Třaslavec

(festivalový název)
  • USA The Tingler (více)

Vedec Dr. Warren Chapin (Vincent Price) a jeho asistent David Morris (Darryl Hickman) skúmajú efekt chvenia zo strachu. Doktor má doma neutešenú situáciu, žije so svojou nevernou a zlou manželkou Isabel Stevens Chapin (Patricia Cutts) a jej sladkou sestrou Lucy Stevens (Pamela Lincoln). Warren je naštvaný a tak použije svoju manželku ako predmet experimentu... (matriosa)

Othello

Gratuluju organizátorům Festivalu otrlého diváka, že mi konečně přinesli při sledování hororu v kině ten pravý nefalšovaný pocit strachu. ()

ancientone

Kam sa Hrabe vstávanie mŕtvol vo Fulciho ZOMBI 2. Kam sa hrabe drogová sekvencia z Easy Ridera. Kam sa hrabe pornokinová rošáda v Americom vlkodlakovi v Londýne a kam sa hrabe Tarantinovo zmasakrovanie a vypálenie kina v Nehanebných bastardoch v čase, keď Tingler z plátna útočí. Naozaj žiadny film vo mne už dlho nevyvolal tak hýrivé vybavovanie si rôznych obrazov, než práve THE TINGLER. A pritom akoby len podtrhoval najbanálnejšie psychologické učenie, že dusenie emócií vo svojom vnútri je nezdravé :o) ()

Dale

Námet je veľmi originálny a pôsobivý. Prvá polovica, v ktorej sa postupne dozvedáme o existencii Tinglera je výborná, vrátane všetkých dialógov, no keď nastúpi na scénu samotný Tingler, už to pôsobí len ako komédia a čisté B-čko. ()

evilmind

Na živo s rekonstrukcí původních Castleho gimmicků v rámci Festivalu otrlého diváka - nezapomenutelné. Zpočátku jsem byl poněkud skeptický, protože mi přišlo, že plánované (jestli vůbec) výkřiky nejsou načasovány v nejideálnější okamžiky, ale postupně se režie rozjela, a prožitek s prolnutí děje na plátně a v kinosále byl opravdu maximální. I hodně improvizované efekty, jako světla při Priceho LSD tripu, si zaslouží ocenění, dvojnásobné přerušení filmu, aby se scéna následně dohrála v reálu, pak prostě nemělo chybu. Proti původnímu prožitku z roku 1959 se asi nikdo většinu času reálně nebál, ale to prostě už nelze od dnešního diváka čekat. Každopádně organizátorům patří velký dík za zážitek, který už prostě dnešní 3D multiplexy nikdy nenabídnou... ()

liquido26

Béčkový horůrek o dvou dysfunkčních manželstvích a jedné příšeře, co se vám vytvoří na zádech, když jste vyděšeni k smrti a nekřičíte. Když se to pořádně rozjelo, stala se z toho neuvěřitelně zábavná záležitost, kterou jsem bez dechu sledoval až do konce. Vincent Price jako vždy úžasný. Mimochodem jedná se o asi nejuječenější film, co jsem kdy viděl :-) ()

corpsy

Tento snímok je pašákom v navodení atmosféry. Samozrejme, že sa tu objavia aj pekne strašidelné a zároveň bizarné zábery ( hlavne tie, ktoré strašia paní Higginsovú ) a dobové publikum si zrejme zakričalo aj bez úvodného upozornenia. Price je pán o tom žiadna. ()

Cimr

Tohle je zkrátka něco tak rozkošného, že každému milovníkovi gotického strašení srdce radostí poskočí. Už když se hnedle na začátku objeví sám režisér a varuje diváky před tímto filmem, připomene to samotného Eda Wooda, a opravdu - příběh třaslavce, housenky, co se vám zrodí na páteři ve chvíli smrtelného strachu, za mistrem béček nezaostává. Navíc ale přináší některé skutečně nečekané zvraty, efekty (krvavě rudá vana) a příjemnou sebeironii (když třeba třaslavec uteče do kina plného diváků). Jasně, jasně, taky mám rád Forresta Gumpa nebo Schindlerův seznam... Ale ať se na mě nikdo nezlobí, kvůli scénám jako je ta, v níž si Vincent Price šlehne LSD, načež pobíhá po pokoji a volá "Stěny! Stěny!!", kvůli takovým scénám miluju film. ()

PKD

Třaslavec byl super. Od 1. do posl. minuty šlapal jako československé hodinky (když se 90% všeho nedováželo ještě s posr. Číny). Vynálezce Střihorukého Edwarda tu podal tradičně tradiční výkon, který netřeba ani nadhodnocovat ni podhodnocovat. Ta jeho nicmoc žena byla kráva a nechápu, proč v příběhu nezemřela dosti bolestivou smrtí. Byť si ji v jedné sequenci Price parádně vychutná. Tudíž jsem čekal, že Třaslavce extrahuje z ní. Satanžel později usne na pohovce a Třaslavec (jehož vzhled je též super a nekazilo to moc ani jeho popotahování nikoli po soudech, alébrž po podlaze a já bych řekl, že se jím inspirovali např. tvůrci The Hidden či ST II) jest tou.... vypuštěn ze skříňky. Vše dobře dopadne, neb její sestra se vrací domů a asi po1. v životě jste rádi za to, že ženské umí (když chtějí) pořádně zaječeti/zakřičeti.;-) Bylo mi docela líto té lehce démonické němé paní, která to vlastně odnesla. Po vícero zkouknutí to hádám bude na 5. A ano, fakt to byl čistokrevný SF/H. Sice jsem se poněkud usmíval při představě, kdy máme v reálu každý svého Třaslavce (ten pojem je žůžo) a tím pádem bychom měli vypadati jako z Heinlainových Vládců loutek, ale čert to vem. Rež. mě zmátl. Dobrou pol. filmu jsem měl za to, že Price je záporná postava. To se mi často nestává. Sevřená a pevně daná 80min. (až na tu zbytečně natáhlou část, kde koukáme na němý film spolu s diváky, mezi které ´´spadl ze stropu´´ můj oblíbený...Třaslavec) která je docela známá, ale asi ne tak známá, jak by si zasloužila. Price má sice kolem 100 filmů, ale takovýchto zase moc ne. ()

Quint

„Křičte o své životy!“ Jedině tak zabráníte vašemu zhmotněnému strachu, aby vás dostal. V případě, že titulní monstrum nepřivodilo tehdejším divákům mrazení v zádech, rozbrněly jim je aspoň bzučáky, zabudované v kino sedačkách. Vedle třírozměrných brýlí a létajících kostlivců šlo o jedno z dalších udělátek, s jejichž pomocí William Castle experimentoval s hranicemi kinematografie. Film ale pobaví i bez tehdejšího interaktivního zážitku. Navenek stupidní premisa je vlastně docela chytrá metafora na hororový žánr jako takový. Představa, že v našem těle roste něco cizího, jistě připomene pozdějšího Vetřelce. Tady ovšem nejde o napadení vnější silou, ale o útok rozbouřené psychiky zevnitř, proti které se můžete bránit jen křikem. Na druhou stranu je to pořád směšné béčko, které zaručeně pobaví pouhým pohledem na herce, chvějící se s naprostou vážností před velkou gumovou stonožkou na provázku. ()

honajz2

Překvapivě je to docela povedené. Atmosféru to má docela podmanivou, stěžejní nápad to má podle mě taky dobrý (a o to lepší je, že nabízí spousty dalších, skvělých nápadů - jako třeba ten prvek zapojení diváků do děje nebo scénu s kolorovanou krví) a zahrané je to taky dost dobře, především Vincent Price tu byl skvělý. Těch 82 minut mi rychle uteklo a i přes pár pitomostí ve scénáři jsem si překvapivě dost užil a asi bych ani neměl problém si to někdy pustit znova. Jako celek to pořád má své kouzlo a dost co do sebe... 4* ()

Rodriguez

"VIII.ročník filmového festivalu otrlého diváka 2012." Vincent Price byl jedním z mála, na kterého se dalo v těchto snímcích koukat a hlavně ho udržet stále v očekávání a napětí... 75% ()

Han22

Veliké překvapení. Od hororu s pitomým námětem a málo hodnocením jsem nic nečekal a dočkal jsem se výborné podívané. Vědec v podání Vincenta Price zkoumá teorii, podle níž se v okamžiku největšího strachu objeví v lidském těle červ zvaný Tingler, který může člověka zabít, pokud nekřičí hrůzou. K prokázání této teorie je ochoten udělat cokoliv - k smrti vyděsit svoji nevěrnou ženu nebo i zkusit někoho zabít strachem. Film nesází na efekty (Tingler je poměrně směšný), ale na výborně vystavěný příběh, podpořený skvělým hereckým výkonem Price, jedním celkem překvapivým zvrate a jednou slušně hrůzostrašnou scénou (strašení hluchoněmé ženy). Navíc se mi opravdu líbily některé nápady (kino) a hodně mě dostalo překvapivé použití barvy v jedné z klíčových scén. Jen je to trošku rozvleklé a závěrečná pointa nedává vůbec smysl, jinak bych dal i pět hvězdiček. Horor roku 1959. ()

dickadonna

Viděno na Festivalu otrlého diváka v 4D, scénky z filmu přehrávany přímo v kinosále, řev všech diváků, souboj s plyšovým třaslavcem, nezapomenutelná projekce :) ()

rivah

Důmyslný předpoklad, že když nedáte strachu průchod křikem, tak se zhmotní velký červ s chapadly a udusí vás. A to se ve filmu s Vincentem Pricem děje až do závěru. Za něho navyšuji hodnocení filmečku dnes vhodného jen pro Otrlce. ()