Polina (2016)

Výborná osobná dráma mladej baletky, hľadajúcej svoju cestu životom. Príbeh začína výberom dievčat do baletnej prípravky. Polina postupne rastie a zdokonaľuje svoje tanečné umenie u najlepších učiteľov a prirodzene smeruje do Veľkého Moskovského baletu, kde by ju rád videl jej otec. Popri tom sledujeme problémy v rodine, hlavne jej otca, ktorý zrejme spolupracuje s podsvetím. Polina sa však zaľúbi do francúzskeho spolužiaka a odchádza s ním do Provence, aby skúsila začať svoju kariéru tam. Sme svedkami jej problémov so zmenou prostredia a úplne iného chápania tanca ako sa doteraz učila. Po úraze a rozchode sa ocitá na dne, bez peňazí a bývania. Film výborne navodzuje tiesnivú bezvýchodiskovú atmosféru. Nakoniec sa zamestná ako servírka a hľadá ďalej až narazí na mladého tanečníka, ktorý sa zaoberá improvizáciou, aby konečne našla samu seba čo sprevádzané hypnotickou hudbou a nádherným tanečným predstavením.

Robin Hood (2010)

Ridley Scott má historické veľkofilmy v malíčku. Možno aj preto jeho verzia Robina Hooda pripomína skôr Gladiátora a to nie len obsadením. Predkladá nám iný príbeh Robina Hooda aký poznáme, pretože sa zameriava na udalosti pred tým ako sa štvancom. Pred tým ako sa stal slávnym zlodejom zo Sherwoodu, bol lukostrelcom na krížovej výprave kráľa Richarda Levie srdce a stal sa záchrancom koruny. Marion tu nie je cnostná "princezná" ale nevesta pána z Loxley, ktorá sa nebojí zašpiniť si ruky prácou či vziať do ruky meč. Russel Crowe je v roliach bojovníkov ako doma a hoci je tu hlavne lukostrelcom, dokáže rozdávať rany mečom, sekerou aj päsťami. Cate Blanchett je výborná a hollywoodska produkcia nerobí chyby. Pokiaľ teda akceptujete Robina Hooda ako rytiera/bojovníka z ľudu namiesto prešibaného sedliaka a privriete oko nad ohnutou históriou tak môžete považovať tento film za veľmi dobrý.

Dobrý den, paní Campbellová! (1968)

Carla počas vojny ubytovala krátko po sebe 3 amerických vojakov a otehotnela. Aby neutrpela jej česť zmenila si meno a začala sa vydávať za ženu padlého amerického vojaka, s ktorým má dcéru Ginu. Jedného dňa však eskadra príde späť do talianskeho mestečka so svojimi rodinami aby im ukázali kde strávili vojenskú službu. Všetci potenciálni otcovia sa samozrejme chcú znovu stretnúť s Carlou a vidieť "svoju" dcéru. Tým sa roztáča kolotoč bláznivých situácií. Gina Lolobrigida predvádza, že vie hrať nie len dekoltom a rola temperamentnej talianskej matky stíhanej hrozbou prezradenia jej tajomstva je pre ňu ako ušitá. Je zábavné a až neuveriteľné ako stíha riešiť troch mužov a ich manželky. Na tie si zasa musia dať pozor všetci traja muži a to viete, že tie si to nenechajú. Výsledkom je sieť komických lží a výhovoriek.

Volání divočiny (2020)

Výborné spracovaný legendárny román Jacka Londona ako rodinný film. Digitálny antropomorfizovaný pes Buck + výborní herci si spolu s nami užijú dobrodružnú cestu drsnou prírodou Yukonu. Napriek perfektnej produkcii sa zopár chybičiek nájde. Hoci skvelý Herrison Ford putuje s Buckom do vnútrozemia plaví sa po prúde rieky a perejami sa preplaví suchý napriek tomu, že sa evidentne s člnom niekoľkokrát potopí. Alebo Buck ťahá psí záprah s poštou do Dowsonu hoci niekoľko záberov pred tým vyplávala posledná loď rovnakým smerom. To však neuberá odkazu príbehu na váhe.

Red Dog - psí legenda (2011)

Príjemný film rozprávajúci príbeh psa, ktorý sa stal miláčikom a symbolom austrálskych robotníkov, pracujúcich v železných doloch. Red dog by sa dal prirovnať k psiemu Cimermanovi. Všade bol, všetko videl a každého nejako ovplyvnil. Film má originálny spôsob rozprávania, keď epizódy z Red dogovho života rozprávajú robotníci náhodnému návštevníkovi miestneho baru. Filmu nechýba vtip a dej bez veľkých drám plynie šťastnému koncu. 70%

Otesánek (2000)

Originálna moderná adaptácia rozprávky o Otesánkovi. Túžba po dieťati privedie Veroniku Žílkovú ako matku na pokraj šialenstva, takže akceptuje koreň ako bábätko a všetko tomu podriadi. Halucinácie alebo realita. Vyvíjala sa to ako slušná psychologická dráma, ale situáciu odľahčuje predčasne vyspelá susedovie Alžbetka, ktorá situáciu odľahčuje svojimi odbornými komentármi. Ako Otík rastie situácia sa stáva či ďalej tým viac absurdnou. Divotvornú atmosféru dotvára ešte pedofilný deduško a stará pani správcová. Postupne začne miznúť ľudia, lebo Otík má veľký apetít. Presne podľa rozprávky až kým jeho osud nespečatí pani správcová. Herci sú vynikajúci. Hlavne Pavel Nový v úlohe typicky českej hlavy rodiny. Animácie oživujúce nie sú z Pixaru, ale skôr na úrovni Adéla ještě nevěčeřela, do absurdity príbehu však výborne zapadajú.

Sherlock Holmes (2009)

Nové poňatie Sherlocka Holmesa ako mladého, britkého akčného hrdinu mi nesedí. Po produkčnej, trikovej ani hereckej stránke mu niet čo vytknúť až na pár logických prehmatov ide všetko hladko-obratko. Guy Richie namiešal všetko najlepšie akciu, vášeň, krásnu ženu, bystrý mozog a tajomnú záhadu, ale vznikla z toho torta psička a mačičky. Najhoršie na tom je, že som čakal rezeň. 70%

Duna (2021)

Nová Duna je veľkolepá - obrazom aj zvukom. Hans Zimmer natlačil do atmosféry všetko, až nestíhali reproduktory v kine. Herecké výkony výborné a vo vážnych scénach zapadajú do atmosféry. Horšie je to v civilných scénach, ktoré sklzavajú k veselosti. Tie mi nesedeli. Našťastie ich bolo len pár. Mám chuť si pozrieť predchádzajúce dve verzie a porovnať ich. 90%

Policejní akademie 7: Moskevská mise (1994)

Moskovská misia je skutočne už len odvar z toho čo kedysi bývalo originálne. Bez Mahonyho, Zeda a niekoľkých ďalších to nebolo ono, ale predsa len to bolo aspoň na priemer. Aj keď sedmička má svoje ruské čaro, zábavné to už zďaleka nie je. B -čková zápletka so skrytým kódom v hre mohla ešte zabrať v 90-tych rokoch keď film vznikol ale dnes už veľa vody nenamúti. Hercom akoby chýbalo nasadenie a ich hranie je mdlé a nudné.

Pan Jones (2019)

Veľmi dobre natočená historická dráma o utajovanom hladomore na Ukrajine a medzinárodnej mašinérii. Tiesnivá predvojnová atmosféra v medzinárodných vzťahoch a ťažká ekonomická situácia nie len v Rusku. To všetko Agnieszka Holland vykresľuje bez veľkého náhlenia s profesionálnou produkciou a výbornými hercami. Prehliadka vyľudnených dedín a hladujúcich detí dohnaných až ku kanibalizmu. Trocha mi vadilo, že sa Gareth Jones napriek tomu, že bol novinár, takmer nepýtal, ale len nechápavo chodil pomedzi ľudí.