Anna ze Zelených vršků

(TV film)
  • Kanada Anne of Green Gables (více)
všechny plakáty

Na prelome storočia sa rozhodnú vziať do svojho domu sirotu. Matthew a jeho sestra Marilla sú však tak trocha zmätení z toho, keď im namiesto chlapca pošlú dievčatko. Jej meno je Anne Shirley a hneď v prvých minútach je celkom zreteľne vidieť, že je to dievča s mimoriadnou fantáziou a netradičným pohľadom na svet. Len náhodou sa Marilla rozhodla nechať si Annu v dome, aj keď Annin spôsob myslenia a snívania je Marille a jej pragmaickému mysleniu vzdialený. Netrvá však dlho, kým sa Anna novom prostredí udomácni a kým si Marilla uvedomí, čo Anna do jej života môže priniesť... (oficiální text distributora)

Sofia_Straw

K Anne Shirleyovej sa vraciam roky. Už ako malé dievča som hltala knihy, neskôr i miniseriál. Anna i niektoré ostatné postavy v tomto spracovaní akoby "vyšli" z knihy. Málokedy sa podarí stvárniť knižné dielo s takým citom. Verím, že knihy o Anne Shirleyovej sa v budúcnosti ešte dočkajú "iného" spracovania, pretože táto postava si ho zaslúži presne tak ako knižné predstaviteľky diel Austenovej či Bronteovej. ()

athena07

Tohle jsem poprvé zahlédla v 15 letech a vím, že od té doby mi to leželo v hlavě, ten humor, citlivý příběh, nádherná krajina a hlavně mrkvička Anna. A pak asi po 8 letech jsem znovu zahlédla kousek v televizi a řekla jsem si, to musím mít. Sehnala jsem si všechny díly a koukám na ně každý rok, když dostanu chuť. Annu jsem si tak oblíbila, že jsem si přečetla i knihy, které jsou hezké, ale Megan Follows je ta pravá Anna. ()

tron

„Mohla by si mi povedať, aký je v tom rozdiel?“ – „Obrovský!“ Roztopašná, ryšavá, knihy milujúca a úprimná sirota Anna, ktorú si „omylom“ adoptuje dôchodcovský pár súrodencov, je skvelá postava. A skvelý seriál. Okrem atmosféry dávnej doby zaujme psychologicky prepracovaný scenár a herecké výkony Megan Follows (v úlohe Anny Shirley sa následne vrátila ešte niekoľkokrát a vždy som bol pri tom) a jej pestúnov Colleen Dewhurst a Redfordovho chránenca Richarda Farnswortha. Ten toho nikdy veľa nenahovoril a v r. 2000 zomrel tak, ako žil: potichu a skromne. Anna im síce veľa fyzickej sily na farmu nepriniesla, ale radosti a nového elánu do života áno. K tomu krásna výprava (magický príchod na statok v zovretí rozkvitnutých čerešní). Cítim potrebu vyjadriť sa ešte k jednej veci. Možno i pod rúškom nostalgie mnohí z nás Annu zo Zeleného domu vnímame ako seriál, ale ono to nie je príliš presné. Prvá "séria" je vlastne skôr cca 3-hodinový TV film rozdelený na dve časti a druhá séria (ktorá vznikla len dva roky po prvej) má len 4 diely, takže je to skôr televízna mini-séria. ()

piskotnik21

Som veľký fanúšik knižnej predlohy o Anne. Musím povedať, že dejovo sa mi páči viac príbeh vykreslený Lucy Maud Montgomery-ovou. Inak tento seriál nemá jedinú chybičku. Megan hrá Annu úžasne, Gilbert je aj v seriály taký, ako som si ho predstavovala v knihách...očarujúci :) Nádherná hudba, krásne scenérie, prepracovaný scenár a najmä Anna a Gilbert robia z tohto seriálu kúzelné dielo, ktoré pre mňa nestratilo niž zo svojej krásy ani po rokoch. Jedinečné! ()

laik_60

Film - výborná adaptácia knihy. Príbehy Anny hltala moja sestra, moja mama, neskôr trocha aj ja) ale najmä dcéry a dnes už aj vnučky. Výkony hlavných protagonistov (dovtedy aj od vtedy pomerne neznámych hercov) boli výborné. Film sršal mnohými vtipnými dialógmi ale aj peknými obrázkami o dobe a krajine, o ktorej sme počuli a vedeli iba z knih. Neváham prideliť 4 b a a aj poriadny kúštik naviac. ()

• Nazberané rukávy vysnívaných belasých šiat, ktoré Anna (Megan Follows) dostala od Mateja (Richard Farnsworth), museli vypchávať papierom. Trvalo to celé hodiny. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)
  • Schuyler Grantová (Diana Barry) musela nosiť počas natáčania čiernovlasú parochňu, nakoľko v dobe nakrúcania mala krátke vlasy. (Raccoon.city)