Láska nezná hranice a ve vzpomínkách je nesmrtelná. Ralph Fiennes v titulní roli amerického filmu, oceněného devíti Oscary... Román Michaela Ondaatjeho "Anglický pacient" (1992), vyznamenaný po svém vydání ve Velké Británii prestižní Bookerovou cenou, jakoby se vzpíral filmovému zpracování. Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby 2. světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře. Těžce zraněný „anglický" pacient (nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla) neví, jak se jmenuje, ani si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž v opuštěném a vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou, která se o něho stará a snaží se s ním komunikovat. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě, kde pracoval pro Královskou geografickou společnost při mapování Sahary, a pokračovaly až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Jeho milostný vztah k manželce kolegy Katharine se prolíná s osudem Hany, která trpí utkvělou představou, že všem svým blízkým přináší neštěstí a má strach o sikhského poručíka Kipa, s nímž se sblížila a jemuž hrozí neustálé nebezpečí při odstraňování nevybuchlých min. (Česká televize)

Petrasuvicka

Dlouho jsem přemýšlela, jestli dát dvě nebo tři, protože příběh byl jako houpačka, jednou nahoře, jednou dole a občas mě zajímal víc, než cokoli jiného, ale opravdu jen občas a u dobrého filmu bych si představovala, že mě většinou bude zajímat film a ne, kde co lítá. ()

Martin741

Minghella ako reziser sa ukazal ako schopny filmar, ktory rozhodne vie natocit slusny film. Ocenujem najma piesocnu burku, odistenie bomby pri moste a Scenu v jaskyni. Fajne, moc fajne. 82 % ()

vydumnica

Romantickým by som Anglického pacienta ani náhodou nenazvala, drámou áno. Veľká láska asi áno, možno aj osudová, ale nie romantická. Zakázaná. Aký mladý Colin Firth :-). OK a ďalej so SPOILERmi. Mne ho bolo ľúto! Áno, on bol romantický. Nezabudol na prvé výročie svadby, pripravil pre milovanú manželku prekvapenie, zatiaľ čo ona (!!!) nielenže si na ich prvé (!!!) výročie svadby ani nespomenie, ale deň výročia strávi v náručí iného muža!!! Toto veruže pre mňa nie je vôbec romantické. Tým pádom som nemohla byť na ich strane a film ma dostatočne nedojal, aj keď nakoniec to ten ukrivdený manžel prehnal a už som nemala byť na koho strane, ale nevadí. Film ako taký dobrý, ale určite nie jeden z najlepších. Veľakrát som už o ňom počula, tak som si ho chcela pozrieť. Herecké výkony naozaj dobré. Chémia medzi hlavnými protagonistami výborná, až cez obrazovku som cítila, že sa navzájom veľmi priťahujú. "Anglického pacienta" mi bolo miestami aj ľúto, Ralph Fiennes ho zahral naozaj výborne!!! W. Dafoe a K. Scott Thomas mi tu neboli veľmi sympatickí, ale neviem, či postavy, ktoré stvárnili či oni ako herci. Juliette Binoche fajn, ale tá akože romantická láska s Indom ma akosi nepresvedčila, páčilo sa mi, ako "letela". Na filme je pekná hudba a kamera, napr. prelet nad púšťou a v tom hrá pekná hudba. Tri hviezdičky by bolo málo, päť zase veľa, tak štyri sú tak akurát. A wow toľko Oscarov a nominácii. V roku 1997, kedy sa konalo udeľovanie Oscarov, som mala 16, vtedy ma také filmy a ani Oscary ešte nezaujímali, ale film mi neušiel a som tu a píšem komentár😉. ()

M.i.k.e

klasický romantický velkofilm, jaké se už v dnešní době netočí. Nemůžu sice říct, že by mě Anglický pacient nějak emočně strhnul a dojmul mě k slzám, ale navzdory přetažené stopáži se na něj většinu času divá moc dobře. Ono velkou výhodou podobně laděných filmů je bezesporu fakt, že na rozdíl od akčních filmů a některých dramat stárnou pouze minimálně, protože příběhy o lásce (navíc v takhle epickém rozměru) budou funkční vždy a je jedno jestli jde o film starý padesát let, nebo čtrnáct dní. Anglický pacient má vše co potřebuje k tomu aby byl jedním z těch nadčasových děl. Dobrý příběh, skvělé herce a skvělou kameru a výpravu. Jen škoda, že mi trvalo skoro třicet let než sem se k němu dostal...80% ()

shyster

Minghella nezvolil nejlíp, když se rozhodl natočit film v retrospektivě. Film se tak stává odcizijicí a na mnoha místech zdlouhavý a nudný. Dějová linie s Juliettou Binoche není ničím zajímavou a spíš jen průměrnou. Přesto jde o dobrý romantický film. ()

WoWoW

Je to dobrý film, ale nevím jak to popsat. Asi bych řekl, že pustit si ho znovu, tak usnu. Herecké výkony, hudba a zpracování je skvělé, ale Anglický pacient má problém. Ten nedostatek tkví v tom, že film prakticky o ničem trvá 160 minut a to ten příběh opravdu utáhnout nemůže. Kdyby ho někdo o hodinu zkrátil, bylo by to na pět hvězd. ()

Crawler-D

Krásný příběh tragiky osudové lásky, která nepřeje. Chytrý a chytlavý scénář podtrhují sice ne objevné, za to příjemné výkony Ralpha Fiennese, Juliette Binoche a dalších. Dobře vystavěná je i struktura, která trefným protínáním vzpomínek a přítomnosti zanechá silný dojem, jež přetrvá. ()

snob

Zhovadilost. Neskutečná zhovadilost. Ale opravdu příšerná zhovadilost. Zhovadilost ověnčená zhovadilými Oscary. ()

tomtomtoma

Čekal jsem zajímavou podívanou, dostal jsem romanticky idealizovaný portrét muže, jehož zloba a uražená ješitnost stála život mnoha lidí. A to vše v přeslazene okázalém hávu sentimentální melancholie, až jsem si říkal, jestli to mám zapotřebí. Maďarský hrabě Laszlo de Almásy (Ralph Fiennes) se přes projevovanou odtažitost stále více vrhá na vdanou paničku Katharine Clifton (Kristin Scott-Thomas). To vše ve velkolepých obrazech romantické dobrodružné výzkumné výpravy na Sahaře v atmosféře nastupující války. Další zajímavé role: zhrzený Katharinin manžel Geoffrey (Colin Firth), vedoucí výpravy a Almásyho zklamaný přítel Madox (Julian Wadham), spravedlivý mstitel David Caravaggio (Willem Dafoe), který se nakonec nad poslední obětí nepochopitelně rozlítostní, trpělivá vojenská ošetřovatelka Hana (Juliette Binoche), a její nová romantická láska Kip (Naveen Andrews). Občas to mělo dramatickou zápletku, která svou nepochopitelností byla až směšná. Láska, která šla přes mnoho hromad mrtvol, ať už byla dávno ztracena, předstíraná ztráta paměti a ublíženecká obhajoba sobecky arogantního muže. Monumentálně předimenzovaná velkolepost, která by si zasloužila jiný přístup. ()

C0r0ner

Když člověk prohlédne skrz to pozlátko nádherné kamery, režie a vůbec perfektního technického zpracování, zbude mu nekoukatelný škvár bez děje, jehož příběh se dá shrnout v půlhodinové povídce, a který je rozmrdaný na sto padesát minut. Vizuálně super, vnitřně nicneříkající prázdnota. 30% ()

zette

Gratuluji si, ze jsem vydrzel do konce. Proti filmum s delsi stopazi nic nemam, tady to bylo ale tezce pretazene. Namet mozna nebyl uplne nejhorsi, jak ale muze vojenska zdravotni sestra opustit zdravotnicky konvoj uprostred i kdyz porazene, tak nepratelske Italie, aby se starala o jednoho pacienta v opustenem kostele?! Ind, ktery denne likviduje miny najednou zjisti, ze mina pali?! Z vajicka upadnuteho na zem se udela omeleta pres celou panev:-)? Pro me je tento film skutecnym brakem oblecenym jen do nalesteneho kabatu a jedine co mohu kladne hodnotit je hudba, tento film ale neni muzikal... Kdo chvali hezke zabery z pouste, at se podiva na Lawrence z Arabie! ()

danecek24

54. Zlatý Glóbus za rok 1996 - cena (2) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší hudba - Gabriel Yared + nominace (5) - Nejlepší herečka (drama) - Kristin Scott Thomas, Nejlepší herec (drama) - Ralph Fiennes, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Juliette Binoche, Nejlepší režie - Anthony Minghella, Nejlepší scénář - Anthony Minghella ()

gabin(a)

Pro mě krásný velkofilm, podlehla jsem oslnivé kameře i příběhu silné ničivé lásky a tečka. Dál to nezkoumám, nepřemítám o zasloužených/nezasloužených Oscarech. Minghella to zkrátka tak viděl a jak to viděl, tak to natočil. Myslím ale, že snad každý musí uznat, že Anglický pacient má něco do sebe a že rozhodně patří k té lepší části světové kinematografie. Aktualizace po přečtení knihy: příběh ve filmu netvoří ani polovinu krásného románu, takže zbývá hodně k přečtení a dozvíte se spoustu věcí a tak to mám ráda. Hlavními postavami románu jsou Kip a Hana, určitě jedny z nejsympatičtějších postav, se kterými jsem se v knihách setkala. Juliette Binoche i Naveen Andrews k předlohám z knihy perfektně sedli, naopak Kristine Scott Thomas, ve filmu evidentně stejně zralá jako Almássy mi při dalším zhlédnutí asi bude vadit ještě víc než dřív, protože to má být o 15 let mladší DĚVČE. Jinak bych řekla, že Minghella si vybral a zfilmoval to, co se vybrat a zfilmovat dalo. Mravenčí práce ženisty-pyrotechnika Kipa a ošetřovatelky Hany by asi filmové diváky nezajímala a jejich krásný vztah ve filmu zachycen je. Právě oni jsou ale holdem a poctou všem těm malým hrdinům války dávajícím svoje krev, pot a slzy, které sliboval velký hrdina Churchill.....Spousta výstižných komentářů v čele s tím od uživatele nascendi ()

pakobylka

Příběh velké lásky, ve kterém je obsažena všechna opojná krása i nekonečná bída života. Válka tady nehraje hlavní roli, ale její úloha je nezastupitelná, protože pozorně sleduje všechny důležité, zlomové události. Má ostrý zrak, nepoužívá růžové, ale černé brýle … a její pohled je tvrdý a nemilosrdný. ()

sulimo

Skvělá podívaná, ale tolik Oscarů je prostě moc. Navzdory tomu, že se jedná o emocionálně silný film, nejedná se zároveň o film perfektní, jsou zde scény, bez kterých bych se bývala obešla a věřim, že ději by to jen prospělo. Kždopádně méně jak 5 nedám protože to je i tak naprosto úžasná záležitost, u které budu brečet snad i po milionté projekci, holt Fiennes, no. :-) ()

campix

Hned na začátek musím říct, že jisté uznání si Anthony Minghella za svého Anglického pacienta zaslouží, protože tam je vidět jaký je skvělý režisér a jak dokáže snímek vést. Takže více méně nejvíce musím pochválit nápad a jeho zpracování, jelikož natočit takhle rozvleklý historicko/romantický snímek, tak aby dával smysl a nebyla to nuda není jen tak lehká práce. To druhé se mu bohužel v mých očích nepovedlo a mám tak s Anglickým pacientem stejný problém jako například s Pokáním. Je to sice krásně vymyšlené a zahrané, jenže mě to nedokázalo zaujmout na celou stopáž a nudil jsem se opravdu monstrózně. ()

Juto

Na to ako to ospevovali kritici to nebolo tak dobré. Film má deväť oscarov a ja tomu ani nerozumiem prečo. Jedine si ho správne zaslúžila Juliette Binoche. 7/10 ()

BoXBe

Film je postaven na (ne)šťastné lásce a za tu trpělivost to stojí. Projevuje se Minghellův přístup, který ze svých zkušeností ve světě velkých dramat a opery načerpal výjimečnou schopnost postavit monology či dialog do vznešené, přitom snesitelné polohy a provázat příběh s citovou rozervaností, aniž by diváka utrápil. Viděl jsem asi počtvrté a navyšuji na nejvyšší hodnocení. Některé věci prostě k člověku přicházejí s věkem a interpretace vášně v podání Anglického pacienta k nim patří. ()

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

19.08.2021

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (více)

Bratři Weinsteinovi nespí

Bratři Weinsteinovi nespí

04.11.2005

Když na přelomu března a dubna tohoto roku po 25 letech bratři Weinsteinovi ohlásili svůj odchod z vedení společnosti Miramax, neboť se nepohodli s majoritním vlastníkem, studiem Disney, bylo jejich… (více)