Před úsvitem

• USA Before Sunrise (více)

Mladý Američan Jessie, který cestuje po Evropě, se ve vlaku z Budapešti do Vídně náhodou seznámí s francouzskou studentkou Celine. Cesta je dlouhá, Celine půvabná, a tak ji Jessie osloví a dají se do řeči. O několik hodin později si stále ještě povídají. Ač jsou každý jiný, mají si stále co říci a ani jeden z nich nechce, aby ta nečekaně kouzelná chvíle skončila. A když vlak dorazí do Vídně, přemluví Jesse dívku, aby odložila svou cestu do Paříže a vydala se s ním do ulic Vídně, kde jejich rozhovor pokračuje a přerůstá ve vášnivou romanci plnou krásných a pro oba nezapomenutelných chvil. Když pak přijde těžký čas rozloučení, slíbí si, že o půl roku později se znovu setkají. (TV Nova)

cesmine

Ukecaná osudová schůzka s cizím člověkem v cizím městě. Tuto krásnou idylku film zpracoval tak přirozeně, až jsem měla pocit, že jsem na té schůzce s nimi. Bohužel pro mě by to bylo rande, ze kterého bych utekla, nebo bych byla ráda, že je mu konec, protože u romantických schůzek není až tak důležité, kde se odehrávají (i když ne, že by Vídeň v tomto podání byla nejromantičtější místo v Evropě), jako spíš s kým, a Jessie je tak strašně otravný americký kluk, že obdivuji Celine za to, že mu vůbec dala šanci. Každé téma převrátí do banální, nebo prostě jen děsně špatné filosofie. Je to trochu ňouma. A když v parku přemlouval Celine k sexu, bylo mi za něj trapně. Ještě si budu muset rozmyslet, zda mě má zvědavost přiměje setkat se s touto dvojicí znovu Před soumrakem, abych zjistila, jestli Jessie trochu dozrál. Tvůrcům každopádně neideálního chlapce odpustím. Film je to příjemný, zábavný a nenucený. A i ňoumové si zaslouží podobně krásné souznění duší. Když je snímek starší než já, tak mu navíc asi ani nejde mít až tolik za zlé, že mu některé věci třeba nepřipadají problematické. Jen má Jessie sakra štěstí, že ve vlaku potkal krásnou francouzsku a ne mě. ()

cab

Netradicni a originalni romance odehravajici se mezi ctyrma ocima a plynouci v dlouhosahlych obcas nudicich dialozich. Snimek na mne zapusobil zcasti a plne rozumim, co tamejsi dvojice proziva a jak tezke je louceni. Na konec mala odbocka k hereckym vykonum. Ethan Hawke se pro me stava panem hercem. Uvidime do budoucna viz Lord of War. Julie Delpy neznam, ale zde byla sympaticky evropska. 65% ()

Tery16

Celý film je vlastně jen rozhovor dvou lidí, a to o všem možném a ne vždy to dává smysl. Dva mladí lidé, kteří se postupně sbližují. Nejraději mám scénu v restauraci. Tenhle film je opravdu originální a nezapomenutelný. ()

wosho

Nikdy jsem neměl moc rád americkou nezávislo scénu,ale u pár filmů se stalo,že jsem jí dal novou šanci,kterou vždy promarnila,naštěstí vždy se občas objeví film co jí u mě zas dá a toto je jeden z nich.Malý,postavený jen na dvou hercích a scénáři kterému stačí pár dolarů a s režisérem,který si nehraje na nic.Film který dokáže chytnout a nepustit.Nikdy! ()

dopita

Sem z toho docela otrávenej. Tenhle příběh měl ohromnej potenciál. Herci jsou v pohodě, režie víceméně taky, ale ten scénář... Já prostě neveřím, že by neznámá dvojice ihned po seznámení vedla tyhle intelektuální žvásty, myslela je vážně a aby pak cit kterej z toho všeho vzešel na konci svorně pohřbili. ()

mutlovka

Tak rádoby hrozně moc intelektuální rozhovor mezi jedním mladým Američanem a jednou mladou Francouzkou, až se mi z toho chtělo chvílemi umřít. Ale přežila jsem díky záběrům mé milované Vídně. ()

Hanys_

Kdybych měl pár korun na natočení romantického filmu, chtěl bych se alespoň z poloviny přiblížit tomuhle Linklaterovu majstrštyku... ()

F.W.Colqhoun

Je to oficiální, jsem dojatej. Sérii Before... jsem dlouho odkládal, přestože mě k ní cosi vábilo - kromě režisérské odvahy stavět romantický film na dvou mluvících hlavách je mi blízké pojetí vztahu jako dialogu, pregnatně vyjádřeném definicí Boha z úst Julie Deply. Máločemu rozumím méně než empaticky mlčícím párům. Before Sunrise mě ovšem dostalo. Jistě, to velké mluvení není vždy nejpřirozenější a celé to má rámec spíš divadelní než filmový, ale i určité nedostatky dávají v rámci celku smysl. Linklaterova vkusná indie romance, nasáklá duchem devadesátek, a není to jen o Hawkových džínách s allstarkami a návštěvách record storů s poslouchacími kabinami, se dokonale protnula s tím, co si z nich pamatuji nejvíce - noční toulky, muchlování v parku, postuberťácké filosofování a puncovanou nevinnost, která se s příchodem '00s možná nejen z mého života kamsi vytratila. Prostě svět před internetem, různými databázemi, možná si to taky pamatujete. Pečetí kvality je výstižně prostá, nicméně vážně působivá Come Here z pera Kath Bloom, o níž jsem do včerejšího večera bohužel nikdy neslyšel. PS Vynález 24-hodinové reality show si mohl Hawkův hrdina Jesse odpustit. ()

SpaceOdyseus

Asi jsem moc velky cinik, ale chvilemi jsem se i nudil. Prosli se, pokecali, pusu si dali. Ale do divadla nesli. Edit po zhlednuti cele trilogie: Zde plati, ze celek je vic nez soucet casti. Cela trilogie je za 5*. ()

jasiska

Tento film sa mi celkom páčil, aj keď mal pomerne pomalé tempo. Diálógy neboli nejak výnimočne originálne a predsa boli inšpiratívne a zaujímavé, možno práve preto, lebo podobné myšlienky sa hlavou preháňajú každému z nás. Obzvlášť som sa pobavila na scéne v kabínke na počúvanie platní - už len za túto "okúňaciu" scénku si obaja herci zaslúžia uznanie ich hereckých kvalít. Zo začiatku sa mi ani jedna z hlavných postáv nepáčila - pripadali mi ako nejakí bohémski pseudointelektuáli, ktorí sa radi počúvajú a rozmýšľajú len nad blbosťami. Ku koncu filmu sa mi obaja nielenže zdali sympatickí, ale Ethana Hawka som priam "žrala":-) A pri záverečných titulkoch som sa pristihla, jak sa priblblo usmievam. Avšak napriek tomu, že tento film bol príjemný, nebol nijak výnimočný. ()

Ynés

konečně někdo vymyslel romantiku bez stupidních hlášek a zamilovaných klišé..v tomhle filmu je hodně pravdy a stojí za to ho vidět několikrát..a uvědomit si,co si ti dva vlastně povídají..a mimochodem Ethan Hawke je pro roli jako stvořený..ps:stojí za to vidět i pokračování Před soumrakem ()

DannyBoy80

Nuda, nuda, nuda, nuda k uzoufání. Kecy, kecy, kecy, blbé kecy. Hawke hraje idiotského američana (který mě celý film kazil, velmi špatný použitý charakter, celý film na přesdržku), který se seznámí s intelektuální francouzkou. Tím to končí, nedostává se ničeho, dokonce ani pěkných záběů Vídně. Jen nechali bordel v parku hov.... Naprosto nadhodnocené. Tento film mě velmi namíchnul, no nic jdu na druhý díl, mám totž dnes masochistickou náladu. ()

ThomasCrown

Na zamilovanie postačí okamih, na prežitie lásky stačí zopár hodín. Náhodné stretnutia sú na živote tie najkrajšie, otvárajú nám srdcia i mysle, vznikajú z nich tie najhlbšie spomienky. Každý, kto zažil niečo podobné, nemôže inak, spomína na najlepšie obdobie svojho života s niekým, koho už zrejme nikdy nestretne. To je však to, vďaka čomu dokážeme prežiť aj ťažké chvíle, keď si uvedomíme, že niekde predsa len existuje naša spriaznená duša, niekde ďaleko je tá, s ktorou sme blúdili snovými uličkami lásky a vďaka ktorej vieme milovať. ()

Piškotka

Film plynul poklidně i přes velké množství myšlenek, názorů a pohledů na svět a právě proto mě obohatil. Sešly se dva odlišné světy. E. Hawke mi od počátku symbolizoval nadrženého chlapa, ale ukáže se, že jeho city jsou mnohem hlubší a opravdovější. Měl zralý a reálný pohled na život, zato mladá Francouzka mi přišla jako naivní, přemoudřelé a rozmazlené dítě, co má patent na absolutní pravdu. Ty její historky se někdy nedaly ani poslouchat. I herečka nic moc na pohled. Bylo to romantické a citlivé podívání, avšak žádná slaďárna nebo Harlequinka:-) ()

Mo.

Romanticky přirozené. Od úvodního setkání ve vlaku, přes první nesmělé oťukávání a postupné otevírání se tomu druhému až po závěrečné rozloučení, všechno je tak nádherně reálné a přirozené, až to přestává být dokonce "jako v pohádce", ale je to "jako v životě". Skoro si říkám, že ústřední dvojice vlastně ani moc nehrála, jen si oba herci řekli, že se budou tvářit jakoby se viděli poprvé a uvidí, co z toho bude. Krásná romance, která dává nenásilným způsobem poznat charekter muže, ženy i vztahů obecně - vše skrze prostý rozhovor dvou lidí, kteří se upřímně snaží vzájemně se poznat . Možná nejlepší romantický snímek vůbec. ()

Itar

Scenáristicky i herecky velmi příjemně civilní film, který je pro mě ekvivalentem kvalitní romantické komedie. Takhle by to šlo! ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (více)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!