Muž, který pronásledoval sám sebe

• Velká Británie The Man Who Haunted Himself (více)

Anglický obchodník Harold Pelham přežije vážnou autohavárii a po rekonvalescenci se vrací do normálního života. Po uzdravení se však začíná setkávat s podivnými náhodami. Byl prý ve čtvrtek v londýnském klubu hrát snooker a dokonce tu vyhrál několik sázek. Ve skutečnosti ale v té době odpočíval na dovolené ve Španělsku. Neznámá kráska mu zase tvrdí, že je jeho milenkou, on však je vzorným a především věrným manželem a také otcem dvou synů. Vývojářská firma, ve které pracuje, se ke všemu potýká se závažným únikem interních informací. Na Harolda je toho zkrátka najednou trochu moc, přece ale musí existovat nějaké racionální vysvětlení... Snímek Muž, který pronásledoval sám sebe režíroval jako svůj předposlední titul klasik ostrovní kinematografie Basil Dearden. Do hlavní role obsadil tehdy nepříliš známého Rogera Moora, který se o tři roky později proslavil coby třetí reinkarnace neohroženého agenta 007 Jamese Bonda. (Česká televize)

A.Beech

„You‘re funny. You‘re never the same man twice“. Brilantný výkon Rogera Moora v hlavnej úlohe tohto dychberúceho psychologického trileru. Moore hral famózne a jako o život (no že mu aj oň teda išlo...). Film som videl v origináli a tak pri poslednej rozuzlujúcej scéne som bol nalepený na monitore a hltal som každé jeho slovo aby som všetko pochopil. Fantastické napätie vo filme graduje výstižná hudba počas celého filmu. Nemožem inak ako na 5*. Čo už...Roger je predsa trieda a rozhodne ukázal ako dobre vie hrať :) ()

filmmovier

Pro mně absolutně neznámý film (a jak vidno, asi i pro ostatní) mne v premiérovém uvedení na ČT2 velmi překvapil tím, jaký zajímavý klenot se v něm skrývá. Roger Moore v hlavní roli je zcela vynikající, tématika doppelgangera je také zpracována výborně a závěrečná půlhodina je vyloženě lahůdková. Film má výbornou atmosféru, místy je překvapivě i docela zábavný a na svou dobu byl jistě i zatraceně originální. Od začátku až do konce film velmi sympaticky graduje a vzhledem k tomu, že trvá jen hodinu a půl fakt nestihne začít nudit a rychle uteče. Ovšem třeba takový Dotek medúzy, to je mnohem větší klenot. U další reprízy ale asi stejně chybět nebudu, neboť to bylo opravdu dobré. 75%. ()

Cushing

Wow. Rover P5 osmiválec proti dvanáctce okatýmu Lambu, časy se mění. Přehazovačka Roger ještě před Jamesem 007 ve svý velký dvojroli. Ten dekor, ten Londýn, kdy se z šedesátek stávaly sedmdesátky a pořád dobrý... Love this. ()

Autogram

Výborný starosvetský thriller lepší ako bondovka, v ktorom je všetko tak, ako má byť, a teda najväčším bláznom je psychiater. V určitom momente, keď film pritvrdil v absurditách, som už netušil, ako z toho tvorcovia vykľučkujú, ale podarilo sa im to naozaj s gráciou. –––– Co je s tím krámem? Proč tam teď máme dva pulzy? –––– Změna mi nepřišla nutná. – To ti dám na náhrobek. –––– Buďte svůj, pane Pelhame. Nebuďte otrokem konvencí! ()

mikulem

Ve skutečnosti jde o remake epizody S1E10 The Case of Mr. Pelham z cyklu Alfred Hitchcock Presents z roku 1955. Kdysi to běželo i na ČT a je to jedna z nejlepších epizod z první sezóny, rozhodně doporučuji ke shlédnutí i původní verzi. ()

Autenticita

Divný nudný příběh a můj desátý oblíbenec Roger zde s takovým legračně odpudivým knírkem, že bych se ho nedotkla ani hráběma (ani jednoho). Prostě zklamání po všech stránkách. ()

Han22

Úspěšný byznysman má nehodu a brzy po ní se začnou objevovat zprávy o tom, že dělal něco co si nepamatuje. Zpočátku to vypadá jako žert, ale časem to přitvrzuje, dvojník má milenku, poněkud svérázné obchodní metody a s hrdinou se často míjí jen o chlup. Naprosto vynikající námět, který jsem určitě někde viděl a stejně výborný Roger Moore, v jehož podání je hrdina dokonalý škrobený snob propadající paranoie. Bohužel to zpracování je typicky anglické, příšerně staré a především nudné, vypadá to jak natočené v roce 1950 a ne 1970. A finální pointa na kterou jsem celou tu dobu čekal je tak nějak neuspokojivá. Nějaké vysvětlení a vyústění tam je aby se neřeklo, ale k dokonalosti jiných filmových point to má dost daleko. Čekal jsem od tohohle filmu a námětu mnohem víc. ()

kkarx

Úžasně napsanej, natočenej a zahranej film. Originální zápletka s dvojníkem je prostě zábavná a Roger Moore při jeho hledání též. Moc se mi líbil i ten 70s feeling navozený na začátku, co bychom mohli nazvat hippie hudbou, až mi přišlo líto, že jsem tuhle dobu v Anglii nezažil. Konec je nevyřčený a díky tomu i silnější a dojemnější. Mohlo by jít i o alegorii hledání vlastního "já", ale že autoři měli v úmyslu dát filmu tento hlubší význam, to jako skoro nikdy tvrdit nemůžu. Každopádně se každý může podívat do zrcadla a položit si otázku sám sobě - "Who on Earth are you?". ()

Raziel_cz

Fádní scénář, nezajímavé lokace, spousta nepohodlně dlouhých scén, které ničemu neslouží. Ale taky výborný a nekonečně charismatický Roger Moore, krásné ženy a buřinky. Není to totální průser, ale nakolik to příběhově selhává (celý film je o tom, že hlavní hrdina chodí na různá místa a lidé mu tam říkají, že tam zrovna byl), je těžké u toho vydržet do konce. Jenže ten konec je zase fajn. Ani tak ne vysvětlením, jak se to stalo, to je jasné od úvodních minut a velmi naivní, ale barevnou audiovizuální fantasmagorií, jež následuje, a vyústěním, které nabízí zvrat, v nějž jste se neodvažovali doufat. Podruhé to vidět nepotřebuju, ale předbondovský Moore v dvojroli je pádný argument, proč tomu tu hodinku a půl věnovat. I když horor bych to nazval jen s největším sebezapřením. ()

Martensson35

Moore předvedl, že oproti Bondovi dokáže hereckým výrazem vyjádřit více než 2 pocity, to musím uznat. Mysteriozní thriller mu docela sedl. Samotný film nabírá dobrý spád především v druhé polovině, pravda konec pak je pro mne poněkud rozpačitý. Takže jedna hvězda navrch za Rogerům životní výkon a jeho vizionářskou narážku, která mne pobavila. ()

subic

Roža Můr po autonehodě zemře na sále, aby ho v zápětí probudili a on obživl hned 2x. A ten jeden jede svůj standerd, kdežto ten druhý je daleko větší bohém, jezdí ve sporťáku, spí u milenky, hraje a vyhrává snooker a dělá různá jiná rozhodnutí ve firmě... a nakonec se ti 2 potkají a přežít by tedy měl jen jeden. Jako dobrý, ale i ta hudba byla taková divoká, tak úplně nevím, jestli to měla být komédie nebo jako thriller. 51% ()

Pete

Přecejen již poněkud vyčpělá a přespříliš konzervativní psycho hříčka s dvojníkem výborného Moorea. ()

gizi

Jedna další variace na rozdvojení osobnosti, ovšem tak trochu jinak. Zajímavé mi přišlo to londýnské prostředí vyšší společnosti, ta akciovka a obchodní jednání. 70%, ale 4* by bylo asi moc. ()

Hombre8

Naprosto nezvládnutý scénář se kterým se autor(ři) v závěru dostal do slepé uličky, tak z toho udělal mystérium. Jak slyším u filmu tento přívlastek, sahám po... Z námětu přitom mohl být docela slušný příběh. Bohužel. ()

PORTER44

Psycho jako vyšitý,nejdřív jede jak magor autem dokud se nevybourá a pak po uzdravení se dozvídá že byl na místech kde vůbec nebyl psycho psycho. ()