Před úsvitem

• USA Before Sunrise (více)

Mladý Američan Jessie, který cestuje po Evropě, se ve vlaku z Budapešti do Vídně náhodou seznámí s francouzskou studentkou Celine. Cesta je dlouhá, Celine půvabná, a tak ji Jessie osloví a dají se do řeči. O několik hodin později si stále ještě povídají. Ač jsou každý jiný, mají si stále co říci a ani jeden z nich nechce, aby ta nečekaně kouzelná chvíle skončila. A když vlak dorazí do Vídně, přemluví Jesse dívku, aby odložila svou cestu do Paříže a vydala se s ním do ulic Vídně, kde jejich rozhovor pokračuje a přerůstá ve vášnivou romanci plnou krásných a pro oba nezapomenutelných chvil. Když pak přijde těžký čas rozloučení, slíbí si, že o půl roku později se znovu setkají. (TV Nova)

Martix

Jedním slovem: krása. Je teda pravda, že takový film jistě není pro každého, ale já ho sledoval opravdu jedním dechem. Nevinné seznámení ve vlaku vedlo k neskutečně krásnému dialogu, který doplňovalo zajímavé Vídeňské prostředí. Někdy holt není potřeba tuctu vystupujících postav a přeumělkovaného prostředí k tomu, aby jste natočili tak nádherně realistický film o dvou mladých lidech, kteří k sobě nalezli vzájemné pouto. Nejlepší scéna: přestřelka nesmělých úsměvů v malé posluchárně v obchodě s hudbou. ()

MaxForValue

Jeden krásny, príjemný rozhovor vo Viedni, ktorý môžete počúvať znova a znova a nikdy vás neomrzí Intelektuálna zábava pre dospelých. ()

psiisek

zase budem subjektivna. pacili sa mi zabery na navstevnikov v restauracii. nepacilo sa mi, ako julie delpy dost casto zmurkala ocami. iritoval ma cely jej prejav. ked sa nejako zatvarila, mala som pocit, akoby sa pozerala do zrkadla. neskor ma zacal iritovat aj prejav ethan hawke. stale si hryzol do peri. ()

petite fille

jedna noc mlčania a rozhovorov dvoch ľudí, čo si padnú do oka (a do srdca). nebanálne dialógy o všetkom a o ničom. atmosféra zaľúbenia sa bez prídavku cukru a umelých farbív. treba sa skloniť v uznaní, že ktosi dokáže na plátne niečo také krehké zachytiť. ()

gicous

Nejednalo se o nejpůsobivější filmový den, který jsem kdy viděl, ale zároveň mě Před úsvitem neodradilo od toho, abych sledoval, co se stane s hrdiny před soumrakem a před půlnocí. Film se první hodinu tak trochu slepě holedbá od ničeho k ničemu. Výsledný dojem byl poté ale vylepšen závěrečnou půl hodinou, ve které se diskutují zajímavější témata a nakonec dojde i na upřímnou romantiku. Doufám, že trilogie bude mít vzestupnou křivku vrcholící poprávu třetím dílem. 5/10 ()

Luciee113

Moc pěkný milostný příběh. Až mě doslova překvapilo, že jsem se dokázala dívat až do konce na film, ve kterém se převážně kecá. ()

Petule3

Krasny, fakt krasny. Verim, ze tohle se muze stat kazdemu z nas, jen se k tomu vetsinou neodhodlame. Julie s Ethanem pusobi prirozene, skoro bych verila, ze jsou do sebe zamilovani doopravdy. Temata co probiraji se mi libi moc, celkove to bylo jako realny pribeh, zadne prikraslovani, a to je prave ono. Louceni bylo smutne, ale s obrovskou nadeji, ktera salala z obou, nadeji, ktera umira posledni :).Tesim se na dalsi dil, snad to tvurci nezkazi. ()

DaleCoper

Kvalitní konverzačka kterou jsem ocenil až na třetí shlédnutí. Mimo jiné se dozvíte proč vznikl feminismus. Dobrý důvod proč jezdit vlakem. ()

subic

Vídeň má rád, i když tu z ní zrovna není moc vidět. Ten rozhovor jeho a jí mě po letech nějak už moc nebavil a i moje druhá polovička prohlásila, že nic moc. Tak snižuju hodnocení. ()

PlayEasy

Tak u tohohle filmu jsme pocítili velké zklamání. Myslely jsme si, že tu ti lidi prožijí třeba v parku nějakou pořádnou romanci třeba jako ve filmech The Notebook, ale přitom to byla jenom procházka Vídní což je sice hezké, ale my jsme ve Vídni už několikrát byli, a ještě plná procházka blbých filozofických a nudných blábolů u kterých Ethan Hawke vypadá jako by tomu vůbec nerozuměl a snaží se jenom připojovat, protože ji chce v parku sbalit na sex. Tak tohle je ten slavný film??? Velké zklamání sice nějaké scény byli dobré, ale vetšinou se to táhlo k průměru. 60% Napodruhé už jsme z toho měli o poznání lepší pocit. Sice nejsme diváci, kterým by úplně sedlo tohle filozoficko-romantické povídání, ale tenhle film má rozhodně svoje kouzlo. ()

Blazkowicz

Přesně jak to tady už někdo napsal - bezduché tlachání. Ano, občas se v konverzaci objeví něco vtipného nebo něco s hlubším významem, ale většinu času je to o hovně, protože oba mají v hlavě docela vymydleno. Hlavní dvojice taky není moc dobrá. Francouzka ujde, ale stejně si na ni už v životě nevzpomenu. Už jsem viděl mnohem lepší filmové páry. Celkově nějaká romantika nic moc, tu aby v tom filmu člověk pohledal. 2+* ()

T..oo..M

Aneb jak jeden odhodlaný Američan, při hádce německy hovořícího páru, k sympatické Francouzce přišel. Milá konverzačka z krásného města. ()

JosefTomas

Přestože jde o hodně malý filmeček,díky tomu má své kouzlo. Hawke a Delpy hrají fantasticky a jsou tahoun filmu. Režie i scénář jim dávají vyniknout a příběh, který je sice trochu banální a přitažený za vlasy, je vyprávěn s citem a precizností. Proto působí chytře a pravdivě, dobrá práce. ()

hrumsrt

Existují dva typy lidí, ti kteří mají rádi romantický film jako ze života, kdy nic není snadné, s láskou jsou samé nepříjemnosti a postavy se na závěr musí racionálně a dospěle rozhodnout, a pak druzí, kteří zase dávají přednost zasněným příběhům o pravé lásce, zamilované opilosti, která nenajde vystřízlivění a v níž postavy na závěr třeba zahodí celý dosavadní život, jen aby divák viděl jak spolu skončí, protože to tak právě cítí.. I když obě tyhle romantická podání mají něco do sebe a v každém existuje několik výborných žánrových filmů, tak stejně dám spíše přednost tomu naivnímu příběhu.. Před úsvitem, tedy první díl Richarda Linklatera o dvojici Jessiem a Celine, je příběh jednoho možná osudového setkání.. Ústřední duo se potká ve vlaku při putování Evropou a rozhodnou se, že spolu vystoupí a mají celou noc na to, aby se poznali.. Příběh v němž si dva mladí lidé plní ideálů a představ o životě prožijí jednu z nejromantičtějších nocí ve svém životě, který stráví pouze tak, že budou procházet evropským velkoměstem a povídat si, s tím, že vědí, že oba se druhý den rozejdou a už se nikdy neuvidí. Nabízí se tak jedinečná noc, při níž ať se stane cokoli zůstane to jen mezi nimi a nic nebude mít dohru a ani následky.. A něco tak přirozeného a nenuceného jsem možná nikdy neviděl, a i když sáhnu po něčem snílkovitějším, tak Před úsvitem si budu nadobro pamatovat.. Richard Linklater se tímhle navždy zapsal do výčtu nejlepších romantických filmů. Jedinečný přístup a nápad, který vzešel z vlastní zkušenosti samotného Linklater, pak zhmotnil jen s chodícími herci a kamerou.. Právě možná proto působí všechno tak přirozeně, když scénář nepochybně ve velkém čerpal ze skutečného Linklaterova románku, který sám podobně dříve zažil.. Od naprostých cizinců se duo Jessieho a Celine stávají přes dalekosáhlé povídaní přáteli až nakonec i milenci, a to všechno za jedinou noc. Ovšem vůbec to nepůsobí uspěchaně a skutečně chápete postavy jako takové a proč svůj vztah právě takhle vyvíjejí.. A přitom to není víc než jen dlouhá konverzačka, v níž kromě toho, co si o sobě postavy navzájem řeknou nevíme o hrdinech vůbec nic a přesto oba působí tak přirozeně, jakoby jsem si dovedl představit, že podobně se sblíží kdokoli z nás.. Každý z rozhovorů, který spolu vedou mě fascinoval, jak dlouho dokáží držet řeč i na tolik různých témat, a jak i přes naprostou neznalost toho druhého dokáží správně a citlivě posoudit, co odpovědět, nebo na co se zeptat.. A tohle všechno dovedou do opravdového finále, které se pořád drží v nastavených mezích a ani na chvíli nesklouzne k klišé.. Nevidíte druhý film jako je Před úsvitem. Skoro dokonalá předehra velkého vztahu, který dokazuje jak komplexní a povrchní dokáže zamilování být. A i když trávit hodinu a půl procházkou po Vídni mi přišlo podobně dlouhé jako postavám, z celého filmového zážitku jsem byl emočně značně vyčerpaný.. Stačí tak málo, aby film uměl být dobrý, ale Před úsvitem i přes svojí jednoduchost patří i po více než 25ti letech mezi žánrovou klasiku, která k dokonalosti potřebovala být na závěr trošku více zničující (a to ať radostí nebo smutkem).. Takhle jen nezbývá doufat, že druhý film rozvine příběh ústřední dvojice a nabídne podobně skvělou dialogovou přestřelku. P.S. Vídeň je nejkrásnější město Evropy a Američané udělali více než dobře, že svěřili svůj projekt do nočních krás rakouské metropole. 80% () (méně) (více)

x_ander

Nejkouzelnější na celém Before sunrise je jeho obyčejnost, která mu dodává punc uvěřitelnosti. Co jsem tu tak pročítal, spousta lidí mu vytýká "nesympatikého slizouna" Ethana Hawkea nebo "nehezkou" Julie Delpy. Tuhle kritiku si můžete strčit za klobouk. Before sunrise je kouzelný právě tím, že se náhodu potkají dva obyčejní lidi (tzn. opak hollywoodských hezounků a modelek), kteří spolu prožijou neobyčejnou noc, kterou by jim leckdo záviděl. Je to tak upřímné, je to milé, a ty 4* tomu rád dám. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (více)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!