Eurotrip (2004)

Prekvapivo vtipná puberťácka komédia v štýle Prci, prci, prcičky. Už úvodné titulky napovedia, že pôjde o neviazaný úlet s obskúrnými vtipmi. Odhliadnuc od naivného nápadu a zobrazenia Bratislavy ako rumunského sídliska som sa bavil od samého začiatku. Vlastne aj tá Bratislava bola vtipná, teda tá mimo sídliska ;). Produkcia dobrá a herecké výkony uveriteľné. Najväčšou hviezdou je tu vlastne Matt Daemon, hrajúci vlastne len štek punkového speváka, ktorý hlavnému hrdinovi prebral frajerku. Podobné šteky sa ušli aj pár českým hercom. Jakub Kohák hrá chlapíka vo francúzskom drese, do ktorého sa pustia hooligans a Miroslav Táborský čašníka, ktorý za 5 centové prepitné dáva výpoveď, aby si otvoril vlastný hotel. Nemal som pocit, že by sa na humor nejako tlačilo, takže sa produkcia so žiadnymi gagmi príliš nerozpakuje. Situácia, gag a ide sa ďalej. 70%

Hadí oči (1998)

Veľmi dobre natočený thriller s vojensko-politicko-ekonomickou zápletkou. Nejde o nič menej ako zákazku nových rakiet pre ministerstvo obrany, ktorej problémy treba zakryť. Nicolas Cage v roli trocha neortodoxného policajta sa k tomu pripletie akoby náhodou, ale postupne sa ukáže to, že opak je pravdou. Nicolas Cage a Gary Sinise ako protivníci predvádzajú výborné divadlo a vďaka dobrej produkcii je atmosféra skutočne dusná. Hoci sa scenár nevyhol zopár logickým skratkám, podarilo sa mu šťastný koniec zabaliť aspoň do tŕnistého obalu. 75%

Na prahu války (2019)

Veľmi dobrá filozofická dráma analyzujúca vznik a dopady fašizmu očami obyčajného rakúskeho sedliaka Franza Jägerstättera. Jeho vnútorné monológy reflektujú dianie v spoločnosti. Doplňujú ich drobné epizódy so susedmi, s ľuďmi z okolia a rodinou. Videoklipy utrpenia, zúfalstva a pochybností. Herci hrajú svoje role dobre. August Diehl v hlavnej roli je skúsený herec, ale známejší ako Tobias Moretti a Bruno Ganz herci tu majú len šteky. Produkcia sa snaží vytvoriť adekvátnu atmosféru rôznymi uhlami záberov a hudbou. Žiaľ dej sa nedarí príliš dramatizovať a vytvoriť väčší spád. Preto celý film vyznieva skôr ako hraný dokument. Ale kto sa chce ponoriť do stiesňujúcich myšlienok človeka pasívne vzdorujúceho zločineckému režimu ohodnotí tento film určite viac. 70%

Peacemaker (1997)

Kvalitne natočený špionážny akčný thriller, v ktorom dvojica Nicole Kidman a George Clooney rieši krádež ruských nukleárnych rakiet a ich predaj do Iránu. Produkcia je veľmi dobrá a herecké hviezdy podali kvalitné výkony. Scenár sa však klišé a logickým skratkám nevyhýba či už pri vojenských akciách alebo v záverečnej naháňačke sa to nimi len tak hemží. Dej však má spád a Hans Zimmer odviedol dobrú prácu. Bonusom sú ulice Bratislavy, ktoré tvoria kulisu naháňačky s gangstrom stvárneným Ľubomírom Paulovičom. 70%

Hra s nevěrou (2005)

Kvalitný thriller s výbornou zápletkou a niekoľkými nečakanými zvratmi. Produkcia je dobrá a Clive Owen, Vincent Cassel a Jennifer Aniston ako hlavní aktéri tejto drámy sú presvedčivý. Každý sa asi zamyslí čo by som urobil ja, keby ho vydieral prefíkaný maniak a Charles robí mnoho školáckych chýb. Napriek tomu väčšinu úspechu má na svedomí scenár, pretože zvraty sú naozaj nečakané. 70%

Helene (2020)

Pekný životopisný príbeh približujúci skôr osobnosť fínskej maliarky Helene Schjerfbeckovej ako jej život. V podstate ide o romantický príbeh Heleninej nenaplnenej lásky, ktorý však je len červenou niťou vinúcou sa jej životom v ústraní konzervatívneho fínskeho vidieka. Produkcia je kvalitná a citlivo prekladá dej akoby lyrickými pasážami bez dialógov vyplnené len hudbou, v ktorých môžeme vnímať krásu krajiny, obrazu alebo citové pohnutia hrdinov. Herci hrajú výborne a najmä Laura Birn zvládla výborne náročnú úlohu častokrát vyjadrovať citové rozpoloženie bez slov.. 70%

Zypa Cupak (1976) (TV film)

Zypa Cupak alias Ďuro Syrák (v latinke) je slovinský sváko Ragan. Rázovitý charakter prelezený vidieckym dialektom a zvykmi. Produkcia je kvalitná a vytvára priestor pre hercov, ktorí prirodzene a uveriteľne stvárňujú svoje roly. Stret prostého sedliaka s mestským prostredí a elitou je príčinou množstva vtipných zápletiek. Ktoré sú však smiešna hlavne vďaka írečitému prejavu a reakciám hlavného hrdinu. 75%

Nico, 1988 (2017)

Na prvý pohľad nie veľmi zaujímavý film o konci kariéry undergroundovej speváčky. Produkcia je síce kvalitná, ale snaha o dramatizáciu vychádza tak napoly. Napriek tomu je osobnosť Christy vykreslená celkom dobre a postupne ma príbeh vtiahol a po pražskom koncerte som sa ním už nechal unášať. Herecké výkony sú dobre a postavy pôsobia prirodzene. To všetko preložené piesňami Nico, ktoré fanúšikom určite zdvihnú hodnotenie. 70%

Mužská záležitost (1981)

Slušná francúzska kriminálka s dobrou dramatickou zápletkou. Je či nie je dobrý priateľ komisára Servollu vrahom alebo nie. Neustále pochybnosti, hľadanie dôkazov pre a proti, tvoria výbornú psychologickú hru. Produkcia je dobrá a herci ako Claude Brasseur a Jean-Louis Trintignant nie sú žiadni amatéri. Po úvodných vraždách však už opadne napätie a snaha komisára usvedčiť Krepsa skĺzava až ku komédii. 70%

Tři kroky od sebe (2019)

Príjemný romantický film s témou lásky dvoch chorých ľudí, tentokrát s diagnózou cystická fibróza. Tvorcom nešlo o nič viac ako romantiku a emóciami vytlačiť z diváka nejakú tú slzičku. Ona je optimistka so smiechom zurčiacej bystrinky a berie svoju liečbu vážne. On je cynický pesimista a rád kreslí. Ona síce nie je modelka, ale má peknú tváričku a on je sympaťák komplet. Škoda len, že sa tvorcovia nesnažili viac vyhýbať klišé. Produkcia je dobrá, herci sympatickí, príbeh emotívny, čo už by sme od romantického filmu mohli viac chcieť. 60% a romantici si pridajú 20%.