Geľo Sebechlebský (1963) (TV film)

Výborná veselohra s dobrou produkciou a excelentným hereckým obsadením. To čo Jozef Hollý v svojej divadelnej hre v príbehu pripravil doviedli herci svojím umením takmer k dokonalosti. Exceluje samozrejme Karol Machata v hlavnej úlohe a zahanbiť sa nedá ani Jozef Króner ako doktor Zelenák, či Viliam Záborský ako filozof Rubánus. Film bez problémov obstojí v porovnaní s povojnovými československými veselohrami Vlastu Buriana.

Smůla (1972)

Podobne ako Gašparko jeden zo slabších filmov Jeana-Paula Belmona s nemastným-neslaným príbehom šikovného výpalníka a jeho priateľstve s prchkým Xavierom, ktorého sa snaží dostať s väzenia. Produkcia je celkom dobrá, ale príbeh nie a nie držať pohromade. Hneď od začiatku je divák hodený do deja a nechápe čo sa vlastne deje a až následne možno pochopí o čo vlastne išlo. Aj herecké výkony sú trocha odfláknuté a jediné na čo sa oplatí pozerať je Claudia Cardinale, ktorá svoju rolu hrá výborne. Mihne sa tu aj Gérard Dépardieu v jednej zo svojich prvých rolí mladého gangstra. Belmondo tu veľmi nevtipkuje ale zopár dobrých hlášok sa tu vyskytne. "Ja idem na vec priamo. To máš dobré, aspoň ťa nevynáša v zákrutách. :D"

Bílý bílý den (2019)

Tento film je hlboký a depresívny ako islandské fjordy. Film o smútku a vyrovnávaní sa so stratou milovanej osoby. Ingimundur sa po smrti svojej ženy, o ktorej sa dozvedáme len z náznakov, postupne zviecha z otrasu a všetku energiu venuje oprave domu na samote. Z čriepkov spomienok a náznakov postupne nadobúda podozrenie, že ho jeho žena podvádzala. To sa nakoniec stáva ventilom jeho frustrácie. Celok je však zabalený do povery o dňoch keď je nebo aj zem zahalená bielou hmlou, môžete hovoriť s mŕtvymi. Viac ako s dialógmi sa tu pracuje s obrazmi, ale žiaľ produkcia tak trochu pozabudla na hudbu, takže okrem dialógov tu vládne väčšinou ticho. Nejaká snaha o dramatizáciu tu je, ale herci to sami neutiahnu hoci ich výkony sú dobré. Výsledkom pre niekoho môže byť nuda s umeleckými ambíciami. 65%

Romance pro křídlovku (1966)

Poetický až baladický film s atmosférou novej vlny 60-tych rokov prehovárajúcej hlavne obrazom a hudbou. Príbeh lásky študenta Vojtu, prázdninujúceho u otca a kolotočiarky Teriny, ktorá je však prisľúbená rodičmi kolotočiarovi Viktorovi. Nenaplnená láska a smutný osud Teriny, však predchádzajú krátke chvíle šťastia vzájomných stretnutí a spoznávania, Dej svojou atmosférou dopĺňa Vojtova starostlivosť o starého otca po mŕtvici a jeho smrť ako aj Vojtov vzťah s roztopašnou Tonkou. Výborná produkcia túto atmosféru zdôrazňuje hudbou na krídlovku či zvukmi okolia. Vynikajúce herecké výkony Jaromíra Hanzlíka a Štefana Kvietika, v úlohách dramatických sokov. Prekvapilo ma účinkovanie slovenských hercov, ktorí tu však veľmi dobre zapadli. 75%

Rána z milosti (2005) (TV film)

Aktuálna televízna dráma z policajného prostredia, kde sa preplieta zákon so zločinom je zároveň osobnou drámou policajného riaditeľa Aleša Berku, ktorý roky kryje prešľapy miestnej hlavy podsvetia Radka Máši. Pred danajskú voľbu je však postavený v okamihu keď Máša zasiahne jeho rodinu, hoci nepriamo. Morálna dilema, či sa držať vyjazdených koľají alebo v rámci zachovania aspoň zdania cti pred vlastným synom postupne graduje a ústi do výborného záveru. Žiaľ televíznu produkciu cítiť z každého záberu. Väčšina hercov sú profesionáli, preto slabým ohnivkom sú hlavne nováčikovia. 70%

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti (1968)

Klasický western inšpirovaný svetom Karla Maya jeho najznámejšími postavami. Príbeh opäť ničím neprekvapí a naši statoční hrdinovia zachránia česť, priateľa majora Kingsleyho, ktorý zachránil vojenské zlato pred banditmi, ale pri jeho obrane zahynul. Sme svedkami snahy tlupy banditov dostať sa k zlatu a chrabrého odporu dvojice Vinnetou, Old Shatterhand a ich priateľov. Pre odľahčenie sa pridá ešte Sam Hawkins a milord, ktorí sú sem tam príčinou nejakého gagu. Produkcia je dobrá. Správanie postáv je však často naivné a herecké výkony nie úplne presvedčivé. Aj dabing má svoje slabé chvíľky ale veta: "Vím, že nám Vinnetou jede v ústrety." ma rozosmiala, Ako dobrodružstvo pre dorast to stačí.

Spy Game (2001)

Kvalitná dráma zo špionážneho prostredia s mierne nadsadeným príbehom agenta Muira, odchádzajúceho do dôchodku a jeho žiaka/priateľa/spolupracovníka Bishopa. Ich vzájomný vzťah vnímame retrospektívne ako súčasť vyšetrovania jeho prichytenia čínskymi orgánmi. Postupne tak odhaľujeme nie len charaktery hlavných postáv a ich vzťah ale aj príčinu, kvôli ktorej Bishop riskoval. Produkcia výborná, takže si môžeme vychutnávať hru, ktorú tu Muir rozohráva, aby sa nie len obhájil pri vyšetrovaní, ale zároveň zachránil Bishopa. Atmosféra je dobrá a výkony hercov tomu výdatne napomáhajú. Miestami je dej trošku skratkovitý či použije nejaké klišé, ale napriek tomu sledovať Roberta Redforda ako preľstí vyšetrovaciu komisiu je celkom zábava. 75%

Mandolína kapitána Corelliho (2001)

Kvalitne vyprodukovaný a veľmi dobre zahraný film, ktorý dopláca na nemastnú neslanú zápletku. Druhá svetová vojna v Grécku, okupácia Talianmi, obsadenie Nemcami a oslobodenie ponúka množstvo dramatických zápletiek. Tento film si však toto všetko vybral len ako kulisu k milostnej dráme. Uprostred vojnovej vravy na romantiku nie je veľa miesta. Možno preto, keď na ňu príde je tak nabitá emóciami až to vyzerá pateticky. Vtedy mi to tak trochu pripomínalo Prechádzku v oblakoch. Našťastie takých scén je vo filme len pár. 65%

Mastný hrniec (1991) (TV film)

Úsmevná inscenácia, ktorá je satirou na malomeštiacke maniere. Produkcia je priemerná a jediné o čo sa stará je, aby mali herci adekvátny priestor. Základom je však príbeh, ktorý síce nie je smršťou vtipov a gagov ale obsahuje dosť vtipných zápletiek, na ktorých môžu herci stavať. Herci sú dobrí a prevažne na nich stojí komický efekt, ale ani oni sa nevyhnú pár breptom. 70%

Mapplethorpe (2018)

Životopisný príbeh Roberta Mapplethorpa plachého pornografa je vecný, priamočiary a nemá prehnané umelecké ambície. Produkcia je kvalitná no nejako zvlášť sa nesnaží o dramatizáciu osudov hlavného hrdinu. Herci sú uveriteľní, ale nijako výnimoční. 70%