Reklama

Reklama

Herecké umění Borise Karloffa kulminovalo v roli, která se stala legendou stříbrného plátna. Mumie, Im-Ho-Tep, je po 3,700 letech přivedena zpátky k životu týmem Britských archeologů. Im-Ho-Tep býval veleknězem, jež se pokusil zachránit milovanou panu zaslíbenou bohům, a proto ho zaživa mumifikovali. Obživlá mumie se vydává hledat ztracenou lásku. Dnes, padesát let po svém prvním uvedení do kin, zůstává Mumie obrovským filmovým zážitkem, jedním z nejlepších hororů, které kdy Hollywood stvořil. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (77)

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Období klasických horrorů Universalu, egyptská mytologie a Boris Karloff. Pro všechno z toho mám slabost a přesto mě Mumie nezaujala, tak jak bych si přál. Scénář je sice poněkud bizarní, ale vlastně docela dobrý. To co nefunguje je Freundova režie. Měl k dispozici perfektní obsazení, dobrý námět, na svou dobu slušný rozpočet či možnost natáčet na místech, kam se již dnes filmaři nemají šanci dostat. Přesto Mumii nedokázal vdechnout život a narozdíl od zbylé tehdejší produkce Universalu se na ní musí nahlížet pohledem své doby. A to je špatně. Moc špatně. ()

Oktavianus 

všechny recenze uživatele

Jedinou nevýhodou tohoto filmu je krátká stopáž, 70 minut uteklo jako voda a už jsem litoval, že je konec. Příběh je poměrně nekomplikovaný a jednoduchý, ale o to jsou tyhle nádherné universalovské perly lepší. Vytáhlá a hubená postava Borise Karloffa s hypnotickým pohledem a pomalou gestikulací je působivá i do dnešních dnů, popravdě na mě jeho mumie působila víc než Frankenstein. Za zmínku rovněž stojí Edward Van Sloan, který si zpočátku třicátých let vystřihl hned několik "lovců příšer", jeho vanhelsingovský doktor Muller je ve stejné poloze jako v Draculovi, Frankensteinovi atd. Totéž se bohužel týká i Davida Mannerse, jehož Jonathan Harker (zde tedy Frank Whemple, ale de facto jde o tutéž roli) je opět na pěst. A zapomenout nejde ani na krásku v nesnázích Zitu Johannovou, jež je v kostýmu egyptské princezny velice sexy. Suma sumárum, tento "Dracula z Egypta" mě okouzlil i svou orientální mystikou a atmosférou a po právu se stal jedním z nejlepších hororů černobílého období. ()

Reklama

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Okatá a nesmírně sexy Zita Johann, navíc místy na svou dobu odvážně oděná, zvedá už tak skvělý klasický filmový zážitek ještě o stupínek výš. Boris Karloff tady dokazuje že ne nadarmo patří k těm nejlepším horrorovým hercům všech dob a jeho Imhotep je, a pravděpodobně i zůstane, tím nejlepším. Čili souhlas s jedním z mých oblíbenců - mistrovské dílo! Jasných pět. ()

anais 

všechny recenze uživatele

Byl jsem trochu zklamaný z absence mnou očekávané ofačované chodící mumie. Zklamání mi ale nahradil Boris Karloff v roli Imhotepa (v skutečnosti první doložený architekt, konkrétně Džoserovy pyramidy), seschlého živého-mrtvého, který své obvazy sundá dříve než ho kamera stačí zachytit). Hypnotizující výraz, pomalá chůze a vynikající maska však nejsou všechny jeho zbraně v boji o divákovu přízeň. Zatímco ve Frankensteinovi jako by jeho monstrum bylo odkázáno jen na tyto atributy, v Mumii je Karloffovi poskytnut větší prostor pro herectví (i když to se samozřejmě plně podřizuje žánru). Mumie není vrcholný představitel universalovských hororů, ale rozhodně patří mezi ty lepší. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Horory od Universalu dnes už ťažko niekoho vyplašia, navyše v Múmii vysoko prevažuje melodramatická rovina, bez ktorej by sa žiaden dobový horor nezaobišiel. Obaja Frankensteinovci ma nadchli, Dracula trocu nudil, ale pobavil, no a Múmia ma skôr iba nudila. Boris Karloff je zaujímavý iba v detailoch, inak je pomalý a utiecť mu nie je žiaden problém. Tomu zodpovedá aj mdlé finále, kde má síce na vykonanie "svojej veci" dosť času, ale tak nejak sa stále iba motá, aby mohli dojsť včas zachránci a vyplniť žánrové klišé. Najviac ma bavila retrospektívna pasáž, bol to jediný moment, kedy ma film pohltil. ()

Galerie (57)

Zajímavosti (29)

  • Dlouhá a komplikovaná scéna, kde dochází k reinkarnaci, se do filmu nakonec nedostala. To naštvalo mnoho lidí, včetně představitelky hlavní ženské role Zity Johann, která v reinkarnaci věřila. (Dreadd)
  • Herec Henry Victor je sice v titulkách filmu zapsál jako představitel Saxonského válečníka, ale ve filmu se nikde neobjevuje. Jeho role byla součástí scény představující ve zkratce historii starověkého Egypta od dávných dob až po současnost (resp. počátek dvacátého století). Pro finální sestřih však byl tento segment vystřižen. (DaViD´82)
  • K vytvoření vrásčitého obličeje Imhotepa coby mumie bylo na obličej Borise Karloffa přilepeno tolik vrstev bavlny, že nebyl schopen hýbat obličejovými svaly, ani mluvit. (liquido26)

Související novinky

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

Před třemi lety se Universal pokoušel po vzoru Marvelu nastartovat vlastní filmový vesmír, který by zahrnoval klasické figury tohoto studia: Frankensteinovo monstrum, jeho nevěstu, Drákulu, Mumii,… (více)

Reklama

Reklama