Před úsvitem

• USA Before Sunrise (více)

Mladý Američan Jessie, který cestuje po Evropě, se ve vlaku z Budapešti do Vídně náhodou seznámí s francouzskou studentkou Celine. Cesta je dlouhá, Celine půvabná, a tak ji Jessie osloví a dají se do řeči. O několik hodin později si stále ještě povídají. Ač jsou každý jiný, mají si stále co říci a ani jeden z nich nechce, aby ta nečekaně kouzelná chvíle skončila. A když vlak dorazí do Vídně, přemluví Jesse dívku, aby odložila svou cestu do Paříže a vydala se s ním do ulic Vídně, kde jejich rozhovor pokračuje a přerůstá ve vášnivou romanci plnou krásných a pro oba nezapomenutelných chvil. Když pak přijde těžký čas rozloučení, slíbí si, že o půl roku později se znovu setkají. (TV Nova)

Liznic

Dokonalé, nádherné, přirozené... Přemýšlel jsem, buď jste někdy něco takového zažili nebo zažít chcete nebo to jde zcela mimo vás. Já něco podobného prožil, ale o to tu teď nejde. Mluví ze mne melancholická nálada vyvolaná perfektním diváckým zážitkem. Hawke a Delpy jsou neuvěřitelně přirození, jako by ani nehráli. Kamera kolikrát staví na dlouhých a téměř statických záběrech a vůbec všechno je takové... pomíjivě krásné. Možná jsem přišel o koule a je ze mne třináctiletá holka z dědiny, ale ten film byl krásnej! ()

KRYSIOPICE

Paříž jako prostředí pro romantické slaďárny už byla ohraná. Tak se Linklater uchýlil k Vídni s nadějí, že nikdo nepostřehne starou šablonu. Oba vedou rádoby inteligentní konverzaci. Ve skutenosti je to monolog povrchních pseudofilozofických keců. prostě kýč dodatek: celou dobu tam zvani neco o soudovosti a platonicke lasce a nakonec si to rozdaji v parku na trave po flasce vina jako 2 houmelasaci ()

Dado

Moje prvé a donedávna jediné stretnutie s Linklaterovou scenáristickou prácou (Chlapčenstvo) nedopadlo práve najideálnejšie a aj preto som sa „Before“ trilógii veľmi dlho vyhýbal. Akékoľvek obavy sa však napokon ukázali byť zbytočné. Postaviť pútavý film na nekončiacom rozhovore je na prvý pohľad úlohou hraničiacou s utópiou a ani Pred úsvitom pochopiteľne nesadne každému. Sympatická ústredná dvojica, v ktorej mi popri skvostnej Julie Delpy nevadil ani môj „obľúbenec“ Ethan Hawke, si ma však svojimi dialógmi a vzájomnou chémiou dokázala získať takmer okamžite a ich potulky zdanlivo obyčajnou nocou mi predostreli vskutku neobyčajný filmový zážitok. A hoci prvotné nadšenie po čase mierne opadá a na povrch vyjdú isté neduhy (výstupy vedľajších, väčšinou bizarných postáv sú trochu zbytočné a niektoré myšlienky hlavných hrdinov občas „zašuštia papierom“), pozitívne dojmy i naďalej zostávajú silné. Poznámka pod čiarou: Hoci ide o konverzačnú snímku, možno najpamätnejšou scénou je paradoxne počúvanie hudby v obchode s platňami, počas ktorého nepadne jediné slovko. (85%) ()

Lachtaan

Žádnému fanouškovi konverzaček by neměla uniknout tahle neprávem trochu polozapomenutá romance, jejíž příběh by chtěl zažít snad každý z nás. Možná se v ní semele mnoho věcí, co se jen tak nikomu v reálu nepoštěstí, té milé mladé dvojici ale prostě chcete fandit. Na Jessieho místě bych se totiž zakoukal taky okamžitě a nechtěl, aby ta noc nikdy skončila. [viděno na HBO Max 10.12.2022] ()

GrooveJump

Tak to opravdu ne! Ve filmu je Ethan Hawke pro mě absolutně nesympatický slizounek a mám pocit, že bych mu asi nesežral ani pozdravení. Julča zas vypadá jako tralalačka, denně přešlapující z knihovny do čajovny. To vše se děje v kabátu průměrných dialogů a ještě k tomu všemu v germánském městě, kde všichni perfektně ovládají angličtinu včetně bezdomovců a cikánek, věštících z ruky. Tak se mi narodil největší divácký omyl letošního jara. Druhou hvězdu zachránil klubík, ve kterém sem shodou okolností, také byl,. Škoda jen, že tam nebyl ten samý barman. Vzal bych si od něj flašku vína a adresu :-). ()

Zdeňka

Osobně se přiznávám, že já bych tu odvahu vystoupit s cizím mužem v cizím městě nejspíš neměla - možná kdybych cítila to co hlavní hrdinka tak ano, ale to se opravdu musí cítit... Procházka noční Vídní s plno ne tak úplně zodpovězenými otázkami, na které se budete sami sobě snažit zodpovědět a dojdete k tomu (tedy já jsem k tomu došla), že na spoustu nemáte a ani neznáte (možná nechcete znát) odpověď. Film mě o něco zase obohatil a přidal mi další nápad, co bych chtěla v životě prožít - noční myšlenkovou procházku nějakým krásným městem. ()

lennyd

Normálně by se asi francouzská studentka Celine a mladý Američan Jesse nikdy nesetkali, ale osud chtěl, aby oba cestovali stejným rychlíkem z Budapešti do Vídně. Jessemu odlétá z Vídně letadlo až za 14 hodin, a podaří se mu přemluvit Celine, aby mu dělala společnost při procházce po noční Vídni. Postupně zjišťují, že spolu mají mnohem více společného, než by byli ochotni připustit ... Řekl bych, že pro mne je tento film asi tím nejromantičtějším filmem všech dob (ano, více než Titanic, Láska přes internet, nebo kterýkoliv jiný). Mnohahodinový rozhovor obou představitelů mne skvěle bavil, a (stejně jako oni) jsem chtěl, ať jejich noc trvá věčně. Rejpalové si sice své najdou (všichni Vídeňáci mluví plynule anglicky - barman, věštkyně či básník-bezdomovec), a Vídeň asi není to nejromantičtější místo na světě (ale některá místa znám více než dobře, třebas přes most, kde potkají herce, chodím docela často) - nicméně romantické jiskření mezi hlavními hrdiny to všechno dokáže vynahradit. O herecký výkon Ethana Hawkeho jsem strach neměl, ale Julii Delpy jsem zatím viděl pouze v její interpretaci Čachtické paní, a tam mne moc neoslovila - o to víc jsem byl překvapen jejím pojetím živočišné Francouzky. Prostě paráda.. ()

progression

Hodně netradiční romance, spíše taková "pěší road movie" po Vídni vyšperkovaná hodně zajímavými rozhovory na nejrůznější témata. Mezi ústřední dvojicí na začátku možná dost odlišnou to díky tomuto inteligentnímu sbližování a odhalování svých niter prostřednictvím rozhovorů a "slovních her" začíná hodně zajímavě jiskřit. Přiznám se, že při prvním shlédnutí mne to ještě tak neoslovilo, až později. Tato stavba příběhu i vývoje vzájemného vztahu se režiséru Linklaterovi opravdu povedla a významnou měrou k tomu pomohly i povedené záběry zajímavých vídeňských zákoutí, což je vlastně ten "třetí herec". Hodně vzdáleně mi film připomněl "Madisonské mosty" nebo "Once", které patří k mým "srdcovkám". Takže jsem se na pokračování příběhu těšil - měl jsem to štěstí, že jsem jednotlivé díly trilogie viděl v tom správném pořadí podle záměru režiséra. Po pravdě řečeno na konci filmu jsem ústřední dvojici fandil, aby ten otevřený konec měl ještě pokračování, i když jsem o jeho existenci tehdy samozřejmě nevěděl... ()

Tomesh

Nejdojemnější lovestory, co jsem kdy viděl. (díky Bárte:). Přenádherná romance. Mladý muž a krásná žena, kteří se potkají ve vlaku z Budapešti do Vídně a stráví spolu nádherný čas. Vědomí konce je na tom to nejkouzelnější. Raději jeden takový den, než desítky nudných let. ()

Natabar

Roztomilé, příjemně civilní, prosté patosu a očekávání happyendu, ale přesto se nemohu zbavit pocitu, že se z tohoto materiálu dalo vytřískat víc. Každopádně první letmé a nesmělé (rádoby nenápadné) okukování při poslouchání desky v obchodě či telefonování v restauraci si budu pamatovat. ()

Brandon

Čistě konverzační film dvou mladých lidí, kteří se seznámí ve vlaku a stráví spolu necelý jeden den ve Vídni. Nuda? Ani v nejmenším. Je fascinující, jak si mají každou minutu co říct, jak tlachají o zcela běžných věcech, jak se poznávají, jak mezi nimi létají "nenápadné" jiskry a přitom jsou si vědomi toho, že to před úsvitem skončí. Skončí? :-) ()

Linka2

Ten film má prostě zvláštní kouzlo. Děj není nijak vyhrocený, je spíše poklidný a posouvají ho dopředu docela zajímavé rozhovory o všem možném. Možná je trochu sentimentální a trochu melancholický, i když to může být jenom můj pocit. Pro mě nejlepší scény jsou na ruském kole, v obchodě s hudbou a v noci na louce. Je to odpočinkový klidný film, který někomu může přijít až moc romantický :)) ()

dANo

Tak toto sa fakt podarilo! Chémia medzi Ethanom Hawke-om a Julie Delpy fungovala bezchybne a tak sledovanie tohoto jednoduchého romantického príbehu, kde v podstate vystupujú len 2 postavy, bolo záživné a krásne. Ako obyčajný divák som prežíval tých 14 hodín spolu s nimi a tým by som sa chcel poďakovať pánovi Linklaterovi za tento neobyčajný zážitok. Už teraz sa teším na voľné pokračovanie, lebo Celine a Jesse sa proste ešte musia stretnúť pred súmrakom. :o) ()

nevermore

Vášnivá a inteligentní romance byla tak vášnivá a tak inteligentní, že byl film jako celek k uzoufání.. Chtěl bych vyzdvihnout město ve kterém se příběh odehrává, celá výprava se mi moc líbila a po této stránce opravdu nemám výhrad. Průser přichází s hlavními postavami a oduševnělými výplody jejich mozků (prostě scénář). Nenamalovaná, nečesaná rozevlátá (jinými slovy "přírodně krásná") Francouzka a Američan s mastnou ofinkou štramáckého účesu, která mu věčněcloní oči, a světáckou bradkou rozvíjejí dialogy na nejednu pitomost. A že to jsou pořádné pitomosti, schovávající se za na nic si nehrající (spontánní) a přitom inteligentní, unikátní (ale hlavně inteligentní! ) (vášnivý) rozhovor. No a ještě jednou pro sichr: inteligentní. Těšil jsem se na film a dlouho ho vyhledával, ale absolutně nenaplnil potenciál, který je avizován v anotaci. Toho co jsem očekával, jsem dostal tak 40%. Jak už jsem řekl: místo a celková "trasa" filmu - bezvadná. Ale možná ti herci neměli otvírat pusu a pouštět ven tu inteligenci. Tu vášnivou a inteligentní romanci. Pseudointelektuální bezmála hodinu a půl trvající rozhovor mě minul. Možná příště. 45% ()

Narya89

Tenhle film mě zaujal už teda před delší dobou, ale pořád mi přijde svým způsobem jedinečný. Dva lidi, který mají určitý vymezený čas se prochází po Vídni - zdánlivě triviální, ale přitom film mě nepřestal ani na chvíli bavit. Rozhovor je zábavný, místama až filozofický...Julie Delpy je upřímná a přirozená a Ethan Hawke zas strašně cute:). Co víc si přát, než zaujmout v takhle jednoduchym stylu takhle moc jen samotnýma dialogama. Geniální scéna s "telefonem" v restauraci a ta báseň, kterou si doteďka pamatuju - Don't you know me?Don't you know me by now? ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (více)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!