Reklama

Reklama

Epizody(6)

Před šedesáti lety byl osvobozen největší koncentrační tábor, v němž zahynuly miliony lidí. (Česká televize)

Recenze (62)

mchnk 

všechny recenze uživatele

Ve zkratce bych to nazval "Návod, jak co nejrychleji povraždit co nejvíce lidí." Odporná politika nacistů v plném světle. Naprosto precizně připravený napůl hraný dokument, který ti 100% otevře oči v tom, o co tady vlastně šlo. Nejen vraždy, ale také korupce, hierarchii vězňů a přímé výpovědi přeživších. ()

fleker 

všechny recenze uživatele

no, tak jenom takovej menší úryvek z muzikálu Osvětim kterej teď dávám do kupy....v řadě zasebou... aríjský kluci dou... moc se tím nepářou... v rytmu pochodujou... a ikdyž zvedaj ruce... nikdo se nehlásí... no asi proč asi... no asi proč a si?... ten s knírkem pod nosem... jen toho poslouchej... ten je fajnovej... jo ten je libovej... za hory za doly ... postaví tábory... plynový komory... barevný fábory... za dobrý chování... a taky pro štěstí... dostaneš tetování... na pravý zápěstí... a všichni zvedaj ruce... nikdo se nehlásí... no asi proč asi... no asi proč a si?... až žlutý sluníčko... připnou ti na tričko... tak se moc neraduj,... a rači upaluj... protože právě dnes,... bude se kácet les,... přijede mercedes,... přijede rudolf hess... a pak chytnou se,... s adolfem za ruce... maj z toho vánoce... maj z toho poluce... a všichni zvedaj ruce... nikdo se nehlásí... no asi proč asi... no asi proč a sí?... (-hlasy v pozadí- židovský sbor: "máme málo jíídla, máme málo jíídla" ; adolf hitler sólíčko: "za chvíli z vás budou..knofliky a mýdla") ()

Reklama

Compadre 

všechny recenze uživatele

Nejlepší dokument o nejhororovějším koncentráku jakej existoval. Sice neukazuje nic extra nového, ale natočen je výborně. Nejpůsobivější jsou rozhovory s přeživšími vězni..to fakt zůstává rozum stát nad tim, co ti lidé tam museli prožít. Hnus nehoráznej. Těm, co tvrdí, že holokaust neexistoval, bych tohle pouštěl 3x denně. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Absolútne autentické, historicky verné a skvelé dielko, ktoré má bohatý prínos z hľadiska dejinnej hodnoty. Je neuveriteľné, koľko toho sa ešte môžete dozvedieť o v podstate otrepanej téme zvanej „Osvienčim“ a to len vďaka svedectvám priamych svedkov a účastníkov. Prvé veľké poučenie zo seriálu je, že každý z nás sa možno za daných okolností mohlo stať nacistom, či už pod tlakom alebo dobrovoľne strhnutý mocou, že „teraz môžem robiť niečo, čo som nemohol a úplne beztrestne.“ Je zaujímavé ale sledovať všetky národnosti, dokonca aj tie utláčané, že aj tieto často boli pyšné a nadradené. Churchill raz povedal: „Prečo by sme sa my Angličania mali hanbiť za nadradenosť, keď my sme v skutočnosti nadradení?“ V tomto dokumente sa dozvedáme šokujúco ale aj to, že dokonca Židia medzi sebou navzájom mali pocity nadradenosti a že nemeckí Židia si mysleli, že sú niečo viac ako tí poľskí. Nadradenosť teda nie je iba doménou Nemcov. Je to niečo, čo má v sebe asi každý národ a takmer každý jednotlivec, povyšovať sa nad druhého. V prípade vojny sa potom ľahko ospravedlňujú zverstvá, ktoré sa stali aj na strane víťazov. Skvelé sú tu svedectvá dokonca aj od slovenských občanov, kde môžeme vidieť starčeka, ktorí vôbec neľutuje, čo sa Židom stalo, že si to vlastne vo všeobecnosti zaslúžili. Keď to porovnám so súčasnosťou, ak by prišli dnes podobné podmienky, nebola by väčšina s radosťou vykonala niečo podobné Cigánom? Nakoniec tu vidíme aj Židov, ktorí po oslobodení prenasledovali Nemcov a takisto ich bez súdu zabíjali a jediná ľútosť? Že ich nepozabíjali ešte viac. Dostávame úplne nové informácie, keď napríklad zistíme, že v Osvienčime bol dokonca verejný dom. Summa summarum, človej je proste už taký tvor, náchylný zneužívať moc podľa toho, ako mu to situácia aktuálne a pokiaľ možno beztrestne dovolí. ()

TommyLeeJape 

všechny recenze uživatele

Pokud máte o koncentračních táborech (zejména teda o Osvětimi) něco nakoukáno nebo načteno, tak se v podstatě nedozvíte nic nového, ale i přesto je to moc dobře poskládaný dokument o událostech na které by se nemělo zapomínat. Celé to působí hodně autenticky a mrazivě. S depresivním pocitem, který se dostavil, když jsem Osvětim před několika lety navštívil osobně se to ale srovnat nedá, naštěstí. ()

Galerie (49)

Zajímavosti (7)

  • Jedním z použitých hudebních motivů, který se objevuje na konci každého dílu, je slavná sarabanda Georga Friedricha Händela ze svity označované katalogovým kódem HWV 437. Mimo dalších zazní také v závěrečné části posledního dílu úvodní melodie Mozarta „Requiem“ se slovy „requiem aeternam“, která v překladu do češtiny znamenají „odpočinutí věčné“. (Belsazar)

Reklama

Reklama