Před úsvitem

• USA Before Sunrise (více)

Mladý Američan Jessie, který cestuje po Evropě, se ve vlaku z Budapešti do Vídně náhodou seznámí s francouzskou studentkou Celine. Cesta je dlouhá, Celine půvabná, a tak ji Jessie osloví a dají se do řeči. O několik hodin později si stále ještě povídají. Ač jsou každý jiný, mají si stále co říci a ani jeden z nich nechce, aby ta nečekaně kouzelná chvíle skončila. A když vlak dorazí do Vídně, přemluví Jesse dívku, aby odložila svou cestu do Paříže a vydala se s ním do ulic Vídně, kde jejich rozhovor pokračuje a přerůstá ve vášnivou romanci plnou krásných a pro oba nezapomenutelných chvil. Když pak přijde těžký čas rozloučení, slíbí si, že o půl roku později se znovu setkají. (TV Nova)

angloumene

Možná je to tím, že mi hlavní postavy byly dost nesympatické. Možná je to i tím, že mě prostě nebavila ta do očí bijící zaškatulkovanost jejich charakterů (rozuměj přemýšlivá francouzská mladá dívka a odvážný mladý a nespoutaný Američan)... No a teď si představte, že se spolu baví a celou dobu říkají, že ačkoliv během jejich setkání vzplane silná vášeň, vlastně o nic nejde, protože jejich vztah by zvadl jako jarní kvítí... No měli pravdu a stejně takový je i film. ()

derryl

Jeden americký "vidlák", jedna půvabná žena z Paříže a město všech měst Vídeň - to vše jednu noc. V některých chvílích je "amík" dosti urputný a otravný (a s mastnými vlasy) a Francouzka příliš manipulující. ()

Rozjimatel

[4,5*]     "I have never been anywhere that I haven't been."     Romantická dráma, celá založená na inteligentnej konverzácii, s výrazným puncom autentickosti. Milujem takéto minimalistické filmy, nakrútené za 2 týždne, v ktorých sa postavy len tak prechádzajú a pritom sa rozprávajú. Fascinuje ma na nich to, že sú väčšinou omnoho skutočnejšie, majú podstatne väčšiu hĺbku a viac životnej múdrosti, ako tie najdrahšie hollywoodske trháky ("I think that's why so many people hate themselves. Seriously, it's just they are sick to death of being around themselves."). Tentokrát k tomu pocitu prispieva autentické a atmosférické prostredie Viedne a tiež tá bezprostredná prirodzenosť, ktorá vyžaruje z oboch postáv. Obaja herci sú vo svojich rolách výborní - Ethan Hawke s jemnými spôsobmi je na hony vzdialený od predstavy tupého a arogantného Texasana a intelektuálka Julie Delpy je okrem výborného herectva navyše aj ohromne šarmantná. No a tá chémia medzi nimi, tá je priam dokonalá. Výborné je aj to záverečné precitnutie oboch hrdinov.     "Isn't everything we do in life a way to be loved a little more?" ()

Damielka

Tak trochu netradiční romantická komedie, odehrávající se během jednoho dne a noci, která skvěle funguje díky výbornému Ethanu Hawkovi a Julii Delpy a jejich úžasným dialogům. Vy-ni-ka-jí-cí! ()

kapibara

možná trochu klišé, ale i takovéhle věci se v životě stávají-jedna dlouhá noc černá jako vídeňská káva a dva lidé,kteří se neznají,ale to přece vůbec nevadí-kdo nezažil, nepochopí... ()

conery1

Dvaja ľudia, jedno mesto a krásny príbeh. O čom vlastne ? Mladý pár sa stretne vo vlaku, pár minút poklábosia a vedia, že sú ich duše spriaznené. Čo ich spája ? Pocit samoty, potreba lásky a porozumenia. Sú hodení do ringu zvaného život zisťujúc, že v tom ringu neplatia žiadne pravidlá. Tápajúci, ale hlavne hľadajúci zmysel bytia. Dávajúc si navzájom úprimnosť a otvorenosť cítia, že ich život sa napĺňa. " Šukanie " je odrazu nepodstatné, pretože zažívajú skutočný pocit šťastia. " Boh nie je v tebe ani vo mne, ale vtom, čo vzniká medzi nami ". Celá pointa filmu, ale i života je ukrytá v básni, ktorá odznela vo filme: Ó dievča krásnej tváre kvapni slzu do môjho pohára. Pozri sa mi do očí, uvidíš čo pre mňa znamenáš. Som anjel preludu, som vysnený sprievod. Chcem, aby si vedela čo si myslím a nechcem, aby si ďalej hádala. Nemáš tušenia odkiaľ som prišiel, netušíme kam pôjdeme. Plávame v živote ako konáre vo vode. Plávame po prúde a ten nás strháva. Ty držíš mňa a ja zasa teba. Mohlo by to tak byť. Už ma snáď poznáš, už ma poznáš. ()

Sagara

Ak niekedy uvidíte dvojicu v parku venovať sa obscénnostiam, nebuďte hneď pohoršení. Pomyslite na to, že za sebou môžu mať takéto nádherne chvíle. Pre mňa osobne ten najkrajší film o láske EVER. ()

Mikino00

To není film, to je kniha a u té mělo zůstat. Děj nulový, romantika nulová, herci extrémně nesympatičtí a ty hovory co vedou jsou dohromady naprosto o ničem, nic kloudného jsem se z nich nedozvěděl. Nesnáším přemoudřelé intelektuály. Často jsem si přistihl jak se radši dívám z okna, než sleduji film, nic mi přitom neuteklo. ()

Matt Raider

Romantika na vysoké úrovni, neskutečně uvěřitelní herci a pro mě nezapomenutelná scéna s "jako" telefonováním. Úžasné - těším se na další dva díly. (82%) ()

El_Rabbit

Linklaterova trilogie začíná úžasnou, idealizovanou, avšak nenásilnou konverzační romancí. Rozhodně je to trochu pohádkové, ale troufám si tvrdit, že účastníci čerstvě začínajících vztahů si ve spoustě případů pamatují svoje první chvíle právě nějak takto... ()

chessbeer

Ze začátku mi nebyla dívka příliš sympatická, ovšem to se velmi brzo změnilo. Velmi příjemný romantický film, který jsem si vychutnal i v neromantciké-sudetagency atmosféře. Prostě boží. ()

petrskoc

Neuvěřitelně krásné pohlazení po duši, 100 minut čisté, přeslazené romance - ale to vůbec nevadí. Sem tam nějaká myšlenka, občas naivní průpovídky, to k tomu ale vše patří, sic to není žádné myslitelské veledílo. Richard mi zprostředkoval teleport na jiné místo v jiném čase a dovolil být svědkem jedné úžasné noci dvou lidí, kteří k sobě prostě patří. Dlouho jsem neměl po skončení filmu tak hřejivý pocit a upřímný úsměv na tváři. Děkuji a tleskám. A Julie Delpy je setsakramentsky charismatická žena. ()

Ollie235

Krásný romantický příběh, který je sice poněkud idealistický, ale přesto působí nesmírně přirozeně a uvěřitelně. Ať už je to prostředím Vídně či inteligentními dialogy, opravdu mě film bavil a i když v něm v podstatě chybí děj, vůbec to nevadí. Mezi hlavními aktéry to navíc opravdu jiskří a názory, které si vzájemně vyměňují jsou místy opravdu zajímavé. Jeden z nejpříjemnějších filmů, co jsem za poslední měsíce viděl. Silné 4*. ()

Kamas

Vášnivá a inteligentní romance.. tak to je to, co jsem ve filmu nenašla. Nápad věru krásný! Ale.. za mě asi nejvíc nesedl výběr protagonistů, u kterých mi nefungovala chemie, žádné charisma, Julie na mě působila nemastně neslaně. Osobně taky miluju toulky a probírání filosofických témat, ale ne za každou cenu. Jejich rádoby hluboká témata mi přišly plytký a stokrát omletý, jako setkání dvou pozérů, kteří se snaží jeden druhého ohromit hloubkou tématu a získá tím pro druhého body. Chyběly mi emoce, hudba, melodie, která by se táhla dějem a dostala se pod kůži. Za mě byla nejhezčí a nejpovedenější scéna v kabince při poslouchání Kath Bloom. Možná proto, že to byla scén beze slov. Někdy je to jen v očích a pohledem se toho dá vyjádřit mnohem víc, než nekonečným rozebíráním teorií o nesmrtelnosti brouka.. ()

simply

Ze začátku jsem myslela, že film v podstatě bez děje a založený jenom na dialozích mě nebude moc bavit. Ale opak se stal pravdou. Před úsvitem je krásný film, který příjemně plyne. Na rozdíl od většiny romantických filmů jsem věřila i té vzájemné chemii. Jinak Julie Delpy je moc krásná. ()

filipvrbik

Přesně, jak jsem čekal - jednička je daleko nejlepší (sice jsem ji paradoxně viděl, až jako třetí - ale dvojka a trojka jsou jenom kopií a nepřináší nic nového)....Ano, ke konci už jsem se nudil i tady, ale je to takové milé, romantické - ne jak trojka, a nedej bože, jestli bude čtyřka. Zajímavé jsou zejména Hawkovy filozofické rozbory světa, třeba s ostrovem a jedním mužem a devadesáti devíti ženami...Bohužel, jak říkám viděl jsem to až jako třetí díl, takže mi to přišlo neorginální, ale jako dobrý....70% ()

aLPaC

Já na romantické filmy moc nekoukám, protože jich není moc, co by se mi líbily, ale tento určitě patří mezi těch pár. Dokonce ho určitě musím zařadit mezi Top3 romantické filmy, co jsem kdy v životě viděl. Zajímavé je, že jako první jsem viděl třetí díl, což je možná trochu škoda, ale jelikož druhý díl jsem zatím neviděl a ten třetí už před dlouhou dobou (mimochodem tomu jsem dal také 5*, takže netuším, proč jsem tak dlouho váhal se shlédnutím zbytku), takže si ho pamatuju jen matně. No musím říct, že druhý díl si doplním hned, jak budu mít čas. Na filmu se mi nejvíc líbila ta spontánnost, opravdu, jako by to bylo ze života, žádná dramaturgie. Dva nezadaní lidé se seznámí v rychlíku a po úvodním povídání se dívka rozhodne, že místo Paříže vystoupí s mladíkem ve Vídni a prožije s ním jeden nezapomenutelný den a noc. A opravdu to nezapomenutelné je. Dialogy jsou opravdu jak ze života, až na občasné povídání o umění a tak, pár navštíví plno zajímavých míst a užívá si svobodu, volnost a mládí. Samozřejmě vše směřuje k nevyhnutelnému konci, ale nebudu spoilerovat. Přesto konec byl fantastický. Musím pochválit oba hlavní představitele: Ethana Hawkea a Julie Delpy, kteří jsou fantastičtí a chemie mezi nimi je zcela přirozená. No a Richarda Linklatera, který scénář napsal údajně podle svého vlastního podobného zážitku musím pochválit též. Už jsem s ním měl párkrát tu čest a jeho filmy jsou opravdu kouzelné. No a co říci na závěr? Pánové, nebojte se oslovit, pokud k tomu máte příležitost, neznámou holku, která se vám líbí. Co vy víte, třeba se jí líbíte i vy a čeká, že jí oslovíte. Strach a tréma nemá místo. Žijeme jen jeden život a přece nebudete litovat, že jste prošvihli něco potenciálně pěkného jen kvůli vlastnímu strachu. ()

Emo-haunter

Jojo, něco takového jsem aktuálně potřeboval, abych sám v sobě srovnal hezkou řádku jakýchsi vnitřních jevů, které v sobě pociťuji, a ejhle, zjevil jsem se mi tu (lépeji řečeno - objevil jsem) opravdu nesmírně citlivý civilní snímek se skvělým hereckým duem v podobě Hawkeho (který mě už zaujal například v Gattace) a velmi sympatické a krásné Julie Delphy. Ti dva jako by si padli do oka i v realitě, a nejen ve filmu, upřímně jsem si ani nedohledal, jestli mezi nimi něco nebylo i ve skutečnosti, protože jakou neuvěřitelnou přirozeností (ne)hrají, je neuvěřitelné, člověk by si řekl, že je to na jednu stranu úctyhodný herecký výkon, ale na druhou stranu to vypadá, jako by si ti dva doopravdy byli souzněni, zkrátka skvělá chemie protagonistů. Silné konverzace, nad kterými se člověk zamyslí, pečlivý výběr lokací sloužící právě k těm konkrétním rozhovorům, dobré vedlejší postavy mající svůj význam, neuvěřitelná citlivost, uvažování dvou světů, které se na jeden den protly - inu doopravdy jsem nadšen, a těším se na další dva díly. Tohle bych si přál také zažít, i když dá se říct, z určitého úhlu pohledu jsem něco podobného také prožil, ale toto je ještě stokrát silnější. Hranice 4 a 5 hvězdiček, kdy tu pátou jsem nedal jenom proto, jelikož mi k umocnění těchto prožitků chyběl lepší výběr hudby, hraje tu klasická, což není špatně, ale nějaké smutné piano by se tu hodilo mnohem více, a člověka by to dohnalo i k slzám, protože ten film má rozhodně co říct! Na některých místech, kde se taková hudba mohla hodit, bylo místo toho úplné ticho, což mě lehce překvapilo, vždyť ta scéna v posluchárně byla naprosto nádherná, mohlo to jít aplikovat i na dalších místech :) I tak ale není moc co vytýkat, a opět se potvrzuje to, že i komornější snímky s minimalistickou režií mohou být velkým filmovým zážitkem. Pro cynické diváky nedoporučuji, dali by hvězdu za to, že se celý film jen kváká a nic se neděje, pro mě to byla ale citlivá záležitost, která by možná brzy mohla odblokovat moje skryté emoce! :) 8,5/10 ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (více)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!