Reklama

Reklama

Dospívání po americku

  • Česko Život jednoho chlapce (více)
Trailer

VOD (1)

Dospíval v padesátých letech a měl matku, která se nehodlala smířit s nevlídným osudem. Protloukali se spolu z východu na západ, až konečně našli toho pravého. Aspoň to tak vypadalo. Než za zdmi společného domova ukázal svou pravou tvář. Těžké to bylo pro oba a ztratili mnoho, ale nikdy jeden druhého. Tobias Wolff, po letech spisovatel a univerzitní profesor literatury, zachytil toto období svého života v působivém autobiografickém románu, který se stal v roce 1993 předlohou pro film Michaela Catona-Jonese. Hlavní roli svěřil režisér tehdy ještě ne příliš známému devatenáctiletému Leonardu DiCapriovi, který měl pár zkušeností z výchovných filmů a seriálů. Role Tobyho však znamenala, spolu s těsně následující rolí Arnieho Grapea (Co žere Gilberta Grapea, režie Lasse Hallström) pro DiCapria průlom ve filmové kariéře. A zcela zaslouženě. Jeho výkon v roli problematického dospívajícího chlapce, zmítajícího se mezi citem k matce, odporem k brutálnímu otčímovi a siláckým frajerstvím v partě špatných kamarádů, je skutečně nevídaný, a kdyby už nenatočil nic jiného, zanechal ve světě filmu výraznou hereckou stopu. Jeho protihráčem je tu neméně charismatický Robert De Niro v roli otčíma, takže jejich vzájemné duely dýchají skutečnou syrovostí. Silné obsazení doplňuje i skvělá Ellen Barkinová v roli matky. Silná předloha, dobrá režie a skvělé herecké obsazení tak daly vzniknout jednomu z nejlepších filmů o problematickém dospívání, zrání osobnosti a hledání životního štěstí. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (269)

Marqta 

všechny recenze uživatele

Snímek líčící život dospívajícího chlapce na konci světa v zapadlém městečku Concrete, jehož název je už sám o sobě dosti příznačný. Nádherná příroda a atmosféra maloměsta jsou jen okrajovou součástí příběhu, který je především o vztazích a to tak, že těch rodinných. V dnešní době kdy není neobvyklé zakládat rovnou několik rodin za život je vztah dětí a jejich nevlastních rodičů a sourozencům velmi aktuálním tématem. Herecké výkony jsou dokonalé a dalo by se říct že (který byl dokonale odporný) táhnou celý film, ne že by děj sám o sobě nebyl zajímavý, ale místy byl lehce rozvláčný a místy mi to zase přišlo lehce nedotažené. (Ve filmu je spousta vedlejších a méně důležitých dějových linií- jen naznačených a to je podle mě škoda. Když už se tvůrci rozhodli do filmu něco přidat, nemělo by to být jen polovičatě...) Takže by mi určitě nevadilo trošku to prostříhat- hlavně ze začátku filmu. ----"You're so afraid that someone's gonna get something that you never had. It's what makes you mean. And you know something, Dwight? One of these days, all of that meanness is gonna snap back and slap you right in the face."---- ()

gegina31 

všechny recenze uživatele

Přišlo mi to celkem fajn. Hodně na mě zapůsobilo, že to bylo životopisný. Spoiler: Kdyby to byla fikce, tak by Leovi nejspíš ten prst ukousl a Leo by ho zabil a to by bylo na mě zbytečně přehnaný a předvídatelný. Jediný co mi vadilo byl ten konec. Jak se najednou sebrali a odkráčeli vstříc novým osudům. Bez ničeho, bez peněz, bez balení...Tomu navěřím ani za mák :) ()

Reklama

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Robert De Niro je borec. Že už jsem to říkala? To je jedno, tak to zopakuju. Prostě tenhle pán hrát umí a nemusí se spoléhat jen na svého kámoše Martina Scorseseho. V Dospívání po americku si (zase) vystřihl jednu z těch rolí, kde mu věříte každé slovo, hraje takovýho tyrana rodiny, hajzlíka, kterýmu byste zpočátku nějakou tu facku v obličeji mladého Leonarda DiCapria asi nezazlívali, jenže pak ta agrese přejde do rovin, kde sympatická rozhodně není. Pokud to vezmu trochu z ženského pohledu, tak ač považuju Roberta zvlášť v tomhle období za mimořádně pohlednýho chlapíka (Casino, Nelítostnej souboj, slint, slint), v Dospívání po americku se mu podařilo díky něčemu, co už naprosto překračuje dimenze toho, co obvykle nazýváme hraním, všechny tyhle hezký rysy překonat a nastavit jakýsi pocit, že s tímhle chlapíkem bych fakt nechtěla zajít ani na kafe. Dobře, přestanu se rozplývat nad Bobbym, stejně to už za mě udělala na CSFD řada lidí. Ti samí také často zmiňovali ještě perfektního Leonarda DiCapria a já se k potlesku pro tohoto mladého herce přidávám. Málokdy byl tak fenomenální, ne ani Skrytá identita, ani Titanic, ani Chyť mě, když to dokážeš, z něj nedokázala dostat to, co role mladého Tobyho (pardon Jacka) Wolffa. ()

Vitason 

všechny recenze uživatele

Moc pěkná sonda do lidských vztahů. Film by asi nebyl tolik výrazný nebýt skvělých hereckých výkonů. Tady mluvím hlavně o De Nirovi, který se svého vylízaného, militantního otčíma zhostil naprosto úžasně a chvílemi jsem mu nechtěl věřit, že to jen hraje. Dalším, kdo zde předvádí skvělý výkon je mladičký DiCaprio(začínám toho kluka mít čím dál tím radši). Jiné postavy už zde moc prostoru nedostali a to je možná škoda. Tobyho homosexuální kamarád Arthur působil také velice zajímavě a mohla se kolem něj otevřít vedlejší příběhová linka. Ve filmu je několik opravdu silných scén, hlavně závěrečná potyčka, ale neříkejte mi nikdo, že De Nirovi alespoň jednou trochu neujela ruka:) ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Příběh sám není příliš inovativní. Osamělá matka s dospívajícím dítětem se vdá a z šarmantního nápadníka se postupně vyklube chlastající diktátor, který tyranizuje celou rodinu. Jasně, je to autobigrafie, takže tam asi příliš prostoru pro fantazii není, ale stejně ve mě zůstává pocit, že příběh mohl být o něco košatější. každopádně film může sázet na skvělé obsazení, jemuž podle očekávání vévodí De Niro s DiCapriem. Jejich přestřelky patřily k vrcholům a sálala z nich doslova hmatatelná antipatie. Ženské části ansáblu vládla Ellen Barkina nebylo to jen pro to, že tu de facto neměla konkurenci. Vedle DiCapria zaujme i řada tehdejších mladých pušek. Kupříkladu Carlu Gugino jsem skoro nepoznal a pobavili i Eliza Dushku coby ošklivé kačátko, či Tobey Maguire v roli rokenrolového páska. 80% ()

Galerie (76)

Zajímavosti (19)

  • Ve scéně po vítězství Carol (Ellen Barkin) ve střelecké soutěži je možné zaznamenat, že Pearl (Eliza Dushku) nemá nasazené brýle. Hned v dalším záběru je však má. (bfa)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno