Reklama

Reklama

Velké nesnáze v Malé Číně

  • USA Big Trouble in Little China (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jack Burton: užvaněný, velkohubý, umolousaný hejsek a řidič milovaného kamionu, který se neochvějně plouží do náruče San Franciska. Kuriózní spojení toho nejlepšího (a nejhoršího) z Johna Waynea a Indiana Jonese v jedné osobě vyhraje sázku nad restauratérem Wangem. Aby se ujistil, že mu Wang nepláchne, Jack svolí, že jej zaveze na letiště, kam přilétá Wangova snoubenka. Než by vypečená dvojice řekla štandopede, Jackovi ukradnou náklaďák, Wangovi snoubenku a na krku budou mít naráz nejen čínskou mafii, honosící se bohulibým názvem Vládcové smrti, ale také trio čarodějných mordýřů, Bouří, a především – více jak 2000 let starého démona Lo Pana. Ten potřebuje ke svému plnokrevnému vzkříšení právě Wangovu zelenookou snoubenku… Výrazná tvář a veterán amerického žánrového filmu, John Howard Carpenter (Přepadení 13. Okrsku, Halloween, Mlha, Útěk z New Yorku), hudebník, scenárista a režisér, minulý rok oslavil 70. výročí. Při dané příležitosti Česká televize začala výrobu nového, kvalitativně odpovídajícího dabingu, Velké nesnáze v Malé Číně (1986). Hororovou komedií Carpenter utnul období, kdy se věnoval vážnějším (a váženějším) produkcím typu Věc či Starman, a vrátil se ke svým kořenům, datovaným až ke sci-fi komedii Temná Hvězda. Inspirací pro natočení Velkých nesnází v Malé Číně byly vyšinuté hongkongské kung-fu snímky typu Xin shu shan jian ke anebo účelově triviální fantasy a komiksy á la Flash Gordon. Výroba Carpenterova v pořadí devátého – a v té době jeho nejdražšího – kinofilmu se od počátku potýkala s problémy. Studio 20th Century Fox, coby „továrna na sny“, a Carpenter, coby vizionářské individuum, se vzájemně nedokázali sladit. Zároveň se na scénáři podílelo hned několik autorů a text byl ustavičně přepisován. Velikášské natáčení s přemírou speciálních efektů, extravagantních kostýmů a rekvizit pak mimo jiné zápolilo, aby bylo dokončeno dříve než ve stejné době natáčené Zlaté dítě, jimiž Paramount Pictures chtělo Carpenterovu opusu konkurovat... Určitou měrou bezděčně vznikla opalizující „kinematografie atrakcí“, která se publiku předvádí a vábí jeho pohled opojnými lákadly, aniž by se přitom omezovala na logické, soudržné a hodnověrně působící vyprávění, jak je obyčejně u Hollywoodu zvykem. Ačkoli je dnes snímek zařazen do zlatého fondu americké kinematografie a mezinárodně nese pečeť kultovního díla, dobově se toto akční fantasy utržené ze řetězu setkalo s vlažným přijetím. Zisky ze vstupného nadto nedokázaly ani zdaleka dorovnat produkční výdaje a film skončil v hluboké finanční ztrátě. Následující Carpanterovo tvůrčí období proto značilo návrat k nezávislým či minoritním produkcím, z nich vzešly neméně originální horory jako Vládce temnot, Jsou mezi námi a Ve spárech šílenství. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (365)

Deimos 

všechny recenze uživatele

DivX/// Obsazení 4/10 Děj 5/10 Hudba 7/10 Efekty 7/10/// +občas zábavné, poslouchatelná hudba, některé efekty -na filmu je znát jeho stáří, občas už nudí, dialogy mě neohromily/// Je to číčovina. Jako děcko jsem to překous, ale divím se, že z toho nemám žádné vedlejší následky. Dnes mě to více nudilo než bavilo ( i když Russell nebyl špatnej) a zdřívějška jsem si pamatoval jsen pár scén, což taky o něčem svědčí./// Celkem 55%/// ()

honajz 

všechny recenze uživatele

V rámci žánru je to vysoký nadprůměr. Viděl jsem film po letech znovu a pořád drží v napětí, má své kouzlo, skvělé hlášky (některé řečené dokonce jen tak mimochodem nebo bokem, že si jich hned člověk nevšimne, dvě hezké herečky, dostatek magie i soubojů (pravda, ty nejsou na běžné hongkongské úrovni, ale ujdou), a hezké je, jak se nebere vážně. Třeba drsný hlavní hrdina zjistíme, že až tak drsný není a občas dělá chyby a jeho drsňácké hlášky s rtěnkou na puse jsou příjemně a přirozeně komické. Navíc celá ta parta působí neuvěřitelně přirozeně a sehraně, o čemž se některým současným buddie filmům mže jen zdát. ()

Reklama

ConanVJ 

všechny recenze uživatele

Parádní akční komedie se spousty vtipných scén, skvělými hláškami a nezapomenutelnými efekty 80. let mě k sobě vždy připoutá když se na ní dívám. Je zde spousta akce, která se mi hodně líbí. Fantasy prvky jsou zde pěkně vmíchány a vůbec to neni špatný. Pro mě jeden z nejlepších filmů Kurta Russella. Filmek patří k mému osobnímu fondu 80. a 90. let a vždy se na něj rád podívám. Za mě jasných 100% :) ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Říká se že dostat se v nějakém velkém městě do čínské čtvrti je jako dostat se do jiného světa. Že se to říká asi slyšel i John Carpenter... jenže s vyšinutostí sobě vlastní to vzal tak trochu doslova - a udělal z ní fantasy svět, ve kterém se zběsile mlátí mafiánské gangy s démony, po večerech obětují zelenooké pany temným bohům, každý seschlý stařík si tyká s čaroději a i vyjukaný klučík z restaurace umí létat. A k tomu tam mají zhruba 60 různých druhů pekla. Takže se pak nejde moc divit že, když se do tohoto všeho namočí úplně obyčejný, nechápající a trochu buranský řidič náklaďáku, a co hůř mu ten náklaďák ukradnou, tak se trochu naštve a chce všem dát po hubě. Taková přesdžková od Kurta Russela, to je vždycky hezká podívaná - ale i tady film klame tělem, Kurt je za ňoumu co nejen že nic nechápe, ale k tomu je i v boji většinou jen ten hláškující vtipálek vzadu, zatímco drátůplnou akci obstarávání ostatní. Což taky jde, Kurt je sympaťák a táhne tuhle fantasy-komediální frašku dopředu silou vůle i přes zmateně ujetý děj s logickými krátery, i přes haprující zábavnost a mírnou zdlouhavost. Protože ani "WTF?!!" si nikdo nevydrží říkat věčně a když už to neudrží akční scény, tak se pomalu ale jistě vkrádá nuda. 6/10 ()

Asia_Power 

všechny recenze uživatele

Pokud některá z Vás milé slečny a paní jste výstavní kus a k tomu se pyšníte zelenejma bulvama a to i bez kontaktních čoček, můžete se spolehnout, že se Vám do kalhotek bude chtít nabourat přes dva tisíce let starej čaroděj Pan Lo. Ten sám o sobě umí jedno pořádné kouzlo a jinak velký H a malé o , takže potřebuje na ochranu svého seschlého těla tři bratry ve slamákách co maj jak svaly tak čáry a když se zrovna nenafukujou k prasknutí tak i nějakou tu prdel dovedou nakopat. JENŽE !!! Na straně dobra je pán z kurtů Russel a spolu s kámošem co umí kung a fu k tomu jde zachraňovat rovnou dvě zelenooké nádhery, jelikož se jim s kámošem chtěj do kalhotek nabourat dřív. Kdo koho nakonec vojede je tedy hlavní zábleptka filmu a i když je to strašlivá pitchovina, tak je to zábavnější než by se zdálo a nezbejvá než doporučit všem co mají rádi takzvané vypínáky, kde divák sedí na šunkách, žere Chio chips a nemusí myslet na to co se ve skříňce na trubadúry odehrává protože je to prostě RELAX. ()

Galerie (99)

Zajímavosti (25)

  • V počítačové hře „Mafia II“ se na tento film odkazuje. Pokud hráč vytáhne zbraň na ulici před gangsterem, gangsteři reagují stejně a v čínské čtvrti toto doplní hláškou: „Netahej velké problémy do Malé Číny.“ (Nick321)
  • Choreografii bojových umění sestavil James Lew. V malé roli si ve filmu také zahrál. (Rominator)

Související novinky

John Carpenter chystá návrat

John Carpenter chystá návrat

03.08.2008

Hororová legenda John Carpenter, tvůrce filmů jako Halloween, Věc nebo Velké nesnáze v Malé Číně, poslední dobou pracuje především pro televizi (jeho příspěvky do série Mistři hororu patřily k těm… (více)

Reklama

Reklama