Nejkontroverznější film 20. století! Absolutní moc - absolutní zvůle... Slavný snímek Tinta Brasse zpracovává příběh ze starověkého Říma. Zvrácený Caligula (Malcolm McDowell) se neštítí ničeho, aby dosáhl moci, a za jeho panování ovládá Řím zrada, sex a násilí! Otevřené znázornění brutality i erotických scén vyneslo filmu skandální pověst. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

JFL

Prostopášně zvrhlé a operně opulentní dílo nejen ve smyslu, co se finálně otisklo na plátno, ale také z hlediska produkčního pojetí a kolize několika umanutých vizí nabubřelých egomaniaků, kteří se na tomto projektu sešli. "Caligula" pověstně existuje v mnoha verzích přičemž osobně se domnívám, že k docenění všech aspektů tohoto počinu je třeba absolvovat nejdelší dostupnou, 156 minut trvající verzi. Jistě, že je zparchantělá a vulgární a nerespektuje domnělý tvůrčí záměr Tinta Brasse ve prospěch zhůvěřilé nesoudnosti produkujícího zakladatele Penthouse Boba Guccioneho. Ale přesně tím právě že "Caligula" má být. Představuje okázalou velikášskou vizi okázalého velikášství, koroze soudnosti v pozici absolutní moci a nezpochybňované autority. Stejně tak lze žasnout nad blouznivým míšením estetiky moderní opery s brassovským obšournictvím a penthousovou budoárovou pseudo-erotikou. Ve výpravě se snoubí laciná spektakularita s designovou nezřízeností, přičemž součástí dekorací se stávají také živé sochy penetračních performerů, kolem nichž pompézně deklamují herečtí velikáni. "Caligula" prostě zosobňuje nehoráznost ambicí Guccioneho natočit velkofilm pro dospělé, k čemuž si příznačně vybral stejně nabubřelé hovada Vidala a Brasse. Navzdory nafrněným prohlášením oněch dvou pánů ale film zůstává Guccioneho projektem a díky němu také působí tak unikátně nesoudně. ___ Je roztomilé, že se Thomas Negovan coby umanutý fanoušek, příznačně přesvědčený o správnosti svého pohledu, pustil do počinu "Caligula – The Ultimate Cut" (dříve též "Caligula: Orgy of Power"). Zaštítěn představou, že vysmívané a haněné dílo pozdvihne, se jal pomocí počítačových triků vylepšovat výpravu, vyházel explicitní záběry a z dříve nepoužitého materiálu vybral jetí s méně absurdně vyznívajícími výkony. Při tom se dušoval tím, že jeho verze bude oním brassovským režisérským sestřihem podle poslední verze scénáře. Na to mu ale Brass nakašlal a celý projekt zažaloval. Nejedná se tedy o příspěvek adorované kategorii režisérských verzí, ale pohybujeme se v hájemství modování či fan editů, kde jen umanutí fandové odmítají přijmout dílo takové, jaké je jim předkládané. Jinými slovy fajn kuriozita, ale "Caligula" zůstává navždy jen jeden - zparchantělý, fantasmagorický, nesoudný, ale díky tomu také fascinující. ()

Mr.Apache

Kontroverzní, ale velice zajímavý a vzrušující počin. Tinto Brass úspěšně (a odvážně) namixoval historický snímek s pornofilmem. V tomto provokativním duchu pokračoval i při obsazování rolí: V těch hlavních se představují kvalitní shakespearovští herci (Helen Mirren, Peter O´Toole) a ve vedlejších (neboli "rolích na tělo") zase modelky z Penthousu. Tehdejší idol mladých rebelů, Malcolm McDowell, byl pak jako Caligula vyloženě trefou do černého. Tak sympaticky drzé filmy dnes už (alespoň v hlavním proudu) nevznikají. ()

gogo76

Mal som to možnosť vidieť už veľmi dávno na VHS, pravdepodobne kratšia verzia, ale nelákalo ma to. V trafike som nedávno zazrel rozšírenú edíciu, tak si hovorím, že tej krvi a erotiky tam bude viac a jednoducho som zvedavý, čo v tej kratšej verzii nemohlo byť. A už je mi to jasné...Úchyl, Tinto Brass mal radšej točiť čisté porno, pretože sa miestami zdá, že príbeh je tu až na druhom mieste. Často sa stáva, že dialógy sú prestrihávané sekundovými zábermi na "kocúrov" a "chlpaté mačky", čo ma hrozne rozčuľovalo. Od druhej polovice je to miestami nefalšované porno plné orálneho sexu. V týchto momentoch je Caligula vztýčenými penismi úplne zatienený a to ma sralo. Nevadila mi erotika, porno už áno, vadilo mi, že som nedostal dostatočne silný príbeh, krv ani brutalitu akou bol Caligula preslávený. Niečo málo samozrejme dostaneme, napríklad krvavý záver na schodišti je výborný, rovnako ako výkon M. McDowella, ale je to málo. Nevidím veľký rozdiel medzi Brassovým Caligulom a bežným pornom v historických kostýmoch. Slabé tri hviezdy. 50%. ()

viperblade

Zhlédnuta DC (156 minut) verze. Caligula je film, jehož pověst (jeden z nejkontroverznějších filmů všech dob) ho předchází. Po jeho zhlédnutí se tomuto označení ani nedivím. Tinto Brass musel mít v době natáčení koule velikosti kokosů, aby něco takového natočil v koprodukci s USA, a za to mně nezbývá než ho obdivovat. Stejně jako Malcolma, který podal fenomenální výkon, či mladou Helen Mirren (ale byla to kočka!) nebo Teresu Ann Savoy za to, že se nejen nestyděly, ale taky podaly skvělé výkony. Film jako takový mě hodně překvapil - nejen, že se téměř nenudíte (a to má film přes dvě a půl hodiny!) ale zjistíte i něco málo o starém Římě a hlavně něco o Caligulovi samotném a jeho vztahu ke… všemu. K jeho sestře, k senátu, k lidem… tohle není film o těch orgiích, celé je to o tom jednom muži, který byl, řekněme to "jemně", hodně zvláštní. Neumím si představit někoho jiného než Malcolma, znovu opakuji, co on předvedl, to se jen tak nevidí. Caligula určitě není filmem pro každého, ale stojí za to ho vidět. I v případě, že se vám snímek nebude líbit, minimálně na něj nezapomenete, to vám garantuju. 80 %. ()

mchnk

Tinto Brass a Bob Guccione spojili síly a pozvali nás na velkolepou a nádhernou velmi detailní prohlídku pohanského Říma. Precizně zpracovaný obraz římských radovánek i hierarchie vládnoucí garnitury. Vládci, považující sebe sama za polobohy. Ale i sloužící člověk bez identity...otrok i hračka k uspokojení vlastních potřeb. Politika jednoho diktátora se dnes změnila v politiku jedné korporace. Zůstává i zrada. Ta je základem všeho "bratr zabije bratra, který zabil svého otce, který zabil svého syna. Osud." Zvrácené smýšlení, dokázali římští vládci změnit ve skutečnost. Příkladem za všechny je Tiberiovo monstrózní, sexuální panoptikum. Caligula byl odraz nejtemnější stránky lidské duše. Nelítostné děcko, které si hraje s hračkou jménem Řím, a které má občas slabé chvilky. Dejte mu na hlavu korunu a on Vám ukáže, jak si představuje neomezenou moc. Ve své době je rozdělení na dvě verze naprosto logické. Dnes, kdy je porno všude kolem nás, je možné vychutnat slastnou historická podívaná s tímto výborným pornografickým prvkem naprosto dokonale. Malcolm je bez komentáře, svou roli si užil skvostně a zanechal zde jeden ze svých životních výkonů. Nekompromisně realistický film. Toto se v Tobě člověče skrývá...? ()

• Sir John Gielgud, Malcom McDowell a Peter O'Toole se po zhlédnutí konečné verze pokusili distancovat, nicméně jejich jména v titulcích zůstala. (Karlos80)
  • Americká asociace filmů zařadila snímek do kategorie X. (Zetwenka)

3D remake Caliguly

3D remake Caliguly

30.01.2010

Zdá se, že Tinto Brass je pořád ve formě. Otec, či spíš dědeček italského erotického filmu (nar. 1933), oznámil, že se nebojí pokrokových technologií a jeho následující přehlídka dámských pozadí nás… (více)