Polední žár (1997) (TV film)

Celkom dobrá adaptácia detektívneho románu. Herci svoje úlohy hrajú veľmi dobre, ale žiaľ televízna produkcia nedokáže hercov podporiť a príbehu nepridáva žiadnu dramatickú atmosféru. Jedinú zvukovú kulisu tvorí pár amerických songov, ktoré však navodia iba pocit, že sa dej odohráva v USA. Samotnému príbehu niet čo vytknúť, pretože je dostatočne zamotaný a podozrenie postupne vystrieda takmer všetky postavy a skončí u tej najmenej pravdepodobnej. 65%

Mariňák (2005)

Výborne natočený film o vojakoch. Nie o vojne pretože skutočných bojových scén je tu minimum, ale o vojakoch ako ľuďoch, ktorí majú svoje problémy a záujmy. Nie sú to superhrdinovia ani intelektuáli, ale často priemerní chalani s vynikajúcou kondičkou. Zelené mozgy vycvičené zabíjať, a to na nich zanechá stopy. Stopy, ktoré ako sa ukáže a film to celý čas naznačuje, nezmiznú zoblečením uniformy. Perfektná produkcia nám predkladá ich príbehy v technicky bezchybnom prevedení a výbornými hereckými výkonmi.

Hrst plná vody (1971)

Výborný poetický film s baladickým príbehom o ľúbostnom trojuholníku rybára, jeho ženy a dievčiny Anady, ktorú zachránil pred utopením. Ján Kadár a Elmar Klos rozprávajú príbeh túžby, ktorá postupne klíči v rybárovom srdci a rozožiera ho zvnútra a hoci sa bráni, nedokáže jej odolať. Atmosféra tak hustne za podpory dramatickej hudby a obrazov ponorených do šera. Herci perfektne stvárňujú emócie v čom má najťažšiu úlohu  Rade Markovič, pretože je to hlavne jeho vnútorná dráma a hrá ju na jednotku.

Čaj s Mussolinim (1999)

Príjemný film, ktorý s anglickým nadhľadom a suchým humorom rozpráva príbeh skupiny anglických dám žijúcich počas 2. svetovej vojny vo Florencii. Ich vytrvalosť, ale aj tvrdohlavosť, s ktorou nástoja na zaužívaných zvykoch a názoroch je svojím spôsobom sympatická aj keď im bráni v tom, aby poznali smutnú realitu. Napriek ťažkým podmienkam pomáhajú nie len sebe navzájom ale aj svojim priateľom a okoliu. Produkcia je kvalitná a herecké obsadenie matadorkami hereckého umenia ako Cher, Judi Dench, Joan Plowright, Maggie Smith je výborné. 70%

Poklad Aztéků (1965)

Ďalší film zo ságy dobrodružstiev Karla Maya má opäť jednoduchý priamočiary príbeh, ktorý nás prenáša už na pôdu Ameriky. Aj postavy už sú westernovejšie. Ešte stále nie do USA aj keď "Old Shatterhand", tu nazývaný doktor Karl Sternau stretne osobne amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Príbeh sa predsa len odohráva na mexickom území a miestni indiáni sa tvária niečo ako potomkovia Aztékov. Viditeľne však už majú viac spoločného s Vinnetuom. Prechod neprežil lord Lindsay a jeho sluha, takže o zábavu sa svojimi popletenými žartíkmi stará iba "Sam Hawkins" ako Andreas Hasenpfeffer, predavač kukučkových hodín. Zlosynovia sú tu hneď dvaja, takže hrdinovia majú čo robiť. Produkcia je dobrá a herci sú uveriteľný, takže príbeh celkom dobre ubieha. Žiaľ film akoby mal otvorený záver pre ďalšie pokračovanie. 50%

Zaříkávač koní (1998)

Výborná dráma dievčaťa Grace a jej koňa Pilgrima, ktorí prežijú zrážku s kamiónom, pri ktorej zahynie jej najlepšia priateľka Judith. Vďaka perfektnej produkcii je Robert Redford skutočným zaklínačom koní a film dokonale zobrazuje stret mestského a vidieckeho životného štýlu. Pátos a oslava kovbojského života sa môže niekomu zdať prehnaná, ale podľa mňa je do filmu začlenená veľmi citlivo. Predstaviteľmi týchto protipólov sú rančer Tom Booker s rodinou a redaktorka Annie MacLean, skvele zahraní Robertom Redfordom a Kristin Scott Thomas. V jednej so svojich prvých úloh mladučkej Grace sa výborne ukázala aj Scarlett Johansson. Romantická linka medzi Tomom a Annie je tak trocha nadpráca, ale rodinnú drámu celkom dobre dopĺňa.

Neporazitelný: Vykoupení (2010)

Už samotný nápad medzinárodného súboja väzňov zaváňa B-čkovosťou a je jasné, že nepôjde po romantickú komédiu ani psychologickú drámu. Produkcia je však A-čková. Adrenalínom natlakovaná mláťačka v ringu ide v stopách Krvavého športu a Rockyho akurát odpadajú "prihlúple civilné kulisy". Drsné pohľady, drsné reči, drsné hlášky. Väzeňské prostredie a makačka v lome však nedávajú veľa príležitostí na vtipy, ale sem tam sa nejaký objaví. A okrem bitiek je tu ešte priateľstvo medzi chlapmi, teda tými dobrými. Tí čo majú radi MMA určite nejaké percentá pridajú. Akurát je vtipné na konci pozerať detaily na bezchybné úsmevy hrdinov. 70%

Ďábelské líbánky (1970)

Celkom vydarená vzťahová komédia o záletníckom docentovi a jeho dvoch "diabolských" milenkách. Môžeme síce polemizovať či je Vlastimil Brodský vhodným predstaviteľom Don Juana, ale aj napriek hendikepu hrá svoju úlohu výborne. Ba dokonca pridáva filmu ďalší komediálny rozmer. Jana Brejchová a Iva Janžurová sú riadne diablice a nejdú si po krku len navzájom, ale aj po docentovi. Dvojica roztržitý policajný kapitán a jeho lakonická asistentka humornú zmes ešte zahusťujú. Produkcia je kvalitná a vo výsledku je to klasická ľahká československá komédia v štýle "Drahé tety a já" či "Svetáci". Trochu je však uponáhľaná a trochu príliš tlačí na pílu. 70%

Fotr je lotr (2000)

Nápad urobiť komédiu zo stretnutia budúceho zaťa s náročným svokrom nie je zlý. Lenže komický nápad na dobrú komédiu nestačí. Na to treba aspoň jedného dobrého komika. Ben Stiller ma síce presvedčil, že hrať vie, ale komik to nie je. Jeho problém asi je, že popri snahe byť komický sa snaží vyzerať úplne normálne. Robert De Niro však svoju úlohu zvláda výborne a s ním vlastne aj zvyšok hereckého obsadenia. Produkcia je síce výborná, ale scenár sa snaží vyvolať smiech aj za cenu trápnosti. Výsledok je romantický rodinný film s komickými prvkami, na ktorom som sa veľmi nezabavil.

Bitva u Thermopyl (1962)

Dobrá filmová adaptácia historického príbehu. Na svoju dobu dobre produkčne spracovaná, ale oproti o 2 roky staršiemu Spartakovi chýba značná časť atmosféry. Bojové scény sú síce veľké čo sa týka komparzu, aj keď Spartakovu úroveň opäť nedosahujú, samotné súboje sú striedme. Takže neuvidíte heroické klipové sekvencie a tým pádom budete ušetrený aj prehnaného pátosu. Herecky to tiež nie je žiaden zázrak, takže celý film drží hlavne príbeh. 65%