Romance pro křídlovku (1966)

Poetický až baladický film s atmosférou novej vlny 60-tych rokov prehovárajúcej hlavne obrazom a hudbou. Príbeh lásky študenta Vojtu, prázdninujúceho u otca a kolotočiarky Teriny, ktorá je však prisľúbená rodičmi kolotočiarovi Viktorovi. Nenaplnená láska a smutný osud Teriny, však predchádzajú krátke chvíle šťastia vzájomných stretnutí a spoznávania, Dej svojou atmosférou dopĺňa Vojtova starostlivosť o starého otca po mŕtvici a jeho smrť ako aj Vojtov vzťah s roztopašnou Tonkou. Výborná produkcia túto atmosféru zdôrazňuje hudbou na krídlovku či zvukmi okolia. Vynikajúce herecké výkony Jaromíra Hanzlíka a Štefana Kvietika, v úlohách dramatických sokov. Prekvapilo ma účinkovanie slovenských hercov, ktorí tu však veľmi dobre zapadli. 75%

Rána z milosti (2005) (TV film)

Aktuálna televízna dráma z policajného prostredia, kde sa preplieta zákon so zločinom je zároveň osobnou drámou policajného riaditeľa Aleša Berku, ktorý roky kryje prešľapy miestnej hlavy podsvetia Radka Máši. Pred danajskú voľbu je však postavený v okamihu keď Máša zasiahne jeho rodinu, hoci nepriamo. Morálna dilema, či sa držať vyjazdených koľají alebo v rámci zachovania aspoň zdania cti pred vlastným synom postupne graduje a ústi do výborného záveru. Žiaľ televíznu produkciu cítiť z každého záberu. Väčšina hercov sú profesionáli, preto slabým ohnivkom sú hlavne nováčikovia. 70%

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti (1968)

Klasický western inšpirovaný svetom Karla Maya jeho najznámejšími postavami. Príbeh opäť ničím neprekvapí a naši statoční hrdinovia zachránia česť, priateľa majora Kingsleyho, ktorý zachránil vojenské zlato pred banditmi, ale pri jeho obrane zahynul. Sme svedkami snahy tlupy banditov dostať sa k zlatu a chrabrého odporu dvojice Vinnetou, Old Shatterhand a ich priateľov. Pre odľahčenie sa pridá ešte Sam Hawkins a milord, ktorí sú sem tam príčinou nejakého gagu. Produkcia je dobrá. Správanie postáv je však často naivné a herecké výkony nie úplne presvedčivé. Aj dabing má svoje slabé chvíľky ale veta: "Vím, že nám Vinnetou jede v ústrety." ma rozosmiala, Ako dobrodružstvo pre dorast to stačí.

Spy Game (2001)

Kvalitná dráma zo špionážneho prostredia s mierne nadsadeným príbehom agenta Muira, odchádzajúceho do dôchodku a jeho žiaka/priateľa/spolupracovníka Bishopa. Ich vzájomný vzťah vnímame retrospektívne ako súčasť vyšetrovania jeho prichytenia čínskymi orgánmi. Postupne tak odhaľujeme nie len charaktery hlavných postáv a ich vzťah ale aj príčinu, kvôli ktorej Bishop riskoval. Produkcia výborná, takže si môžeme vychutnávať hru, ktorú tu Muir rozohráva, aby sa nie len obhájil pri vyšetrovaní, ale zároveň zachránil Bishopa. Atmosféra je dobrá a výkony hercov tomu výdatne napomáhajú. Miestami je dej trošku skratkovitý či použije nejaké klišé, ale napriek tomu sledovať Roberta Redforda ako preľstí vyšetrovaciu komisiu je celkom zábava. 75%

Mandolína kapitána Corelliho (2001)

Kvalitne vyprodukovaný a veľmi dobre zahraný film, ktorý dopláca na nemastnú neslanú zápletku. Druhá svetová vojna v Grécku, okupácia Talianmi, obsadenie Nemcami a oslobodenie ponúka množstvo dramatických zápletiek. Tento film si však toto všetko vybral len ako kulisu k milostnej dráme. Uprostred vojnovej vravy na romantiku nie je veľa miesta. Možno preto, keď na ňu príde je tak nabitá emóciami až to vyzerá pateticky. Vtedy mi to tak trochu pripomínalo Prechádzku v oblakoch. Našťastie takých scén je vo filme len pár. 65%

Mastný hrniec (1991) (TV film)

Úsmevná inscenácia, ktorá je satirou na malomeštiacke maniere. Produkcia je priemerná a jediné o čo sa stará je, aby mali herci adekvátny priestor. Základom je však príbeh, ktorý síce nie je smršťou vtipov a gagov ale obsahuje dosť vtipných zápletiek, na ktorých môžu herci stavať. Herci sú dobrí a prevažne na nich stojí komický efekt, ale ani oni sa nevyhnú pár breptom. 70%

Mapplethorpe (2018)

Životopisný príbeh Roberta Mapplethorpa plachého pornografa je vecný, priamočiary a nemá prehnané umelecké ambície. Produkcia je kvalitná no nejako zvlášť sa nesnaží o dramatizáciu osudov hlavného hrdinu. Herci sú uveriteľní, ale nijako výnimoční. 70%

Domácí víno (1963) (TV film)

Výborná vzťahová rodinná dráma. Na malej ploche bytu môžeme sledovať hyperaktívnu láskavú maminku riadiacu celú domácnosť, dirigujúcu svoje dcéry bez toho, aby sa jej zastavili ústa a flegmatického tatínka, ktorý to s nadhľadom sleduje z fotelky. Spočiatku je to zábavné, ale čoskoro začneme tušiť, že niečo nie je v poriadku. Zvedavé otázky ohľadne nápadníka mladšej dcéry, nazeranie do telegramu staršej, ktorá je evidentne uprednostňovaná postupne gradujú do finále, v ktorom sa vyvalí celá pravda o tom, ako maminka ostatných utlačuje svojou "láskou". Produkcia je štandardná. Nepára sa s hudbou a efektami, ale kamera a strih sú perfektné rovnako ako herecký výkon Dany Medrickej. 75%

Mackenovo zlato (1969)

Výborný western s perfektnou produkciou a hviezdnym hereckým obsadením. Príbeh hľadania apačského pokladu bandou banditu Colorada a chlapmi vedenými zlatou horúčkou a kartárom Bakerom. Celú túto chásku má do tajomného kaňonu priviesť šerif Mackenna. Atmosféra plná nedôvery vyvoláva napätie a herci ako Omar Sharif, Eli Wallach či Gregory Peck v hlavnej úlohe sa v svojich úlohách pohybujú ako ryby vo vode. Škoda, že scény so zadnou produkciou trocha kazia dojem. Tvorcovia sa nezľakli ani efektného apokalyptického zemetrasenia rúcajúceho kaňon d'Oro. Únik tunelom tesne pred jeho zrútením je tak trocha klišé, ale príbehu veľmi neškodí. To skôr tieň skalnej ihly, ktorý rastie s východom slnka a zázračne zmizne. Bežný divák si to v zápale dobrodružstva ani nevšimne. 75%

Hra špionů (2020)

Kvalitná historická dráma z obdobia studenej vojny zobrazujúca spoluprácu obchodníka Grevilla Wynna s tajnou službou na prenose tajných ruských dokumentov od Olega Penkovského s cieľom zabrániť nukleárnej vojne. Produkcia je prvotriedna a zameriava sa hlavne na vykreslenie vzájomných vzťahov medzi Wynneom a Penkovským, ale nezanedbáva ani dusnú medzinárodnú politickú situáciu. Kto však čaká akčné scény bude sklamaný, jedná sa skôr o jemnú tajnú hru ako nebyť odhalený. Herci sú výborní a príbeh sa tak opiera o silné charaktery a ich vzťahy. 75%