Kate a Leopold (2001)

Príjemný romantický film s nádychom scifi. Scénaristom stačilo splniť romantické želanie mnohých žien a preniesť romantického hrdinu v podobe vojvodu Otisa o pár storočí do súčasnosti a svojím šarmom a nezlomným morálnym kreditom zlomiť srdce ambicióznej Kate. Odhliadnuc od triku s časopriestorovou trhlinou do ktorej treba skočiť z brooklynského mosta, má príbeh všetko čo má mať. Hollywoodska produkcia šliape na plné obrátky a Meg Ryan s Hughom Jackmanom sú presvedčivý. 70%

Ako sa Vinco zaťal (1977) (TV film)

Kvalitná slovenská filmová adaptácia. Produkcia síce nie je hollywoodska, ale na slovenské pomery nadpriemerná. Vinco je tak trocha nihilista a ako dokazujú spomienky, ktorými je film popretkávaný, priečil sa pravidlám už v škole. Pije však tak ako zákon káže. Nechce sa nijako angažovať ale len starať o svoje. Herecké výkony sú tiež veľmi dobré, takže môžeme sledovať postupný osobný vývoj Vinca Kuceka od zaťatého apolitického sedliaka až po záverečné "Hovno!" zabalený do slušnej atmosféry zabudnutej dediny pod horami. Cítiť tu mierne partizánsky pátos, ktorý prerazí v záverečnom obraze partizánskeho pamätníka. To však filmu neuberá na ostatných kvalitách. 75%

Tristan a Isolda (2006)

Veľmi dobré spracovanie klasického príbehu. Prirovnal by som to k sfilmovaniu Macbetha alebo Hamleta, ale tentokrát bez veršov a celkom epicky.

12 podmínek k dědictví (2006)

Príjemný rodinný film o hodnotách, ktoré si  musí Jason, ktorý si žije ako vo vatičke, osvojiť, aby získal dedičstvo. Bohatstvo, ktoré získa je samozrejme láska, priateľstvo a empatia. Nejaký ten miliónik sa samozrejme hodí. Scenár je výborne napísaný a nikde nič nedrhne. Šťastný koniec nie je až taký priamočiary a lacný. Celý film však prekypuje pozitívnou energiou a hoci dôjde aj na smutné scény, vždy majú dobrý koniec. 70%

Vlčie diery (1948)

Výborná dráma zobrazujúca príbeh bratov Svrčinovcov, žijúcich v dedinke uprostred povstaleckého územia. Konflikt podporovateľov a odporcov SNP sa odráža aj na vzťahu bratov Matúša a Ondreja, ktorý je v ich prípade súčasťou ich vzťahu k  Anči. Produkcia je veľmi dobrá a atmosféru podporuje aj Cikkerova hudba, ktorá však miestami znie príliš naliehavo. Prvá polovica filmu drží pátos na uzde a osudy hrdinov majú dobrý sentiment. Herci sú výborní a ich prejav je v rámci šablóny dobového kontextu. V druhej polovici keď sa povstanie dostáva pod tlak, začína stúpať hladina pátosu nad únosnú mieru a v závere sme svedkami hneď niekoľkých hrdinských kúskov ktorých pátos je už z dnešného pohľadu neúnosný. 75%

Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená (2018)

Snaha urobiť z Hotela Transylvánia rodinnú zábavu pomocou dojímavého príbehu lásky ku kapitánke dovolenkovej lode, ktorá je však vnučkou Draculovho úhlavného nepriateľa Van Helsinga a ešte k tomu vyzerá ako sestra Pepka námorníka. Mix recyklovaných a treťotriednych vtipov vrcholiacich DJ battlom, ktorého zlatým klincom je Macarena však už nadchne asi málokoho. Animátori akoby stratili design manuál a občas sú niektoré scény nakreslené v inom štýle. Výsledkom je priemerný animák, ktorého osudom je byť dovolenkovým špeciálom úspešnejších predchádzajúcich dielov.

Kapitán Dabač (1959)

Kvalitne natočená vojnová dráma zobrazujúca príbeh stotníka Dabača, ktorého na zbehnutie z ukrajinského frontu privedie nevera jeho manželky. Pripojí sa so svojou stotinou k povstaniu. Celý film je predchnutý ideologicky správnymi názormi. A čiernobielymi charaktermi sa nešetrí. Herecky ide hlavne o koncert Ladislava Chudíka v hlavnej úlohe. V jeho tieni však nezostávajú ani Elo Romančík či Zdena Grúberová. Nezabúda sa ani na internacionálnu pomoc či gardistických zradcov. Paľovi Bielikovi sa podarilo vytvoriť pochmúrnu povstaleckú atmosféru aj keď sa nájde miesto aj na čierny humor s pilulkami proti fašizmu (granáty). Typicky pre toto filmové obdobie všetok zvukový priestor mimo dialógov vypĺňa monumentálna symfonická hudba ako od Wagnera. 70%

Rabín Jákob (1973)

Klasika. Fúra klasických gagov, výborná hudba.

Dunkerk (2017)

Vadil mi strih, mnoho situácií sa opakuje z rôznych pohľadov strácal som sa v časovej línii.

Tlumočník (2018)

Veľmi dobrá komorná dráma o hľadaní viny a odpustenia. Tak trocha historická výprava okorenená vzájomnými potýčkami a problémami hlavných hrdinov, ktoré ich stretajú cestou. Kvalitná produkcia a dobré herecké výkony sú základom dobrej atmosféry. Nie je to síce Hollywood ale to najlepšie z Československej produkcie. 75%