodáva filmu na úrovni je atmosféra, tvorená skvelou hudbou Lala Schifrina. 75%

Nebuďte policajta (1988)

Keď sa po rozpačitom úvode, v ktorom sme konfrontovaní so "Zdravým jadrom polície", zobudí Alan Delon ako vrchný komisár Grindel, začína sa štandardný francúzsky kriminálny thriller. Hoci Alan Delon hrá svoj štandardný charakter, nemá dosť energie, aby vytvoril nejakú atmosféru bez podpory produkcie, hoci sa o to snaží. Väčšina ostatných hercov hrá priemerne až toporne. 65%

100 000 $ na slunci (1964)

Na začiatku máme trojicu ostrieľaných vodičov nákladiakov v púšti stelesnených skvelou trojicou hercov. Belmondo je veselá kopa alebo darebák, Lino Ventura je drsný chlapík, ktorý si zo seba nenechá robiť žarty a Bernard Blier je dobrák pre všetkých. Jadrom sporu je krádež nového nákladiaka naloženého neznámym tovarom v cene 100000$. Belmondo na ňom uteká s cieľom speňažiť tovar za hranicami s Venturom z pätami. Devízami sú kvalitná produkcia, vtipný scenár ozvláštnený dobrodružnou naháňačkou na nákladiakoch v púšti a samozrejme výborné herecké výkony. 75%

Ztracená jednotka (1966)

Seriózna vojnová dráma zachycujúca príbeh priateľstva i vzdoru troch mužov. Plukovníka Raspeguya, kapitána Esclaviera a poručíka Mahidi. Problém boja francúzov proti povstaniam na jednotke, ktorá si to zažila už v Indočíne a skúša šťastie v Alžírsku. Ich nepriateľom je však jeden z nich, poručík Mahidi, ktorý sa po návrate pridal k miestnemu odboju a teraz ho vedie. Raspeguy a Esclavier sa takto dostávajú do dilemy či uprednostniť priateľstvo alebo službu vlasti. Produkcia je kvalitná a hviezdne duo Anthony Quinn a Alain Delon doplňuje ešte Claudia Cardinale stelesňujúca Mahidiho sestru Aichu pracujúcu pre odboj. Možno je to tým, že Alžírsky konflikt nie je dosť cool alebo preto, že príbeh nemá jednoznačného víťaza. Výsledkom je trpko horký koniec, keď hlavný hrdina síce dosiahne víťazstvo ale za cenu straty priateľa a porazenia spravodlivého boja za slobodu. Tvorcom sa nedarilo vtiahnuť ma do deja hoci technicky išlo všetko tak ako má. 75%

Komisař Maigret zuří (1963)

Klasická detektívka v klasickom francúzskom spracovaní s dobrou produkciou a výborným Jeanom Gabainom. Napriek tomu, že názov hlása "Komisár Maigret zúri", ten je takmer celý film vyrovnanejší ako Poirot a jeho záverečné rozčúlenie trvá 10 sekúnd. Všetko však klape ako má. Scenár skrýva rozuzlenie do poslednej chvíle a policajná mašinéria rovnako ako zločinecká klika sú presvedčivé aj keď už trošku staromódne. 70%