Zúčtování (1973)

Výborný western, ktorý do príbehu prepadnutia vlaku a lapania banditov vkladá osobnú drámu šerifa. Toho totiž s banditom Billym spája nerozlučné priateľstvo od detstva. Produkcii niet čo vytknúť. Spomienkové prestrihy do detstva akoby cez čiernobiele fotografie je nápadité a prehlbujú rozmer priateľstva medzi hrdinami. Herci sú výborní, veď Rock Hudson a Dean Martin nie sú žiadny zelenáči.  75%

Poslední dny Mussoliniho (1974)

Výpravný historický film o konci vlády fašistov v Taliansku. Produkcia je kvalitná a na ploche dvoch hodín diváka bez veľkej dramatizácie skutočne prevedie poslednými dňami Mussoliniho. Akcie si tu veľa neužijeme, pretože fašistom už zostali iba útek a vyjednávanie. Herci si svoje role plnia dobre a uveriteľne. Z filmu sa však nedozvieme veľa o Mussolinim samotnom. Pár spomienok osvetlí len niekoľko momentov jeho kariéry. Zostáva tak obraz muža, ktorý hľadá záchranu najprv u Nemcov, potom Američanov a napriek tomu neprejavuje veľmi strach a väčšinu času mlčí. 75%

V říši Stříbrného lva (1965)

Pokračovanie dobrodružstiev Kara Ben Nemsiho v moslimských krajinách pokračuje rovnako naivne a naivita zatemní myseľ aj samotného Kara Ben Nemsiho. Na kvalite produkcie a hereckého obsadenia sa nič nezmenilo. Toporné súboje prosté ako chlapčenské dobrodružstvo poprepletané grotesknými vsuvkami lorda Lindsaya a jeho sluhu Archibalda vrcholia likvidáciou Abu Seifa a Machreda z Mossulu, ktorý prežil svoju smrť na konci cesty "Cez divoký Kurdistan". Ten prvý nožom Ahmeda El Cordu a druhý pádom do priepasti po pästnom súboji s Karom (tu na mene pekne vidieť projekciu Karla Maya) na visutej lanovke. 50%

Miláček (2012)

Kvalitná adaptácia maupassantovho románu s perfektnou americkou produkciou a hviezdnym obsadením. Prekvapivo nízke hodnotenie pomerne kvalitného filmu vidím hlavne v odporcoch predstaviteľa hlavnej role miláčika, Robertovi Pattinsonovi. Pokiaľ však bolo cieľom tvorcov zobraziť miláčika ako bezohľadného vypočítavého kariéristu, ktorý cez "srdcia" žien stúpa po spoločenskom rebríčku, tak sa to Pattinsonovi celkom podarilo. Osobne som túto charakterov črtu v jeho postave nevidel, ale miláčik počas príbehu prechádza vývojom a už pri druhom vzťahu vidieť náznaky, ktoré sa postupne rozvinú a tvrdo udrú až v závere. 70%

Aspromonte - La terra degli ultimi (2019)

Prostý film zobrazujúci biedny život obyvateľov dedinky Africo. Produkcia je celkom dobrá ani hereckým výkonom nie je veľmi čo vytknúť. Hoci sú miestami rozpačité, ale možno povedať, že rozpačité sú postavy, ktoré stvárňujú. Hlavným problémom sa mi zdá hlavného hrdinu. Spočiatku sa ním zdá učiteľka, ktorá sem prichádza na začiatku. Potom Peppe, ktorý sa snaží pozdvihnúť život najprv vymáhaním lekára od prefekta a následne organizovaním stavby cesty. No a nakoniec akoby ním bol jeho syn Andrea, ktorý na konci prichádza do pustej dediny už len nostalgicky spomínať a prečítať akýsi odkaz, ktorý napísal miestny básnik.

Zastřený barevný svět (1979) (TV film)

Pekný dvojdielny životopisný film o maliarovi Martinovi Benkovi. Kvalitná produkcia presahuje priemernú televíznu tvorbu a obsadenie množstva výborných slovenských aj českých hercov dáva filmu živosť. Okrem životných peripetií, ktoré formovali Benkov život a tvorbu, dáva film možnosť pochopiť jeho fascináciu prostými vidieckymi motívmi. 75%

Flash Gordon (1980)

Až rozprávkovo naivný scifi príbeh s originálnou výtvarnou a hudobnou stránkou. Produkcia je síce kvalitná, ale čas už strhal všetko pozlátko vizuálnych efektov, ktoré z dnešného pohľadu vyzerajú skutočne prehistoricky. Filmu to však pridáva určitú patinu. Herecké výkony sú takmer až ochotnícke a Orenlla Muti to žiaľ svojím krásnym zjavom nezachráni. Celkovú brakovosť, ktorá korešponduje s komiksovým svetom predlohy, zachraňujú vtipné dialógy, vizuálne stvárnenie a skupina Queen svojím perfektným soundtrackom, napriek tomu, že nie som jej fanúšikom. Celkovo tak Flash Gordon pôsobí ako futuristická verzia Nekonečného príbehu. 65%

Brutální Nikita (1990)

Brutálna Nikita v sebe spája akčnú drámu z prostredia tajných služieb a osobnú drámu hlavnej hrdinky, ktorá je ako vrahyňa odsúdená na doživotie postavená pred čudnú voľbu: smrť alebo spolupráca. Prvá polovica filmu, ktorá sa týka súhlasu so spoluprácou a tréningu sú pomerne nudné aj keď sa tvorcovia snažia ju spestriť vtipnými situáciami vyplývajúcimi z Nikitinho neštandardného správania. Už tu možno postrehnúť zopár logických skratiek a klišé. Nasadením do prvej akcie začína skutočná akčná časť. Hoci Nikita zažije okrem testovacej len dve ostré akcie, na jej osobnosti to zanechá značnú stopu, takže z nonkomformnej feťáčky s reflexmi zabijaka a perfektnou muškou sa pri stretnutí s Viktorom stáva ufňukané dievčatko, ktoré nechce mať so zabíjaním nič spoločné. Vstup Viktora na scénu je vrcholom filmu, ale logické skratky sa neprestávajú objavovať. Záver je akousi katarziou a pozvoľným únikom pred realitou pripomínajúci záver Bladerunnera s odchodom do svetlých zajtrajškov. Produkcia je dobrá a herci v rámci svojich rolí hrajú tiež dobre. Atmosféra v prvej polovici je nevyrovnaná a miestami ambientne najazzlá hudba ma svojimi umeleckými ambíciami skôr vyrušovala. V záverečných titulkoch je to už OK. Celkovo tak ide o slušný akčný film s umeleckými ambíciami, ktorý kazia logické skratky a klišé. 70%

Mladý Toscanini (1988)

Kvalitný životopisný príbeh mapujúci krátky, ale dôležitý úsek kariéry Artura Toscaniniho vo výbornej produkcii, ktorá navodzuje až atmosféru Hollywoodu. Ten je ešte posilnený angažovaním Liz Taylor v jednej z jej posledných veľký rolí primadony Nadiny Bulichoffovej. C. Thomas Howell v hlavnej úlohe si nepočína o nič horšie ako jej hviezdny náprotivok. Okrem samotnej hudby sa príbehom vinie téma pomoci chudobným a boj za zrušenie otroctva. 75%

Planeta nezadaných (2016)

Príjemná romantická komédia spájajúca niekoľko príbehov do vtipného prepletenca vzťahov poznačených hlavne použitím hľadaním partnerov prostredníctvom internetu. Mladá osamelá učiteľka hudobnej výchovy hľadá takto partnera a nedarí sa. Stretne však mladého úspešného televízneho zabávača a hoci ich vzťah nezačne zrovna dobre, začnú spolupracovať na Tomkovej zábavnej relácii. A hoci sa okolo Anie potuluje niekoľko adeptov už teraz je možné tušiť ako to dopadne. Všetky tie peripetie so vzťahmi a hlavne jej priateľky Oly a jej muža Bogdana, ktorých chce dcéra prinútiť k rozchodu sú zábavné. Všetko sa začne kaziť až v závere, keď sú postavy pátosom donútené k šťastnému vyvrcholeniu, čím sa film dostáva na priemernú úroveň romantických komédií. Produkcia aj herecké výkony sú veľmi dobré a treba oceniť aj originálne záverečné titulky. 65%