Láska nezná hranice a ve vzpomínkách je nesmrtelná. Ralph Fiennes v titulní roli amerického filmu, oceněného devíti Oscary... Román Michaela Ondaatjeho "Anglický pacient" (1992), vyznamenaný po svém vydání ve Velké Británii prestižní Bookerovou cenou, jakoby se vzpíral filmovému zpracování. Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby 2. světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře. Těžce zraněný „anglický" pacient (nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla) neví, jak se jmenuje, ani si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž v opuštěném a vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou, která se o něho stará a snaží se s ním komunikovat. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě, kde pracoval pro Královskou geografickou společnost při mapování Sahary, a pokračovaly až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Jeho milostný vztah k manželce kolegy Katharine se prolíná s osudem Hany, která trpí utkvělou představou, že všem svým blízkým přináší neštěstí a má strach o sikhského poručíka Kipa, s nímž se sblížila a jemuž hrozí neustálé nebezpečí při odstraňování nevybuchlých min. (Česká televize)

mortak

Dokonalý příklad toho, jak lze zničit velice dobrý román a náhadit ho kýčovitými obrázky a všeobjímající harmonií. Tématem knížky je ztráta ať už druhého nebo sama sebe, což přináší uzavření a izolaci a je težké znovu se zvednout a jít dál. U stránkového popisu Haniny ošetřovatelské praxe po ztrátě dítěte mrazí, jenže film je romantická love story a ta má svá pravidla, viďte drazí konzumenti! ()

majo25

Spracovanie je určite nadpriemerné, ale akosi ma to nechytilo natoľko, aby som vydržal u telky 2 hodiny a 40 minút. ()

dr.fish

Vůbec se mi do toho filmu nechtělo, měl jsem ho od premiéry zafixovaný jako nějakou romantickou divnost. Nyní teprve vidím, že jsem jen nepochopil to, že se jedná o vyprávění klasické literatury, ve velkém stylu velký příběh. A ten přece musí být vždycky o lásce až za hrob. A jelikož mám k poušti vztah, nechal jsem se vtáhnout do příběhu a bylo to dobré. Fiennes je jako vždy naprosto bezchybný a všichni mu důstojně nahrávají. Určitě je to povedený film, který stačí vidět jednou za deset let, ale člověk si ho docela užije. 80% ()

tom88

Kvalitný film so všetkými filmovými krásami. Ako najlepší film roku mi to nepripadá aj keď nominácia by bola na mieste. Svojou dĺžkou a rozťahaným dejom mierne nudí aj keď iba minimálne. Chýba dynamika a viac obratov deja či možno väčšia dramatizácia. Herci zahrali dobre, no nie na také ocenenia. Réžia je celkom dobrá a námet si zaslúži pochvalu. Napísané je to veľmi dobre. Myslím, že snímok je preceňovaný a za 27 miliónov dolárov by sa toho dalo ešte viac. 80% ()

moviefilm

Anglický pacient je... To, čo robí... Ešte nikdy som nevidel... Nádherný romantický... Sám neviem, ako začať, jednoducho nenachádzam slov. Nádhera! ()

E=mc2

vsetcu ste debili. nudna siahodlha akoze romaca. najvacsie minus je rozohravanie pribehu do flashbackov do minulosti pritomnost je nudna a caka sa len na to kym si znetvoreny trtko spomenie na to co bolo predtym taktiez skaredo natocena nahota hm myslim ze by som to prijal ak by sa hralo len na jednu dejovu liniu a potom niekedy pri konci by sa prislo na to ze to je len spomienka. zbytocne vyhodenych 197 sk ale aspon som to mohol darovat. sklamalo ma to :) p.s. KAKA:Nejkrásnější film jaký jsem kdy viděl. to si ich asi vela nevidel ;) ()

Sharlay

Když jsem to teď viděl podruhé, po několika letech, a jsem od té doby o něco starší - myslím, že jsem ten film viděl úplně jinak. A úplně jinak jsem ho i procítil, a to tak, že už to víc snad ani nešlo. Emotivně se Anglický pacient zdá být jistě na hraně snesitelnosti, ale na rozdíl od jiných zdejších "komentátorů" si myslím, že ta stránka emoční, subjektivní, je řízena inteligencí, věrohodností, prožitostí a především jasnou pokorou, pokorou před příběhem. Je to krásný film a teď ho z té hlavy už prostě ven nedostanu... ()

andrii

Velký příběh lásky pro velkého herce, Ralpha Fiennese. Jen on sahá co nejhlouběji, jen on miluje tak nejvroucněji, výřečný svůdce, intimních něžností únosce. Pozvedni oči a hleď. Jen pro ten Ralphův pohled, co srdce rozbuší, plane a očaruje moji duši, třeba i o půlnoci. City hoří v plném slunci, lásku ukrýt do stínu není v naší moci. Trůn lásky nezůstane prázdný. Čekám na tebe. Museli jsme zemřít pro sebe. Jsme zmrzačeni, osudoví milenci pouště. Lampa zhasla, píšu potmě. „Ve smrti je láska nejsladší, tak se jí zhosti.“ ()

eJacques

...Film má opravdu své kvlity, 9 Oscarů mluví za vše, ale já se prostě nudil... 2,5 hodiny jsou příliš, celé se to táhne a příběh, na kterém to celé stojí, není zase až tak úžasný... ()

Decker

Tak nadherny, jak jen romanticky film muze byt. Okouzlujici, smutne, ale preci optimisticke. Opravdove pohlazeni po dusi. ()

Mona07

Nějaký čas mi trvalo, než jsem se odhodlala si tento filmek pustit (přece jen na romantický film musím mít náladu a chuť, což není tak často), ale výsledkem zhlédnutí byla příjemná směsice pocitů, která mě nečekaně zasáhla jako duralový šíp. 8/10 ()

hans500

Neuvěřitelně úžasný vizuál, k tomu herecká extratřída (Fiennes, Binoche, Dafoe, Thomas) a především geniální režie Anthonyho Minghelly, jenž napsal i nadprůměrně kvalitní scénář, a to vše v pomalém tempo a k tomu dlouhá stopáž. K plnému hodnocení chybý jen málo, příběh a scénář mohl být přeci jen lepší (od Minghelly rozhodně), takže ve výsledku za 4,5*. Ovšem Oscary jsou, s výjimkou toho za nejlepší film, naprosto zasloužené... Předčasná smrt Anthonyho Minghelly je velmi smutná, mohl natočit ještě mnoho skvělých filmů, alespoň že většina z těch které stihl natočit, patří k téměř mistrovským dílům a Anglický pacient je jedním z nich. R.I.P. mistře. ()

Lamprea

Nechápu jak tohle mohlo dostat Oscara.. Ikdyž možná chápu, někdo tu už psal, že některé scény si o něj jakoby říkají až je to do očí bijící a je to tak. Během filmu sem si několikrát řikal, že je to snad natočený jen tak na efekt, a tim pádem jsem tomu nemohl věřit, ani se nechat strhnout. *** ()

LeoH

Zhruba po dvou hodinách, někde u odchodu pro pomoc z jeskyně, je těch zvratů už tolik, že se z docela životné historky stane vyumělkovaný románek. Ale vyprávěcí struktura s postupným odhalováním několika propletených příběhů mi dělala radost až do konce (není to dlouhé, jen překombinované) a řemeslo je po všech stránkách famózní, těm osmi stům nebo kolika Oscarům se vůbec nedivím. 70 %. — A zase ten překlad, ach jo, proč tyhle věci dělají lidi, co na to nemají: absurdní „mám obrovské plíce“ místo „zbývá mi takhle malý kousek plic“, povýšené „tohle byste si měla přečíst“ místo „tohle byste mi mohla předčítat“ a moře dalších drobností, které deformují vyznění scén a mění charaktery postav (týká se titulků na FilmXovském DVD). ()

senor

Je to dlouhé. Prolínající se roviny spolu moc nekorespondují. Někdy se ta epičnost vymyká Mingellovi z rukou. Ovšem technicky i herecky skvělé. ()

PeterNet

Všichni to známe - "Každý večer se mi srdce roztříští na tisíc kousků, ale když se pak vzbudím, je zase celé..." ()

bubun

Zbytečně natahované, příliš patetické, místy nudné... Hudba nejen, že nenavozovala správnou atmosféru, ale k tomu byla ještě přímo otravná, ()

ivan_drago

Nechápu jak tento film mohl získat takovou publicitu a ty oscary, pro mě naprosto tuctový příběh na pozadí války. Film se táhne od začátku do konce a naprosto ničím mne nezaujal. Smůla. ()

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

19.08.2021

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (více)

Bratři Weinsteinovi nespí

Bratři Weinsteinovi nespí

04.11.2005

Když na přelomu března a dubna tohoto roku po 25 letech bratři Weinsteinovi ohlásili svůj odchod z vedení společnosti Miramax, neboť se nepohodli s majoritním vlastníkem, studiem Disney, bylo jejich… (více)